Święta i dni wolne od pracy w Belgii

Święta i dni wolne od pracy w Belgii

Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz do Belgii, by pracować, czy planujesz urlop w tym kraju, powinieneś wiedzieć kiedy wypadają święta i dni wolne od pracy. Łatwiej będzie zaplanować wypoczynek.

Belgia to niewielki europejski kraj, który jest niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym. Warto znaleźć czas, by wybrać się do Brugii, niewielkiego miasteczka wypełnionego średniowieczną zabudową, przecinanego kanałami i nastrojowymi uliczkami. Można tam zjeść pyszną czekoladę, z wyrobu której słynie przecież Belgia. Obowiązkowym punktem dla każdego turysty będzie również wizyta w Brukseli, siedzibie instytucji unijnych, czy Antwerpii, mieście sztuki i diamentów.

Planując wyjazd do Belgii, koniecznie trzeba jednak ustalić, w jakim terminie przypadają tam święta i dni wolne od pracy. Niżej znajdziesz takie zestawienie.

Warto również wiedzieć, że w Belgii obowiązują trzy języki urzędowe: niderlandzki, którym posługuje się większa część Belgów, francuski oraz niemiecki.

Święta w Belgii


W Belgii dni ustawowo wolnych od pracy jest dziesięć i dotyczą one zarówno świąt państwowych, jak też uroczystości o charakterze religijnym. Podobnie jak Polacy, Belgowie mają wolne z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Wypoczywają też między innymi 15 sierpnia, kiedy przypada Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny, oraz 1 listopada we Wszystkich Świętych.

Oprócz tego obchodzone jest Święto Narodowe Belgii. Dzień 21 lipca to najważniejsze święto państwowe, które upamiętnia wstąpienie na tron Leopolda I Koburga w 1831 roku. Był to pierwszy król, jaki rządził krajem po odzyskaniu przez Belgię niepodległości. On też, ślubując wierność konstytucji, ustanowił nowoczesną monarchię konstytucyjną.  Inne państwowe święta w Belgii to Święto Pracy, obchodzone 1 maja, oraz Dzień Zawieszenia Broni 11 listopada. Dlaczego kraj ten świętuje podpisanie rozejmu kończącego pierwszą wojnę światową? Belgowie zostali mocno doświadczeni podczas konfliktu zbrojnego, dlatego rocznica oficjalnego zakończenia Wielkiej Wojny jest dla nich bardzo ważna.

Co ważne, w Belgii obchodzone są święta poszczególnych wspólnot: 11 lipca – Dzień Wspólnoty Flamandzkiej, 27 września – Dzień Wspólnoty Francuskiej, 15 listopada – Dzień Wspólnoty Niemieckiej. Nie są one ustawowo wolne od pracy, zależy to tylko pracodawcy.

W Belgii, jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w weekend (sobotę lub niedzielę), pracownicy mogą go odebrać w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z przełożonym.

Należy również pamiętać, że większość belgijskich sklepów otwarta jest od poniedziałku do soboty. Niedziele są generalnie dniami wolnymi od pracy. Oczywiście przepis ten, podobnie jak w naszym kraju, dopuszcza różnego rodzaju wyjątki. Zakupy spożywcze można robić w niewielkich, lokalnych sklepikach, co jakiś czas organizowane są tzw. niedziele handlowe.

Święta i dni wolne od pracy w Belgii w 2022 roku:


  • Nowy Rok (Nieuwjaar / Nouvel An / Neujahr) – 1 stycznia (sobota)
  • Wielkanoc (Pasen / Pâques / Ostern) – 17 kwietnia (niedziela)
  • Poniedziałek Wielkanocny (Paasmaandag / Lundi de Pâques / Ostermontag) – 18 kwietnia (poniedziałek)
  • Święto Pracy (Dag van de arbeid / Fête du Travail / Tag der Arbeit) – 1 maja (niedziela)
  • Zielone Świątki (Pinksteren / Pentecôte / Pfingsten) – 5 i 6 czerwca (niedziela i poniedziałek)
  • Święto Narodowe Belgii / Dzień Niepodległości (Nationale feestdag / Fête nationale / Nationalfeiertag) – 21 lipca (czwartek)
  • Wniebowstąpienie Najświętszej Maii Panny (Pinkstermaandag / Lundi de Pentecôte / Pfingstmontag) – 15 sierpnia (poniedziałek)
  • Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen / Toussaint / Allerheiligen) – 1 listopada (wtorek)
  • Dzień Zawieszenia Broni (Wapenstilstand / Jour de l'armistice / Waffenstillstand) – 11 listopada (piątek)
  • Boże Narodzenie (Kerstmis / Noël / Weihnacht) – 25 grudnia (niedziela)

Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej