Święta i dni wolne od pracy w Szwajcarii

Święta i dni wolne od pracy w Szwajcarii

Od zawsze marzył ci się wyjazd do Szwajcarii? Zastanawiasz się, kiedy wypadają święta i dni ustawowo wolne od pracy w Szwajcarii w 2020 roku? Nie pozwól na to, by w trakcie urlopu spotkała cię niemiła niespodzianka! Sprawdź, w jakim stopniu szwajcarski kalendarz  świąt i dni wolnych od pracy, różni się od polskiego i zaplanuj wymarzone wakacje, na których nie ominiesz żadnej atrakcji. Poniżej znajdziesz przegląd świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy na terenie całego kraju!

O Szwajcarii mówi się, że jest zlepkiem wielu kultur, głównie niemieckiej, francuskiej oraz włoskiej. Z tego właśnie powodu  wiele świąt obchodzonych jest tylko w poszczególnych kantonach.

Największym atutem Szwajcarii są liczne parki narodowe oraz inne obiekty stworzone przez naturę. To właśnie tam są najpiękniejsze alpejskie góry, które każdej zimy przyciągają tysiące miłośników zimowych sportów. Górę Matterhorn zna niemal każdy. Jej ściany stanowią wyzwanie nawet dla bardzo doświadczonych wspinaczy, ale spokojnie – rozległa panorama ze szczytem w roli głównej jest dostępna dla każdego.

Jezioro Genewskie Szwajcarzy traktują jako świetną alternatywę morza. Luksusowe hotele to nie wszystko. Wzdłuż północnego brzegu jeziora biegnie kolej, ale lepszym sposobem na to, by poznać okolicę jest rejs stuletnim parowcem, który można uatrakcyjnić degustacją win i rybnych potraw.

Wolne od pracy w Szwajcarii


W Szwajcarii dni ustawowo wolnych od pracy jest niewiele – tylko osiem - i wiążą się one zarówno ze świętami religijnymi, jak też uroczystościami państwowymi. Podobnie jak Polacy, Szwajcarzy mają dni wolne od pracy w Nowy Rok oraz z okazji Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia.

Co ciekawe, mieszkańcy Szwajcarii odpoczywają 24 maja, świętując Wniebowstąpienie Pańskie, a także 1 czerwca z okazji Poniedziałku po Zielonych Świątkach.

Wypadające 1 sierpnia Święto Konfederacji jest najważniejszym świętem obchodzonym w Szwajcarii. Z tej okazji każdego roku 1 sierpnia Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej, wygłasza przemowę z miejscowości, gdzie wszystko się zaczęło, czyli z łąki Rütli (Rütliwiese). W 1291 roku spotkali się tam przedstawiciele 3 kantonów, by uzgodnić wspólne działania w obronie swoich kantonów przed wszelkimi wrogami.  To właśnie tam zapisano słowa: „Chcemy być jednym narodem braci, którzy się nie rozdzielą w potrzebie i zagrożeniu”.

Choć świąt w Szwajcarii jest niewiele, to warto zapoznać się z kalendarzem świąt i dni wolnych od pracy, który obejmuje cały kraj.

Warto pamiętać, że istnieją święta dotyczące tylko danych kantonów.

Święta i dni wolne od pracy w Szwajcarii w 2022 r. – cały kraj

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 15 kwietnia – Wielki Piątek (wolne mają prawie wszystkie szwajcarskie kantony poza Valais i Ticino)
  • 17 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
  • 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
  • 26 maja – Wniebowstąpienie Pańskie
  • 6 czerwca – Poniedziałek Zielonoświątkowy
  • 1 sierpnia – Święto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia – Uroczystość św. Szczepana (wolne od pracy mają mieszkańcy większości kantonów poza Genewą, Jurą, Valais i Vaud)

Następny artykuł Tradycje...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej