5 miejsc wokół jeziora Mamry, które warto zobaczyć

5 miejsc wokół jeziora Mamry, które warto zobaczyć

Jezioro Mamry to atrakcja sama w sobie. Ale warto też wiedzieć, jakie rozrywki, poza sportami wodnymi, oferuje to miejsce. Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Jezioro Mamry to jeden z największych i najbardziej znanych mazurskich akwenów. Przyciąga zarówno żeglarzy, jak i “zwykłych” turystów, których urzeka jego ogrom. Liczby są naprawdę imponujące! Powierzchnia Mamr wynosi bowiem około 10 tysięcy hektarów, natomiast maksymalna głębokość to prawie 44 metry. Jezioro można opłynąć, a także objechać rowerem - okrąża je malowniczy szlak Mała Pętla Mamr.

Turyści, którzy wypoczywają nad Mamrami, nie powinni się nudzi. Nie brakuje tam bowiem atrakcji i ciekawych miejsc.


Atrakcje wokół Mamr - bunkry oraz Kanał Mazurski w Mamerkach


Tajemnice drugiej wojny światowej, skryte wśród lasów bunkry i monumentalne konstrukcje – to atrakcje Mamerek. Miejscowość leży niedaleko brzegu jeziora Mamry, a świetny widok na cały akwen zapewnia wieża widokowa. Ale wbrew pozorom, to co najciekawsze w Mamerkach, znajduje się pod ziemią. Mamy na myśli Muzeum II Wojny Światowej, które znajduje się w dawnym kompleksie bunkrów, będącym Centrum Dowodzenia i Łączności Wehrmachtu. Turyści mogą więc zejść do tajnych kiedyś schronów, gdzie eksponowana jest broń oraz mundury żołnierzy.

 

Warto także wybrać się do leżącego nieopodal Leśniewa Górnego, w którym wybudowano słynną śluzę na Kanale Mazurskim. Miał on łączyć mazurskie jeziora z Morzem Bałtyckim – budowę rozpoczęto w 1911 r., ale nigdy jej nie ukończono. Podobno podczas wojny Niemcy transportowali tym kanałem swoje U-Booty, co oczywiście powinniśmy traktować z lekkim przymrużeniem oka.

 


Mamerki, fot. Nocowanie.pl

 

Pałac Lehndorffów w Sztynorcie, czyli co warto zobaczyć na Mazurach?


Miejscowość leży nad Jeziorem Sztynorckim, jednak Sztynort nadal można zaliczyć do atrakcji kompleksu Mamr. Najcenniejszym zabytkiem jest tu pałac Lehndorffów, wybudowany w drugiej połowie XVI wieku. Mimo że miejsce straciło wiele ze swojego uroku, to turyści nadal mogą wyobrazić sobie, jak pięknie wyglądało w czasach świetności.

 

Park pałacowy, pawilony, neogotycka kaplica i renesansowe rzeźby – tym na co dzień cieszyli oczy Lehndorffowie oraz ich goście. Sztynortem zachwycił się sam Ignacy Krasicki, który powiedział, że „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”. Czy dzisiaj posiadłość też może zrobić takie wrażenie? Odpowiedź pozostawiamy turystom, którzy zechcą odwiedzić to miejsce.

 


fot. Mariusz Świtulski, Adobe Stock

 

Co zwiedzać nad jeziorem Mamry? Wieś Srokowo!


W poszukiwaniu pięknych widoków można wybrać się również do Srokowa. Dumą wsi jest zabytkowy kościół farny, który powstał w XV wieku. Mimo tego, że świątynię kilka razy przebudowywano, w środku można jeszcze zobaczyć prawdziwe perełki. Jedną z nich jest XV-wieczna figurka Pięknej Madonny, którą w 1824 r. umieszczono w ołtarzu głównym.

 

Warto obejrzeć też inne elementy zabudowy Srokowa: ratusz, spichlerz oraz XIX-wieczne domki stojące przy rynku i przyległych do niego uliczkach. Spacer po wsi można zakończyć na Diablej Górze, będącej zarazem świetnym punktem widokowym. Tutaj też znajdują się ruiny wieży Bismarcka, podobne konstrukcje budowano w wielu warmińskich i mazurskich wsiach oraz miasteczkach.

 

Zobacz noclegi w okolicy Srokowa:

 

Rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp


Rezerwat oddalony jest od jeziora Mamry tylko o około 25 kilometrów. Więc jeśli chcecie poznać nieco więcej przyrodniczych atrakcji regionu, koniecznie wybierzcie się nad jezioro Oświn. Miejsce upodobały sobie szczególnie ptaki, które wiosną odpoczywają tu po trudach przelotu, a później gniazdują. Ochrona rezerwatowa obejmuje też siedliska żółwia błotnego, norki a poza tym także ostoję konika polskiego.

 

Warto zwrócić uwagę na teren wokół akwenu z licznymi torfowiskami, bagnami, łąkami i lasami. Dla turystów wytyczono tu trasę rowerową i ścieżkę edukacyjną.

 

Zobacz pobliskie noclegi w Węgorzewie:

 

Atrakcje na Mamrach - wrak statku Arabella


To propozycja dla turystów, którzy naprawdę lubią zagłębić się w temat. Wrak statku Arabella leży bowiem na głębokości 33 metrów w północnej części jeziora Mamry. Zwiedzanie statku polecamy jednak osobom, którym nurkowanie nie jest obce.

 

Jeśli się odważycie, zobaczycie mostek i część rufową wraku. Dodatkową atrakcją są zamieszkujące go ryby, które okazują się bardzo aktywne, gdy padnie na nie światło latarki. Organizatorem zwiedzania wraku Arabelli jest Mazurskie Centrum Nurkowe, mające swoją siedzibę w Giżycku.


Pixabay.com CC0

Następny artykuł Gdzie w Trzęsaczu można...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!