Zimowy urlop na Suwalszczyźnie. Dlaczego warto się tu wybrać?

Zimowy urlop na Suwalszczyźnie. Dlaczego warto się tu wybrać?

Zima to dobry czas, by odkrywać w Polsce również te nieco mniej popularne regiony, w których możemy miło spędzić czas. A gdyby tak odwiedzić polski biegun zimna i pobliskie miejscowości? Gwarantujemy, że wybierając Suwalszczyznę, nuda nie będzie Ci doskwierać!

Sezony zimowy sprzyja licznym podróżom po Polsce. To oczywiste, że najczęściej decydujemy się na wypoczynek w górach, z racji doskonale rozwiniętej infrastruktury narciarskiej i licznych zimowych atrakcji. Są jednak zwolennicy nieco innej formy wypoczynku. Nikogo już nie powinien dziwić fakt, że chętnie wypoczywamy również nad morzem, nad jeziorami, czy w miejscach w pobliżu dużych kompleksów leśnych.


Jest takie miejsce w Polsce, które łączy w sobie wypoczynek nad jeziorami i w pobliżu pięknych kompleksów leśnych. Do tego wszystkiego należy dołączyć piękne zabytki i liczne możliwości spędzania wolnego czasu, w tym narciarstwo biegowe, kulig, czy jazdę na sankach. Dla tych i innych powodów, warto jest odwiedzić Suwalszczyznę w sezonie zimowym.


Suwalszczyzna - najważniejsze informacje


Suwalszczyzna to część Podlasia, która bywa najchętniej odwiedzana przede wszystkim w sezonie letnim. Jest to spowodowane przede wszystkim ilością jezior, pięknem przyrody i możliwościami aktywnego wypoczynku, z którego turyści korzystają zarówno podczas długich weekendów, jak i wakacji. 


Do najpopularniejszych miejscowości Suwalszczyzny należy zaliczyć przede wszystkim: Suwałki, Augustów, Ateny, Białobrzegi, Ełk, Giby, Gołdap, Rajgród, Sejny, Wigry i Wiżajny. Suwalszczyzna to również polski biegun zimna - w sezonie zimowym panują tu najniższe wartości temperatur. Podobnie jest latem - można odpocząć tu od upałów i cieszyć się pięknem tego regionu. fot. jan_czuprynski / zdjecia.nocowanie.pl

Suwalszczyzna jest również dobrą bazą wypadową do wyjazdów w inne wyjątkowe miejsca. Blisko stąd na Warmię i Mazury, a nawet nad morze. Sporo osób, które wypoczywa w popularnych miejscowościach tego regionu, decyduje się również na wycieczki zagraniczne, do stolicy Litwy - Wilna.


Na Suwalszczyźnie nikt nie powinien się nudzić, również zimą. Panuje tu cisza i spokój, nie ma również dużego ruchu turystycznego. Każdy, kto się zdecyduje się na zimowy urlop w tym miejscu, może cieszyć się naprawdę wspaniałymi warunkami. Wystarczy wspomnieć, że na Suwalszczyźnie znajdziemy rozmaite trasy spacerowe, mamy możliwość uprawiania narciarstwa biegowego, możemy wybrać się na kulig, sanki. Na Suwalszczyźnie znajduje się również Ośrodek Narciarski Szelment, dzięki czemu możemy uprawiać tu również narciarstwo.


Dlaczego Suwalszczyzna to dobry wybór na zimowy urlop?


Każde miejsce jest dobre, jeśli odpowiednio zaplanujesz swój zimowy wypoczynek. W przypadku Suwalszczyzny możemy być pewni, że zarówno urlop jednodniowy, weekendowy, czy nieco dłuższy, przyniesie nam wiele powodów do radości. Aby udowodnić słuszność tego stwierdzenia, postanowiliśmy zebrać wszystkie argumenty, przemawiające na korzyść tego regionu, jako miejsca idealnego na zimowy wypoczynek.


  • Możliwość uprawiania sportów zimowych


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Suwalszczyzna daje wiele możliwości na uprawianie sportów zimowych. Może nie są to tak długie i oblegane trasy, jak w górach, ale również w pełni wyjątkowe.


Ośrodek Narciarski Szelment to dobry wybór dla narciarzy i snowboardzistów. Stacja ta oferuje Snowpark – dla fanów freestyle’u, 10 tras narciarskich o różnej skali trudności (trasy niebieskie, czerwone i czarne – wszystkie są oświetlone, ratrakowane oraz naśnieżane), wypożyczalnie sprzętu, knajpa ze smakowitą kuchnią, jak i eleganckie noclegi w hotelowym standardzie. Pewne jest to, że każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego. Wyciągi narciarskie na Suwalszczyźnie dostępne są również w Dąbrówce i koło Gołdapi na Pięknej Górze.fot. pixel2013 / pixabay.com, CC0

Sporty zimowe to nie tylko narciarstwo zjazdowe. Śmiało można tu skorzystać również z opcji narciarstwa biegowego. Na narty biegowe można wybrać się gdziekolwiek, o ile tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu. Park, łąka, pole pod miastem, boisko sportowe - ogranicza nas tylko nasza fantazja i odległość od mieszkania.


Na narciarstwo biegowe w tym regionie, warto jest wybrać m.in. obszary leśne, znajdujące się na południe od Suwałk np. w Leśnictwie Papiernia. Charakteryzują się m.in. tym, że są „płaskie” i dobre dla początkujących narciarzy biegowych. Natomiast na północ od Suwałk np. w Leśnictwie Białorogi teren jest bardziej urozmaicony i tym samym wymagający (podbiegi i zjazdy).


Jest jednak szczególne miejsce skupiające narciarzy i turystów z Suwalszczyzny - jest to stosunkowo nowa Narciarska Trasa Biegowa „Papiernia”. Do wyboru są tu dwie pętle o długości 4,8 oraz 3,1 km.


Zobacz koniecznie: 5 nietypowych sportów zimowych, które można uprawiać w Polsce


  • Zimowy spacer połączony z wyjściem na sanki


Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu, szczególnie, że mamy do czynienia z niezwykle trudnymi sprawami i problemami naszej codzienności. Aby choć na chwilę “uwolnić swoją głowę”, dobrze jest wybrać się na spacer - nad jezioro, do lasu, by móc podziwiać piękno suwalskich terenów w zimowej odsłonie.fot. jwvein / pixabay.com, CC0

Szczególnie polecane jest tu wyjście nad najgłębsze polskie jezioro, czyli Czarną Hańczę. Spacer po lesie, z powodzeniem można z kolei połaczyć z wyjściem na sanki, pod warunkiem, że mamy do czynienia z odpowiednią ilością śniegu. W przypadku Suwalszczyzny, szczególnie polecane są trasy Nadleśnictwa Suwałk, szlak wiążący Wigierski Park Narodowy poprzez jeziora huciańskie i okolice Kaletnika z doliną Szelmentki, Bramą Jeleniewską, Suwalskim Parkiem Krajobrazowy do Mazur Garbatych, siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Bardzo urozmaicony, mający fragmentami cechę górskich ścieżek, z licznymi jeziorami (Krzywe, Czarne, Suchar II, Koleśne, Samle, Gałęziste, Kaletnik, Leszczewo, Udrynek, Sumowo, Krejwelek, Okrągłe, Perty, Kojle, Dziadówek, Pobłędzie Małe.


Niezwykle atrakcyjna może okazać się również wędrówka po Puszczy Augustowskiej, czy wyprawa do pobliskiej Studzienicznej.


Poznaj: Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce


  • Z kopyta kulig rwie - czyli gdzie na kulig na Suwalszczyźnie?


Nieodłącznym elementem każdej zimy jest kulig, który jest organizowany przede wszystkim z myślą o turystach, którzy chcą poznać region z nieco innej perspektywy. Ta zimowa atrakcja organizowana jest również na Suwalszczyźnie.fot. 12019 / pixabay.com, CC0

Możemy być pewni tego, że zastanie nas tu zima z prawdziwego zdarzenia - Suwalszczyzna uważana jest przecież za polski biegun zimna. Trasy organizowanych tutaj kuligów prowadzą przez wspaniałe lasy, a czasami nawet i po jeziorach, jeśli warstwa lodu jest odpowiednio gruba. Przeważają tu przede wszystkim zaprzęgi konne, które chętnie przyjmują rodziny lub grupy zorganizowane. Nie może oczywiście zabraknąć ogniska na zakończenie. Ta forma aktywności pozwala nieco lepiej poznać ten wyjątkowy region, jakim bez jest Suwalszczyzna.


Przeczytaj również: Najlepsze miejsca na zimowe kuligi w Polsce. Gdzie się wybrać?


  • Urozmaicona oferta dodatkowych atrakcji


Warto zobaczyć Suwalszczyznę zimą. Doskonale rozwinięta baza noclegowa tego regionu gwarantuje, że każdy może miło spędzić czas przy kominku, delektując się przysmakami kuchni regionalnej.  


Dużo osób decyduje się tu również na wycieczki zagraniczne - szczególną popularnością cieszy się oddalony o 50 km od granicy Druskiennik, w którym znajduje się aquapark. Turyści również chętnie odwiedzają: Wilno, Troki oraz Kłajpedę.


Bogata oferta spędzenia wypoczynku, rozwinięta baza noclegowa, niskie ceny sprawiają, że  Suwalszczyzna zimą jest coraz częściej odwiedzana. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przekonaj się i Ty!

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów na Suwalszczyźnie


Odkryj piękno Suwalszczyzny w najbliższym czasie. Jeśli poszukujesz miejsca niezwykłego, to sprawdź, jak potrafi być tam pięknie!
Następny artykuł Mikrowyprawy - coraz...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej