Święta i dni wolne od pracy w Czarnogórze

Święta i dni wolne od pracy w Czarnogórze

Planujesz wakacje w Czarnogórze i obawiasz się, że możesz trafić na święto lub dzień wolny od pracy? Sprawdziliśmy to i stworzyliśmy listę dni wolnych specjalnie dla ciebie! Dzięki naszemu zestawieniu możesz spokojnie zaplanować wakacje w Czarnogórze i cieszyć się nie tylko zasłużonym wypoczynkiem na plaży, ale też wszystkimi dostępnymi atrakcjami.

 

To przede wszystkim wspaniała alternatywna dla Chorwacji. Nie bez powodu coraz więcej turystów decyduje się na wypoczynek w Czarnogórze. Wakacje są tam o wiele tańsze, a widoki równie piękne. Czarnogóra, nazywana czarną perła Adriatyku, to przede wszystkim wspaniałe, malownicze plaże i zapierające dech w piersiach wysokie góry.

 


Warto wiedzieć, że turystyka w Czarnogórze stoi na naprawdę wysokim poziomie i nieustannie się rozwija. Choć najważniejsze jest to, co serwuje turystom natura, to nie można zapominać o innych atrakcjach. Warto wybrać się na spacer uliczkami urokliwych miasteczek czy zwiedzić tajemnicze zabytki.


Największą atrakcją Czarnogóry jest m.in. miasto Kotor, położone u podnóża masywu Lovćen, nad Zatoką Kotorską, które zachwyca napływających turystów swoją średniowieczną architekturą.

 

Nie pożałujesz odwiedzin w Cetynii – mieście, które jest ośrodkiem państwowości i czarnogórskiej kultury. To tam swą siedzibę ma prezydent Czarnogóry. Za najważniejszy zabytek miasta uznaje się Monaster Narodzenia Matki Bożej. Jego historia zachwyci nawet tych najbardziej wymagających słuchaczy.


Jeśli więc planujesz zwiedzanie Czarnogóry, sprawdź kiedy dokładnie jej mieszkańcy obchodzą święta i dni wolne od pracy. Dzięki temu nie spotka cię żadna niespodzianka i nic nie pokrzyżuje twoich turystycznych planów.

 

 

Kiedy przypadają święta i dni wolne od pracy w Czarnogórze?


Mieszkańcy Czarnogóry, podobnie jak w innych krajach europejskich, co roku obchodzą zarówno święta narodowe jak i religijne. Większość z nich związana jest z tradycją religijną. 

 

W ciągu roku w Czarnogórze obchodzi się aż 12 świąt, co jest równoznaczne z zarządzeniem  dni wolnych od pracy. Warto wiedzieć, że kraj ten bardzo hucznie obchodzi Sylwestra. Bardzo często mieszkańcy świętują nadejście Nowego roku aż dwa dni – podobnie jak większość krajów bałkańskich.


Ważnym świętem jest również Dzień Państwowości obchodzony 13 i 14 lipca. Uchwalone święto upamiętnia dwa wydarzenia z historii kraju. Pierwszym z nich jest powstanie przeciw Włochom z 1941 roku, a drugim Kongres Berliński z 1878 roku, kiedy to Czarnogóra została uznana za suwerenne państwo.


Warte uwagi są obchody Święta Pracy, które w Czarnogórze trwają aż dwa dni. Stanowią one wspaniałą okazję do uhonorowania klasy robotniczej oraz jej wpływu na to, jaka jest obecna sytuacja współczesnego społeczeństwa.

 


Święta i dni wolne od pracy w Czarnogórze w 2020 roku:


1. 1 i 2 stycznia Nowy Rok (Nova Godina)
2. 6 stycznia Wigilia Prawosławna
3. 7 stycznia Prawosławne Boże Narodzenie
4. 8 stycznia Drugi dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (Božić/Божић)
5. 17 kwietnia Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak)
6. 20 kwietnia Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Veliki ponedjeljak/Велики понедјељак)
7. 27 kwietnia Święto Konstytucji
8. 1-2 maja Święto Pracy (Dan rada/Дан рада)
9. 9 maja Dzień Zwycięstwa
10. 21 i 22 maja Święto Niepodległości (Dan nezavisnosti/Дан независности)
11. 13 i 14 lipca Dzień Państwowości
12. 29 listopada Dzień Republiki

Święta i dni wolne od pracy w Czarnogórze w 2021 roku:


 • 1 stycznia, piątek – Nowy Rok (Nova Godina)
 • 7 stycznia, czwartek – Prawosławne Boże Narodzenie (Božić/Божић)
 • 8 stycznia, piątek – Prawosławne Boże Narodzenie, drugi dzień świąt (Božić/Божић)
 • 17 kwietnia, piątek – Prawosławny Wielki Piątek (Veliki petak)
 • 19 kwietnia, niedziela – Prawosławna Niedziela Wielkanocna
 • 20 kwietnia, poniedziałek – Prawosławny Poniedziałek Wielkanocny (Veliki ponedjeljak/Велики понедјељак)
 • 27 kwietnia – Święto Konstytucji
 • 1 maja, wtorek – Święto Pracy (Dan rada/Дан рада)
 • 2 maja, środa – Święto Pracy (Dan rada/Дан рада)
 • 9 maja, niedziela – Dzień Zwycięstwa
 • 21 maja, piątek – Święto Niepodległości (Dan nezavisnosti/Дан независности)
 • 29 listopada, poniedziałek – Dzień Republiki

Izabela Nestioruk

Następny artykuł Święta i dni wolne od pracy...

Komentarze

Zobacz również