Z Gdańska do Krakowa. Kolejne fragmenty trasy S7 już otwarte!

O tym, jak popularne są polskie morze i góry chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z myślą o turystach lubiących wypoczynek w jednym lub drugim regionie, powstaje trasa S7, której całkowite ukończenie planowane jest za kilka lat. Na jakim obecnie jest etapie? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że trasa S7 stanowi ważny szlak komunikacyjny nie tylko w naszym kraju, ale również i w Europie. Odcinek od Gdańska do Elbląga znajduje się bowiem w europejskim korytarzu transportowym Ryga – Kaliningrad – Elbląg – Gdańsk oraz w korytarzu z Gdańska przez Warszawę do Odessy. Trasa ta będzie najdłuższą drogą ekspresową w Polsce i połączy aglomeracje: gdańską, warszawską i krakowską.

 

Co wiemy o trasie S7?

 

Inwestycja związana z budową drogi ekspresowej S7 ma na celu połączenie Gdańska i Rabki-Zdroju. Projektowana długość całkowita trasy wynosi 706 km. Obecnie do użytku oddanych zostało dokładnie 452,65 km, a w budowie pozostaje 151,1 km.

 

Obecnie istniejące odcinki

 

Do dyspozycji kierowców jest odcinek drogi S7, który liczy około 200 kilometrów. Można nim dojechać od węzła Gdańsk Południe do węzła Napierki – Mława, znajdującego się niedaleko granicy województwa mazowieckiego z warmińsko-mazurskim. Kierowcom oddano także obwodnicę Radomia oraz znajdujący się w województwie świętokrzyskim odcinek z Chęcin do Jędrzejowa.

 

Oprócz tego na ukończeniu jest 8-kilometrowy odcinek biegnący od granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego do Skarżyska-Kamiennej. Dzięki niemu zostaną połączone dwie gotowe nitki prowadzące przez Radom i Kielce do Szczepanowic w okolicach Krakowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że może to nastąpić już jesienią 2019 roku!

 

Istniejącymi fragmentami o statusie drogi ekspresowej lub wyższym są odcinki:

 

- Straszyn – Napierki

- Wschodnia obwodnica Płońska

- Zachodnia obwodnica Nowego Dworu Mazowieckiego

- Warszawa Powązki – Warszawa Lotnisko

- Grójec – granica woj. mazowieckiego z woj. świętokrzyskim

- Skarżysko-Kamienna – granica woj. świętokrzyskiego z woj. małopolskim

- Kraków Nowa Huta – Kraków Bieżanów

- Myślenice – Lubień

 

Odcinki pozostające w budowie

 

Jak to już zostało wcześniej wspomniane, w budowie pozostaje obecnie 151,1 km odcinków całej trasy. Ukończenie całej drogi ekspresowej planowane jest za 6-7 lat. W budowie pozostają nadal następujące odcinki:

 

- Napierki (granica woj. warmińsko-mazurskiego z woj. mazowieckim) – Strzegowo – odcinek powinien zostać oddany do użytku w lipcu 2021 roku;

 

- Strzegowo – Płońsk – odcinek składający się z dwóch pododcinków Strzegowo – Pieńki i Pieńki – Płońsk – całość powinna zostać ukończona w maju 2021 roku;

 

- Warszawa Lotnisko – Grójec – ukończenie przypada na kwiecień 2021 roku;

 

- Granica woj. mazowieckiego z woj. świętokrzyskim – Skarżysko-Kamienna – droga powinna być gotowa do maja 2020 roku;

 

- Węzeł Szczepanowice – węzeł Widoma – umowa została podpisana 8.01.2018 a odcinek powinien być zrealizowany w ciągu 34 miesięcy;

 

- Widoma – Kraków – umowa została podpisana 26.09.2018, a odcinek powinien zostać zrealizowany i oddany do użytku w ciągu 34 miesięcy;

 

- Lubień – Rabka-Zdrój (Chabówka) – odcinek został podzielony na 3 mniejsze etapy i już coraz bliżej do oddania do użytku odcinków Lubień – Naprawa i Skomielna Biała – Rabka-Zdrój, którymi pojedziemy już jesienią 2019 roku; ułatwi to w znacznym stopniu przejazd w stronę gór i skróci czas przejazdu pomiędzy miejscowościami;

 

Kiedy trasa S7 z Warszawy do Gdańska?

 

Warto podkreślić, że niezwykle ważne znaczenie miało oddanie do użytku 40-kilometrowego fragmentu z Gdańska do Elbląga, które miało miejsce 31 października 2018 roku. Oznacza to, że kierowcy mają do dyspozycji już ponad 203 km trasy S7 z ok. 333 km, które są w planach w realizacji pomiędzy Gdańskiem i Warszawą. Można już więc pomknąć ekspresówką z Gdańska do miejscowości Napierki, na granicy województwa warmińsko-mazurskiego z województwem mazowieckim. Od tego miejsca rozpoczęła się budowa kolejnych fragmentów, które w pierwszej połowie 2021 roku mają już zostać oddane do użytku. Chodzi tu przede wszystkim o trzy odcinki trasy S7 z Mławy do obwodnicy Płońska, tj.: Napierki – Mława, Strzegowo – Pieńki i Pieńki-Płońsk. Odcinek z Mławy do Strzegowa ma zostać wybudowany do końca kwietnia 2021 roku.

 

S7 już od blisko roku omija Radom

 

Należy również wspomnieć o niezwykłym udogodnieniu, jakim jest obwodnica Radomia, która została udostępniona w październiku 2018 roku. Trasa ta znacząco skraca czas przejazdu o co najmniej kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt minut. Obwodnica płynnie włącza się w oddane wcześniej odcinki. Przejazd w obie strony jest więc dużo krótszy i znacznie prostszy.

 

Odcinki pozostające w planach

 

Tak ogromna inwestycja, jaką jest budowa trasy S7 zakłada również powstanie kolejnych odcinków, będących częścią drogi ekspresowej. I tak:

 

- Płońsk – Czosnów – odcinek w przygotowaniu, planowana realizacja w systemie zaprojektuj i zbuduj w latach 2018-2021

 

- Czosnów – Warszawa – odcinek w przygotowaniu, planowana realizacja w systemie zaprojektuj i zbuduj w latach 2018 – 2022

 

- Moczydło – węzeł Szczepanowice – odcinek jest obecnie na etapie ponownego przygotowania koncepcji programowej w wyniku unieważnienia decyzji środowiskowej, na skutek protestów wsi mieszkańców wsi Poradów.

 

Źródło informacji:

www.gddkia.gov.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_ekspresowa_S7_(Polska)

 

fot. Kamilfoto (pixabay.com, CC0)

Komentarze (2)

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Redkwiak

23 dni temu
Uprzejmie informujemy, że 706 km to projektowana długość całej trasy. Oddanych zostało 452,65 km, w budowie jest 151,1 km, a pozostała część pozostaje w fazie projektów i przetargów, co zostało wspomniane w tekście.

Adam

24 dni temu
Przydałby się dobry księgowy. Jak liczą "całkowita trasy wynosi 706 km. Obecnie do użytku oddanych zostało dokładnie 452,65 km, a w budowie pozostaje 151,1 km." Ktoś "skręcił" ponad 100km )-:

Redkwiak

23 dni temu
Uprzejmie informujemy, że 706 km to projektowana długość całej trasy. Oddanych zostało 452,65 km, w budowie jest 151,1 km, a pozostała część pozostaje w fazie projektów i przetargów, co zostało wspomniane w tekście.

Zobacz również