Atrakcje Pojezierza Drawskiego. 6 miast, które warto zwiedzić

Atrakcje Pojezierza Drawskiego. 6 miast, które warto zwiedzić

Na Pojezierzu Drawskim świetnie czują się osoby, które lubią spędzać urlop aktywnie. Na jeziorach regionu panują znakomite warunki dla żeglarzy, a otaczające je lasy kryją wiele interesujących szlaków turystycznych. Ale oprócz tego na Pojezierzu Drawskim nie brakuje mniejszych i większych miast, w których na turystów czekają wspaniałe atrakcje.

Pojezierze Drawskie to znakomite miejsce na urlop z dala od ludzi, które kryje się w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego. Kraina ta pełna jest dużych jezior, gdzie można obserwować jasne żagle łodzi, oraz mniejszych jeziorek schowanych w gęstych lasach. Turyści odnajdują je podczas spacerów lub rowerowych wycieczek malowniczymi szlakami ciągnącymi się przez tereny pojezierza.

Podczas wypraw można dotrzeć do urokliwych miasteczek Pojezierza Drawskiego. Warto znaleźć czas na odkrycie ich tajemnic i najciekawszych zakątków. Które miejscowości regionu warto wziąć pod uwagę? Wybraliśmy kilka najbardziej interesujących.

Atrakcje Pojezierza Drawskiego? Znajdziesz je w Czaplinku!


Czaplinek stanowi serce Pojezierza Drawskiego, jest też bardzo popularnym kurortem oraz centrum sportów wodnych. Nie bez powodu, miasteczko ulokowało się bowiem pomiędzy dwoma najbardziej znanymi jeziorami regionu – mniejszym Czaplinem i ogromnym Drawskiem. Turystów w te strony przyciąga zarówno możliwość uprawiania sportów wodnych, jak też klimatyczny charakter Czaplinka. Jest to niezwykle zadbana miejscowość z kilkoma ciekawymi zakątkami, świadczącymi o jego historii.

Ludzie osiedlali się na tym terenie już ponad 2500 lat temu, jednak prawa miejskie Czaplinek zyskał pod koniec wieku XIII. W mieście nie ma zbyt wielu zabytków o średniowiecznym rodowodzie, dlatego tym cenniejszy jest gotycki kościół Świętej Trójcy. Jego wnętrze to przykład stylu barokowego, warto zwrócić tam uwagę zwłaszcza na unikalny XVIII ołtarz. Do atrakcji Czaplinka należy rynek o małomiasteczkowym charakterze, nad którym góruje neoromański kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z pięknymi polichromiami. Charakterystycznym elementem czaplineckiego rynku jest pomnik rybaka, upamiętniający dawne zajęcie mieszkańców tego miasteczka.

Podczas zwiedzania miasteczka koniecznie trzeba znaleźć czas na wizytę w Sławogrodzie. Jest to skansen historyczny znajdujący się w odtworzonym średniowiecznym grodzie. Podczas zwiedzania można zajrzeć do wnętrza chat, pracowni rzemieślników czy pogańskiej świątyni. Latem często organizowane są tam imprezy plenerowe, będące dużą atrakcją dla zwiedzających.

Trudno jednak zaprzeczyć, że największą turystyczną atrakcją Czaplinka jest Jezioro Drawsko. Wzdłuż jego wschodniego brzegu ciągnie się deptak, tzw. Nabrzeże Drawskie. Alejka spacerowa biegnie przy Ośrodku Sportów Wodnych, aż do parku linowego. Po drodze można zobaczyć pomnik papieża Jana Pawła II, który stanął tu jako pamiątka jego pobytu w mieście. Karol Wojtyła kilka razy brał udział w spływach kajakowych Drawą, teraz szlak nosi jego imię.


Borne Sulinowo, tajemnicze miasto na Pojezierzu Drawskim


Czym wyróżnia się Borne Sulinowo na tle innych miast Pojezierza Drawskiego? Na pewno jest to jedna z najbardziej tajemniczych miejscowości w tym regionie, co stanowi spory wabik na turystów. Aż do 1992 roku Borne Sulinowo nie było nawet umieszczane na oficjalnych mapach! Mieścił się tam radziecki garnizon, do którego cywile nie mieli wstępu, więc teraz zjeżdżają się tam pasjonaci historii i militariów.

Borne Sulinowo leży na granicy Pojezierza Drawskiego i Szczecineckiego, pomiędzy dawnym poligonem a jeziorem Pile. Akwen jest świetnie znany amatorom nurkowania, ponieważ jego wody kryją wiele ciekawostek, w tym słynny zatopiony las. Zwolennicy teorii spiskowych mówią, że powstał poprzez zatopienie bazy niemieckich miniaturowych łodzi podwodnych. Obecnie Borne Sulinowo zamieszkuje około 5 tysięcy osób, którzy zajęli dawne radzieckie bloki. W mieście można jednak zobaczyć budynki wzniesione jeszcze przez Niemców – ułatwia to ścieżka turystyczno spacerowa.

Na trasie zwiedzania znalazły się na przykład ruiny Garnizonowego Domu Oficera z lat 30. XX wieku, ruiny willi generała Guderiana czy charakterystyczny „cmentarz z pepeszą”, na którym po wojnie chowano mieszkających w Bornem Sulinowie radzieckich żołnierzy oraz członków ich rodzin. W okolicach miasta można zobaczyć wiele innych militarnych zabytków, w tym na przykład pozostałości umocnień Wału Pomorskiego czy bazę rakietową niedaleko Kolonii Brzeźnicy. To wszystko przyciąga do miasta wielu turystów i pasjonatów historii – właśnie z myślą o nich w Borem Sulinowie regularnie odbywają się zloty pojazdów militarnych i spotkania grup rekonstrukcyjnych.

fot. zhangliams / Pixabay.com CC0

Drawsko Pomorskie, jak spędzić tam czas?


Drawsko Pomorskie to kolejne ciekawe miasto, które położone jest na Pojezierzu Drawskim. Największym pobliskim jeziorem jest Lubie, biegnie tamtędy również kajakowy szlak rzeki Drawy. Miasto może się poszczycić naprawdę długim rodowodem – osada istnieje najprawdopodobniej już od VII wieku, natomiast prawa miejskie Drawsko Pomorskie otrzymało w 1297 roku. Historię miasta można odczytać na przykład z miejscowych zabytków…

Ze średniowiecznej zabudowy zachował się między innymi późnogotycki kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego, który pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Do naszych czasów dotrwały też nieduże fragmenty miejskich murów obronnych, jakie dawniej opasywały całe miasto. Dodatkowe umocnienia stanowiły baszty, wieże oraz fosy, zasilane wodami Drawy. Do dzisiaj Drawsko Pomorskie zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z centralnie położonym rynkiem. Jeszcze w XIX wieku stał tam drewniany ratusz, ale po pożarze siedziba władz miejskich została przeniesiona do kamienicy przy ulicy Ratuszowej.

Chociaż Drawsko Pomorskie jest klimatycznym miasteczkiem, to do jego największych atrakcji należą rozrywki dla aktywnych. Biegnie tędy jeden z najpiękniejszych polskich tras kajakowych – szlak im. Karola Wojtyły, ale spływ można zorganizować również rzeką Kokną lub Brzeźnicą Węgorzą, będącą lewym dopływem Regi. Świetnym miejscem dla żeglarzy jest jezioro Lubie, trzeci pod względem wielkości akwen Pojezierza Drawskiego. Wyróżnia się urozmaiconą linią brzegową z wieloma półwyspami i zacisznymi zatoczkami.


Połczyn-Zdrój, uzdrowisko na Pojezierzu Drawskim


Na Pojezierzu Drawskim można odetchnąć pełną piersią, ale czyste powietrze to nie jedyne naturalne bogactwo regionu. Dzięki źródłom solanki oraz borowinie występującej w okolicy Połczyna-Zdroju, miasto stało się jednym z bardziej znanych polskich uzdrowisk. Kuracjusze przyjeżdżali tam już w XVII wieku, ale największy boom przypada na XIX stulecie. To właśnie wtedy zbudowano najpiękniejsze budynki sanatoryjne, z których wiele zachowało się do dzisiaj. Przykładem jest Gryf, obiekt do dzisiaj zachował luksusowy charakter z własnym zapleczem SPA.

Połczyn-Zdrój wyróżnia się zresztą nie tylko uzdrowiskowym charakterem, to również bardzo malownicze miasteczko z zachowanym średniowiecznym układem ulic. Spacerując po śródmieściu, warto pamiętać, że chociaż nie zachowały się stare szachulcowe domostwa, które zostały zastąpione XIX-wiecznymi kamienicami, to stoją one w niemal w tym samym miejscu! Poza tym Połczyn-Zdrój nie ucierpiał mocno podczas wojny, więc jego centrum ominęła socjalistyczna przebudowa, będąca koszmarem wielu polskich miast.

Centralnym punktem starego miasta jest Plac Wolności, przy którym stoją budynki mieszczące najważniejsze urzędy, ale najbardziej klimatycznym miejscem Połczyna-Zdroju jest ulica Grunwaldzka. Kilka lat temu „odzyskała” brukowaną nawierzchnię, powstał tam również deptak spacerowy, prowadzący do urokliwego placyku z zabytkowym gmachem szkoły i poczty. Co jeszcze warto zobaczyć w Połczynie-Zdroju? Jedną z nich jest XIV-wieczny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz zamek z przełomu XIII i XIV wieku. Obecnie mieści się tam biblioteka oraz Zamkowa Galeria Różności z rękodziełem i lokalnymi wyrobami artystycznymi.

Leśne Wzgórze

Leśne Wzgórze

Ostrowice, ul. Dobrosław

Domki Ostrowice 10.0
Ranczo w Dolinie

Ranczo w Dolinie

Ostrowice, ul. Dobrosław

Agroturystyka Ostrowice 6.6

Szczecinek, miasto na pograniczu dwóch pojezierzy


Szczecinek jest klimatycznym miasteczkiem, leżącym na pograniczu Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecineckiego, pomiędzy jeziorami Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Atrakcyjna lokalizacja i bogata historia czynią z niego miejsce, w którym naprawdę świetnie się wypoczywa.

Miasto zostało założone na początku XIV wieku przez księcia Warcisława IV. Podczas zwiedzania Szczecinka koniecznie trzeba zobaczyć zabytki, które są tego pamiątką. Najważniejszym jest Zamek Książąt Pomorskich, wybudowany na wyspie, w miejscu dawnego słowiańskiego grodziska. Jego powstanie było odpowiedzią na zagrożenie ze strony Krzyżaków, którzy wybudowali dużą warownię w Człuchowie. Teraz zamek w Szczecinku pełni wiele funkcji – mieści się tam między innymi centrum konferencyjne oraz galeria sztuki.

Warto obejrzeć też wieżę kościoła św. Mikołaja, jedyny zachowany fragment XVI-wiecznej świątyni. To przykład późnego gotyku, do jej budowy użyto materiału po rozbiórce klasztoru, mieszczącego się na wzgórzu Marientron. Główny korpus kościoła został rozebrany, a cenne wyposażenie przeniesiono do nowego budynku obecnego kościoła Narodzenia NMP. Przez wiele lat w wieży mieściły się ekspozycje muzeum. Serce każdego starego miasta stanowi ratusz, nie inaczej jest również w przypadku Szczecinka. Siedziba szczecineckiego magistratu mieście w północnej pierzei rynku i została wzniesiona w 1852 roku.

Będąc w Szczecinku warto skorzystać również z atrakcji Mysiej Wyspy. To bardzo klimatyczne miejsce, gdzie można plażować, a w miejscowej restauracji zjeść coś smacznego. Do Mysiej Wyspy przybijają tramwaj wodny i statek spacerowy, kursujące po pobliskich jeziorach.

fot. jwvein / Pixabay.com CC0

Złocieniec, malownicze miasteczko nad Drawą


Złocieniec to jedno z większych miast Pojezierza Drawskiego, które rozlokowało się nad brzegiem rzeki Drawy, będącej lubianym przez turystów szlakiem kajakowym. Najważniejszym zabytkiem jest tam gotyckie kościół Wniebowzięcia NMP, który wybudowano w XV wieku w miejscu starszej, drewnianej świątyni. W Złocieńcu warto zobaczyć także klimatyczny ratusz i przepiękny miejski park Żubra, rozciągający się u stóp wzgórza zamkowego. Prawdziwą atrakcję stanowi tam spacer wyjątkową aleją grabową – robi wrażenie niezależnie od pory roku, choć najbardziej urokliwa jest od wiosny do jesieni, gdy drzewa przystrojone są liśćmi.

Wypoczywając w Złocieńcu, warto postawić na aktywność fizyczną. Obowiązkowym punktem będzie spływ kajakowy Drawą, która była jedną z ulubionych rzek Karola Wojtyły. Niedaleko miasta leży jedno z najczystszych jezior w Polsce – Siecino odwiedzają zarówno żeglarze, jak i nurkowie oraz wędkarze. Inne popularne akweny to Lubie i Drawsko, gdzie koncentruje się baza rekreacyjna regionu.

Następny artykuł Góra Ślęża - szlaki i...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej