Czy można wynajmować obiekty noclegowe na kwarantannę?

Czy można wynajmować obiekty noclegowe na kwarantannę?

Po wprowadzeniu obostrzeń, które dotyczą całej branży hotelarskiej, właściciele obiektów noclegowych zastanawiali się, czy mogą wynająć swoje apartamenty lub domki na kwarantannę? Takie prawo przysługiwało im kilka miesięcy temu, podczas wcześniejszego zamrożenia usług noclegowych. Czy teraz jest podobnie?

Przypomnijmy, że gdy wprowadzono pierwszy zakaz prowadzenia działalności noclegowej, w myśl rozporządzenia z 1 kwietnia 2020 roku, hotele i inne miejsca działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego mogły przyjmować osoby w kwarantannie lub izolacji, personel medyczny a także pracowników będący w delegacji i korzystający z noclegów w ramach swoich obowiązków służbowych.

Stąd pojawiały się pytania właścicieli, czy teraz, kiedy od 7 do 29 listopada 2020 roku muszą pozostawać zamknięci dla turystów, czy powróci to rozwiązanie?

W tej chwili musimy poinformować, że na razie obiekty noclegowe nie mogą wynajmować pokoi osobom pozostającym w kwarantannie lub izolacji – chyba że osoby te należą do grup wymienionych w rozporządzeniu z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To właśnie ono jest w tej chwili wiążące.

Noclegi w dobie pandemii. Kto może wynajmować?


Według rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało ogłoszone w piątek 6 listopada, usługi hotelarskie, rozumiane jako krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych, można świadczyć tylko na rzecz kilku wymienionych niżej grup:

  • osób w podróży służbowej lub przebywających w obiekcie noclegowym w związku  z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej;

  • zawodników, którzy przebywają na zgrupowaniu bądź biorą udział w rywalizacji sportowej;

  • osób wykonujących zawód medyczny, czyli nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych itp.;

  • pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Poznaj stanowisko Nocowanie.pl w sprawie nowego rozporządzenia, zobacz: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. - stanowisko nocowanie.pl

Wynajem noclegów. Co trzeba wiedzieć?


Oprócz faktu, komu można wynająć nocleg pomiędzy 7 a 29 listopada, warto wiedzieć również to, na jakiej podstawie przyjmować gości w obiekcie.

Rozporządzenie wymienia kilka dokumentów, które uprawniają osoby z wymienionych wyżej grup do wynajmowania pokoi, domku czy apartamentu. Są to dokument wystawiony przez pracodawcę, zaświadczenie wystawione przez polski związek sportowy oraz podmiot wykonujący działalność leczniczą. Może być to również pisemne zaświadczenie od gościa.

Oświadczenie można uzyskać już na etapie rezerwacji (gość może zaznaczyć checkbox) lub po rozpoczęciu pobytu.

Dowiedz się więcej o wymaganym oświadczeniu, zobacz: Oświadczenie potwierdzające możliwość wynajęcia noclegu podczas pandemiiNastępny artykuł Oświadczenie potwierdzające...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej