Droga Katarów - Magiczna geografia czystych ludzi

Droga Katarów - Magiczna geografia czystych ludzi

Ruch katarów był kierunkiem duchowym o charakterze gnostycznym, który powstał w XI wieku i został stłumiony w trzeciej dekadzie XIII wieku, po długotrwałym oblężeniu ostatniej twierdzy przez siły Inkwizycji. Wprawdzie istniały wspólnoty katarskie w całej Europie Zachodniej, ale ich główny ośrodek znajdował się w Oksytanii.

Wyraz „katar” wywodzi się z greckiego katharos, co oznacza „czyści”, chociaż Kościół katolicki utrzymywał przez wieki, że pochodzi od łacińskiego słowa cattus, czyli kot, po to aby kojarzono katarów z czarami, jakie prawdopodobnie odprawiali heretycy.

 

W 1147 roku papież Eugeniusz III rozpoczął prześladowanie katarów, którzy stawiali opór jeszcze przez cały wiek. Zakończeniem nieubłaganej krucjaty było zdobycie zamku Montsegur, ostatniego bastionu katarów, i spalenie ich na stosie.

 

Rady dla turystów:
Turyści najczęściej rozpoczynają „Drogę katarów” w zabytkowym mieście Carcassonne. Jest to turystyczne centrum; w ciągu dnia można tu zjeść cassoulet, ale warto obejrzeć miasto nocą, wtedy łatwiej przenieść się w wyobraźni do czasów Średniowiecza. Z wyjątkiem jednego schroniska, hotele w obrębie murów są dość drogie, dlatego warto poszukać noclegu na obrzeżach miasta. Ciekawym rozwiązaniem może być wynajęcie wiejskiego domu letniskowego. Na południu Francji jest ich wiele i są niedrogie. Z tej bazy można robić wycieczki samochodem i zwiedzać takie historyczne miejscowości, jak Renes-le-Chateau czy zamek Montsegur. Podejście do zamku jest bardzo wyczerpujące, ale wynagrodzi nam to wspaniały widok.

 

 

Źródło: "Miejsca niezwykłe. Magiczna geografia Ziemi", Carlos Allende, Francis Amalfi, Teo Gomez

Następny artykuł Karnawał 2009

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!