Góra Wdżar
9,6 /10

Ocena na podstawie 71 opinii

Domek "Na Wierchu"
Dodaj opinię

Opinie

Byłeś w tym miejscu? Podziel się swoimi wrażeniami.

Ocena9.6

Dodaj opinię

Opis obiektu

Góra Wdżar to wygasły wulkan najeżony atrakcjami.

 

Wystarczy godzina, aby odkryć jej walory i docenić piękno otaczającego krajobrazu. Zabierzcie ze sobą aparat, dobrą pogodę, świetny humor i kompas igłowy bądź busole - z pewnością się przydadzą. To będzie fajna wycieczka.

 

Zdobycie góry Wdżar jest proste i obfituje w liczne ciekawostki. Eskapada jest nietuzinkowym przerywnikiem między dłuższymi trasami w okolicy. Albo odwrotnie - może być początkiem dłuższej wyprawy. Wycieczka jest szybka i łatwa, zatem polecamy ją również dla dzieci.

 

Dlaczego wygasły wulkan?

 

Aby zaspokoić waszą ciekawość odpowiadamy już na wstępie. Na górze Wdżar występują aż trzy odmiany andezytu (1). To skała wulkaniczna, którą pozyskiwano tam od XIX w. do lat 70-tych XX wieku w trzech nieczynnych już, kamieniołomach. Początkowo wydobywane kamienie wykorzystywane były do budowy drogi np. Czorsztyn - przełęcz Snozka. Później służyły także do wykańczania domów i stawiania słupków granicznych. Co ciekawe, choć andezyt to bez wątpienia skała magmowa, a masyw ma kształt stożka, geologowie nadal nie uznają góry Wdżar za wulkan.

 

Góra Wdżar - położenie

 

Niewielki szczyt o wysokości 767 m n.p.m. znajduje się na granicy Gorców i Pienin w Karpatach Zachodnich. Oba kierunki doskonałe sprawdzą się na wyprawę z dziećmi i dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w górskich wędrówkach.

 

Gorce to pasmo górskie leżące najbliżej Krakowa, a mimo to szlaki turystyczne nie są tam aż tak przepełnione jak w Tatrach czy Sudetach. Polecamy je osobom, które lubią niezmącony spokój, cudowne, górskie widoki, kameralne trasy i dziką przyrodę.

 

Pieniny docenią osoby, które pragną wypocząć w górskim klimacie, ale nie lubią męczących podejść. Malownicze trasy, ciekawe formacje skalne, meandrujący Dunajec i perełki architektoniczne zachwycają nawet największych obieżyświatów. Jednym z ciekawych miejsc w tym regionie jest: Droga Pienińska - najpiękniejsze 9 km wzdłuż Dunajca?

 

Jak wejść na Górę Wdżar?

 

Na szczyt prowadzą dwa szlaki piesze:

 • niebieski z przełęczy Snozka prowadzący na Lubań. Podpowiadamy, że szlak jest przyjemnie widokowa, bo przez długi czas możemy podziwiać Tatry. W dodatku blisko przełęczy znajduje się XIX-wieczny zamek Czorsztyn.
 • zielona ścieżka edukacyjna z Kluszkowiec przez Wąwóz Papieski na górę Wdżar. Wejście jest króciutkie - zajmuje około 30 minut.

Parkingi

Na parkingi dojedziecie np. trasą ze Szczawnicy do Nowego Targu. Auto można zaparkować na:

 • przełęczy Snozka - postój jest darmowy. W okolicy można odwiedzić bacówkę i zobaczyć organy Hasiora.
 • dwóch parkingach przy dolnej stacji kolejki. Jeden z nich znajduje się przy kolejce górskiej Alpine Coaste, a drugi w pobliżu restauracji Lubań oraz ośrodka narciarskiego Czorsztyn-Ski.

Trasa edukacyjna na górę Wdżar

 

Wejście na górę Wdżar rozpoczyna się w Kluszkowcach od północnej strony wzniesienia tzw. Wąwozem Papieskim (2), który w większości przebiega pod wyciągiem krzesełkowym.

 

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza poświęcona jest pamięci Największego z rodu Polaków. Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał (lipiec 1978 r.), odprawił tam msze podczas oazy Ruchu Światło-Życie.

 

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza wzdłuż starego kamieniołomu obfituje w piękne krajobrazy i liczne ciekawostki. Oprócz wiadomości teoretycznych z geologii, przyrody, czy z historii kamieniołomu, pomaga zdobyć umiejętności praktyczne, np. za pomocą łańcuchów, które kilkakrotnie pojawiają się na trasie. Nie znaczy to, że są tam miejsca szczególnie niebezpieczne, jak choćby na słynnej Orlej Perci. Łańcuchy na górze Wdżar oswajają z taką formą ułatwień na szlakach, służą, gdy na szlaku jest ślisko, a i budzą zainteresowanie dzieci, które zwykle dumnie instruują, jak należy z nich korzystać, podczas najtrudniejszych przejść w górach.

 

Do pokonania mamy również metalowe schody, kamienne ścieżki, a nawet ciekawe głazy. Ścieżka dydaktyczna w starym kamieniołomie przypomina miniaturkę Tatr. Urozmaicony szlak to istny raj dla małych podróżników, które chłoną z zainteresowaniem wszelkie nowości i uwielbiają odkrywać nowe miejsca.

 

Szczyt Góry Wdżar

 

Z góry Wdżar mamy piękne widoki na okolicę. Ze szczytu zobaczymy malowniczą panoramę na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Kotlinę Nowotarską (3). Można też odpocząć na ławeczkach i poczytać tablice informacyjne z opisem widocznych szczytów. Można też nie robić nic i po prostu kontemplować otoczenie.

 

Atrakcje na Górze Wdżar

 

Ośrodek Czorsztyn-Ski

 

Obiekt zlokalizowany jest na stokach góry Wdżar. Wśród licznych atrakcji jakie oferuje ośrodek jest też wyciąg krzesełkowy (4), który działa przez cały rok. Umożliwia on widokowy zjazd bądź szybkie wjechanie na sam szczyt Wdżaru. Jeśli nie macie silnego lęku wysokości, warto skorzystać z tej opcji. Podczas przejazdu zobaczycie m.in. 4 parki narodowe - Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy oraz zachwycające pasma górskie.

 

Letnie atrakcje:

 • Joy Ride Bike Park (5) oprócz ciekawych tras oferuje także wypożyczalnię rowerów górskich i zjazdowych, serwis rowerowy oraz naukę jazdy ekstremalnej. Park rowerowy to raj dla kolarzy grawitacyjnych i enduro, którzy mogą przebierać w trasach o różnym stopniu trudności (rowerowa trasa Downhill, A-Line, Free ride, Green line).
 • Letni tor saneczkowy Alpine Coaster (6) - to kolejka górska o długości 1 kilometra na południowej stronie góry. Zjazd saneczkami z prędkością do 40 km/h to nie lada frajda i dobra okazja do szybkiego zjazdu. Jeden przejazd kosztuje 7 złotych.
 • Park linowy i ściana wspinaczkowa (7).

Zimowe atrakcje:

 • Ośrodek narciarski Czorsztyn-Ski (8) należy do wspólnej karty Tatry Super Ski. Trasy zjazdowe i wyciągi orczykowe są urozmaicone i dostosowane do jazdy zarówno na nartach, jak i snowboardzie. Miłośnicy białego szaleństwa mogą wybrać zjazdy przeznaczone dla osób początkujących (trasy niebieskie) lub zaawansowanych (trasy czerwone). W ośrodku Czorsztyn-ski znajduje się również serwis i wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska oraz restauracje.

Podpowiadamy również, że niedaleko, bo niecałe 16 km w kierunku Szczawnicy znajduje się Stacja Narciarska Palenica.

Poza sezonem również warto odwiedzić to miejsce. Wiele zakątków Góry Wdżar zyskuje właśnie wiosną czy jesienią. Należy do nich np. odsłonięty w tych porach roku kamieniołom, który niegdyś zapewniał miejsce pracy i przyczynił się do ożywienia gospodarczego Kluszkowiec, a dziś zaprasza turystów w swoje andezytowo-kamienne progi.

 

Kamieniołomy - Góra Wdżar

 

Wąwóz papieski i trzy nieczynne kamieniołomy to wspaniała atrakcja udostępniona dla turystów. Przechadzka wśród wijących się skał i bujnej roślinności pobudza instynkt każdego odkrywcy.

Ścieżka edukacyjna z Kluszkowiec prowadzi przez kamieniołomy o nazwie Lisi Łom i Tylka (9,10), znajdujące się od strony północno-zachodniej góry.

Jednopoziomowy kamieniołom Snozka (11) to głęboki wąwóz o wysokości ponad 20 metrów, znajdujący się od strony południowej. Często można w nim dostrzec wspinaczy skałkowych. Ponadto jest własnością prywatną, tak więc jeśli macie ochotę go eksplorować - zapytajcie gospodarza o pozwolenie. Wąwóz ten możecie obejść ścieżką w kierunku Przełęczy Snozka.

 

Inne atrakcje dostępne dla odwiedzających górę Wdżar

 

Kamienny ołtarz (12) i obelisk z krzyżem (13) w Wąwozie Papieskim. Obiekty poświęcone są pamięci papieża Jana Pawła II, który jako kardynał odprawił tam mszę w 1978 roku. Zobaczycie je na początku wędrówki, zaraz przy stacji narciarskiej w Kluszkowcach, w dolnym fragmencie zielonej ścieżki turystycznej.

 

Kontrowersyjna rzeźba Władysława Hasiora pt. "Organy" (14). To wybudowany w 1966 roku "Pomnik ofiar walk wewnętrznych po II wojnie światowej” na Przełęczy Snozka.

 

Ławeczka zakochanych (15), którą odnajdziecie na samym szczycie góry.

 

Anomalia magnetyczna (16) - możecie ją sprawdzić, np. przy skałkach na szczycie od strony południowej (zaznaczone czerwone farbą). Po przyłożeniu kompasu igła wychyla się nawet do położenia odwróconego, wariuje pokazując np. zamiast północy - południe i na odwrót. Podobno dzieje się tak dlatego, że magnetyt wryty w skalę zakodował namagnesowanie Ziemi w trakcie zastygania magmy, a te różni się od dzisiejszego, bądź na skutek uderzenia pioruna.

 

Stalowa rzeźba Smoka Gorczańskiego z metalowym jajem (17). Skąd się tam wziął? Legenda głosi, że skrzydlata bestia wyłoniła się z ognia piekielnego, który strawił bogate i znane z wielu przewinień miasto. Jego przybycie miało być karą za zuchwalstwo jego mieszkańców. W popiele zostało jedno, wielkie jajo. Początkowo uznano je za skałę, a po czasie okazało się, że wykluł się z niego smok, którego teraz możecie zobaczyć tuż obok skałek.

 

Minizoo z farmą strusią w roli głównej (18), usytuowane jest przy szlaku niebieskim na Lubań. Oprócz największych ptaków na świecie zobaczycie tam konie, owce i kozy.

 

Zaplecze gastronomiczno-techniczne (19). Bar szybkiej obsługi, gospoda Pod Śpiącym Wulkanem, restauracja Lubań, Bacówka i kilka innych lokali zadbają o wasze głodne brzuchy i ugaszą pragnienie.

 

Powrót ze szczytu

 

Najkrótszą opcją zejścia, jest powrót przez malowniczy Wąwóz Papieski. Możecie też przejść nieoznakowanymi trasami na stronę południową, gdzie dodatkowo zobaczycie wąwóz Snozka.

 

Do wyboru jest także wyciąg krzesełkowy bądź tor saneczkowy, o których już wspominaliśmy.

 

Powrót z jednej wycieczki, to dobry czas na zaplanowanie drugiej, trzeciej, czwartej...i kolejnej. Skoczcie na Pieniny atrakcje aby sprawdzić, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy.

 

Ciekawostki - Góra Wdżar

 • Góra słynie z lotów paralotniowych. To właśnie tam pionierzy tego sportu w Polsce wykonywali swoje pierwsze loty.
 • Znajduje się tam jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej, zwanej również paprocią alpejską, która rośnie tylko na podłożu andezytowym.
 • Andezyt pieniński, czyli magmowa skała wulkaniczna, jest nietypowa zarówno dla Pienin, jak i Gorców. Wyjątkowa budowa geologiczna Wdżaru budzi wiele kontrowersji i przyciąga naukowców i badaczy od ponad 100 lat.

Podsumowanie - Góra Wdżar

 

Liczba ciekawych i wartych zobaczenia atrakcji znajdujących się przy Górze Wdżar nie pozostawia wątpliwości - naliczyliśmy ich aż 19. Przyznacie sami, że tyle nowości w jednym miejscu robi wrażenie. Aby z nich skorzystać warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg w okolicy. Wejdźcie na: Kluszkowce noclegi i wybierzcie najlepszy nocleg, w dogodnym dla was terminie.

W pobliżu

Kluszkowce

Ośrodek Narciarski CzorsztynSki

Kamieniarska 30 a, Kluszkowce
Odległość: 502 m

Wyciąg Nadzamcze

Czorsztyn
Odległość: 2.18 km

Zamek Czorsztyn

Czorsztyn
Odległość: 2.41 km

Jezioro Czorsztyńskie

Czorsztyn
Odległość: 2.92 km

Rezerwat przyrody Zielone Skałki

Falsztyn -, Falsztyn
Odległość: 3.19 km

Restauracja u Szperlinga

Półwysep Stylchyn 1, Kluszkowce
Odległość: 1.39 km

Pensjonat i Restauracja Czardasz

Zamkowa 3, Niedzica
Odległość: 3.74 km

Ośrodek Narciarski CzorsztynSki

Kamieniarska 30 a, Kluszkowce
Odległość: 502 m

Wyciąg Nadzamcze

Czorsztyn
Odległość: 2.18 km

Zamek Czorsztyn

Czorsztyn
Odległość: 2.41 km

Jezioro Czorsztyńskie

Czorsztyn
Odległość: 2.92 km

Rezerwat przyrody Zielone Skałki

Falsztyn -, Falsztyn
Odległość: 3.19 km

Hala Majerz

Czorsztyn -, Czorsztyn
Odległość: 3.20 km

Plaża i kąpielisko Zamajerz

Nad Zalewem -, Niedzica
Odległość: 3.55 km

Noclegi w okolicy

Domki Góralskie Nad Czorsztynem

Domki Góralskie Nad Czorsztynem

Kamieniarska 19A, Kluszkowce
Apartament Modrzewiowy Raj

Apartament Modrzewiowy Raj

Modrzewiowa 24, Kluszkowce
Nad Potokiem

Nad Potokiem

Kamieniarska 10c, Kluszkowce

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej