Wakacje na granicy. Poznaj wyjątkowe miejsca w Polsce

Wakacje na granicy. Poznaj wyjątkowe miejsca w Polsce

Urlop spędzony w Polsce to wiele możliwości i pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Być może osoby, które w dalszym ciągu poszukują inspiracji, zainteresują się popularnymi kierunkami, znajdującymi się tuż przy polskiej granicy. No to jak - wschód, zachód, północ, a może południe?

Życie na granicy bywa czasem ryzykowne. Nie dotyczy to oczywiście podróżowania, bo w takich przypadkach mamy do czynienia z czymś naprawdę wyjątkowym. Z drugiej strony może to być świetna alternatywa dla bardziej obleganych miejsc. Znajdziemy tu zarówno zabytki, wiele możliwości wypoczynku nad wodą, czy też atrakcje przyrodnicze. Jeśli będziesz chciał zobaczyć jeszcze więcej, to z powodzeniem będziesz mógł się wybrać również na wycieczkę do któregoś z naszych sąsiadów. Wakacje pełne wrażeń blisko granicy? To jak najbardziej możliwe w Polsce.


Wakacje w miejscowościach przygranicznych - gdzie się wybrać?


Jeśli chcecie naładować “akumulatory” i poszukujecie wyjątkowych miejsc, które nadadzą się na nawet krótki, weekendowy wyjazd, to mamy dla Was pewną podpowiedź. Doskonale mogą się tu sprawdzić magiczne, przygraniczne miejscowości w Polsce, w których znajdziesz absolutnie wszystko, by Twój urlop był w pełni udany. No to co? Dokąd ruszamy?


  • Zgorzelec


Rozpoczynamy od wyjątkowego miasta, które znajduje się na Dolnym Śląsku, tuż przy granicy z Niemcami. Nie da się ukryć, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych przygranicznych polskich miast. Zgorzelec, bo o nim mowa, achwyca przede wszystkich lokalizacją w górach, na Pogórzu Izerskim i otoczeniem Puszczy Zgorzeleckiej. Przez miejscowość przebiega 15. południk ziemski, dzięki czemu słońce zachodzi tu najpóźniej w Polsce! To jedno z niewielu miast w Europie, które podzielone jest między dwa państwa. U naszych zachodnich sąsiadów jest to miejscowość o nazwie Görlitz. Jest to na pewno miasto, w którym miesza się kultura i tradycje, tworząc tym samym wspaniały wielonarodowy twór.


 

fot. sebstyan10 / zdjecia.nocowanie.pl


Turyści przyjeżdżają tutaj ze względu na możliwość zwiedzenia dwóch miast, jednego po stronie polskiej, a drugiego po stronie niemieckiej, oddzielonych od siebie rzeką Nysą, a podróż samochodem z centrum jednego miasta do drugiego zajmuje zaledwie 9 minut. 


Zgorzelec z pewnością może pochwalić się wspaniałym zespołem parków miejskich. Pierwszy z nich, leżący na południe od centrum miasta, został założony u schyłku XIX wieku. Park ma charakter krajobrazowy, a na jego środku znajduje się staw z małą wysepką oraz amfiteatr z 1966 roku. Jego symbolem architektonicznym jest Miejski Dom Kultury o cechach klasycystycznych. Kolejny park ciągnie się wzdłuż brzegu Nysy Łużyckiej. Powstał na początku XX wieku poprzez adaptację istniejących terenów zielonych, bez niepotrzebnej ingerencji w ich charakter. W Zgorzelcu znajduje się ponad 50 zabytkowych kamienic i domów, pochodzących z okresu od XVI do XX wieku. Większość z nich w pełni oddaje styl secesyjny. Najstarszą częścią miasta jest Przedmieście Nyskie. Zachował się tam rząd malowniczo położonych nad rzeką Nysą kamienic, a pośród nich m.in. Muzeum Łużyckie.






Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Zgorzelcu


  • Świnoujście


Podczas wakacji, w dużej mierze przeważają przede wszystkim wyjazdy nad morze. Jeśli zdecydujemy się na urlop na Pomorzu Zachodnim, to warto jest się wybrać na urlop do Świnoujścia. Dlaczego? To właśnie tu, ze wspaniałej, świnoujskiej plaży możesz spacerem dotrzeć do niemieckiej miejscowości Ahlbeck.


Świnoujście, co warto podkreślić, zachwyca na każdym kroku. Jest to jedyne miasto wyspiarskie w Polsce - możemy dostać się tu tylko i wyłącznie promem. Sam klimat miasta oraz to, co ma do zaoferowania - wszystko to sprawia, że jest chętnie odwiedzane przez turystów i to nie tylko z Polski. Szczególną popularnością, co zrozumiałe, cieszy się w sezonie letnim, kiedy to można się spodziewać największej grupy odwiedzających osób.

 

 

 

fot. Karol Wiak

Sprawdź również: Weekend w Świnoujściu. Co warto zobaczyć?


Świnoujście jest świetnym pomysłem, zarówno na weekendowy wyjazd, jak i wakacje. Warto podkreślić, że nawet podczas jednodniowego pobytu spędzimy miło czas i spokojnie zobaczymy wszystkie tutejsze atrakcje, przespacerujemy się plażą i odpoczniemy. Przygotowaliśmy zestawienie kilku atrakcji i miejsc, które każdy powinien zobaczyć. Rzecz jasna, większość z nich związana jest bezpośrednio z morzem. Do obowiązkowych punktów należą: Stawa Młyny, plaża, latarnia morska, promenada, fortyfikacje wojenne, czy port marynarki wojennej.



SUNRISE Apartaments

SUNRISE Apartaments

Świnoujście, ul. Zalewowa

Apartamenty Świnoujście 10
Ośrodek wypoczynkowy Meduza

Ośrodek wypoczynkowy Meduza

Świnoujście, ul. Władysława Orkana

Pensjonaty Świnoujście 9.5
Villa Kapitańska

Villa Kapitańska

Świnoujście, ul. Kapitańska

Wille Świnoujście 9.8




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Świnoujściu


  • A może Białowieża?


A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać na Podlasie. W takim przypadku, punktem obowiązkowym na pewno będzie Białowieża i Puszcza Białowieska, której terytorium rozciąga się również po stronie Białorusi. Samo miejsce kojarzy się przede wszystkim z zagrodą żubrów i niezwykłą przyrodą. 


Puszcza Białowieska stanowi niejako wizytówkę całego regionu. eren ten obejmuje około 1500 km2 kompleksów leśnych. Znajduje się w doskonałej lokalizacji, na pograniczu Polski i Białorusi. Warto podkreślić, że stanowi ona relikt pierwotnych krajobrazów leśnych - zachowały się tu bowiem jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Warto również podkreślić, że to właśnie tu żyje jedna z większych populacji wilka, rysia i żubra w całym kraju. Od 1976 roku Puszcza Białowieska znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

fot. chris666 / zdjecia.nocowanie.pl


Poznaj: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki po Podlasiu


A sama Białowieża? To właśnie tu swoje siedziby mają m.in. Białowieska Stacja Geobotaniczna Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Europejskie Centrum Lasów Naturalnych Instytutu Badawczego Leśnictwa.



Będąc w Białowieży warto odwiedzić także Park Pałacowy i Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. Białowieża jest idealnym miejscem na wypoczynek dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Oprócz turystyki pieszej można tam uprawiać turystykę rowerową, konną i wodną - spływy kajakowe. W Białowieży rozpoczyna się także wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, m.in. Szlak Dębów Królewskich czy też ścieżka edukacyjna Żebra Żubra.






Oto najlepsze propozycje noclegów w Białowieży


  • Urlop w Ustroniu


Skoro był zachód, północ i wschód, to rzecz jasna, wypada przenieść się teraz nieco bardziej na południe. Jeśli chcesz spędzić swoje wakacje w wyjątkowym miejscu, znajdującym się blisko granicy polsko-czeskiej, to wybierz się do Ustronia. Do naszych sąsiadów masz przysłowiowy “rzut beretem”. Wystarczy, że zdecydujesz się zdobyć Czantorię, na którą to szlaki prowadzą, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.


Ze względu na swoje liczne atrakcje, a także walory uzdrowiskowe, przyciąga prawdziwe tłumy turystów o każdej porze roku. Będąc w Ustroniu latem, z pewnością nie można się nudzić. Tor saneczkowy, kolej linowa na Czantorię oraz park rozrywki na Równicy, to zaledwie kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu.

 

 

 

fot. Karol Wiak

Przeczytaj również: Weekendowy wyjazd w Beskid Śląski - świetna propozycja dla mieszkańców Śląska


Jedną z największych atrakcji, popularną wśród turystów odwiedzających Ustroń, jest kolej linowa na Czantorię. Obecnie, jedna z najnowocześniejszych kolejek w polskiej części Beskidów. Dla dzieci, wyjątkową atrakcją, na pewno będzie wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek. Do zabytków i obowiązkowych miejsc, na pewno trzeba zaliczyć: Muzeum Ustrońskie, Pijalnia Wód, Rynek, Czantoria, Równica, a w sezonie zimowym liczne wyciągi narciarskie, znajdujące się w miejscowości i najbliższej okolicy.



Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Apartamenty i Pokoje Bocianówka

Ustroń, ul. Ignacego Daszyńskiego

Apartamenty Ustroń 9.7
Domek Pod Królowem

Domek Pod Królowem

Ustroń, ul. Skowronków

Domki Ustroń
Dom Pod Czantorią

Dom Pod Czantorią

Ustroń, ul. Brzozowa

Domki Ustroń 9.6




Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Ustroniu


  • Szczawnica


Przegląd przygranicznych miejscowości kończymy na granicy polsko-słowackiej. Do kategorii popularnych miejscowości, znajdujących się tuż koło Słowacji, należy zaliczyć Szczawnicę. Do przekroczenia granicy jest tu zaledwie 3 km. Sama droga, która pozwala nam dotrzeć do granicy jest popularna i oblegana - prowadzi wzdłuż Przełomu Dunajca i przede wszystkim w sezonie letnim cieszy się największym zainteresowaniem. Turyści podążają tu m.in. do Czerwonego Klasztoru, znajdującego się już po stronie słowackiej

 

 

 

fot. Karol Wiak

Szczawnica jest jedną z najpopularniejszych miejscowości, znajdujących się na styku Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców. O zaletach Szczawnicy można mówić wiele: wspaniała lokalizacja pośród pienińskich szczytów, urokliwe zakątki dzielnicy uzdrowiskowej oraz atrakcje umilające turystom wypoczynek – to tylko najważniejsze z nich. Mekką turystów Szczawnica stała się już w XIX wieku, kiedy Józef Szalay stworzył tam uzdrowisko. To właśnie jemu zawdzięczamy wykorzystanie na masową skalę leczniczych szczaw, z których słynie miasto. 

 

 

 

 


Poznaj: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szczawnicy


Będąc w Szczawnicy warto zobaczyć tamtejsze atrakcje przyrodnicze jakimi są chociażby Wąwóz Homole,Wysokie Skałki i rezerwat Białej Wody, do których prowadzą niezbyt trudne trasy. Jeszcze łatwiej dostaniemy się na szczyt Palenicy – wystarczy skorzystać z kolejki krzesełkowej startującej w centrum miasta. Roztacza się stamtąd zapierający dech widok na miasto i dalej na Pieniny, Tatry oraz Beskid Sądecki. Nie zapominajmy o szczawnickich zabytkach, które skoncentrowane są przede wszystkim w obrębie dzielnicy uzdrowiskowej. Warto wybrać się do Parku Zdrojowego, w którym znajdują się zabudowane zdroje wód mineralnych o nazwie Waleria oraz Szymon.



Willa Lala

Willa Lala

Szczawnica, ul. Wiktora

Pensjonaty Szczawnica 9.5
Willa Helena

Willa Helena

Szczawnica, ul. Jana Wiktora

Wille Szczawnica 9.6




Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Szczawnicy


Mamy nadzieję, że wizyta w przygranicznych miejscowościach w Polsce będzie w pełni wyjątkowa dla każdego turysty. To tylko niektóre propozycje miejscowości, znajdujących się tuż przy granicy. Jeśli macie pomysły, gdzie jeszcze można się wybrać, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł Urlop na Lubelszczyźnie i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!