Jaskinia Raj
5,8 /10

Ocena na podstawie 15 opinii

Dodaj opinię

Przydatne informacje

Telefon:

413465518

Ceny biletów

  • Bilet do Jaskini Raj od: 22.00
  • Bilet do Centrum Neandertalczyka: 10.00
  • Bilet grupowy do Centrum Neandertalczyka: 7.00 - rodzina z min. 1 dzieckiem do 16 roku życia, grupy pow. 15 osób

Opinie (15)

5.8 Przyzwoity
Dodaj opinię
  • 4
    S..
    2023-06-18 20:30:39

    Jaskinia piękna. Mam tylko jedno ale....do przewodniczki Odpowiadała jak automat bez pasji.

  • Obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas pobytu w Chęcinach

  • Obowiązkowy punkt programu!

  • przepiekna jaskinia, obowiazkowo trzeba zobaczyc

Ocena5.8

Dodaj opinię

Opis obiektu

Jaskinia Raj to jedna z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego. Wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową, która sprawia, że jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych na świecie.

 

Uznano ją za wybitne stanowisko archeologiczne i rezerwat przyrody nieożywionej. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym z unikatowym na skalę światową zagęszczeniu stalaktytów o różnych formach. To właśnie stalagmity, stalaktyty, draperie, perły jaskiniowe, jeziorka i inne formy naciekowe sprawiły, że Raj jest najchętniej odwiedzaną jaskinią w Polsce.

 

Jaskinia Raj w liczbach

  • 240 m naturalnych korytarzy,

  • 40 m sztucznego chodnika,

  • długość trasy turystycznej wynosi 180 m,

  • czas zwiedzania to około 45 minut,

  • stała temperatura powietrza na poziomie +9°C,

  • wilgotność wynosi około 95%,

  • 47 518 form naciekowych, z czego 47 173 to stalaktyty,

  • najwyższy stalagmit ma wysokość 77 cm,

  • najgrubszy stalagmit liczy 6,27 m obwodu podstawy,

  • najwyższy stalagnat, czyli kolumna naciekowa, ma wysokość 1,95 m.


Trzeba przyznać, że w Polsce jest wiele podziemnych cudów natury. Sprawdź, czy widziałeś już: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń. Wielu turystów uważa Jaskinię Raj za najpiękniejszą w kraju. Dajcie znać w komentarzu, czy podzielacie tę opinię.

 

Gdzie odnaleźć Jaskinię Raj

 

Jaskinia Raj, rozwinięta na wapieniach dewońskich, znajduje się w pobliżu Kielc, na zboczu Góry Malik (Molik, Malek) - 270 m n.p.m, w Paśmie Bolechowickim w Górach Świętokrzyskich.

 

Adres: Jaskinia Raj, ul. Dobrzączka, 26-060 Chęciny, Góry Świętokrzyskie.

Współrzędne GPS: N 50 ° 49 '22.404'' E 20 ° 30' 12.132''

 

Samochodem, busem, autobusem, a nawet pieszo i rowerem - dotarcie do Jaskini Raj jest bardzo proste.

 

Autem do Jaskini Raj

 

Jaskinia Raj zlokalizowana jest zaledwie 11 kilometrów na południowy-wschód od centrum Kielc - w Dobrzączce, która jest częścią miasta Chęciny. Traficie do niej, jadąc drogą wojewódzką nr 762. Zjazd do jaskini znajduje się za Zagrodami i Zgórskiem, przed Chęcinami i oznaczony jest tablicami informacyjnymi. Jaskinia Raj znajduje się również w pobliżu drogi ekspresowej S7, która łączy Kraków z Kielcami.

 

Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu, w pobliżu wejścia do pawilonu Jaskinia Raj.


Odległości:

  • Chęciny - Jaskinia Raj: 3,5 km, około 4 minuty jazdy autem,

  • Kielce - Jaskinia Raj: 11 km, około 15 minut jazdy,

  • Ostrowiec Świętokrzyski - Jaskinia Raj: 80 km, czas przejazdu to 1 godzina 15 minut,

  • Częstochowa - Jaskinia Raj: 120-150 km - do pokonania w około 2 godziny,

  • Kraków - Jaskinia Raj: ok. 110 km, czyli mniej więcej 2 godziny jazdy,

  • Lublin - Jaskinia Raj: ok. 200 km, na które należy przeznaczyć około 2,5-3 godziny.


Busem lub autobusem do Jaskini Raj

 

Jeśli startujecie z Kielc a nie macie auta, nie martwcie się. Do jaskini możecie bez problemu dojechać autobusem nr 31 albo busem - przy ul. Żytniej. Przystanek Jaskinia Raj znajduje się około 1,3 km od wejścia do jaskini. Czas potrzebny na dojście to mniej więcej 15-25 minut.

 

Czytaj również: Weekend w Kielcach - co warto zobaczyć?


Pieszo do Jaskini Raj

 

Dla wielbicieli pieszych wędrówek polecamy spacer czerwonym szlakiem im. Sylwestra Kowalczewskiego. 20-kilometrowa trasa zaczyna się na Górze Karczówce w Kielcach, a kończy w centrum Chęcin. Idąc z Kielc do Jaskini Raj, macie do pokonania 12 kilometrów, a startując z Chęcin jedynie 8 km. Już teraz życzymy wam udanego spaceru.


Powstanie Jaskini Raj

 

Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które około 360 mln lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Kształtowanie, czyli rozwój jaskini, zachodził w kilku etapach, ale głównie odbył się pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.

 

Jaskinia Raj około 50 tysięcy lat temu była miejscem życia człowieka neandertalskiego.

 

Odkrycie Jaskini Raj było przypadkowe i miało miejsce w 1963 roku, podczas dewastowania zbocza Malika w celu pozyskania materiału budulcowego. Pierwsze informacje o niezwykłej jaskini w Górach Świętokrzyskich pojawiły się w roku 1965. W związku z tym, że niekontrolowane zwiedzanie doprowadziło do wielu zniszczeń, Instytut Geologiczny zarządził zamknięcie szczeliny jaskiniowej.

 

W 1966 roku zdecydowano, że Jaskinia Raj zostanie udostępniona dla zorganizowanego ruchu turystycznego. Wykonano ogrom prac i badań naukowych, aby było to możliwe. Trasa została otwarta w 1972 roku i od tamtej pory turyści pod opieką przewodnika, mogą podziwiać ten prawdziwy i jakże piękny cud natury.

 

Skąd nazwa Jaskinia Raj?

 

"O raju!”, "Tu jest jak w raju” – to pierwsze słowa zachwytu odkrywców najsłynniejszej polskiej jaskini na widok jej przepięknej szaty naciekowej. Byli to uczniowie technikum geologicznego z Krakowa, którzy w 1964 roku odbywali tam ćwiczenia terenowe.

Inne źródła podają, że nazwa powstała dla kontrastu pobliskiej i skąpej w nacieki jaskini o nazwie "Piekło".

 

Zwiedzanie Jaskini Raj - opis trasy

 

Trasa turystyczna jest oświetlona elektrycznie i dostosowana do odwiedzania przez większe grupy. Nie wymaga specjalistycznego przygotowania i zawsze odbywa się pod opieką przewodnika.

 

Zwiedzanie jaskini rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Zobaczycie tam narzędzia człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię tysiące lat temu, oraz szczątki prehistorycznych zwierząt, np. mamuta, nosorożca włochatego, renifera czy niedźwiedzia jaskiniowego. Oprócz zwierząt, będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia, nauczycie się odróżniać stalaktyty od stalagmitów oraz poznacie obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

 

Do wnętrza jaskini doprowadzi was długa na 21 metrów sztuczna sztolnia, pełniąca rolę śluzy zabezpieczającej, która ma za zadanie chronić unikatowy mikroklimat jaskini. Za nią wejdziecie do Komory Wstępnej, która łączy trzy ciągi korytarzy. W jej górnej części znajdował się niegdyś otwór, przez który odkrywcy dostali się do jaskini.

 

Kolejny etap wycieczki to największa z sal, czyli Komora Złomisk. Następnie przechodzimy do Sali Kolumnowej. Po pokonaniu mostka nad niewielkim jeziorkiem traficie do najbogatszej w nacieki Sali Stalaktytowej, gdzie nagromadzenie stalaktytów wynosi nawet 200 sztuk na jeden metr kwadratowy. Następnie przez Salę Wysoką ze stropem o wysokości 8 metrów, wrócicie do Komory Wstępnej, pawilonu muzealnego i tym samym traficie do wyjścia.

 

W Jaskini Raj możecie podziwiać przepiękną i bogatą szatę naciekową. Spacerując przez niewielkie sale i komory zobaczycie setki stalaktytów, wspaniałe stalagmity, draperie oraz nacieki zespolone, które tworzą przepiękne i fantazyjne formy. Na uwagę zasługuje kolumna naciekowa o nazwie "Harfa" i "Pagoda" oraz ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami.

 

Imponujące nacieki są wszędzie - na stropie, spągu czyli dolnej powierzchni, na ścianach i kamieniach. Wszystko w kolorach złamanej bieli, kawy z mlekiem, czekoladowego brązu i rudawej jak ogon wiewiórki czerwieni. Dno pokrywają jeziorka, misy martwicowe, a nawet pola ryżowe.

Zobaczycie tam również niezwykle rzadkie pozoidy, czyli tzw. perły jaskiniowe - to nic innego jak luźne nacieki w kształcie perełek. Największą atrakcją Jaskini Raj są licznie występujące stalaktyty rurkowe, o smakowitej nazwie "makarony". Na ścianach widoczne są również niezliczone koralowce, które zaciekawią niejednego poszukiwacza skamielin.

 

Jaskinia Raj to bez wątpienia uczta dla miłośników natury i jej cudownych form i tworów. Zachwyca na każdym kroku i zapewnia moc pozytywnych wrażeń. Jeśli planujesz spędzić urlop w Polsce - Jaskinia Raj będzie bardzo dobrym wyborem.

Zobacz również: Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim

 

Ciekawostki i informacje praktyczne - Jaskinia Raj

 

  • W sezonie zimowym Jaskinia Raj jest niedostępna dla zwiedzających m.in. ze względu na to, że stanowi miejsce hibernacji około 100 nietoperzy. Wśród występujących tam 9 gatunków tych latających ssaków, najbardziej dominuje nocek duży. Kto wie, może inspiracją do któregoś z mrocznych filmów były właśnie rajskie nietoperze.


  • W Jaskini Raj obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.


  • Specyficzny mikroklimat jaskini i starania zapobiegające niekontrolowanej erozji skał sprawiają, że nawet w upalne lato, panuje tam stała niska temperatura nieprzekraczająca 10 stopni Celsjusza. Dlatego warto mieć przy sobie ciepłe ubranie.


  • Czas zwiedzania podziemnej trasy turystycznej o długości 180 metrów wynosi około 45 minut.


  • Co roku Jaskinię Raj odwiedza ponad 100 tysięcy osób.


  • Cena biletów i godziny otwarcia są uzależnione od pory roku. W sezonie jaskinia czynna jest nawet do godziny 18, ale wtedy bilety są już droższe. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje.


  • Do jaskini nie można wprowadzać zwierząt.


  • Jaskinia Raj jest nieduża, ale wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą szatą naciekową.


  • Warto pamiętać, że powstanie jednego, niewielkiego nacieku trwa wiele dziesiątek lat. Ponadto są kruche i podatne na uszkodzenia, dlatego nie można ich dotykać.


Noclegi - Jaskinia Raj

 

Wybierając się do jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, warto z wyprzedzeniem zarezerwować bilety online i noclegi. Najbliżej do Jaskini Raj jest z Chęcin i Kielc.

 

Na Chęciny noclegi, znajdziecie wiele ciekawych ofert, a średnia cena za nocleg wynosi 62 zł. Ceny są indywidualnie ustalane przez właścicieli obiektów noclegowych. Według naszych wyliczeń ceny pobytów w dzień powszedni są tańsze o 4% w porównaniu do cen weekendowych.

 

Szukając atrakcyjnych ofert w stolicy województwa świętokrzyskiego, polecamy: hotele Kielce i inne kategorie noclegowe w tym mieście. W wielu obiektach noclegowych możecie zapłacić bonem turystycznym, a średnia cena za nocleg w Kielcach wynosi 211 zł.

 

Jeśli macie ochotę na większą eksplorację Gór Świętokrzyskich, podrzucamy wam również: Góry Świętokrzyskie noclegi, żebyście nie błądzili i czym prędzej ruszyli na podbój tego malowniczego i pełnego tajemnic regionu.

 

Atrakcje w okolicy - Jaskinia Raj

 

Ci którzy, chcą zobaczyć hologram 3D czaszki neandertalczyka, porównać się z mamutem i poznać życie pradawnych ludzi, koniecznie powinni odwiedzić Pierwsze Centrum Neandertalczyka. To punkt obowiązkowy wycieczki po zwiedzeniu jaskini - w dodatku jest ciekawy i znajduje się w jej pobliżu.

 

Będąc w okolicy, warto również odwiedzić skrywający wiele tajemnic zamek w Chęcinach. Wypatrzycie go z daleka, gdyż zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, usytuowany jest na wzgórzu, posiada trzy charakterystyczne wieże i wysokie mury obronne. Świętokrzyski Park Narodowy, a w nim Łysica - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to must have każdego turysty odwiedzającego te okolice.

Oprócz fascynującej Jaskini Raj, warto także zwrócić uwagę na górę Miedziankę, która nie tylko zachwyca pięknymi widokami, ale również kryje w swoich zboczach tajemnicze jaskinie. Po odkryciu uroków Jaskini Raj, kontynuując swoją przygodę na Miedziance, masz okazję odkryć nie tylko malownicze krajobrazy, ale także fascynujące formacje skalne.

 

Góry Świętokrzyskie to wspaniały region zachwycający niepowtarzalną przyrodą, ciekawą historią, kulturą i licznymi atrakcjami do odkrycia. Doskonale wypoczną tam osoby ceniące zarówno aktywny wypoczynek, jak i amatorzy spokojnych wędrówek. Jesteśmy pewni, że miłośnicy historii odnajdą tam wiele perełek z dawnych lat, a rodziny z dziećmi będą się świetnie bawić. Dla każdego znajdzie się tam coś ciekawego i odkrywczego! A jeśli szukacie inspiracji, podsyłamy: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!


Bilety wstępu

 

Jaskinia Raj:

  • 15 stycznia - 31 marca - 22 zł

  • 1 kwietnia -30 czerwca - 27 zł

  • 1 lipca - 31 sierpnia - 30 zł

  • 1 września - 31 października - 27 zł

  • 1-15 listopada - 22 zł


Centrum Neandertalczyka:

  • 1 kwietnia do 15 listopada - 10 zł


Jeśli skorzystacie z biletu grupowego, który przewidziany jest dla grup powyżej 15 osób oraz rodzin z minimum jednym dzieckiem do lat 16, wtedy za bilet do centrum neandertalczyka zapłacicie 7 zł.

 

Bilety dostępne są w kasach przy wejściu, ale ze względu na dużą popularność i dzienne limity odwiedzających, zdecydowanie warto kupić je wcześniej na stronie internetowej obiektu. Zwiedzanie Jaskini Raj można zarezerwować najpóźniej dwa dni przed datą zwiedzania.

 

Godziny otwarcia

 

Jaskinia Raj udostępniona jest do zwiedzania od 15 stycznia do 15 listopada. Centrum Neandertalczyka można zwiedzać od 1 kwietnia do 15 listopada. Obiekty są nieczynne w poniedziałki z wyjątkiem 18 kwietnia.

 

Jaskinia Raj

  • styczeń – kwiecień: 09.00 – 16.00

  • maj – sierpień: 09.00 – 18.00

  • wrzesień – październik: 09.00 – 17.00

  • listopad: 09.00 – 16.00


Centrum Neandertalczyka

  • kwiecień: 09.00 – 15.30

  • maj – czerwiec: 09.00 – 18.30

  • lipiec – sierpień: 09.00 – 17.30

  • wrzesień – październik: 09.00 – 16.30

  • listopad: 09.00 – 15.30

W pobliżu

Dobrzączka, Chęciny

Baseny letnie Perła

Perłowa 1, Kielce
Odległość: 2.61 km

Cmentarz żydowski w Chęcinach

Radkowska 58a, Chęciny
Odległość: 3.83 km

Baseny letnie Perła

Perłowa 1, Kielce
Odległość: 2.61 km

Cmentarz żydowski w Chęcinach

Radkowska 58a, Chęciny
Odległość: 3.83 km

Noclegi w okolicy

Agroturystyka Chęciny

Agroturystyka Chęciny

ul. Radkowska 55, Chęciny
noclegicheciny.pl

noclegicheciny.pl

Jędrzejowska 22, Chęciny

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!