III Europejski Festiwal Smaku 2011

III Europejski Festiwal Smaku 2011

Podczas trwania III edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie nie zabraknie wrażeń. Całe trzy dni trwania przedsięwzięcia będą czasem grania dobrej muzyki, ekspozycji interesujących wystaw, realizacji ciekawych warsztatów a także spotkań z wybitnymi artystami.

III edycja Europejskiego Festiwalu Smaku odbędzie się w dniach 9-11 września 2011 r. w Lublinie.

Serwis Nocowanie.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Franka de Mille

Podczas festiwalu odbędzie się pierwszy koncert w Polsce Franki de Mille. Usłyszymy piosenki z płyty "Bridge The Roads". Wydarzenie będzie miało miejsce na anielskim Placu Po farze w Lublinie. Artystka będzie w piątek 9 września od 10 do 12 gościem Piotra Barona w Trójce, gdzie zaśpiewa na żywo i zapowie swój koncert w Lublinie. Zaprosi także słuchaczy z Polski na III edycję Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie.

Stan Borys

Podczas trwania festiwalu wystąpi Stan Borys - legenda polskiej piosenki, a jego koncert będzie połączony z urodzinami artysty i benefisem 50 lecia pracy artystycznej. Podczas trwania koncertu usłyszymy najbardziej znane utwory takie jak: „Anna”, „To ziemia”, „Wiatr od Klimczoka”, „Jaskółka uwięziona”, „Coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej”, „Zmęczony burz szaleństwem”, „Niczyj”. Artysta zaprezentuje także nowe utwory i wystąpi z zespołem Imię Jego 44. Koncert Stana Borysa,idealnie wpisuje się w ekopozytywną przestrzeń Lubelszczyzny.

 

PROGRAM FESTIWALU


I. Smaki Lubelszczyzny. Staropolskie korzenie regionu

Najpierw barokowe potrawy zaprezentują uczniowie szkół gastronomicznych. Następnie 7 najlepszych restauracji z Lubelszczyzny pokaże w Sali Porcelanowej Muzeum Lubelskiego stoły z czasów króla Jana III Sobieskiego. W końcu 7 załóg złożonych z najlepszych szefów kuchni i Vipów przyrządzi na Scenie Smaku kapłony. Ideą konkursu "Smaki Lubelszczyzny" jest ukazanie, że na Lubelszczyźnie przechowało się dziedzictwo staropolskiej kuchni.

II. Legendarny STS w Lublinie

Podczas występów Legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków wystąpi wiele znanych osobistości takich jak: Izabella Olejnik, Janusz Franke i Henryk Wojciechowski. Gwiazdą spektaklu jest Bella Olejnik z Kabareciku Olgi Lipińskiej. To cudowny, liryczny spektakl o tęsknocie do świata pełnego dobrych, ciepłych uczuć i relacji pomiędzy ludźmi. Organizacją spektaklu zajęła się Elżbieta Cwalina.

III. Wystawy na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie

Zaproszeniem na wystawę będzie koncert Alfreda Schreyera. A później w klasztorze Dominikanów będzie można zobaczyć miasteczka, których nie ma między Wisłą a Stryjem. Z jednej strony Kazimierz Dolny - perła renesansu, dalej Lublin położony na wzgórzu po którym spacerował poeta Józef Czechowicz. Obydwie galerie autorskie w Lublinie i Kazimierzu Dolnym poprowadzi Bartłomiej Michałowski. Prace są w zbiorach m. in. Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa: Polaków portret własny. Od kuchni

To najważniejsza wystawa festiwalu, która odbędzie się w salach Muzeum Lubelskiego, gdzie zobaczymy jak wyglądali, jak żyli i jak jedli Sarmaci. Najważniejszym elementem wystawy będą portrety króla Jana III Sobieskiego i jego rodziny, który z Lubelszczyzny wyruszył na odsiecz wiedeńską. Zobaczymy fascynującą panoramę polskiej sztuki barokowej. Otwarcie wystawy poprzedzi wykład prof. Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zaprezentuje najstarszą polską książkę kucharską „Compendium ferculorum”.

Wystawa: Śledź grodzki 2011

Wystawa Śledź grodzki 2011 zamknie festiwal W podcieniach Bramy Grodzkiej, która na ten czas zamieni się w jedną wielką galerię dostępną dla mieszkańców Lublina, zobaczymy kilkadziesiąt prac, których bohaterami będą ryby. Wśród autorów wystawy są tacy mistrzowie jak Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, malarze średniego pokolenia i młodzi artyści.

IV. Nowe. Warsztaty smaku dla koneserów

Podczas trwania festiwalu odbędą się takie warsztaty jak:
- Wędliny domowe
- Siedem serów głównych
- Zatapianie gruszki
- Nalewki domowe i inne
- Warsztaty wyrobu śliwowicy
- Warsztaty przyrządzania królewskiej dziczyzny
- Warsztaty Sekret Sapiehów

V. Noc nalewek

Noc nalewek to wspólna impreza integracyjna i edukacyjna „Między Old Pubem i Hadesem”. Już po raz trzeci do Lublina przyjadą najlepsi mistrzowie polskich nalewek aby stawić czoła turniejowym zmaganiom.

VI. Jarmark Św. Jacka

W ciągu trzech dni na Starym Mieście w Lublinie pojawi się Miasteczko Smaku zbudowane z ekologicznych, drewnianych domków, w których pokażemy zdrową żywność. Na straganach staną kupcy i producenci wspaniałych polskich przysmaków. Nie zabraknie jedzenia, które będzie smaczne, a przede wszystkim zdrowe.

VII. Pokazy na Scenie Smaku

W ciągu trzech dni na Scenie Smaku ustawionej na Placu Po farze zaprezentuje się 9 wyjątkowych gmin Lubelszczyzny, prezentując swoją niepowtarzalną kulturę i kuchnię. Prezentacje będą towarzyszyć wykładowi prof. Jarosława Dumanowskiego z UMK w Toruniu w Muzeum Lubelskim, wystawie Polaków portret własny na Zamku Lubelskim i prezentacji stołów staropolskich.

VIII. Spotkania autorskie w Centrum Promocji Lubelszczyzny

Małgorzata Kalicińska - autorka bardzo popularnych powieści "Dom nad rozlewiskiem" czy "Powroty nad rozlewiskiem".

Małgorzata Braunek, Gość specjalny Piotra Franaszka - buddystka, wspiera ruch na rzecz praw człowieka w Chinach, ikona zdrowego życia, w latach  1971-74 współpracowała z Teatrem Narodowym.

Głównym organizatorem III edycji Europejskiego Festiwalu Smaku jest Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Więcej szczegółowych informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie internetowej: www.europejskifestiwalsmaku.pl

Następny artykuł Mrągowo - wyrzeźbione...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!