Jarmarki Bożonarodzeniowe - te miasta warto odwiedzić przed świętami

W końcu nastał ten czas, przez wielu tak wyczekiwany. Gdy rozpoczyna się okres przedświąteczny, a sklepowe półki niemal „uginają” się od świątecznych ozdób i rzeczy, wszystko praktycznie się zmienia. Mowa o naszym samopoczuciu, podejściu do codziennych spraw. Świąteczne przygotowania, pomimo, że dla niektórych męczące, są niezwykle przyjemne. Chcesz poczuć prawdziwy klimat Świąt Bożego Narodzenia? Wybierz się koniecznie na jeden z polskich jarmarków!

Prawdziwy boom na Jarmarki Bożonarodzeniowe jest zauważalny praktycznie od kilku dobrych lat. Owszem, wcześniej też były, jednak nie w takiej formie, jak wygląda to obecnie. Niegdyś można było kupić ozdoby świąteczne na kilku stoiskach w centralnych punktach miast. A jak wygląda to teraz? W myśl zasady – do wyboru, do koloru – można tu kupić wszystko, czyli: ozdoby, słodycze, węgierskie kołacze, suszone owoce, watę cukrową, popcorn, rękodzieło, kiełbasę z grilla, grzańce, czy też lody. Można by wymieniać jeszcze więcej rzeczy. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta również zainteresowanie samymi jarmarkami. Z głośników wydobywa się świąteczna muzyka, ludzie czują klimat świąt – kto by nie chciał doznać tego uczucia?

 

Warto podkreślić, że zazwyczaj jarmarkom świątecznym, towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. Można tu wymienić chociażby koncerty, wizytę świętego Mikołaja, rozświetlenie miejskiej choinki i iluminacji, wspólne śpiewanie kolęd, uliczne marsze, czy też liczne atrakcje dla dzieci.

 

Od kilku dobrych lat, w czołówce polskich miast z jarmarkami, znajdują się: Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Olsztyn. Oczywiście, w mniejszych miejscowościach również zdarzają się kilkudniowe jarmarki, jednak nie są one aż tak duże i popularne, jak te. Kto w Polsce nie lubi świątecznych jarmarków? Poznajmy więc bliżej te najciekawsze.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

 

To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych jarmarków, o ile nie najpiękniejszy. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą liczbą atrakcji, dla każdej grupy wiekowej. Dekoracje, oświetlenie i cała świąteczna sceneria – wszystko to zostało idealnie wkomponowane we wrocławski Rynek. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski, jak i z zagranicy. W tym roku jarmark potrwa wyjątkowo długo, bo od 22 listopada do 31 grudnia. Przez ten czas serce Wrocławia z pewnością zabije mocniej. Rynek stanie się tłem dla bajkowej scenerii. Pośród pachnących lasem choinek, aromatu grzanego wina i czekoladowych pierników, na mieszkańców Wrocławia i turystów czekać będzie moc świątecznych niespodzianek i atrakcji.

 

Najważniejsze wydarzenia i atrakcje jarmarku:

 

- Scena muzyczna na Rynku – od 1 grudnia w każdy weekend będziemy mogli podziwiać występy artystyczne najmłodszych, koncerty świąteczne, czy też magiczne widowiska. Na scenie 6 grudnia pojawi się również Mikołaj – obecność obowiązkowa.

 

- Domki świąteczne – każdy kto chce kupić jakąś pamiątkę z jarmarku, będzie miał szeroki wybór produktów. Można tu kupić wszystko, m.in.: pyszne grzane wino o różnych smakach, różnorodne pierniki, oscypki z żurawiną, francuskie naleśniki, kołacze, austriackie sery, pieczone kasztany, bieszczadzkie miody, regionalne potrawy z Polski i Litwy, ozdoby świąteczne, zabawki, odzież zimowa. Mówiąc krótko – czego tylko dusza zapragnie!

 

- Bajkowy Lasek – to atrakcja, która jest obecna każdego roku i powstała z myślą o dzieciach. Na najmłodszych będą tu czekać przepiękne bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzą wszystkich do prawdziwego, baśniowego świata.

 

- Świąteczny Wiatrak – to najbardziej charakterystyczny element wrocławskiego jarmarku; na tle Ratusza prezentuje się wspaniale i chyba każdy robi sobie przy nim zdjęcie;

 

- Dziecięca karuzela „Rudolf i przyjaciele” - ta atrakcja pojawi się na Rynku, przy wrocławskiej choince

 

- Gabinet Świętego Mikołaja na Placu Solnym – szereg atrakcji i zabaw, przygotowanych z myślą o najmłodszych

 

- Choinka na Rynku – bez choinki nie byłoby jarmarku; każdego roku jest zupełnie inna i jednocześnie wyjątkowa na swój sposób; jej rozświetlenie będzie miało miejsce 6 grudnia.

 

Sprzedaż prowadzona z domków odbywa się w godzinach od 10.00 do 21.00. Wydarzenia i atrakcje odbywać się będą w 4 miejscach: na Rynku, na ulicy Świdnickiej, na ulicy Oławskiej i na Placu Solnym.

 

Można by wymieniać jeszcze inne wydarzenia i atrakcje. Przekonaj się sam, jak jest tu fantastycznie we Wrocławiu – czasu jest sporo!

 

Poszukujesz noclegów we Wrocławiu? Sprawdź koniecznie!

 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu

 

Przed nami kolejny popularny jarmark i chyba największy w Polsce. Betlejem Poznańskie, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to cała masa atrakcji, która czeka na turystów i mieszkańców Poznania. O wyjątkowości tego jarmarku niech świadczy fakt, że został on nominowany do Najlepszych Jarmarków w Europie.

 

Nie zabraknie tu atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Podobnie, jak we Wrocławiu, również i tu będzie miała miejsce wizyta św. Mikołaja, wspólne śpiewanie kolęd, koncerty, pokazy, czy chociażby Christmas Silent Disco, czyli dyskoteka w słuchawkach w rytm świątecznych piosenek.

 

W tym roku wydarzenie rozpocznie się 17 listopada i potrwa aż do 22 grudnia. Koncerty i atrakcje będą odbywać się na Placu Wolności i Starym Rynku.

 

Atrakcje przedstawiają się następująco:

 

- Skrzynia na listy do Gwiazdora

- Choinka

- Żłóbek

- Dzwonek życzeń

- Młyńskie koło – karuzela 33-metrowa

- Karuzele dla dzieciach

- Scena koncertowa

- Strefa domków handlowych

- POZnań Ice Festiwal – czyli rzeźbienie w lodzie

 

Chcesz poczuć prawdziwy klimat świąt? W Poznaniu to możliwe! Przekonaj się sam i odwiedź stolicę Wielkopolski.

 

Planujesz wyjazd na jarmark do Poznania? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Poznaniu

 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

 

Dla turystów, odwiedzających Trójmiasto, przygotowano również szereg atrakcji. Świąteczny klimat można będzie tu poczuć, jak co roku, na Targu Węglowym w Gdańsku – pomiędzy dwoma słynnymi bramami – Złotą i Wyżynną.

 

W tym roku wydarzenie to potrwa od 23 listopada do 1 stycznia. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji oraz miejsc z gastronomią i pamiątkami. Łoś Lucek mówiący ludzkim głosem, Anielski Młyn, Karuzela z rumakami, Adwentowa Brama, parady elfów, wizyta św. Mikołaja, świąteczne smakołyki – to tylko niektóre atrakcje. Jest co podziwiać. Tu jest, jak w bajce.

 

Wyjątkową atmosferę jarmarku tworzy przede wszystkim oryginalna scenografia, która z każdym kolejnym rokiem jest wzbogacana o nowe elementy. W tym roku będzie to chociażby brama o 5-metrowej wysokości w kształcie adwentowego świecznika, której szczyt będzie jednocześnie punktem widokowym. Mało tego, bramę zdobi kalendarz adwentowy, który codziennie będzie odsłaniany o kolejne okienko.

 

Serce Jarmarku stanowi Plac Dobrych Życzeń, wokół którego rozstawione zostaną domki pełne smakołyków z różnych stron świata. Będzie można się tu rozgrzać i spróbować naprawdę wspaniałych rzeczy. Miejsce to stanowi również idealne miejsce dla poszukujących niebanalnych pomysłów na prezenty. Podobnie, jak na wcześniej wspomnianych jarmarkach, również i tu można kupić dosłownie wszystko.

 

Atrakcje Jarmarku w Gdańsku:

 

- Tu się kręci – Karuzela Gdańska

- Tu jest zabawa – warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i mam

- Tu jest Łoś Lucek – Łoś mówiący ludzkim głosem

- Tu się nastrajamy – zagajnik z kapliczką

- Tu jest kolorowo – Choinka młodych Gdańszczan

- Tu jest tron, tu jest on – szukamy św. Mikołaja

- Tu się spotykamy – przy zimowym grzańcu

- Tu są święci – Anielski Młyn z ruchomymi figurami

- Tu jest całuśnie – przystań pod jemiołą

- Tu się świeci – Świetlna animacja z elementami 3D

- Tu jest świetliście – zaczarowana kareta z reniferami

- Tu jest zimowo – górka lodowa z torami saneczkowymi przy Forum Gdańsk

- Tu jest choinka – pięknie iluminowana i najwyższa w Polsce

- Tu jest Mikołaj z Laponii – od 6 do 8 grudnia

 

A może Gdańsk? Tu również jest wspaniale! Sprawdź koniecznie: Noclegi w Gdańsku

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

 

To bez wątpienia najstarszy i chyba najbardziej znany jarmark świąteczny w Polsce, który odbywa się w magicznej scenerii Rynku w Krakowie. Podobnie, jak we wcześniej wymienionych miastach, również i tu można spotkać całe szereg atrakcji i wydarzeń, wprowadzających w klimat świąt. Tegoroczny jarmark rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 26 grudnia.

 

Targi w Krakowie oferują szeroką gamę świątecznych produktów i smakołyków. Z każdym kolejnym rokiem jest tego więcej i nie sposób wymienić wszystkiego, co tu dostaniemy.

 

Samemu handlowi towarzyszą liczne imprezy, takie jak chociażby: Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje Gmin Małopolski, czy spotkania opłatkowe.

 

Warto również podkreślić, że zgodnie z tradycją, również i w tym roku organizowany będzie Konkurs Szopek Krakowskich przy pomniku Adama Mickiewicza. Chcesz wiedzieć kto w tym roku okaże się najlepszy? Przekonaj się sam i wybierz się koniecznie na jarmark do Krakowa.


Jeśli Twoje marzenia związane są z jarmarkiem w Krakowie, to już dziś sprawdź koniecznie: Noclegi w Krakowie

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie

 

W stolicy organizowanych jest kilka różnych jarmarków, jednak największy, najdłuższy i najbardziej okazały odbywa się przy Stadionie Narodowym, w ramach akcji Zimowy Narodowy. Na zainteresowanych czekają łakocie, ozdoby oraz wszystko, co związane ze świętami. Można również korzystać z licznych stoisk gastronomicznych i atrakcji na płycie stadionu, takich jak chociażby: 3 lodowiska, 2 górki lodowe, skatepark, curling i samochodziki bumper cars.

 

Może nie jest to jarmark tak okazały jak wszystkie wcześniej wymienione, jednak każdy kto chce poczuć klimat świąt, będzie na pewno zadowolony!

 

Poszukujesz noclegów w Warszawie? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Warszawie

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Olsztynie

 

Warmiński Jarmark Bożonarodzeniowy, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to niezwykle okazały i intensywny targ, trwający zaledwie 4 dni. Wszystko odbywa się na olsztyńskiej starówce. Pojawiają się domki, prowadzące handel, na zabytkach wyświetlają się kolorowe iluminacje – wszystko po to, by jak najlepiej wprowadzić mieszkańców i turystów w nastrój świąt. Można tu skosztować lokalnych specjałów i zakupić wspaniałe ręcznie wykonane ozdoby, czy wyroby artystyczne.

 

Oczywiście również i tu odbywają się liczne imprezy towarzyszące, koncerty, czy parady. Największą atrakcją jest bez wątpienia przyjazd św. Mikołaja z Rovaniemi, którego to Olsztyn jest miastem partnerskim. Dla najmłodszych wyjątkową atrakcją będzie z pewnością możliwość spotkania prawdziwych reniferów, czy też wspaniałe karuzele.

 

Wyjazd do Olsztyna na jarmark? Dlaczego nie! Sprawdź koniecznie: Noclegi w Olsztynie

 

Święta coraz bliżej. Na ulicach robi się coraz bardziej tłoczno. Jarmarki Bożonarodzeniowe to wspaniałe przeżycia. Jeśli masz taką możliwość, by w nich uczestniczyć, to nawet się nie zastanawiaj. Przekonaj się, a na pewno nie pożałujesz!

 

fot. Dar1930 (pixabay.com, CC0)

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również