Za czym tęsknią polscy turyści?

Za czym tęsknią polscy turyści?

Obecna sytuacja, panująca pandemia, liczne obostrzenia i zakazy – wszystko to ma wielki wpływ na polską turystykę. I choć obecnie hotele i inne obiekty noclegowe są otwarte a Polacy mogą podróżować, wszyscy marzymy o powrocie do „normalności”. Każdy z nas ma swoją wizję podróży, swoje potrzeby i upodobania. Czego nam najbardziej brakuje? Co przeszkadza? Za czym tęsknimy? O tym, poniżej.

W minionych latach polska turystyka miała się całkiem dobrze. Polacy z roku na rok podróżowali coraz chętniej, poznawali zakątki naszego kraju i korzystali z różnorodnych atrakcji. Wyjeżdżaliśmy na wakacje, ferie zimowe, długie weekendy czy święta. Ruch turystyczny odbywał się w zasadzie przez cały rok. Wszystko zmieniło się rok temu, gdy pojawił się koronawirus i pokrzyżował plany wyjazdowe Polaków.

Obecnie podróżować możemy. Otwarte są hotele i inne obiekty noclegowe, stoki narciarskie i baseny. Zamknięte pozostają nadal kawiarnie, restauracje i pozostałe lokale gastronomiczne. Możliwa jest tylko sprzedaż posiłków na wynos.


Za czym tęsknią polscy turyści?


Podsumowując krótko: za normalnością. Z różnorodnych badań, ale i samych wypowiedzi polskich turystów, wynika jasno, że tęsknią za podróżami. Za wolnością w podróży. Obecnie, choć możemy wyjechać na urlop, nie mamy możliwości, by wykorzystać swój wolny czas tak, jakbyśmy chcieli.

Jeśli zdecydujemy się na nocleg w hotelu, nie możemy pójść na śniadanie czy obiad do hotelowej restauracji. W najlepszym wypadku możemy zamówić posiłek do pokoju. Nie wybierzemy się także na romantyczną kolację do restauracji w centrum miasta czy na kawę do klimatycznej kawiarni. Lokale gastronomiczne nadal pozostają zamknięte i póki co, nic nie wskazuje na to, by miały zostać otwarte w najbliższej przyszłości. Zamówić możemy więc coś na wynos.

- Najbardziej brakuje mi wyjść do restauracji – czytamy w jednym z komentarzy na portalu społecznościowym. - Próbowania regionalnych potraw, klimatu lokalnych knajp. Jasne, można zamówić na wynos. Ale to nie to samo. Jedzenie z plastiku jest średnio przyjemne. I atmosfera już nie ta. Spożywanie posiłku w restauracji to czysta przyjemność, w hotelowym pokoju – konieczność.

Zamknięte pozostają także liczne atrakcje turystyczne, również te dla dzieci. A to mocno ogranicza podróżowanie, szczególnie całymi rodzinami. Nie skorzystamy też z sal zabaw w obiektach noclegowych czy kącików dla dzieci w restauracjach.

- Dopóki sytuacja wygląda tak, jak wygląda, wyjazdy nie mają sensu – pisze jeden z internautów w komentarzu pod tekstem o luzowaniu obostrzeń. - Restauracje zamknięte, większość atrakcji turystycznych też. Lepiej zaczekać, może za jakiś czas zniosą kolejne zakazy.

Domek u Asi

Domek u Asi

Polańczyk, ul. Terka

Domki 9.0


Jak koronawirus wpłynął na plany wyjazdowe Polaków?


Plany wyjazdowe Polaków zmieniły się bardzo. Zdecydowana większość stawia teraz na wypoczynek w kraju, w miejscach ustronnych, cichych i spokojnych. Wielką popularnością cieszą się domki, pokoje i kwatery oraz gospodarstwa agroturystyczne. Ważne żeby było kameralnie, z dala od tłumów ludzi i blisko atrakcyjnych miejsc: jeziora, morza czy lasu.

Coraz chętniej korzystamy też z różnorodnych form aktywnego wypoczynku na łonie natury. Długie spacery, nordic walking, jazda rowerem czy bieganie – wszystko to możemy robić na zewnątrz, w zasadzie w każdym miejscu w Polsce. I to jest wielka zaleta tych form rekreacji.

Ostatni rok pokazał również, że polscy turyści częściej i chętniej wypoczywają w małych miejscowościach. Najbardziej znane kurorty, czy to nad morzem, czy w górach także są oblegane przez turystów, jednak spora część Polaków szuka teraz miejsc odludnych.

I tu zyskują te obiekty noclegowe, które do tej pory określane były mianem niszowych. Klimatyczne domki w lesie, agroturystyki wiejskie położone 15 km od znanej miejscowości turystycznej czy samodzielne kwatery i pokoje.

Dla rodzin z dziećmi bardzo ważnym aspektem jest także otoczenie obiektu noclegowego. Plac zabaw, ogrodzona posesja, basen czy strefa relaksu z hamakami, leżakami czy altaną – to są bardzo ważne elementy, które zdecydowanie podnoszą standard obiektu i sprawiają, że odpoczynek w takim miejscu jest dużo przyjemniejszy.

Komentarze

Zobacz również