9 najciekawszych miejsc blisko Poznania wartych poznania!

9 najciekawszych miejsc blisko Poznania wartych poznania!

Poznań to klimatyczne miasto, w którym czekają na nas piękne zabytki, ciekawe atrakcje oraz urocze miejsca na spacery! Wypoczniemy tu z rodziną, drugą połówką oraz przyjaciółmi. Dobrze jednak znać także okolice miasta! Oto 9 najciekawsze miejsca blisko Poznania, które warto poznać!

Ciekawe miejsca blisko Poznania – Zajrzyj do urokliwego Puszczykowa! 


Wśród najciekawszych miejsca znajdujących się blisko Poznania, koniecznie powinniśmy odwiedzić Puszczykowo. Spokojna miejscowość położona jest jedynie 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski i stanowi świetne miejsce na krótką i ciekawą jednodniową wycieczkę! Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu będą z pewnością zachwyceniu możliwością szybkiego wypadu w głąb Wielkopolskiego Parku Narodowego. Natomiast osoby pragnące wyrwać się z miasta i wyciszyć się w spokojnym miejscu docenią spacer po urokliwym miasteczku. W międzyczasie absolutnie każdy powinien odwiedzić największą atrakcję okolicy, czyli Muzeum - Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. W placówce muzealnej znajdującej się w Puszczykowie zobaczyć możemy interesującą kolekcję eksponatów zebranych przed wybitnego polskiego pisarza podczas swoich licznych podróży. W rodzinnym domu Fiedlerów znajdziemy między innymi ciekawe zabiory etnograficzne, entomologiczne, religijne oraz przedstawiające rzemiosło ludowe. Pośród interesujących eksponatów na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim maski i rzeźby obrzędowe, łuki i dmuchawki, okazy egzotycznych zwierząt oraz… trofea z ludzkich głów!


To jednak nadal nie koniec atrakcji! Muzeum w Puszczykowie otacza Ogród Tolerancji, w którym zobaczymy modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów o dużym znaczeniu do poszczególnych cywilizacji! Podczas krótkiego spaceru zobaczymy między innymi kamienny kalendarz Azteków, pomnik Siedzącego Byka, 6-metrowy posąg buddy, głowę z Wyspy Wielkanocnej oraz replikę w  statku Santa Maria w skali 1:1, w którym Krzysztof Kolumb dopłynął do brzegów Ameryki! 


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Apartamenty Pod lipami

Apartamenty Pod lipami

Luboń, ul. Poniatowskiego

Apartamenty Luboń 9.9
Noclegi u Lili Luboń

Noclegi u Lili Luboń

Luboń, ul. Armii Poznań

Kwatery i pokoje Luboń 9.7
Noclegi PO DRODZE

Noclegi PO DRODZE

Luboń, ul. 11 Listopada

Kwatery i pokoje Luboń 9.5


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea w Wielkopolsce


Najciekawsze atrakcje blisko Poznania - Dziekanowice i Ostrów Lednicki!


Szukając ciekawych miejsc na weekend blisko Poznania, warto wziąć pod uwagę okoliczne Jezioro Lednica. Znajduje się ono około 38 kilometrów od Poznania. Malownicze jezioro to jednak nie wszystko! W pobliżu znajdują się dwie niezwykle interesujące atrakcje, które powinien zobaczyć każdy miłośnik historii! I nie tylko! Na Ostrowie Lednickim znajdziemy jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów. Wyspa swego czasu była najistotniejszym ośrodkiem państwowym pierwszych Piastów. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie tu książę Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczął proces chrystianizacji Polski. Nie więc dziwnego, że dziś na wyspie znajduje się jedna z najciekawszych i najważniejszych placówek muzealnych w naszym kraju. Wśród najciekawszych elementów zbiorów muzealnych należy wymienić m.in.: ruiny kompleksu pałacowego z kaplicą oraz pozostałościami basenów chrzcielnych, jeden z największych zbiorów średniowiecznych militariów, imponującą kolekcję sakraliów oraz pozostałości dawnych pomostów prowadzących na wyspę. 


Kolejnym ciekawym miejscem znajdującym się blisko Poznania oraz Jeziora Lednica jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. W jednym z najpiękniejszych polskich skansenów mieści się około 50 budowli przedstawiających zabudowania dawnej wsi wielkopolskiej. W skład zbiorów muzealnych wchodzą budynki domy mieszkalne oraz budynki kultowe i gospodarcze. Wśród najciekawszych i najcenniejszych zabytków warto wymienić między innymi kopie barokowego dworu ze Studzieńca i oficyny łomnickiej, a także zabytkowy drewniany kościół pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku. Ozdobą skansenu są trzy zabytkowe wiatraki. Podczas zwiedzania powinniśmy koniecznie zajrzeć do samych budynków. Tam bowiem znajdziemy liczne ekspozycje prezentujące dawne urządzenie codziennego użytku.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 6 miejsc w Polsce, które każdy powinien zobaczyć! oraz 12 najciekawszych skansenów w Polsce


Klimatyczny Rogalin - ciekawe miejsce blisko poznania na jednodniową wycieczkę! 


Jednym z najciekawszych miejsc blisko Poznania jest Rogalin. Klimatyczna i spokojna miejscowość położone jest około 23 kilometrów od stolicy województwa. W miejscu tym bez problemu odpoczniemy od zgiełku miasta. To świetny zakątek na jednodniową wycieczkę z rodziną lub dłuższy rowerowy wypad. Jednocześnie, poza ciszą i spokojem, znajdziemy tu także jeden z najpiękniejszych zabytków regionu! Główną atrakcją Rogalina jest przepiękny zabytkowy pałac! Został on wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego i do wybuchu II wojny światowej pełni funkcję rezydencji rodu. W 1939 roku wpadł on w ręce sił niemieckich, które zniszczyły jego wyposażenie oraz znaczną część ogrodu francuskiego otaczającego budynek. Po zakończeniu działań wojennych budynek został odnowiony, a następnie przekazany Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które przekształciło pałac w jeden ze swoich oddziałów. 

 

We wnętrzu budynku zobaczymy m.in.: meble, obrazy oraz przykłady rzemiosła artystycznego prezentującego różne style. Równie ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu w Rogalinie jest długi spacer po zabytkowym ogrodzie francuskim. Zwiedzająca zespół pałacowo-parkowy możemy zobaczyć także budynki stajni, ujeżdżalni i powodowani oraz pawilon galerii XX-wiecznych obrazów.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Willa pod Lasem

Willa pod Lasem

Jarosławiec, ul. Spokojna

Apartamenty Jarosławiec
Hotel Księcia Józefa

Hotel Księcia Józefa

Poznań, ul. Ostrowska

Hotele Poznań 10.0


Sprawdź inne atrakcyjne obiekt w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea pałacowe w Polsce


Najciekawsze miejsca blisko Poznania – koniecznie Pobiedziskach


Szukając ciekawych miejsc blisko Poznania, warto skierować się na wschód od miasta. Tam czeka na nas klimatyczne Gniezno, Ostrów Lednicki i Dziekanowice. Natomiast w połowie drogi między Poznaniem a dawną stolicą Polski, warto zatrzymać się w Pobiedziskach. Spokojna i ciekawa miejscowość stanowi interesujący przystanek w drodze między Poznaniem a Gnieznem, a także świetny cel jednodniowej wycieczki dla całej rodziny. Główną atrakcją miejscowości jest Gród Pobiedziska – zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród. To doskonały zakątek dla rodzin podróżujących z dziećmi! W miejscu tym będziemy mogli połączyć zabawę z nauką historii! W parku czeka na nas między innymi wystawa średniowiecznych machin oblężniczych wykonanych w rzeczywistej skali! Poza tym będziemy mogli zobaczyć z bliska (a nawet dotknąć!) średniowiecznego uzbrojenia czy sprawdzić swoich siły w strzelaniu z łuku oraz katapulty!


Wizytę w Pobiedziskach możemy urozmaicić spacer po Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, będącego najstarszym tego typu obiektem w Polsce! Podczas zwiedzania atrakcji będziemy mogli przyjrzeć się kilkudziesięciu zabytkowym budowlom znajdującym się na popularnym Szlaku Piastowskim oraz kilku innym popularnym zabytkom Wielkopolski! Znajdziemy tu miniaturową wersję między innymi Starego Rynku w Poznaniu, Pałacu w Rogalinie, Katedry Gnieźnieńskiej, osady w Biskupinie oraz Zamku w Kórniku! Modele wykonane są w skali 1:20, a wiele fragmentów wzniesiono przy użyciu tych samych materiałów co oryginalne odpowiedniki.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Weekend w Wielkopolsce - 4 miejsca na spokojny urlop


Najciekawsze miejsca blisko Poznania? Gdzie jeszcze warto się wybrać? 


 

  • Rezerwat Meteoryt Morasko (13 km) niezwykły i interesujący rezerwat przyrody położony w okolicy wsi Morasko. Głównym celem rezerwatu jest ochrona kraterów uderzeniowych po upadku meteorytów! Sam kamień został odnaleziony na początku XIX wieku i według naukowców rozbił się w tym najprawdopodobniej pomiędzy 2700 a 4100 rokiem p.n.e.. W rezerwacie znajduje się atrakcyjny szlak turystyczny, który zabierze nas na okoliczny szczyt, do unikatowych pomników przyrody oraz Głazu Franciszka Jaśkowiaka.
  • Kórnik (24 km) – urokliwa i popularna miejscowość niedaleko Poznania słynie przede wszystkim z pięknego i malowniczo położonego zamku! W XV-wiecznej rezydencji znajduje się muzeum oraz Biblioteka Polskiej Akademii Nauk, sam budynek otacza klimatyczny park idealny na długie romantyczne spacery,
  • Środa Wielkopolska (35 km) – ciekawa i spokojna miejscowość położona blisko Poznania. Znajdziemy tam świetne warunki do wypoczynku oraz zobaczymy kilka interesujących zabytków. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Środzie Wielkopolskiej jest gotycka kolegiata pochodząca z I połowy XV wieku. Najmłodszych oczarują natomiast możliwość przejażdżki po zabytkowym odcinku Średzkiej Kolei Wąskotorowej.
  • Szamotuły (39 km) – interesująca miejscowość położona nad rzeką Samą i otoczona niewysokimi pagórkami oferuje świetne warunku do ucieczki przed zgiełkiem miasta. Na turystów czeka XV-wieczny zamek, będący obecnie siedzibą muzeum oraz piękna zabytkowa Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa. Miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu ucieszy zapewne możliwość długich spacerów po klimatycznym Sierakowskim Parku Krajobrazowym. W wolnej chwili możemy wyskoczyć do Kobyliników, w których znajduje się piękny i mało znany pałac Twardowskich.
 

 


Następny artykuł Bieszczadzkie serce w...

Komentarze (1)

JestemSzeryfem

miesiąc temu
Od siebie dodałbym jeszcze choćby Kobylnicę, świetne miejsce wypadowe, jeżeli chcesz zwiedzać okolice Poznania właśnie.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej