Czantoria - niezwykle popularny szczyt w Beskidzie Śląskim

Czantoria - niezwykle popularny szczyt w Beskidzie Śląskim

Każda popularna miejscowość w górach ma swój charakterystyczny szczyt, który jest tak chętnie zdobywany przez turystów. Podobnie jest w przypadku Ustronia, w którym za te najpopularniejsze szczyty należy uznać Równicę oraz Czantorię. Dziś zabierzemy Was na wędrówkę na ten drugi szczyt. W czym tkwi wyjątkowość Czantorii?

Okazuje się, że Beskid Śląski stanowi niezwykle popularne miejsce do wypoczynku przez cały rok. W sezonie zimowym królują tu narty, a w sezonie letnim, większość osób decyduje się na górskie wędrówki. Cel jest jasny - zdobyć możliwie największą ilość szczytów i cieszyć się wszystkim tym, co góry mają do zaoferowania. A trzeba przyznać, że nikt nie powinien narzekać tu na nudę. Szczególnie, jeśli zdecyduje się zaplanować swój wypoczynek w Ustroniu, która obok Wisły i Szczyrku, stanowi jedną z najpopularniejszych miejscowości regionu.

 

Zobacz również: Nowy szlak górski w Beskidach. Wiemy kiedy i gdzie powstanie

 

Czantoria Wielka i Mała Czantoria - najważniejsze informacje

 

Tradycyjnie, jak w przypadku każdego omawianego przez nas szczytu, najlepiej będzie rozpocząć od przedstawienia tych najważniejszych informacji, związanych z tym szczytem, a w zasadzie - z dwoma szczytami.

 

Wielka Czantoria to jeden z najchętniej zdobywanych szczytów w Beskidzie Śląskim, podobnie jak Skrzyczne w Szczyrku. Rozciąga się nad Ustroniem, który wspólnie z Wisłą, Koniakowem, Szczyrkiem, stanowią najchętniej wybierane miejscowości na wypoczynek w tym paśmie górskim.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Na Wielką Czantorię (995 m n.p.m.) można wjechać kolejką krzesełkową lub wejść którymś z dostępnych tu szlaków górskich. Na samym szczycie, na turystów czeka tor saneczkowy, wieża widokowa oraz liczne knajpki polskie, jak i czeskie. Na samym szczycie mamy możliwość przekroczenia granicy polsko-czeskiej, co bez wątpienia czyni ten szczyt wyjątkowym. Samo wejście na Czantorię nie jest takie łatwe - pomimo niewielkiej wysokości szczytu, trzeba się nieco namęczyć, czasem nawet bardziej niż w przypadku wyższych szczytów górskich. Jest to jednocześnie najwyższy szczyt czeskiego Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.

 

Wielka Czantoria, co warto podkreślić, cieszy się również dużym zainteresowaniem turystów w sezonie zimowym. Wszystko za sprawą popularnych wyciągów narciarskich w Ustroniu, z których chętnie korzystają miłośnicy białego szaleństwa z całej Polski.

 

Lubisz zdobywać popularne szczyty? Przeczytaj: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

Niecałe 3 km od Wielkiej Czantorii znajduje się kolejny szczyt, czyli Mała Czantoria o wysokości 866 m n.p.m. Pomimo tego, że to Wielka Czantoria jest chętnie zdobywana, to Mała Czantoria również znajduje się w planach górskich, podczas wędrówki na ten wyższy szczyt. Większość turystów, przechodzi tędy podczas wchodzenia lub schodzenia z Wielkiej Czantorii.

 

Z Małej Czantorii dobrze widoczne jest Pogórze Cieszyńskie od Cieszyna po Skoczów, a przy dobrej pogodzie na północy – Jezioro Goczałkowickie, odległe stąd w linii prostej o 24 km.

 

Czym charakteryzuje się Wielka Czantoria?

 

Nasza uwaga w tym przypadku skupi się przede wszystkim na Wielkiej Czantorii, która jest najwyższym wzniesieniem całego Pasma Stożka i Czantorii.

 

Wielka Czantoria wyróżnia się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. W większości porastają ją przede wszystkim lasy bukowe i świerkowo-jodłowe, miejscami z udziałem jaworów, jesionów, modrzewi i in. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat „Czantoria”, a po stronie czeskiej narodowy rezerwat „Čantoryje”. Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.

 

 

fot. Karol Wiak

 

A czy wiesz, skąd pochodzi nazwa Czantoria? Po raz pierwszy użyto jej w dniu 3 października 1615 roku, kiedy to książę cieszyński Adam Wacław rozgraniczył swoje posiadłości od dóbr Adama Goczałkowskiego z Goczałkowic. Pierwotna nazwa Czartoryja oznaczała miejsce poryte przez czarty, w 1722 wzmiankowana jako Czartorÿ, w 1750 Welka Czantoria.

 

Na Wielką Czantorię można wejść pieszo lub skorzystać z kolejki krzesełkowej, która docierana do punktu o nazwie Polana Stokłosica. Stąd pozostaje jeszcze około 15-20 minutowa wędrówka do szczytu Czantorii, na której znajduje się charakterystyczna wieża widokowa, z której można podziwiać niezwykłą panoramę górską.

 

Wielka Czantoria znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

 

Z tym popularnym szczytem w Beskidzie Śląskim, związana jest legenda o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach. Według niej, w olbrzymiej pozłacanej komnacie we wnętrzu góry czekają, by w najtrudniejszych chwilach pomóc Śląskowi jako jego narodowe wojsko. Do tej legendy nawiązuje 20-kilometrowa Ścieżka Rycerska, która została wytyczona na zboczach Czantorii.

 

Zobacz również: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Jak dotrzeć na parking przy Czantorii?

 

Niezależnie od tego, czy wybraliście wędrówkę, czy wjazd kolejką, to musicie dotrzeć do punktu startu, w którym rozpocznie się Wasza górska przygoda.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Od centrum Ustronia, należy poruszać się drogą krajową numer 941 na południe, w kierunku Wisły, w którym chętnie zdobywanym szczytem jest Barania Góra. O znajdującym się tu parkingu, poinformują Was liczne drogowskazy, więc na pewno nie zabłądzicie. Posługując się nawigacją, wystarczy wpisać kolej linowa Czantoria, by dotrzeć do celu. To tutaj, przy dolnej stacji, znajduje się większość parkingów - praktycznie wszystkie są płatne.

 

Jeśli poruszacie się pociągiem, to wystarczy wysiąść na stacji Ustroń Polana, od której jest przysłowiowy rzut beretem do szlaku, czy dolnej stacji kolei linowej.

 

Kolej linowa czy wędrówka - którą opcję wybrać?

 

Na pewno zdecydowanie łatwiej będzie wjechać kolejką krzesełkową. Po kilku minutach dotrzecie do Polany Stokłosica, z której pozostanie Wam zaledwie około 15 minut do Wielkiej Czantorii.

 

Szlak, który prowadzi tuż pod kolejką krzesełkową, pozwala osiągnąć szczyt Czantorii po około 75 minutach. Są również inne warianty trasy, które zostaną wspomniane w dalszej części tekstu. Do pokonania jest tu około 470 metrów i trasa wiedzie przez las, co jest szczególnie przyjemne w upalne dni. Może nie jest on piękny i widokowy, ale na pewno przyjemny.

 

Poznaj: Najpopularniejsze polskie kolejki linowe w górach. Gdzie się wybrać?

 

Szlak na Czantorię Wielką - którą opcję wybrać?

 

Jeśli zdecydowaliście się na górską wędrówkę, to do wyboru macie trzy opcje tras. Jest to wcześniej wspomniany czerwony szlak z Ustronia Polany, a także szlak niebieski z Ustronia-Zdroju oraz czarny szlak z Małej Czantorii.

 

Każda z tych opcji jest przyjemna i wyjątkowa dla każdego, kto kocha góry. Do przejścia jest tu około 3 km w jedną stronę, a łączna suma podejść wynosi 610 metrów.

 

Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Najchętniej wybieraną opcją jest szlak czerwony, który prowadzi wzdłuż kolejki krzesełkowej, przez las. Jego pokonanie powinno zająć około 75 minut. Charakterystycznym punktem, tuż przed samym szczytem, jest Polana Stokłosica, z której rozciąga się naprawdę wspaniała panorama.

 

Planujesz rodzinny urlop w Beskidzie Śląskim? Sprawdź kwatery i pokoje w Szczyrku:

 

 

 

 

Polana Stokłosica - do szczytu Czantorii coraz bliżej

 

Na polanie Stokłosica znajduje się przystanek górnej stacji kolejki krzesełkowej. Można tu chwilę, odpocząć, usiąść na leżaku i podziwiać naprawdę wspaniałą panoramę Ustronia i widoki na okolicę. To wyjątkowa beskidzka polana, która opada w stronę Ustronia w kierunku północno-wschodnim. Znajduje się ona na wysokości od 770 do 850 m n.p.m. 

 

 

fot. Karol Wiak

 

Oprócz, górnej stacji wyciągu krzesełkowego, znajduje się tu również stacja wyciągu orczykowego, której początek znajduje się na położonej nieco niżej Polanie Faturka, letni tor saneczkowy oraz charakterystyczny maszt przekaźnikowy, który ma ponad 30 metrów wysokości.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Beskidach:

 

 

 

 

Dobrze z niej widać część Beskidu Śląskiego za doliną Wisły, Równicę, która wznosi się nad dzielnicą miasta Ustroń Zawodzie. Świetnie widoczne są również hotele w Ustroniu. W przypadku sprzyjającej pogody można stąd również dostrzec Wzgórza Łazisko-Mikołowskie oraz rogatki miasta Tychy.

 

Na szczyt Czantorii, z tego punktu pozostaje około kilometr do przejścia. Warto podkreślić, że ta właśnie polana jest jednym z najbardziej obleganych miejsc, gdy weźmiemy pod uwagę Beskidy. Zimą dominują tu narciarze, a w sezonie letnim - turyści, którzy pragną zdobyć szczyt lub podziwiać piękne beskidzkie widoki. Warunki pogodowe nie są tu żadną przeszkodą.

 

Szczyt Wielkiej Czantorii - co się na nim znajduje?

 

Po odpoczynku na polanie Stokłosica i kilkunastominutowej wędrówce, w końcu osiągamy szczyt Czantorii Wielkiej. Ostatni fragment nie jest już aż tak wymagający, jak wcześniejszy fragment szlaku, bo jest tu zaledwie 147 metrów przewyższeń. Ścieżka prowadzi przez las, szeroko kamienistą drogą, bez widoków.

 

Polana szczytowa jest otoczona drzewami. Znajdują się tu liczne bufety, turystyczne przejście graniczne na czeską stronę, a także wieża widokowa. Po czeskiej stronie znajduje się kilka wartych uwagi restauracji, w których można zjeść popularne knedliki i napić się czeskiego piwa.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Jeśli chcesz podziwiać panoramę ze szczytu, to konieczne będzie tu skorzystanie z wieży widokowej. Ma ona 29 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi 118 schodów. W sezonie letnim jest czynna w godzinach 9.00 - 17.00 (dni powszednie) oraz 9.30-17.30 (w weekendy). Wstęp na wieżę jest płatny i kosztuje około 10 zł. Można płacić czeskimi koronami lub złotówkami. Widok z wieży widokowej jest imponujący i w przeciwieństwie do polany, można tu podziwiać panoramę z perspektywy 360 stopni. Sam wierzchołek nie umożliwia obserwacji tak wspaniałej panoramy.

 

Zobacz: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie? Sprawdź!

 

Po polskiej stronie nie ma tylu atrakcji, dlatego warto ruszyć dalej na Małą Czantorię, przekraczając polsko-czeską granicę.

 

Noclegi w pobliżu Wielkiej Czantorii

 

Jak przystało na Beskid Śląski, większość miejscowości tego regionu, może pochwalić się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Turyści mają z czego wybierać, ale najczęściej decydują się na apartamenty w Ustroniu. W związku z tym, że ta popularna miejscowość znajduje się w pobliżu Wisły, to ich wybór często pada również na domki w Wiśle.

 

Znajdujące się tu obiekty posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia. Jest bezpłatne Wi-Fi, parking, w pełni wyposażona kuchnia, telewizor, jak i miejsce do grillowania. Ceny noclegów rozpoczynają się od 80 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Ustroniu:

 

 

 

 

Zdobywanie Wielkiej Czantorii to sama przyjemność. Wypoczywając w tej miejscowości, pamiętaj o tym, by się tu pojawić!

 

 

Następny artykuł Polskie miasto na liście...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!