W Łodzi powstaje orientarium. Czym zaskoczy nas ta nowa atrakcja turystyczna?

W Łodzi powstaje orientarium. Czym zaskoczy nas ta nowa atrakcja turystyczna?

Podwodny świat jest tajemniczy i intrygujący. Dlatego tak chętnie podglądamy toczące się w nim życie. Już niebawem otwarte zostanie kolejne miejsce, w którym dostępna będzie obserwacja dzikich zwierząt. W Łodzi, na terenie obecnego ZOO powstaje Orientarium. Czym zaskoczy nas nowa atrakcja turystyczna? Np. rekinami!

Jak czytamy w opisie projektu, inwestycja obejmie połowę obecnego terenu łódzkiego ZOO. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmą powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

- Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery. Takie rozwiązania dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje im swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Ponadto nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie będą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane - zapowiada Tomasz Jóźwik, naczelnik Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Co ważne, inwestycja ta sprawi, że w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawią się nowe gatunki zwierząt: orangutany, langury, anoa, tapiry malajskie, pantery mgliste, rekiny i płaszczki. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibbonów i niedźwiedzi malajskich.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Stacja Radegast

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Stacja Radegast

Łódź, ul. Alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto

Muzea
Park im. Adama Mickiewicza

Park im. Adama Mickiewicza

Łódź, ul. Zgierska

Parki miejskie 10.0
Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska

Łódź, ul. Piotrkowska

Trasy spacerowe 10.0


Basen dla rekinów został już napełniony wodą. Kiedy otwarcie Orientarium?


Orientarium to duża inwestycja, której realizacja pochłonie ok. 240 mln złotych. Zakładano, że prace potrwają ok. trzech lat, a na początku 2021 roku obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających. Już wiadomo, że będą przesunięcia czasowe.

Obecnie na budowie orientarium wypełniono już wodą zbiorniki dla rekinów i innych egzotycznych zwierząt morskich. Póki co jest to tzw. woda tymczasowa. Dopiero za kilka tygodni pojawi się tam woda zasolona. Natomiast prawdopodobnie jesienią będziemy mogli obserwować podwodny świat ze specjalnego tunelu.

Jak tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, prace w Orientarium powoli dobiegają końca: „W kompleksie powstają przestronne wybiegi dla zwierząt. Dzięki temu podopieczni łódzkiego zoo będą mieli komfortowe warunki do życia. Zaaranżowano już m.in. wybiegi dla słoni, niedźwiedzi czy orangutanów.

Już niedługo w podwodnym tunelu pojawią się m.in. rekiny gitarowe, żarłacze oraz płaszczki. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wiosną budowa inwestycji się zakończy, natomiast latem zacznie się transport zwierząt. Założenia są takie, by we wrześniu 2021 łódzkie Orientarium zostało otwarte dla zwiedzających.



Łódzkie ZOO otwarte dla zwiedzających


Warto wiedzieć, że łódzki ogród zoologiczny cały czas pozostaje otwarty dla zwiedzających. Na terenie ZOO obowiązują oczywiście specjalne zasady bezpieczeństwa, zgodnie z którymi obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznego dystansu 1,5 – 2 . ZOO czynne jest obecnie w godzinach: 9.00 – 15.30 (do końca marca, od kwietnia będzie otwarte do godz. 17.00). Przy czym kasa biletowa zamykana jest godzinę wcześniej – o 14.30.


Źródło: ZOO Łódź

Następny artykuł Jak skutecznie promować...

Komentarze

Zobacz również