Wynajem krótko- czy długoterminowy? Jak dostosować ofertę do potrzeb turystów?

Wynajem krótko- czy długoterminowy? Jak dostosować ofertę do potrzeb turystów?

Z pewnością bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że turyści pytają o możliwość noclegu na jedną, czy dwie doby. Prowadząc obiekt noclegowy, może to być dla Ciebie pewnym utrudnieniem. Jednak są sposoby, które z powodzeniem pozwolą Ci udostępnić pokoje na wynajem krótkoterminowy. Co warto zrobić?

Nie da się ukryć, że zadowolenie gości zawsze jest dla Ciebie swego rodzaju priorytetem. Niezależnie od sezonu, zdarzają się osoby, które poszukują noclegu na krócej lub na dłużej. Wśród turystów, którzy poszukują noclegu krótkoterminowego najczęściej zdarzają się osoby, które są przejazdem w danej miejscowości lub wybrali się tu np. na weekend, czy tygodniowy urlop. Z drugiej strony pojawiają się pytania o rezerwacje na znacznie dłuższy okres czasu. Jak pogodzić możliwość wynajmowania pokoi na krótkie i długie terminy? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.


Czym jest wynajem krótko- i długoterminowy?


Warto w tym miejscu rozpocząć od rozróżnienia obu terminów. Jak sama nazwa wskazuje, pojęcia te różnią się przede wszystkim czasem wynajmu pokoi, apartamentów lub całego obiektu, które oferujesz swoim gościom. W przypadku wynajmu długoterminowego, mówimy przede wszystkim o miesiącach lub latach. Wynajem krótkoterminowy to z kolei noclegi, z których najczęściej korzystają Twoi goście, wybierając się tu na weekend, na tydzień lub 2 tygodnie. 


Należy pamiętać o tym, że jeszcze nie tak dawno najem na doby można było kojarzyć przede wszystkim z popularnymi miejscowościami turystycznymi, wybierając nocleg w pensjonacie, czy willi, co było doskonałą alternatywą dla popularnych hoteli w mieście. Dziś ta granica jest już znacznie mniejsza, z tego względu, że znajdujemy coraz więcej apartamentów na najem krótkoterminowy w miastach jak i mniejszych miejscowościach. Jest to wymagający, ale dobry sposób na zarobek poprzez rosnący na tego typu noclegi popyt.


Zobacz również: Chcesz wynajmować pokoje turystom? Poznaj nasze podpowiedzi


Dlaczego warto oferować wynajem krótkoterminowy?


W przypadku Twojego obiektu noclegowego, z pewnością najczęściej pojawiają się pytania o nocleg krótkoterminowy. Turyści przyjeżdżają do Ciebie na kilka dni, później pojawiają się następni. Twój kalendarz rezerwacji jest dzięki temu zapełniony, a Ty możesz w pełni cieszyć się satysfakcją i zadowoleniem swoich gości. 


Wynajem krótkoterminowy jest niezwykle ważny w przypadku noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych. Jeśli są to morze lub góry, to masz pewność, że turyści będą tu przyjeżdżać przez cały rok. Tego typu noclegi są szczególnie popularne w miesiącach wakacyjnych i w sezonie zimowym.


Swoich gości zachęcasz przede wszystkim korzystną ceną, wspaniałymi warunkami do wypoczynku i udogodnieniami i atrakcjami, z których mogą korzystać.


W przypadku prowadzenia wynajmu krótkoterminowego, niezwykle ważna wydaje się rejestracja działalności gospodarczej. Wynajem pokoi turystom to najem krótkoterminowy – goście zatrzymują się w obiekcie tylko na kilka nocy. Działalność jest więc prowadzona na szerszą skalę i w sposób ciągły. W tym wypadku musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Ale i od tej reguły można znaleźć wyjątki, na przykład:


  • gdy najem prowadzony jest na małą skalę,

  • całość obsługi realizowana jest przez właściciela.


Trudno jednak wyraźnie określić, czy dana działalność prowadzona jest na niewielką skalę, czy już w sposób zorganizowany. Tutaj zwykle decyduje sposób interpretacji Izby Skarbowej, dlatego zanim podejmiesz decyzję o nie rejestrowaniu działalności gospodarczej, musisz sprawdzić to w odpowiednich instytucjach w swoim regionie.


Jakie korzyści niesie wynajem długoterminowy?


W przypadku wynajmu długoterminowego zasady są nieco inne. Musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że swój domek, pokoje, czy apartamenty wynajmujesz na znacznie dłuższy okres czasu. Z tego typu noclegów korzystają przede wszystkim firmy, realizujące zlecenia w danej miejscowości, czy też studenci lub osoby przebywające w danym miejscu przez znacznie dłuższy okres czasu.


Epidemia koronawirusa spowodowała, że zainteresowanie turystów podróżami krajowymi po odmrożeniu turystyki jest naprawdę dużej. Przebywanie w czterech ścianach każdemu daje się we znaki, a ty możesz zaoferować świetne rozwiązanie, jakim jest dłuższy wyjazd z domu. Warto w związku z tym odpowiedzieć na potrzeby turystów, którzy będą szukać kwatery, domku lub mieszkania do wynajęcia na miesiąc lub nawet więcej niż 30 dni.


Sprawdź również: Jak skutecznie promować ofertę noclegów pracowniczych?


Uzupełnij ofertę specjalną “Wynajem długoterminowy”


Jeśli Twoim celem jest przyjmowanie turystów na pobyty długoterminowe, pokaż się w dziale ofert specjalnych! Warto w związku z tym zalogować się do swojego panelu, następnie przejść do zakładki Twoja oferta oraz Oferty specjalne. Tutaj będziesz mógł uzupełnić opis, podając wszelkie szczegóły swojej oferty Wynajem długoterminowy. Gdy wszystko będzie gotowe, zaznacz okienko widoczność – teraz twoją ofertę będą mogły znaleźć osoby poszukujące noclegów w portalu.

 

W przypadku gdy nie jesteś klientem Nocowanie.pl, napisz do Biura Obsługi Klienta (bok@nocowanie.pl). Skontaktujemy się z tobą i poinformujemy, w jaki sposób będziesz mógł dołączyć swoją wizytówkę do listy obiektów, które oferują długoterminowy wynajem noclegów.Następny artykuł Płatne akcje ratownicze w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej