Spacer bez maseczki? Poznaj 5 miejsc, w których nie musisz w niej chodzić

Spacer bez maseczki? Poznaj 5 miejsc, w których nie musisz w niej chodzić

Od odkrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minął już rok. W dalszym ciągu musimy przestrzegać zaleceń, zgodnie z zasadą: Dystans - Dezynfekcja - Maseczka. Są jednak miejsca, w których noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. Gdzie w związku z tym możemy się wybrać, by odetchnąć świeżym powietrzem?

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa, z którą ciągle mamy do czynienia, powoduje zmęczenie i chęć jak najszybszego powrotu do normalności. Ograniczenia i obostrzenia wprowadzane przez rząd znacząco ograniczyły możliwość swobodnego przemieszczania się i ogólnie mówiąc - naszego codziennego życia. Podstawą obostrzeń, których warto przestrzegać jest zasada DDM, czyli dezynfekcja, zachowanie dystansu i noszenie maseczki.


Mając na uwadze temat maseczek, należy podkreślić, że od soboty, 27 lutego 2021, zgodnie z rozporządzeniem rządu, wymagane jest noszenie maseczek - tylko i wyłącznie. Zabronione w związku z tym są przyłbice, chusty, kominy, szaliki, czy innego typu materiały, którymi do tej pory zasłanialiśmy swoje usta i nos. 


Warto w tym miejscu przypomnieć, że nakaz zasłaniania ust i nosa towarzyszy nam już prawie rok. Dlaczego w związku z tym dopiero teraz zdecydowano się na zmianę w przepisach? Na pewno było to spowodowane deficytem maseczek w początkowej fazie rozwoju pandemii w Polsce. Według rządu, obecnie na rynku jest dostępnych wiele maseczek, przez co każdy może je nabyć. 


Pamiętajmy, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w każdej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych. Są jednak miejsca, w których ich noszenie nie jest obowiązkowe - są to m.in. miejsca, które chętnie odwiedzają mieszkańcy i turyści. Gdzie w związku z tym warto jest się wybrać, by móc w pełni odetchnąć pełną piersią? Sprawdźmy!


Kiedy zasłaniać nos i usta?


Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez polski rząd, zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z ludźmi i w przypadku, gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu 1,5 m. 


Są jednak odstępstwa od tej reguły. Maseczka nie jest wymagana m.in. w takich miejscach, jak:


 • lasy

 • parki

 • ogrody botaniczne

 • zieleńce

 • na terenie rodzinnych ogródków działkowych

 • na plaży.


Miejsca polecane na spacer bez maseczki


Nadchodząca wiosna sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pomimo trwającej pandemii. Chętnie podróżujemy, spacerujemy, czy wybieramy się na wycieczkę rowerową. Jest to spowodowane przede wszystkim sprzyjającą aurą i tym, że dni są zdecydowanie dłuższe. Do tego wszystkiego, warto podkreślić, że budząca się do życia przyroda, wygląda naprawdę okazale o tej porze roku. 


Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, są miejsca, w których noszenie maseczek nie jest obowiązkowe. Każdy, kto chce odpocząć od tłumu turystów i odetchnąć świeżym powietrzem, koniecznie powinien wybrać się w miejsca, które przedstawiliśmy w poniższym artykule. Oczywiście są to tylko i wyłącznie przykładowe miejsca, bo tak naprawdę każdy park, las, ogród, czy plaża świetnie odnajdą się w tej roli. Gdzie w związku z tym warto jest wyruszyć? Sprawdźmy!

 

 

Planty

Planty

Kraków, ul. Planty

Parki miejskie 9.6
Ogród Saski

Ogród Saski

Lublin, ul. Aleje Racławickie

Parki miejskie 9.6
Park Oliwski

Park Oliwski

Gdańsk-Oliwa, ul. opata Jacka Rybińskiego

Parki miejskie 10.0

 

 


 • Parki miejskie


Zaczynamy od miejsc wyjątkowych, w wielu przypadkach stanowiących “zielone płuca” polskich miast. Stanowią niezwykłe miejsce do wypoczynku, spacerów, czy uprawiania prostych sportów. Pamiętajmy o tym, że wiosna to dobra pora roku, by udać się w tego typu miejsce, by móc podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Niektóre z nich to jednocześnie wartościowe zabytki, pamiętające minione czasy i burzliwe wydarzenia. W parkach noszenie maseczek nie jest obowiązkowe. Jeśli chcemy odpocząć z dala od tłumów, warto wybrać mniej popularne i oblegane miejsca - w każdym parku mamy gwarancję, że nasz spacer będzie w pełni udany. Warto odwiedzić m.in. Łazienki Królewskie w Warszawie, Park Czartoryskich w Puławach, Park Szczytnicki we Wrocławiu, Park Zdrojowy w Nałęczowie, czy Park Śląski w Chorzowie.


Poznaj: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce


 • Lasy - Bory Tucholskie


W praktycznie każdym polskim mieście lub na jego obrzeżach i w najbliższej okolicy, znajdziemy obszary leśne, idealne na spacer, czy wycieczkę rowerową. My postanowiliśmy skupić się na jednym obszarze leśnym, w którym nie ma obowiązku noszenia maseczki. Oczywiście zasada ta obowiązuje również w przypadku parków narodowych. 


Sprawdź: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce


Bory Tucholskie są krainą o największej lesistości w Polsce. Zachwycają bujną roślinnością, bogactwem przyrody oraz niezwykle malowniczym krajobrazem. Dzięki licznym jeziorom i rzekom w krętych dolinach, a także wielu rezerwatom przyrody okolica ta stanowi idealne miejsce do wyrwania się z miejskiego zgiełku i bliskiego obcowania z naturą. Przybywający tu turyści mogą liczyć na wiele form aktywnego wypoczynku, cieszyć się nieskażonym powietrzem oraz wszechobecną zielenią.

 

 

Wielewskie Wzgórze

Wielewskie Wzgórze

Wiele, ul. Chełmicka

Domki 9.3
Domki letniskowe

Domki letniskowe

Przechlewo

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

 

 


Już dziś sprawdź oferty noclegów w Borach Tucholskich

 

 

 

 


 • Ogrody botaniczne


To kolejne miejsce, w którym noszenie maseczek nie jest obowiązkowe. Z powodzeniem można podciągnąć to miejsce pod parki miejskie, jednak mają one w sobie to coś, co wyróżnia je na tle innych miejsc, w których dominuje przyroda. Jest to przede wszystkim roślinność pochodząca z różnych kierunków świata - zachwycająca swym pięknem. W ogrodzie botanicznym mamy wiele alejek spacerowych i miejsca do odpoczynku, w którym możemy podziwiać piękno obecnej tutaj przyrody. Warto wybrać się m.in. do ogrodu botanicznego w Lublinie, ogrodu botanicznego we Wrocławiu, ogrodu w Krakowie, w Poznaniu, czy w Łodzi.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: 5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce

 

 


 • Plaża w Świnoujściu


Jako, że noszenie maseczek nie jest obowiązkowe na wszelkiego typu plażach, to warto jest odwiedzić jedną z najpiękniejszych nadmorskich plaż w Polsce. Znajduje się w Świnoujściu i w sezonie letnim jest pełna turystów. W pozostałych miesiącach to idealne miejsce na spacer i mile spędzone chwile pośród szumu fal.


Plaża w Świnoujściu sprzyja pobytom rodzinnym. Jest ona jedną z najszerszych i najczystszych plaż polskiego wybrzeża. Płytka linia brzegowa i duży obszar strzeżonego kąpieliska sprawia, że plaża jest szczególnie często odwiedzana przez rodziny z dziećmi.

 

 

Zdrojowa Apartamenty

Zdrojowa Apartamenty

Świnoujście, ul. Zdrojowa

Apartamenty 9.4
Domki Letniskowe Zbyszko

Domki Letniskowe Zbyszko

Świnoujście, ul. Brzegowa

Domki 9.8
Morska Fala

Morska Fala

Świnoujście, ul. Cypriana Kamila Norwida

Kwatery i pokoje 9.4

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Świnoujściu

 

 


 • Szlaki górskie - Bieszczadzki Park Narodowy


Miejscem, w którym z powodzeniem możemy wędrować bez konieczności noszenia maseczki są góry, a dokładniej - szlaki górskie. Jeśli chcemy podziwiać niezwykłą i piękną przyrodę, to warto jest rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Wspaniała i dzika przyroda powinna zachwycić każdego. Do tego wszystkiego malownicze szlaki górskie i niezwykłe panoramy ze zdobytych przez nas szczytów. Czy trzeba dodawać więcej?

 

 

Krzywy Zakątek

Krzywy Zakątek

Cisna, ul. Krzywe

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domek i Pokoje u Małgorzaty

Domek i Pokoje u Małgorzaty

Jureczkowa, ul. Jureczkowa

Kwatery i pokoje 9.8

 

 


Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady już teraz


To oczywiste, że w Polsce znajdziemy wiele wyjątkowych miejsc, w których możemy spacerować bez maseczki. Mamy nadzieję, że nasze pomysły przypadną Wam do gustu i wybierzecie się tam przy pierwszej możliwej okazji.
Następny artykuł Dzień Kobiet LAST MINUTE

Komentarze

Zobacz również