Tradycje świąteczno-noworoczne w Wielkopolsce. Najważniejsze informacje

Tradycje świąteczno-noworoczne w Wielkopolsce. Najważniejsze informacje

O Świętach Bożego Narodzenia można mówić naprawdę wiele. Nie da się ukryć, że są to ulubione święta Polaków, charakteryzujące się wyjątkową atmosferą, wspaniałym klimatem, rodzinnymi spotkaniami i przede wszystkim prezentami pod choinką, a chyba to lubimy najbardziej. Ważną rolę w całym tym okresie odgrywa sam proces przygotowań i przywiązania do tradycji. W poprzednich artykułach zdążyliście już poznać tradycje z niektórych części Polski. Tym razem przyszła pora na kolejny region, którym będzie Wielkopolska. Z jakimi tradycjami świąteczno-noworocznymi mamy do czynienia w przypadku właśnie tej części Polski. Informacje na ten temat w poniższym artykule.

Analizując tradycje świąteczne, które niegdyś były obecne, czy też w dalszym ciągu są obecne, można śmiało dojść do wniosku, że czasem bywają one dziwne, śmieszne, czy specyficzne i rzadko gdziekolwiek spotykane. I w tym właśnie tkwi sekret tradycji bożonarodzeniowe, które wyglądają nieco inaczej w każdym regionie Polski. To przede wszystkim różnice w daniach wigilijnych, ale również sam sposób świętowania, przesądy, czy zwyczaje, które są obecne w każdej rodzinie.


Święta Bożego Narodzenia, spędzane w Wielkopolsce w większości przypadków wyglądają podobnie, jak w większej części naszego kraju. Są jednak pewne tradycje i zwyczaje, które czynią ten czas i spotkania przy rodzinnym stole jeszcze bardziej wyjątkowym. O Wielkopolsce można mówić same wspaniałe rzeczy. Przede wszystkim turystyczne walory tej krainy można wymieniać naprawdę długo. Zachwyca ona swoich historycznym klimatem, kusi piękną przyrodą z Doliną Baryczy na czele oraz gwarantuje rozrywkę dzięki licznym atrakcjom. To region, w którym rodziły się początki polskiej państwowości. To kraina malowniczych jezior oraz zakątek z charakterem. Miejsce to stanowi świetny cel podróży dla każdego - rodzin z dziećmi, miłośników historii, zwolenników aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz par planujących romantyczny wyjazd we dwoje.


Wielkopolska jest regionem niezwykłym i atrakcyjnym turystycznie. Przyjeżdżając tutaj na dłuższe wczasy, powinniśmy przede wszystkim postawić na odkrywanie okolicy. W takim przypadku świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu będzie wyprawa jednym z licznych szlaków tematycznych przebiegających przez teren Wielkopolski. W regionie tym rozlewają się liczne malownicze zbiorniki Pojezierza Wielkopolskiego. Pośród nich znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, które oczarują każdego miłośnika natury. Czas wolny podczas urlopu w Wielkopolsce będziemy mogli przeznaczyć także na wizyty w wielu interesujących muzeach czy skansenach. Można w związku z tym śmiało stwierdzić, że w Wielkopolsce nikt nie powinien się nudzić.


Jeśli mieszkacie w Wielkopolsce lub wybieracie się na Święta do swojej rodziny, która stąd pochodzi, to dobrze będzie, jeśli zapoznacie się z garstką ciekawostek, dotyczących świątecznych tradycji, które są obecne właśnie w tym regionie. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że święta to cudowny czas i z pewnością wszyscy będziemy mieć możliwość, by spotkać się z najbliższymi nam osobami, jak nie w Wigilię, to w Boże Narodzenie lub też drugi dzień Świąt.



Tradycje świąteczne są przekazywane z pokolenia na pokolenia, przede wszystkim w tym celu, by podtrzymywać rodzinne więzi. Tradycje świąteczne regionu Wielkopolski mają bogatą historię i to nie tylko w kwestii kulinarnej. Właśnie dzięki temu do zwyczajów bożonarodzeniowych przywiązuje się tu tak dużą uwagę. To właśnie dzięki nim, okres świąt jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. O wyjątkowości i przywiązaniu do świątecznych tradycji możemy przekonać się przede wszystkim głównie wśród osób starszych. Wśród młodszych mieszkańców regionu te tradycje stopniowo zaczynają zanikać. Mimo wszystko wierzymy w to, że najbliższe święta w Wielkopolsce będą spędzane tak, jak mieszkańcy tego regionu lubią najbardziej.


Jeśli interesuje Cię to, jak mieszkańcy Kaszub, Śląska, Kujaw, Podlasia i Podkarpacia, spędzają Święta Bożego Narodzenia, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższych artykułów:


Tradycje świąteczno-noworoczne na Kaszubach. Co warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Śląsku. O czym warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Kujawach. O czym warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Podlasiu. Co warto wiedzieć?

Tradycje świąteczno-noworoczne na Podkarpaciu. O czym warto wiedzieć?


Z jakimi tradycjami świąteczno-noworocznymi mamy do czynienia w przypadku Wielkopolski?


Pomimo globalizacji Świąt Bożego Narodzenia, z którą mamy do czynienia w przypadku całego kraju, możemy śmiało stwierdzić, że udało się zachować część lokalnych tradycji, które stanowią prawdziwą dumę mieszkańców regionu. 



fot. Sabina_Ripke_Fotografie / pixabay.com, CC0

Sama Wigilia w przypadku Wielkopolski wygląda tak, jak w większej części kraju. Oczywiście w tym wszystkim warto pamiętać o przywiązaniu do tradycji, czyli ścisłym poście i wyjątkowym przywiązaniu do tego właśnie dnia. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna się pojawienie pierwszej gwiazdki na niebie. Następnie ma miejsce czytanie fragmentu Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Nie może również zabraknąć sianka, znajdującego się pod stołem i pustego miejsca dla niespodziewanego gościa. W tym wyjątkowym dniu, na wieczerzy królują potrawy, których powinno być 12. Są to oczywiście postne posiłki, przygotowywane zgodnie z wielkopolską tradycją.


Do najpopularniejszych dań, które możemy znaleźć na wigilijnym stole w Wielkopolsce, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • zupa rybna biała, grzybowa, zupa z suszonych owoców lub barszcz z uszkami grzybowymi

  • kluski z makiem (makiełki)

  • smażony karp

  • strucla drożdżowa z makiem

  • śledzie w śmietanie z ugotowanymi ziemniakami

  • śledzie opiekane w oleju

  • kapusta z grochem

  • grzyby suszone uprażone na maśle

  • kompot z suszu

  • pierniki


Można zauważyć, że dania te nieco różnią się od tych, które znajdziemy w pozostałych regionach naszego kraju. 


W Wigilię w Wielkopolsce wierzy się, że to co zdarzy się w dzień 24 grudnia, będzie rzutowało na cały rok. Wróżby wigilijne mają raczej pogański, niż chrześcijański rodowód. Jeśli ktoś pokłóci się z kimś w Wigilię, ten będzie skłócony przez cały rok. Dużą uwagę mieszkańcy Wielkopolski, szczególnie te starsze osoby, przywiązują do pogody. W związku z tym, jeśli w Wigilię świeciły gwiazdy, oznaczało to, że rok będzie urodzajny i dostatni. Jeśli zaś w dzień ten będzie sucho, to przez cały rok będzie zbyt dużo opadów. Jeżeli pierwszy dzień świąt przypadał w niedzielę, to cały rok będzie słoneczny i pogodny.


Elementem, który wyróżnia wielkopolską wigilię jest przede wszystkim Gwiazdor, który to przynosi prezenty. Tu nikt nie zna Świętego Mikołaja. Gwiazdor jest drugą, obok Świętego Mikołaja, najbardziej popularną osobą, która przynosi prezenty na Święta Bożego Narodzenia. Gwiazdora można spotkać przede wszystkim w zachodniej i północno-zachodniej części kraju, a mianowicie: nad morzem, na Kujawach, w Wielkopolsce, w województwie lubuskim. Gwiazdor z orszaku kolędników odwiedza mieszkańców tych regionów w Wigilię, by wręczyć im prezenty.


Zastanawiasz się, kto w pozostałych regionach przynosi prezenty pod choinkę? Sprawdź koniecznie: Mikołajki w różnych regionach Polski. Jak spędzają je mieszkańcy i turyści?


Po rozpakowaniu prezentów i skonsumowaniu wieczerzy wigilijnej, mieszkańcy Wielkopolski o północy udają się na Pasterkę.


Jak kiedyś świętowano Boże Narodzenie w Wielkopolsce?


Przystępując do analizy tego, jak kiedyś świętowano Boże Narodzenie, należy podkreślić, że to właśnie święto określane jest w tym regionie mianem Godów lub Gwiazdki. Nazwa “Gody” już praktycznie zanikła, ale w dalszym ciągu prawie każdy mieszkaniec Wielkopolski posługuje się nazwą “Gwiazdki”. Warto podkreślić, że nazwa ta jest używana nie tylko w Wielkopolsce.


Region Wielkopolski ma wiele wspaniałych ludowych tradycji, związanych z Bożym Narodzeniem. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć na pewno:


  • wierzenie w to, że jaka Wigilia, taki cały rok

  • choinki w wielkopolskich domach na masową skalę zaczęły się pojawiać dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym

  • niegdyś w wigilijną noc wierzono w to, że zwierzęta mówią ludzkim głosem

  • tradycja karmienia zwierząt domowych resztkami ze stołu wigilijnego

  • w dawnych czasach wśród potraw na wigilijnym stole w Wielkopolsce można było znaleźć np. zupę migdałową, kluseczki z sosem, karpia na szaro, szczupaka z szafranem, różne rodzaje kasz, czy kluski z miodem i makiem

  • niezwykłą tradycją jest również kolędowanie - w przypadku Wielkopolski po domach chodziły “herody”, czyli grupy wielkopolskich kolędników, odgrywających scenki związane z narodzeniem Chrystusa.


Jakie tradycje noworoczne są obecne w Wielkopolsce?


Przystępując do analizy tradycji sylwestrowo-noworocznych w Wielkopolsce, należy podkreślić, że czas ten jest spędzany, jak w większej części kraju. Organizowane są bale sylwestrowe oraz różne imprezy i koncerty, by móc hucznie świętować nadejście Nowego Roku. Poznań jest chętnie odwiedzanym miastem w niemal każdą noc sylwestrową.


Podobnie, jak w przypadku niektórych tradycji bożonarodzeniowych, zupełnie inaczej wyglądało to kiedyś. Warto tu wspomnieć m.in. o tym, że Sylwester, podobnie jak w pozostałych regionach był dniem wszelakich wróżb. Niezwykłą tradycją jest np. to, że w niektórych regionach pieczono małe chlebki i bułeczki zwane "bochniaczkami", "szczodrakami" czy "nowymi latami", które wręczano domownikom na zdrowie i pomyślność. Był wypiekany również "gościniec" dla sąsiadów. W dzień Nowego Roku obserwowano pogodę i niebo, wróżąc o pogodzie i urodzaju w nadchodzącym roku.


Poznaj: Tradycje sylwestrowe i noworoczne w Polsce


Noclegi w Wielkopolsce


Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Wielkopolsce są kwatery i pokoje. Najczęściej wybierane są one przez pary oraz rodziny podróżujące z dziećmi. Poza tym na wczasowiczów czekają w okolicy także obiekty w kategoriach domki, agroturystyka, hotele, hostele oraz apartamenty. Poszukując miejsca noclegowego w Wielkopolsce, powinniśmy pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu świadczonych usług. Bogaty wybór dostępnych ofert sprawia, że każdy turysta bez problemu znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce w zadowalającej cenie.


Średnia cena za nocleg w Wielkopolsce wynosi zaledwie 124 złote. Cena za usługę uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji oraz oferowanego standardu. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje. Tam cena za usługę może wynieść zaledwie 25 złotych. Poszukując noclegu, należy pamiętać, że cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu. Ceny weekendowe w Wielkopolsce mogą być nawet o 39% wyższe w stosunku do dnia powszedniego.

 

 

Rancho Colorado

Rancho Colorado

Miedzichowo, ul. Trzciel-Odbudowa

Agroturystyka Miedzichowo 9.9

 

 


Tutaj znajdziesz popularne oferty noclegowe w Wielkopolsce


Mamy nadzieję, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia odbędą się w przywiązaniu do tradycji i tak, jak najbardziej lubimy, niezależnie czy przebywacie w Wielkopolsce. Jeśli macie swoje regionalne zwyczaje i tradycje świąteczne, którymi chcielibyście się pochwalić, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.



Następny artykuł Barania Góra - miejsce,...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!