Atrakcyjne Mazowsze: Zamek Królewski w Warszawie

Atrakcyjne Mazowsze: Zamek Królewski w Warszawie


Zamek Królewski w Warszawie pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu - Izby Poselskiej i Senatu. Ta barokowo-klasycystyczna budowla obecnie pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Jako rekonstrukcja wpisany jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dawniej była to rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów - dzisiaj muzeum, ale także ośrodek edukacji, kultury i sztuki otwarty dla szerokiej publiczności, miejsce ważnych uroczystości państwowych. Jako rekonstrukcja wpisany jest, wraz z kompleksem Starego Miasta, na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W XIX wieku, po upadku powstania listopadowego, przeznaczony został na potrzeby administracji rosyjskiej, zaś w okresie I wojny światowej był rezydencją niemieckiego generalnego gubernatora. W latach 1920–1922 pełnił funkcję siedziby Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 stał się rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 1939 roku został spalony i ograbiony przez Niemców, w 1944 - niemal doszczętnie zniszczony.

W roku 1965 ocalałe fragmenty zamku oraz budynek Biblioteki Królewskiej, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków. Rekonstrukcję zamku przeprowadzono w latach 1971–1984 a kierował nią Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1979 roku w zamku utworzono muzeum, powołując państwową instytucję kultury Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Natomiast od 2014 działa ona pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w roku 1994 wraz z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

Co warto zobaczyć na miejscu? W Kaplicy Małej Zamku Królewskiego w Warszawie przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego - Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława oraz berło z akwamarynu. W kaplicy znajduje się także urna z sercem Tadeusza Kościuszki.

Na Zamku Królewskim w Warszawie przechowywane są także insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie.

Warto wiedzieć także o tym, że w 1994 roku hrabina Karolina Lanckorońska przekazała 37 obrazów do Zamku Królewskiego. Kolekcja zawiera dwa obrazy (portrety) Rembrandta: „Uczony przy pulpicie” i „Dziewczyna w ramie obrazu”. Oba obrazy znajdowały się pierwotnie w kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W grudniu 2018 roku w depozyt Zamku zostały złożone skrzypce, które wykonał Antonio Stradivari. Jest to pierwszy w powojennej Polsce taki instrument, powstał w 1685 roku i otrzymał imię "Polonia" – przywilej gry na tych skrzypcach ma Janusz Wawrowski.

Mniej więcej w tym samym czasie na Zamek Królewski trafił obraz, który namalował Marcello Bacciarelli - "Portret Jerzego Mniszcha z córką Elżbietą i Kiopkiem" z 1795 roku, który dotychczas uważany był za zaginiony.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Zawoja i Babiogórski Park...

Komentarze

Zobacz również