9 najciekawszych miejsc blisko Poznania wartych poznania!

9 najciekawszych miejsc blisko Poznania wartych poznania!

Poznań to klimatyczne miasto, w którym czekają na nas piękne zabytki, ciekawe atrakcje oraz urocze miejsca na spacery! Wypoczniemy tu z rodziną, drugą połówką oraz przyjaciółmi. Dobrze jednak znać także okolice miasta! Oto 9 najciekawsze miejsca blisko Poznania, które warto poznać!

Ciekawe miejsca blisko Poznania – Zajrzyj do urokliwego Puszczykowa! 


Wśród najciekawszych miejsca znajdujących się blisko Poznania, koniecznie powinniśmy odwiedzić Puszczykowo. Spokojna miejscowość położona jest jedynie 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski i stanowi świetne miejsce na krótką i ciekawą jednodniową wycieczkę! Miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu będą z pewnością zachwyceniu możliwością szybkiego wypadu w głąb Wielkopolskiego Parku Narodowego. Natomiast osoby pragnące wyrwać się z miasta i wyciszyć się w spokojnym miejscu docenią spacer po urokliwym miasteczku. W międzyczasie absolutnie każdy powinien odwiedzić największą atrakcję okolicy, czyli Muzeum - Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. W placówce muzealnej znajdującej się w Puszczykowie zobaczyć możemy interesującą kolekcję eksponatów zebranych przed wybitnego polskiego pisarza podczas swoich licznych podróży. W rodzinnym domu Fiedlerów znajdziemy między innymi ciekawe zabiory etnograficzne, entomologiczne, religijne oraz przedstawiające rzemiosło ludowe. Pośród interesujących eksponatów na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim maski i rzeźby obrzędowe, łuki i dmuchawki, okazy egzotycznych zwierząt oraz… trofea z ludzkich głów!


To jednak nadal nie koniec atrakcji! Muzeum w Puszczykowie otacza Ogród Tolerancji, w którym zobaczymy modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów o dużym znaczeniu do poszczególnych cywilizacji! Podczas krótkiego spaceru zobaczymy między innymi kamienny kalendarz Azteków, pomnik Siedzącego Byka, 6-metrowy posąg buddy, głowę z Wyspy Wielkanocnej oraz replikę w  statku Santa Maria w skali 1:1, w którym Krzysztof Kolumb dopłynął do brzegów Ameryki! 


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Apartamenty Pod lipami

Apartamenty Pod lipami

Luboń, ul. Poniatowskiego

Apartamenty 9.9
Noclegi u Lili Luboń

Noclegi u Lili Luboń

Luboń, ul. Armii Poznań

Kwatery i pokoje 9.7
Noclegi PO DRODZE

Noclegi PO DRODZE

Luboń, ul. 11 Listopada

Kwatery i pokoje 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea w Wielkopolsce


Najciekawsze atrakcje blisko Poznania - Dziekanowice i Ostrów Lednicki!


Szukając ciekawych miejsc na weekend blisko Poznania, warto wziąć pod uwagę okoliczne Jezioro Lednica. Znajduje się ono około 38 kilometrów od Poznania. Malownicze jezioro to jednak nie wszystko! W pobliżu znajdują się dwie niezwykle interesujące atrakcje, które powinien zobaczyć każdy miłośnik historii! I nie tylko! Na Ostrowie Lednickim znajdziemy jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów. Wyspa swego czasu była najistotniejszym ośrodkiem państwowym pierwszych Piastów. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie tu książę Mieszko I przyjął chrzest i rozpoczął proces chrystianizacji Polski. Nie więc dziwnego, że dziś na wyspie znajduje się jedna z najciekawszych i najważniejszych placówek muzealnych w naszym kraju. Wśród najciekawszych elementów zbiorów muzealnych należy wymienić m.in.: ruiny kompleksu pałacowego z kaplicą oraz pozostałościami basenów chrzcielnych, jeden z największych zbiorów średniowiecznych militariów, imponującą kolekcję sakraliów oraz pozostałości dawnych pomostów prowadzących na wyspę. 


Kolejnym ciekawym miejscem znajdującym się blisko Poznania oraz Jeziora Lednica jest Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. W jednym z najpiękniejszych polskich skansenów mieści się około 50 budowli przedstawiających zabudowania dawnej wsi wielkopolskiej. W skład zbiorów muzealnych wchodzą budynki domy mieszkalne oraz budynki kultowe i gospodarcze. Wśród najciekawszych i najcenniejszych zabytków warto wymienić między innymi kopie barokowego dworu ze Studzieńca i oficyny łomnickiej, a także zabytkowy drewniany kościół pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku. Ozdobą skansenu są trzy zabytkowe wiatraki. Podczas zwiedzania powinniśmy koniecznie zajrzeć do samych budynków. Tam bowiem znajdziemy liczne ekspozycje prezentujące dawne urządzenie codziennego użytku.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 6 miejsc w Polsce, które każdy powinien zobaczyć! oraz 12 najciekawszych skansenów w Polsce


Klimatyczny Rogalin - ciekawe miejsce blisko poznania na jednodniową wycieczkę! 


Jednym z najciekawszych miejsc blisko Poznania jest Rogalin. Klimatyczna i spokojna miejscowość położone jest około 23 kilometrów od stolicy województwa. W miejscu tym bez problemu odpoczniemy od zgiełku miasta. To świetny zakątek na jednodniową wycieczkę z rodziną lub dłuższy rowerowy wypad. Jednocześnie, poza ciszą i spokojem, znajdziemy tu także jeden z najpiękniejszych zabytków regionu! Główną atrakcją Rogalina jest przepiękny zabytkowy pałac! Został on wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku przez Kazimierza Raczyńskiego i do wybuchu II wojny światowej pełni funkcję rezydencji rodu. W 1939 roku wpadł on w ręce sił niemieckich, które zniszczyły jego wyposażenie oraz znaczną część ogrodu francuskiego otaczającego budynek. Po zakończeniu działań wojennych budynek został odnowiony, a następnie przekazany Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które przekształciło pałac w jeden ze swoich oddziałów. 

 

We wnętrzu budynku zobaczymy m.in.: meble, obrazy oraz przykłady rzemiosła artystycznego prezentującego różne style. Równie ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu w Rogalinie jest długi spacer po zabytkowym ogrodzie francuskim. Zwiedzająca zespół pałacowo-parkowy możemy zobaczyć także budynki stajni, ujeżdżalni i powodowani oraz pawilon galerii XX-wiecznych obrazów.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Willa pod Lasem

Willa pod Lasem

Jarosławiec, ul. Spokojna

Apartamenty
Hotel Księcia Józefa

Hotel Księcia Józefa

Poznań, ul. Ostrowska

Hotele 10.0
Gacówka

Gacówka

Kórnik, ul. ul. Poznańska

Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe 10.0


Sprawdź inne atrakcyjne obiekt w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea pałacowe w Polsce


Najciekawsze miejsca blisko Poznania – koniecznie Pobiedziskach


Szukając ciekawych miejsc blisko Poznania, warto skierować się na wschód od miasta. Tam czeka na nas klimatyczne Gniezno, Ostrów Lednicki i Dziekanowice. Natomiast w połowie drogi między Poznaniem a dawną stolicą Polski, warto zatrzymać się w Pobiedziskach. Spokojna i ciekawa miejscowość stanowi interesujący przystanek w drodze między Poznaniem a Gnieznem, a także świetny cel jednodniowej wycieczki dla całej rodziny. Główną atrakcją miejscowości jest Gród Pobiedziska – zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród. To doskonały zakątek dla rodzin podróżujących z dziećmi! W miejscu tym będziemy mogli połączyć zabawę z nauką historii! W parku czeka na nas między innymi wystawa średniowiecznych machin oblężniczych wykonanych w rzeczywistej skali! Poza tym będziemy mogli zobaczyć z bliska (a nawet dotknąć!) średniowiecznego uzbrojenia czy sprawdzić swoich siły w strzelaniu z łuku oraz katapulty!


Wizytę w Pobiedziskach możemy urozmaicić spacer po Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, będącego najstarszym tego typu obiektem w Polsce! Podczas zwiedzania atrakcji będziemy mogli przyjrzeć się kilkudziesięciu zabytkowym budowlom znajdującym się na popularnym Szlaku Piastowskim oraz kilku innym popularnym zabytkom Wielkopolski! Znajdziemy tu miniaturową wersję między innymi Starego Rynku w Poznaniu, Pałacu w Rogalinie, Katedry Gnieźnieńskiej, osady w Biskupinie oraz Zamku w Kórniku! Modele wykonane są w skali 1:20, a wiele fragmentów wzniesiono przy użyciu tych samych materiałów co oryginalne odpowiedniki.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Weekend w Wielkopolsce - 4 miejsca na spokojny urlop


Najciekawsze miejsca blisko Poznania? Gdzie jeszcze warto się wybrać? 


 

  • Rezerwat Meteoryt Morasko (13 km) niezwykły i interesujący rezerwat przyrody położony w okolicy wsi Morasko. Głównym celem rezerwatu jest ochrona kraterów uderzeniowych po upadku meteorytów! Sam kamień został odnaleziony na początku XIX wieku i według naukowców rozbił się w tym najprawdopodobniej pomiędzy 2700 a 4100 rokiem p.n.e.. W rezerwacie znajduje się atrakcyjny szlak turystyczny, który zabierze nas na okoliczny szczyt, do unikatowych pomników przyrody oraz Głazu Franciszka Jaśkowiaka.
  • Kórnik (24 km) – urokliwa i popularna miejscowość niedaleko Poznania słynie przede wszystkim z pięknego i malowniczo położonego zamku! W XV-wiecznej rezydencji znajduje się muzeum oraz Biblioteka Polskiej Akademii Nauk, sam budynek otacza klimatyczny park idealny na długie romantyczne spacery,
  • Środa Wielkopolska (35 km) – ciekawa i spokojna miejscowość położona blisko Poznania. Znajdziemy tam świetne warunki do wypoczynku oraz zobaczymy kilka interesujących zabytków. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Środzie Wielkopolskiej jest gotycka kolegiata pochodząca z I połowy XV wieku. Najmłodszych oczarują natomiast możliwość przejażdżki po zabytkowym odcinku Średzkiej Kolei Wąskotorowej.
  • Szamotuły (39 km) – interesująca miejscowość położona nad rzeką Samą i otoczona niewysokimi pagórkami oferuje świetne warunku do ucieczki przed zgiełkiem miasta. Na turystów czeka XV-wieczny zamek, będący obecnie siedzibą muzeum oraz piękna zabytkowa Kolegiata Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa. Miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu ucieszy zapewne możliwość długich spacerów po klimatycznym Sierakowskim Parku Krajobrazowym. W wolnej chwili możemy wyskoczyć do Kobyliników, w których znajduje się piękny i mało znany pałac Twardowskich.
 

 


Następny artykuł Bieszczadzkie serce w...

Komentarze

Zobacz również