Święta i dni wolne od pracy w Grecji

Święta i dni wolne od pracy w Grecji

Grecja kojarzy nam się z wakacjami all inclusive, słońcem i pięknymi zabytkami. To idealne miejsce na urlop czy nawet dłuższy pobyt. Planując taki wyjazd warto sprawdzić jak i kiedy świętują Grecy oraz czy ich kalendarz świąteczny różni się od naszego. Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym tekście.

Grecja jest najsłoneczniejszym krajem w Europie, w prawie 80 % jest pokrytym górami i posiadającym tysiące wysp. To idealne miejsce na wakacje. A nawet do pozostania tam na dłużej. Każdego roku Grecję odwiedza około 16,5 mln turystów, czyli więcej niż cała ludność kraju. Jednak nie ma się czemu dziwić, to piękny i niezwykle atrakcyjny region Europy.

Grecja podobnie, jak inne państwa celebruje pewne okazje. Niektóre święta pokrywają się z datami dni wolnych w Polsce. jednak grecki kościół prawosławny stosuje kalendarz juliański, co oznacza przesunięcie pewnych świąt. Jakie święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy w Grecji?

Grecki rząd ustanowił na 2021 rok 14 dni wolnych od pracy. Większość z nich ma swój rodowód w religii, ale nie brakuje także okazji wywodzących się z historii i tradycji kraju.

Pierwszym dniem wolnym od pracy w danym roku jest 1 stycznia. Kilka dni później (6 stycznia) Grecy świętują z okazji Święta Trzech Króli (Theophaneia).

Kolejne wolne dni przypadają w marcu: 2 marca, kiedy następuje oficjalne rozpoczęcie Wielkiego Postu - Czysty Poniedziałek (Kathara Deftera) oraz 25 marca, w Święto Niepodległości Grecji (Eikosti Pempti Martiou).

Grecy obchodzą także Święta Wielkanocne. Jednak według kalendarza juliańskiego święta te wypadają tydzień po obchodach katolickich: Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego (Megali Paraskevi), Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego (Kyriaki tou Pascha) oraz Poniedziałek Wielkanocny Kościoła Ortodoksyjnego (Deutera tou Pascha).

Podobnie jak inne kraje, Grecy świętują 1 maja, Święto Pracy (Ergatiki Protomagia). Dwa wolne dni greccy pracownicy mają także w czerwcu, z racji obchodów Zielonych Świątek. Kolejny wolny dzień to 15 sierpnia  - Święto Wniebowzięcia Maryi Panny (Kimisis Theotocou),

28 października Grecy obchodzą Ochi Day National Holiday (Imera tou Ochi). Jest to święto państwowe upamiętniające wydarzenia z II Wojny Światowej. Natomiast w grudniu Święta Bożego Narodzenia. I z tej okazji pracownikom greckim przysługują dwa dodatkowe wolne dni: 25 grudnia - Boże Narodzenie (Christougenna), 26 grudnia - Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (Synaxis Hyperagia Theotokou Marias).

Ważna informacja jest taka, że osoby pracujące w Grecji mają prawo do płatnego wolnego w święta państwowe. Zdarzają się jednak sytuacje, że pracownik pracować w ustawowo wolny dzień. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapłacić za pracę stawkę powiększoną o 75%.

Wakacje i ferie w Grecji


Planując urlop lub dłuższy pobyt z dziećmi w Grecji, warto zapoznać się z lokalnym kalendarzem szkolnym. Co ważne, grecki rok szkolny zaczyna się w pierwszej połowie września i trwa do pierwszej połowy czerwca a w czasie roku szkolnego uczniowie mogą liczyć na dwie główne przerwy: dwutygodniowe ferie świąteczne na przełomie grudnia i stycznia oraz dwutygodniowe ferie wielkanocne w kwietniu.

Święta i dni wolne od pracy w Grecji w 2022 roku:

 • 1 stycznia, sobota – Nowy Rok (Protochronia)
 • 6 stycznia, czwartek – Święto Trzech Króli (Theophaneia)
 • 7 marca, poniedziałek – Czysty Poniedziałek (Kathara Deftera)
 • 25 marca, piątek – Święto Narodowe Grecji (Eikosti Pempti Martiou)
 • 15 kwietnia, piątek – Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego (Megali Paraskevi)
 • 17 kwietnia, niedziela – Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego (Kyriaki tou Pascha)
 • 18 kwietnia, poniedziałek – Poniedziałek Wielkanocny (Deutera tou Pascha)
 • 1 maja, niedziela – Święto Pracy (Ergatiki Protomagia)
 • 12 czerwca, niedziela – Zesłanie Ducha Świętego (Pentecoste)
 • 13 czerwca, poniedziałek – Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego (Deutera Pentecostes / Agiou Pneumatos)
 • 15 sierpnia, poniedziałek – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (Kimisis Theotocou)
 • 28 października, piątek – Dzień Ochi (Imera tou Ochi)
 • 25 grudnia, niedziela – Boże Narodzenie (Christougenna)
 • 26 grudnia, poniedziałek – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (Synaxis Hyperagia Theotokou Marias)

Następny artykuł Najpiękniejsze lodospady w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej