Skoro nie wyjazd, to co? 5 pomysłów na długi weekend

Skoro nie wyjazd, to co? 5 pomysłów na długi weekend

Długi weekend, szczególnie w sezonie letnim jest świetną okazją do wypoczynku. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na kilkudniowy wyjazd, z różnych względów. Jak zaplanować ten czas, by nie zmarnotrawić tych wolnych dni? Oto kilka pomysłów, które być może Was zainspirują!

Zastanawiasz się jak możesz spędzić długi weekend, kiedy w grę nie wchodzi kilkudniowy wyjazd? Jaki kierunek obrać, by aktywnie spędzić ten czas, nieopodal domu? Tak naprawdę wokół każdego dużego i małego miasta jest wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Mogą to być lasy, parki narodowe czy krajobrazowe, małe klimatyczne wsie czy różnorodne trasy turystyczne – piesze lub rowerowe. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli jasno je określimy, bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Żeby Wam pomóc, przygotowaliśmy listę z kilkoma wskazówkami, które przydadzą się w planowaniu mini wyprawy. Oto i one!

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej

Lublin, ul. al. Warszawska

Skanseny 10.0
Ogród Botaniczny UMCS

Ogród Botaniczny UMCS

Lublin, ul. Sławinkowska

Ogrody botaniczne 9.0
Ogród Saski

Ogród Saski

Lublin, ul. Aleje Racławickie

Parki miejskie 9.6


1. Parki krajobrazowe i narodowe. Moc przyrodniczych atrakcji!


Parków Krajobrazowych w Polsce jest bardzo dużo. Występują one tak naprawdę wszędzie. Tuż obok nas także. Wystarczy tylko nieco poczytać i znaleźć atrakcyjne miejsca położone najbliżej nas. W parkach bardzo często tworzone są rezerwaty przyrody, ścieżki spacerowe czy dydaktyczne, a także rowerowe czy konne. W wielu parkach znajdziemy też atrakcyjne punkty widokowe czy piękne zabytki. To idealna propozycja na spacer, czy to we dwoje, czy rodzinny.


2. Trasy spacerowe i rowerowe. Aktywny wypoczynek to świetna sprawa!


Aktywny wypoczynek cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa infrastruktury przygotowanej z myślą o spacerowiczach, biegaczach czy miłośnikach jazdy na rowerze. Szlaki turystyczne występują wszędzie, tuż obok nas. Jednak nie zawsze wyglądają one tak samo. Jedne mają utwardzoną nawierzchnię, inne wiodą polnymi i piaszczystymi drogami. Są trasy krótkie i długie, położone w terenach nizinnych i górskich.

Zdecydowanie warto poznać trasy spacerowe i rowerowe w swojej okolicy. Nie ma lepszej metody na poprawę kondycji i odporności niż aktywność fizyczna. W każdym wieku. Pamiętajmy o tym.3. Okoliczne wsie i miasteczka. Jest wiele pięknych miejsc wciąż czekających na odkrycie


Każde większe miasto otoczone jest malutkimi wioskami i miasteczkami, które kryją wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Większości nie znamy, nawet o nich nie słyszeliśmy, a szkoda. Jeśli marzy nam się długi spacer na łonie natury, pobliskie wsie będą idealnym miejscem. Zabudowania otoczone polami uprawnymi, łąkami i lasami – to wymarzone sceneria na rodzinny spacer. Polne drogi, śpiew ptaków czy szum pobliskiej rzeki uspokaja i wycisza, pozwala się odprężyć i zrelaksować.

Warto pamiętać także o tym, że większość tych małych miejscowości to także ciekawe zabytki – stare kościoły, pomniki, domy czy grodziska.


4. Skanseny, grodziska i otwarte muzea. To atrakcje dla całej rodziny!


Świetnym miejscem na wycieczkę za miasto są różnego rodzaju skanseny, grodziska, otwarte muzea w terenie czy też zapomniane przez świat ruiny. Tam nie spotkamy tłumów turystów, nie musimy się obawiać, że obiekt będzie nieczynny czy nie zostaniemy tam wpuszczeni z psem.

Tego rodzaju atrakcje są zazwyczaj świetnie wkomponowane w przyrodę, ale także przygotowane na przyjęcie gości – posiadają odpowiednią infrastrukturę, np. łatki, stoły, altany czy kosze na śmieci.


5. Spacer po lesie. Ukoi nasze nerwy i wyciszy


Lasy sprawiają, że się wyciszamy. Koją nasze nerwy i odprężają. Spacerując leśną dróżką czy ścieżką cieszy każdy oddech i każde mijane drzewo. By zyskać jeszcze więcej energii możemy się do drzew poprzytulać. Nie, to nie jest żart. Spróbujcie raz, nie będziecie żałować.

Jeśli nieopodal nas znajduje się las, koniecznie wybierzmy się na spacer. Z rodziną, samemu czy z przyjaciółmi. Wyjdziemy spokojniejsi i zadowoleni.

Wielką zaletą lasu jest także to, że otwarty jest on przez całą dobę, o każdej porze roku. Nie zapłacimy też biletu wstępu. Uważajmy jednak na prowadzone wycinki drzew oraz polowania, które najczęściej odbywają się właśnie w weekendy.


Następny artykuł Gdzie wybrać się na rower...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej