Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 kwietnia 2021 r. Aktualne przepisy

Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 kwietnia 2021 r. Aktualne przepisy

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na razie nie ujęto w nim zasad, na jakich miałyby zacząć funkcjonować hotele, stanowi raczej doprecyzowanie tego, jak mamy funkcjonować przez najbliższy tydzień.

Najnowsze rozporządzenie, które w czwartek (29 kwietnia) wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, dotyczy zasad obowiązujących do końca przyszłego tygodnia. Nie ma w nim jeszcze mowy o zdejmowaniu obostrzeń.

Oprócz tego, wszystkie zakazy, które na mocy poprzedniego rozporządzenia miały obowiązywać do 3 maja, zostały przedłużone o kolejne dni - dokładnie do 7 maja 2021 r. Dotyczą one między innymi zasad przekraczania granicy kraju, zakazu korzystania z basenów i klubów fitness, a przede wszystkim prowadzenia usług hotelarskich. Wiemy jednak, że otwarcie hoteli i innych obiektów noclegowych nastąpi 8 maja.

Do tej pory jednak obowiązują ograniczenia związane z przyjmowaniem turystów. Czytaj więcej: Rozporządzenie rozszerzające lockdown. Kto może wynajmować noclegi?

Zobacz również wybrane noclegi, które już od 8 maja będą dostępne dla każdego!


Luzowanie obostrzeń. Zmiany w pierwszych dniach maja


Niektóre zmiany, polegające na luzowaniu obostrzeń, wchodzą w życie już 1 maja 2021 r.! Tego dnia swoje działanie mogą wznowić baseny oraz kryte obiekty sportowe, ale dostępne będą tylko w połowie pełnego obłożenia - wyłącznie dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.

Natomiast od 4 maja będzie można zrobić zakupy w galeriach handlowych, sklepach budowalnych i meblowych oraz skorzystać z wybranej oferty kulturalnej. W najnowszym Rozporządzeniu Rady Ministrów czytamy również, że do dnia 7 maja 2021 r. prowadzenie działalności przez instytucje kultury, takie jak muzea i galerie sztuki, jest dopuszczalne pod warunkiem, że
 • będzie przebywać w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15m2 powierzchni pomieszczenia,
 • zwiedzający będą zakrywać usta i nos.
Jeżeli dzieła sztuki prezentowane są na wolnym powietrzu, nie trzeba stosować pierwszego wymienionego warunku.

Poza tym wraca też stacjonarna edukacja w szkołach. Ale na razie tylko w klasach 1-3 szkół podstawowych.

Luzowanie obostrzeń. Co będzie później?


Jak czytamy na stronie gov.pl, w ostatnich dniach spadek liczby zachorowań był znaczny. Dzięki temu można było pomyśleć o miesięcznym planie luzowania obostrzeń, który wygląda następująco:

Od 8 maja 2021:

 • Hotele zostają otwarte dla gości przy 50 procentowym obłożeniu. Zamknięte pozostają jednak restauracje oraz hotelowe strefy SPA & Wellness.

Od 15 maja 2021:

 • Gdy wskaźnik zakażeń spadnie poniżej 15 na 100 tys. osób, zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

 • Otwarte zostaną ogródki w restauracjach – w ścisłym reżimie sanitarnym.

 • Ruszają plenerowe kina i teatry, które będą mogły działać w reżimie sanitarnym, z połową zajętych miejsc na widowni.

 • Wraca możliwość zorganizowanie imprezy okolicznościowej w ścisłym reżimie sanitarnym i z limitem 25 osób. Warunek – musi odbywać się na zewnątrz!

 • Dla klas 4-8 szkół podstawowych i 1-4 szkół średnich wprowadzona zostaje nauka hybrydowa.

 • Możliwe będzie uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z działem publiczności! Limit to 25 procent zajętej widowni.

Od 29 maja 2021:

 • Długo wyczekiwane pełne otwarcie gastronomii. Na początku lokal będzie mógł być zapełniony tylko w połowie i musi działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

 • Imprezy okolicznościowe wracają do budynków. Limit osób wzrasta do 50.

 • Ponownie otwarte będą kina i teatry – z 50 procentowym obłożeniem.

 • Baseny i kryte obiekty sportowe zostaną udostępnione wszystkim chętnym, ale ich obłożenie nie może przekraczać 50 procent.

 • Otwarte będą siłownie, kluby fitness i solaria – z limitem 1 osoby na 15 m2.

 • We wszystkich szkołach wraca nauka stacjonarna.

Źródło: Dziennik Ustaw, gov.pl


Następny artykuł O czym należy pamiętać,...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej