Lubelski Szlak Koziołków. Nowa figurka w zabytkowej części Lublina!

Lubelski Szlak Koziołków. Nowa figurka w zabytkowej części Lublina!

Podczas sezonu letniego, lubimy spędzać swój wolny czas w naprawdę wyjątkowych miejscach. Do takiej kategorii, mając na uwadze niezwykłe polskie miasta, należy bez wątpienia zaliczyć Lublin. Stolica Lubelszczyzny oferuje wspaniałe zabytki oraz Szlak Lubelskich Koziołków, który podczas minionego weekendu powiększył się o kolejną figurkę. Gdzie dokładnie znajduje się kolejny koziołek?

Wrocław ma swoje krasnale, Kołobrzeg - Mariany, Gniezno - króliki, w Zielonej Górze możemy podziwiać - Bachusiki, natomiast w Lublinie - koziołki. 


Na samym początku 2022 roku, a dokładniej 29 stycznia, została odsłonięta pierwsza figurka koziołka Onufrego, który pojawił się na schodach lubelskiego Ratusza. Warto zaznaczyć, że w całym mieście ma się ich pojawić kilkanaście. Pomysłodawcą tego typu akcji jest Fundacja Lubelskie Koziołki, której celem jest stworzenie niezwykłego szlaku turystycznego z koziołkami, który będzie prowadził po najciekawszych miejscach w Lublinie.


Więcej informacji znajdziesz tutaj: Lublin zyska nową atrakcję! Powstanie szlak koziołków?


Koziołek Kazik zamieszkał w centrum Lublina - gdzie go szukać?


Zaledwie kilka miesięcy po Onufrym, w centrum Lublina pojawił się kolejny koziołek - Kazik. Nawiązuje on do Pana Lutowskiego, za sprawą którego miejskie zegary wiecznie się spóźniały. Trzyma on poziomicę i klucz. Dlaczego akurat te przedmioty? 


Poziomica to bowiem symbol związany z tym, że Brama Krakowska w Lublinie jest odchylona od pionu o około 70 cm. Klucz nawiązuje natomiast do Pana Lutowskiego, który niegdyś w Bramie Krakowskiej miał nakręcać zegary, jednak te cały czas się spóźniały.



fot. jaxel / pixabay.com, CC0

Koziołek Kazik został odsłonięty w minioną sobotę - 7 maja 2022 roku. Znajduje się przy Bramie Krakowskiej. 


Szlak turystyczny, na którym ustawiane są koziołki, ma na celu promowanie niezwykłych zakątków w Lublina. Warto podkreślić, że w planach są kolejne, tego typu symbole Lublina - przed Trybunałem Koronnym pojawi się Koziołek oświadczający się ukochanej, obok Teatru Starego - Koziołek z teatralną maską, w Bramie Rybnej - Koziołek łowiący ryby, a obok Baszty Półokrągłej - Koziołek ze świecą, jako symbol wieloletniej produkcji świec w tym miejscu. Wszystko wskazuje na to, że koziołki pojawią się w najbliższych kilku miesiącach.


Przeczytaj koniecznie: Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?


Dlaczego akurat Brama Krakowska?


Wybór Bramy Krakowskiej na umiejscowienie kolejnego lubelskiego koziołka nie jest tu przypadkowe. Ten niezwykły zabytek należy określić jako najbardziej charakterystyczny i pewnego rodzaju symbol tego miasta. To właśnie przez Bramę Krakowską wchodzimy na ulice Starego Miasta w Lublinie.



Brama Krakowska

Brama Krakowska

Lublin, ul. Plac Łokietka

Zabytki Lublin 10


Jej powstanie ma związek z burzliwą historią i najazdami Tatarów w XIV wieku. Miasto otoczono w związku z tym murami obronnymi. Jedną z nich jest Brama Krakowska, której nazwa wywodzi się od przedmieścia, ku któremu wiedzie. W czasach średniowiecza był to jedyny wjazd do miasta – można było się tam dostać po pokonaniu zwodzonego mostu, który przerzucano nad fosą.


Brama ma charakter gotycki i obronny. Składa się na nią niższe przedbramie oraz brama właściwa z ośmioboczną wieżą. W roku 1782 Brama Krakowska zyskała barokowy hełm, na którym widać monogram króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Od lat 60. XX wieku w Bramie Krakowskiej mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.


Poznaj atrakcje w Lublinie i już dziś zarezerwuj swój wymarzony nocleg w Lublinie:



Dom na Podwalu

Dom na Podwalu

Lublin, ul. Podwale

Pensjonaty Lublin 9.9
cdn Pokoje

cdn Pokoje

Lublin, ul. Józefa Poniatowskiego

Kwatery i pokoje Lublin 9.7



Warto odwiedzić stolicę Lubelszczyzny podczas trwającego właśnie sezonu letniego. Powstające koziołki na pewno pozwolą lepiej poznać historię Lublina!



Następny artykuł Polska Amazonia. Dlaczego...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!