Chcesz wynajmować pokoje turystom? Nasze podpowiedzi

Chcesz wynajmować pokoje turystom? Nasze podpowiedzi

Myślisz o prowadzeniu własnego biznesu i chcesz wynajmować pokoje turystom? Zanim zajmiesz się tą działalnością, zobacz o jakich sprawach musisz pamiętać. Niżej znajdziesz nasze podpowiedzi dotyczące tego, na które podstawowe kwestie warto zwrócić baczną uwagę.

Wynajem pokoi turystom nie wymaga tylu formalności, co prowadzenie obiektu hotelarskiego. Nie trzeba przejmować się kwestiami dotyczącymi chociażby ustalenia odpowiedniej kategorii, co jednak nie oznacza, że w grę nie wchodzą inne formalności.

 

Wynajem pokoi turystom – jak zacząć?


Kwestie formalne związane z rozpoczęciem wynajmu pokoi turystom nie są skomplikowane – wystarczy zgłosić ten fakt wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. Obiekt powinien znaleźć się w prowadzonej przez urząd ewidencji, w której poza nazwą uwzględnia się również numer NIP lub KRS. Właściciel może powołać się też na wpis Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, choć jego posiadanie nie jest wymagane.

Trzeba również pamiętać o kwestiach podstawowych, czyli o odpowiednim przygotowaniu pokoi dla potrzeb turystów. Mimo że osoby oferujące taki wynajem nie muszą spełniać restrykcyjnych wymagań, które obowiązują między innymi hotelarzy, i tak mają stworzyć miejsca o pewnym standardzie:

  • pokoje muszą być ogrzewane (od października do kwietnia),
  • turyści muszą mieć zapewniony dostęp do wody zimnej i ciepłej,
  • należy zapewnić im również dostęp do węzła higieniczno-sanitarnego,
  • odpowiedni metraż – 6 m2 w pokoju 1 i 2 osobowym, w większych dodatkowe 2 m2 na każdą kolejną osobę – oraz wyposażenie pokoi.


Szczegółowe wytyczne zostały zawarte w Załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Zostało ono wydane na podstawie art. 45 Ustawy o usługach turystycznych.

 

Rejestracja działalności gospodarczej – czy jest konieczna?


Chociaż zgłoszenie faktu wynajmowania noclegów turystom do urzędu gminy czy miasta jest konieczne, to rejestracja działalności gospodarczej już nie. Jednak mogą tego nie robić tylko osoby, które oferują najem długoterminowy, na tzw. cele mieszkalne, i to wyłącznie w przypadku gdy nie robią tego na szeroką skalę.

Wynajem pokoi turystom to najem krótkoterminowy – goście zatrzymują się w obiekcie tylko na kilka nocy. Działalność jest więc prowadzona na szerszą skalę i w sposób ciągły. W tym wypadku właściciel powinien zarejestrować działalność gospodarczą. Ale i od tej reguły można znaleźć wyjątki, na przykład:

  • gdy najem prowadzony jest na małą skalę,
  • całość obsługi realizowana jest przez właściciela.


Trudno jednak wyraźnie określić, czy dana działalność prowadzona jest na niewielką skalę, czy już w sposób zorganizowany. Tutaj zwykle decyduje sposób interpretacji Izby Skarbowej, dlatego zanim właściciel podejmie decyzję o nie rejestrowaniu działalności gospodarczej, powinien sprawdzić to w odpowiednich instytucjach w swoim regionie.

 

Kwestia podatku VAT


Osoby, które wynajmują pokoje turystom w ramach najmu krótkoterminowego, są obłożone podatkiem VAT, a jego stawka wynosi 8%.

 

Sposoby rozliczania podatku od wynajmu pokoi turystom


Właściciele pokoi gościnnych, oferujących noclegi turystom, powinni rozliczać swoje dochody. Nie ma tu znaczenia, czy prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą, czy jedynie figurują w ewidencji gminy lub miasta. Do wyboru jest kilka możliwości opodatkowania:

  • podatek dochodowy;
  • karta podatkowa, którą mogą opłacać osoby fizyczne, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, a oprócz tego rolnicy mający własne gospodarstwa;
  • trzeba również pamiętać o podatku od nieruchomości oraz amortyzacji nieruchomości w celu optymalizacji podatkowej.

 

Specyfika agroturystyki


Wynajem pokoi gościnnych w agroturystyce nie podlega opodatkowaniu – właściciel zwolniony jest z płacenia podatku dochodowego. Nie dotyczy to jednak wszystkich, należy spełnić kilka ważnych wymogów:

  • liczba wynajmowanych pokoi nie może być większa niż 5;
  • oprócz tego pokoje muszą znajdować się w budynkach mieszkalnych;
  • budynki, w których mieszczą się pokoje do wynajęcia, muszą być zlokalizowane na terenie gospodarstwa rolnego;
  • pokoje mogą być wynajmowane tylko osobom przebywającym na wypoczynku. Opodatkowaniu będzie podlegać wynajem pokoi osobom pracującym oraz mieszkającym w gospodarstwie.
Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu, zobacz: Wynajmujesz mieszkanie? Koniecznie przeczytaj!

 

Pamiętaj o ZUS


Jeżeli wynajem pokoi turystom został zarejestrowany jako działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi zgłosić się do ZUS. Ma na to siedem dni od momentu założenia działalności. Osoby, które po raz pierwszy zakładają działalność gospodarczą:

  • przez 24 miesiące płacą pomniejszone ubezpieczenie społeczne,
  • przez 24 miesiące nie odprowadzają składek na Fundusz Pracy,
  • mogą skorzystać z trwającej 6 miesięcy „ulgi na start”, czyli całkowitego zwolnienia z obowiązku ubezpieczeń społecznych.
fot. JESHOOTS.com / Pexels.com CC0


Następny artykuł Zmiana regulaminu portalu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!