Powrót do średniowiecza w okolicach Łodzi. Nowa atrakcja już dostępna!

Powrót do średniowiecza w okolicach Łodzi. Nowa atrakcja już dostępna!

A gdyby tak choć na chwilę przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza? Co prawda w całej Polsce mamy wiele wspaniałych zabytków, również z tego okresu, jednak codzienne życie najpełniej jesteśmy w stanie zaobserwować w grodziskach, które odwiedzają turyści w różnych częściach Polski. Jedno z nich, właśnie teraz zostało udostępnione dla każdego, kto wypoczywa na Ziemi Łódzkiej.

Zbliża się długi weekend majowy, a wraz z nią wiele możliwości wyjątkowego spędzania czasu dla turystów. Wyjątkową ofertą dla każdego, kto lubi odkrywać niezwykłe miejsca, przygotowało miasto Łódź. Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że w łódzkim zoo, w najbliższy piątek 29 kwietnia zostanie otwarte Orientarium, a już kolejne wyjątkowe atrakcje tego regionu zachęcają do wizyty w Polsce centralnej właśnie. Planując swoją niezwykłą podróż, warto jest wziąć pod uwagę Grodzisko w Tumie, które powinno zachwycić nie tylko miłośników historii, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi.


Przeczytaj również: Wyjątkowa atrakcja w Łodzi na majówkę! Gdzie się znajduje?


Czym tak naprawdę jest grodzisko?


Zanim przystąpimy do prezentacji najważniejszych informacji, związanych z grodziskiem w Tumie, warto jest się zastanowić, czym tak naprawdę ono jest.


Mianem “grodziska” określa się pozostałość po grodzie lub osadzie obronnej. Najczęściej ma ono kształt kolistego lub wielobocznego wzniesienia, z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Na terenie dzisiejszej Polski grody budowane były w dwóch okresach: w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, czyli w czasach kultury łużyckiej (znanych jest ok. 70) oraz w okresie wczesnego średniowiecza, tj. od VII–XIII w. n.e (odkryto ok. 2400 takich obiektów). Obecnie możemy mówić o około 2500 grodziskach, które zachowały się na terenie naszego kraju.


Z pewnością zainteresuje Cię również treść tego artykułu: Ostatnia ostoja Piastów. Dlaczego warto odwiedzić Brzeg?


Nowa wczesnośredniowieczna atrakcja na Ziemi Łódzkiej!


Chcesz zobaczyć na własne oczy, jak niegdyś żyło się w czasach wczesnośredniowiecznej Polski? Wystarczy, że podczas nadchodzącego długiego weekendu majowego lub później odwiedzisz wyjątkowe grodzisko, które znajduje się na Szwedzkiej Górze w Tumie pod Łęczycą. 


Jest to zrekonstruowany gród, który stanowi filię łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. To niezwykłe miejsce właśnie otworzyło swoje “wrota” dla zwiedzających. Każdy może tu dotknąć drewnianej, wczesnośredniowiecznej Polski.


Przeczytaj: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?


Historycy podkreślają, że jest to wyjątkowe miejsce, ściśle związane z początkami polskiej państwowości. Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie w czasach pierwszych Piastów, to właśnie Tum był pierwszą stolicą Polski. Dlatego też z powodzeniem, to niezwykłe miejsce można określić jako prawdziwy skarb regionu. fot. PiotrZakrzewski / pixabay.com, CC0

Wszystko wskazuje na to, że za czas powstania grodziska uznaje się pod koniec X wieku, kiedy to Bolesław Chrobry zasiedlił te tereny. 


Przeprowadzona, wieloletnia rekonstrukcja tego zabytkowego miejsca, zakładała przede wszystkim odtworzenie zabytkowej bramy wjazdowej, wałów obronnych, studni i budowę wieżyczki rycerskiej. Wszystko to z pewnością rozszerza naszą historyczną wyobraźnię, pokazując jednocześnie, z jak niezwykłym miejscem mamy do czynienia.


Każdy, kto zdecyduje się na nocleg na Ziemi Łódzkiej, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce!


Ciekawostkę, związaną z tym miejscem stanowi fakt, że do odbudowy tego miejsca wykorzystano aż 1000 m3 drewna, a koszt prac szacowany jest na około 12 milionów złotych.


Grodzisko posiada wiele niezwykłych miejsc, z punktu widzenia turystycznego. Każdy może zobaczyć tu m.in. wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. 


Obok grodziska znajdziemy makietę z brązu dla osób niewidzących i słabowidzących. Przy budowli ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. Więcej ciekawostek uzyskamy, dokładnie przeglądając plansze edukacyjne, na których to znajdują się najważniejsze informacje o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie.


Wszystko wskazuje na to, że obiekt będzie czynny sezonowo - do końca października. Za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za bilet ulgowy - 14 zł.


Tutaj znajdziesz noclegi w Tumie:EkoGaik

EkoGaik

Lewin Kłodzki, ul. Krzyżanów

Apartamenty Lewin KłodzkiNie masz planów na zbliżający się weekend? Weź pod uwagę naszą propozycję z Ziemi Łódzkiej!


Źródło: RMF24 / TVP3 ŁódźNastępny artykuł Jej wysokość Wysoka -...

Komentarze (1)

Krakov

2 miesiące temu
"Za bilet ulgowy zapłacimy 20 zł, a za bilet ulgowy - 14 zł" ;)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej