Atrakcyjne Pomorze. Miejsca, które warto odwiedzić

Atrakcyjne Pomorze. Miejsca, które warto odwiedzić

Pomorze to jeden z piękniejszych regionów w Polsce. Idealne miejsce na wypoczynek, bez względu na to kiedy i na jak długo zdecydujemy się tu przyjechać. Bliskość morza, malownicze krajobrazy, wspaniała przyroda oraz wspaniałe zabytki – wszystko to odnajdziemy w jednym miejscu. W północnej części kraju.

Zachwycający Gdańsk


Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych miast nad polskim morzem, które o każdej porze przyciąga prawdziwe tłumy turystów. Zachwyca nie tylko przepiękną starówką, gdzie w nieskończoność można krążyć pośród przepięknych kamienic, łączących w sobie różne style architektury, ale również wieloma dodatkowymi atrakcjami.

Co ciekawe, od stuleci Gdańsk odgrywa kluczową rolę w wymianie towarowej pomiędzy krajami Europy środkowo-wschodniej a Europą północną i zachodnią.

Miejsc do zobaczenia w Gdańsku jest bardzo dużo. Niektóre powinny znaleźć się na obowiązkowej liście każdej wycieczki. Poza Starym Miastem warto odwiedzić słynną Stocznię Gdańską, Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna oraz szlak turystyczny „Westerplatte”.
Słowiński Park Narodowy


Słowiński Park Narodowy to nadmorskie jeziora oraz ruchome wydmy włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Co ciekawe, ruchome wydmy mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów i potrafią przemieszczać się nawet o 10 metrów rocznie. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Jeśli wdrapiemy się na sam szczyt, naszym oczom ukażą się wspaniałe widoki. Nie jest to jednak jedyna atrakcja parku. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się również torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek.

Ciekawostką może być fakt, że przez park przepływa również siedem rzek, co tworzy doskonałe warunki dla wodnego i błotnego ptactwa. Jeśli nam się poszczęści, możemy podczas zwiedzania parku przeżyć burzę piaskową, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
Zamek w Malborku


Największą i najbardziej znaną atrakcją Malborka jest Zamek Mistrzów Krzyżackich. Uznawany za arcydzieło architektury obronnej i rezydencyjnej, z okresu późnego średniowiecza. Jest to największy gotycki zespół zamkowy na świecie, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. W roku 1997 Zespół Zamkowy Malbork wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum Zamkowe w Malborku. Placówka dysponuje dwudziestoma trzema kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Poszukaj noclegu w Malborku
Atrakcyjny Sopot


Sopot to jedno z najpopularniejszych miast nad polskim morzem, a sopocka plaża należy do najpiękniejszych na wybrzeżu.

Prawdziwą wizytówką miasta i ważnym punktem na jego mapie jest oczywiście molo. Każdy, kto odwiedza miasto musi wybrać się na przechadzkę długim na ponad pół kilometra pomostem. Prosto do mola biegnie jeden z najsłynniejszych polskich deptaków – ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie nazywana Monciakiem. Po obu jej stronach ulokowały się zabytkowe kamieniczki. Tam też znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych sopockich budynków, czyli Krzywy Domek.
Gdynia – warta odwiedzenia o każdej porze roku


Gdynia to miasto, które w dwudziestoleciu międzywojennym wyrosło na największy morski port w kraju. Wcześniej była to malutka rybacka osada, a jej mieszkańcom nawet nie śniło się, że kiedyś stanie się jednym z ważniejszych ośrodków nad polskim morzem.

W Gdyni jest wiele miejsc, które można odwiedzić w wolnym czasie. Na turystów czekają teatry i muzea, jest też wiele szlaków spacerowych z Bulwarem Nadmorskim na czele. Życie Gdyni koncentruje się jednak wokół Skweru Kościuszki, przy którym skupiły się liczne restauracje, stamtąd też odchodzi liczące ponad 600 metrów długości molo. Cumują przy nim statki-muzea, a chcąc do niego dotrzeć mija się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Zobacz noclegi w Gdyni
Hel i miejscowe fokarium


Hel to niezwykle urokliwe miasteczko, o charakterze letniskowym, leżące na samym końcu Półwyspu Helskiego. To właśnie tutaj łączy się kultura rybacka z kaszubską, co możemy zaobserwować, podczas spaceru ulicą Wiejską, wzdłuż której znajdują się świetnie zachowane dawne ryglowe i ceglane domki rybackie, należące niegdyś do zabudowy kaszubskiej wsi. Znajdziemy tu piękne plaże, militarne zabytki oraz liczne muzea. Jest także latarnia morska i port jachtowy.

Najpopularniejszą atrakcją wśród turystów, odwiedzających Hel jest oczywiście fokarium, znajdujące się przy ulicy Wiejskiej, w samym centrum miasta. Placówka powstała w 1999 roku, a jej celem jest ochrona fok szarych oraz prowadzenie badań, mających na celu odtworzenie i podtrzymanie gatunku.
Chojnice i Bory Tucholskie


Chojnice to malowniczo położona miejscowość na granicy Borów Tucholskich. Historia tego pięknego kaszubskiego miasta sięga co najmniej XII wieku – już wtedy na ziemiach pomiędzy nieistniejącymi obecnie jeziorami Jeleńcz i Zielonym istniał gród o niezwykłych walorach obronnych. Fortyfikacje miejskie z czasem uczyniły Chojnice istotnym elementem systemu obronnego państwa krzyżackiego. I chociaż miasto wielokrotnie przechodziło z rąk polskich do krzyżackich, z tego okresu zachowało się wiele zabytków, nadających miastu historyczny charakter. Wizytą w Chojnicach będą jednak zachwyceni nie tylko miłośnicy historii. Zwolenników aktywnego wypoczynku oraz obcowania z przyrodą zachwyci piękna okolica Parku Narodowego Bory Tucholskie.

Przebywając na urlopie w Chojnicach, będziemy mieli okazję zobaczyć kilka niezwykle interesujących zabytków. Z całą pewnością zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od pięknego rynku chojnickiego. Spacerując po nim, będziemy mogli zobaczyć neogotycki ratusz miejski z XX wieku – który przykuwa wzrok czerwoną cegłą oraz modernistycznymi zdobieniami – piękną fontannę, a także kamieniczki z XVIII i XIX wieku oraz takie wybudowane współcześnie z odpowiednio stylizowanymi fasadami.

Sprawdź noclegi w ChojnicachKartuzy – stolica Kaszub


Miasto Kartuzy nazywane jest stolicą Kaszub i Szwajcarią Kaszubską. Leży nad czterema jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym, Klasztornym Małym i Mielenkiem, które określane są również „jeziorami kartuskimi”.

Jest to urzekające miasteczko, które zachwyca turystów zarówno pięknym otoczeniem, jak i zabytkami. Najcenniejszym zabytkiem jest gotycka kolegiata wraz z pozostałościami dawnego zespołu klasztornego. Do naszych czasów nie zachowały się wszystkie eremy (domy zakonników) – został zaledwie jeden oraz fragment krużganków łączących część mieszkalną z klasztorem. Warto jednak zobaczyć to miejsce, by dowiedzieć się, jak wcielano w życie zakonną maksymę. Widać to już nawet w architekturze kolegiaty, mającej dach w kształcie wieka trumny! Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie, w tym gotycki ołtarz, pierwotnie w formie tryptyku, i barokowe stalle.

Aby dowiedzieć się więcej o Kartuzach oraz regionie w jakim znajduje się miasto, warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie. Zajmuje się ono propagowaniem kultury i historii Kaszub, która jest niezwykle barwna. Można tam zobaczyć wytwory sztuki ludowej, w tym tradycyjne hafty, oraz codzienne przedmioty używane w domach i gospodarstwach. Ważne miejsce zajmuje dział prezentujący eksponaty związane z kaszubską tradycją i obrzędowością.Następny artykuł Nałęczów na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również