Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim

Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie słynie przede wszystkim z jednych z najstarszych pasm górskich w Europie, przepięknej Jaskini Raj, zamku w Chęcinach oraz klimatycznego Sandomierza. W okolicy znajdziemy jednak znacznie więcej niesamowitych miejsc i atrakcji. By pozwolić wam lepiej poznać to niedocenione turystycznie województwo, przygotowaliśmy dla was listę najciekawszych świętokrzyskich szlaków turystycznych. W ten sposób odkrywanie interesujących zakątków regionu będzie znacznie prostsze i ciekawsze.

Szlaki turystyczne w Górach Świętokrzyskich

  

Decydując się na urlop w województwie świętokrzyskim, z pewnością w pierwszej kolejności postawimy na wizytę w Górach Świętokrzyskich. Najstarsze pasmo górskie w naszym kraju cieszy się zainteresowaniem turystów przede wszystkim ze względu na oryginalne ukształtowanie oraz piękną okoliczną roślinność. Chociaż Góry Świętokrzyskie nie należą do najwyższych, spacer po nich z całą pewnością powinien sprawić nam dużą przyjemność. Zdecydowanie najciekawszym okolicznym szlakiem będzie fragment Czerwonego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. 


Podróż możemy rozpocząć w miejscowości Święta Katarzyna. Tam zobaczymy między innymi  Zespół Klasztorny Bernardynek oraz kaplicę cmentarną zwaną kapliczką Żeromskiego. Szlak zabierze nas następnie na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polskich. Dalej biegnie przez przełęcz św. Mikołaja, Łysą Górę oraz Nową Słupię - gdzie czeka między innymi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Trasa ma około 20 kilometrów długości i zapewni nam wizytę na wszystkich najważniejszych szczytach Gór Świętokrzyskich.


Atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie i okolicy

 

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny 

 

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny jest największą trasą turystyczną znajdującą się na terenie województwa świętokrzyskiego. Trasa ma swój początek w miejscowości Bałtów, a następnie przebiega przez okolice Ostrowca Świętokrzyskiego, Nową Słupię, Łysą Górę, Kielce, Chęciny, a kończy się w okolicach wsi Miedzianka. Na trasie będziemy mogli zobaczyć najciekawsze obiekty i zabytki przyrody nieożywionej województwa prezentujące prehistorię regionu oraz całego kontynentu. Wśród najciekawszych obiektów, jakie znajdziemy na trasie, można wymienić Kamieniołom Zachełmie, Rezerwaty Wietrznia i Kadzielnia oraz jedną z najpiękniejszych jaskiń w naszym kraju Jaskinię Raj. 


Dzięki podróży Szlakiem Archeo-Geologicznym będziemy mogli zapoznać się z początkami życia na ziemi, rozwojem człowieka oraz odciśniętymi w skałach śladami odległej przeszłości. Na szczególną uwagę zasługuje miejscowość Bałtów, która stała się polską stolicą dinozaurów. Turyści zwiedzający park rozrywki JuraPark będą mogli zobaczyć modele prehistorycznych gadów w naturalnych rozmiarach. Znajduje się tu także unikalna kolekcja  minerałów, skamieniałości oraz zbiorów skalnych z autentycznymi tropami wczesnojurajskich dinozaurów z rejonu Szydłowca. 



Szlak Budowli Obronnych 

 

Miłośnicy historii decydujący się na dłuższy urlop w województwie świętokrzyskim powinni być szczególnie zadowoleni. Poza trasą związaną z prehistorią okolicy czeka tu na nich także Szlak Budowli Obronnych. Na trasie o długości 500 kilometrów czeka na nas 39 obiektów obronnych zachowanych w różnym stanie. W czasie rowerowej lub samochodowej wyprawy będziemy mogli wyruszyć na podbój Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, zamków królewskich w Sandomierzu, Szydłowie i Chęcinach. Na trasie czeka także pałac-forteca Krzyżtopór w Ujeździe, pałac w Kurozwękach czy fortalicja rycerska w Sobkowie.


Podróż Szlakiem Budowli Obronnych pozwali nam przenieść się w czasie. Jednocześnie może to być świetna okazja do dobrej zabawy. Przez chwilę możemy poczuć się jak średniowieczny podróżnik lub… zdobywca! Szlak stanowi świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, łącząc poznawanie historii z aktywnym wypoczynkiem jeżeli zdecydujemy się na trasę rowerową. Szlak ma swój początek w Końskich i biegnie przez liczne miejscowości takie jak Podzamcze Piekoszowskie, Chęciny, Szydłów, Ujazd, Ossolin, Sandomierz, Opatów, Dębno i Bodzentyn, kończąc się w Kielcach. W każdej z miejscowości znajdziemy mniejsze lub większe obiekty pełniące niegdyś funkcje obronne.  


 

Zamek królewski

Zamek królewski

Sandomierz, ul. Zamkowa

Muzea Sandomierz 9
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach

Chęciny, ul. Małogoska

Zamki Chęciny 8

Szlak Architektury Drewnianej w województwie świętokrzyskim


Przebywając w województwie świętokrzyskim, będziemy mieli okazję odwiedzić wiele ciekawych obiektów znajdujących się na uboczu. Będzie to świetna okazja do uniknięcia turystycznego zgiełku oraz spędzenia w spokoju czasu z rodziną. Rejon ten, chociaż wydaje się niepozorny, jest świetnym miejscem dla miłośników historii. Poza zdobywanie średniowiecznych budowli obronnych oraz podążaniem śladami prehistorii w województwie świętokrzyskim możemy wejść także na Szlak Architektury Drewnianej. Jest on częścią projektu zapoczątkowanego na terenie Małopolski, który ma na celu ochronę przed zapomnieniem najcenniejszych zabytków architektury drewnianej. Szlak świętokrzyski podzielony jest na cztery mniejsze trasy oraz małą pętlę kielecką.


Na szlaku znajdziemy łącznie ponad 40 zabytkowych obiektów rozrzuconych po całym regionie. Dzięki niemu będziemy mogli zobaczyć liczne kościoły i kaplice, takie jak między innymi modrzewiowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa z 1527 roku znajdujący się w Choteleku Zielonym czy Kościół parafialny Narodzenia NMP z 1542 roku znajdujący się we wsi Rachwałowice. Na trasie będziemy mogli okazję zobaczyć także wnętrza drewnianych chałup w Kakoninie i Bodzentynie, a także największe skupisko budownictwa drewnianego w regionie, czyli Park Etnograficzny w Tokarni. Podróż Szlakiem Architektury Drewnianej zapewni nam niezwykłe wrażenia estetyczne, jak również okazję do poznania nieco innego oblicza przeszłości. 

 

Atrakcyjne noclegi w Kielcach: 


Pokoje gościnne Belka

Pokoje gościnne Belka

Kielce, ul. Karola Chodkiewicza

Kwatery i pokoje Kielce 8.5

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Kielcach i okolicy 


Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki 


Na terenie województwa świętokrzyskiego będziemy mogli odnaleźć także wiele zabytków związanych z rozwojem techniki. Swego czasu tereny województwa należały do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego - jednego z najbardziej rozwiniętych terenów przemysłowych w Polsce. Ten aspekt przeszłości pozwoli nam odbyć podróż Szlakiem Zabytków Techniki. Trasa o długości około 150 kilometrów przebiega przez takie miejscowości jak Stara Kuźnica, Końskie, Sielpię Wielką, Skarżysko-Kamienną oraz Starachowice. Na szlaku tym zobaczymy liczne kuźnie oraz obiekty przemysłowe zachowane w naprawdę dobrym stanie.


Wśród najciekawszych obiektów można wymienić jedyną w Polsce, zachowaną w pierwotnej postaci, kuźnię mechaniczną z miechami i młotem napędzanym przez koło wodne. Ciekawym zabytkiem są także pozostałości jednego z największych zakładów przemysłowych, które zobaczymy w Sielpi Wielkiej. Natomiast w Samsonowie oraz Bobrzy czekają na nas imponujące ruiny pieców i hut. Istotnym punktem na Szlaku Zabytków Techniki jest Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura znajdujące się w Starachowicach. Zobaczymy w nim między innymi Zespół Wielkopiecowy z pierwszej połowy XIX wieku, będący najlepiej zachowanym kompleksem zakładów hutnictwa żelaza w całej Europie.

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Hotel Europa

Hotel Europa

Starachowice, ul. ul. Radomska

Hotele Starachowice 10

 

Świętokrzyski Szlak Literacki 

 

Oczywiście województwo świętokrzyskie to nie tylko dinozaury, obronne fortyfikacje oraz wielkie hutnicze piece. Region ma też delikatniejsze oblicze, a także znacznie bardziej romantyczne trasy. Jedną z nich z całą pewnością jest Świętokrzyski Szlak Literacki. Trasa ta oferuje nam zwiedzanie okolicy śladami znanych polskich pisarzy. Decydując się na taką podróż, będziemy mogli udać się do miejsc związanych między innymi ze Stefanem Żeromskim, Mikołajem Rejem, Witoldem Gombrowiczem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim czy Henrykiem Sienkiewiczem. 


By ułatwić nam zwiedzenie i odkrywanie regionu szlak jest podzielony na trzy mniejsze pętle. Pętla kielecka prowadzi ze Skarżyska-Kamiennej przez Kielce i Ciekoty do wsi Bieliny. Na tym odcinku szlaku będziemy mogli odwiedzić letnią rezydencje Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. To w niej napisał on m.in. „W pustyni i w puszczy”, fragment „Legionów” oraz nowelę „Dwie łąki”. W miejscu tym od 1958 roku znajduje się muzeum poświęcone artyście. Natomiast w niedalekich Strawczynie, Leszczynie i Ciekotach swoje dzieciństwo spędzał Stefan Żeromski. 


Pętla pinidziańska zabierze nas natomiast z Nagłowic przez Jędrzejów, Pińczów oraz Busko-Zrój do wsi Wiślica. Tutaj zobaczymy izbę pamięci Mikołaja Reja wybudowaną na miejscu jego dworku, natomiast w Wiślicy znajduje się Dom Długosza, w którym mieszkał pierwszy polski historyk Jan Długosz. Pętla sandomiersko-ostrowiecka przez Doły Biskupie, Bodzechów, Dwikozy i Sandomierz daje okazje poznania okolic związanych z Gombrowiczem czy Wincentym Kadłubkiem. W niektórych miejscowościach warto odwiedzić muzea, w których możemy znaleźć pamiątki po wielkich twórcach, dowiemy się, jak tworzyli oraz jaki ślad świętokrzyskie zostawiło w ich pracach. 

 

Atrakcyjne noclegi w województwie świętokrzyskim: 


Polna Zagroda

Polna Zagroda

Miedziana Góra, ul. Modrzewiowa

Domki Miedziana Góra 10
Sucholand

Sucholand

Miedziana Góra, ul. Ślefarnia

Domki Miedziana Góra 9.9
Między Dębami

Między Dębami

Zagnańsk, ul. Tumlin Dąbrówka

Kwatery i pokoje Zagnańsk 9.5


Świętokrzyska Kuźnia Smaków 


Wizyta niemal w każdym zakątku Polski nie może się obyć bez skosztowania tradycyjnych regionalnych smaków. Województwo świętokrzyskie pod tym względem zupełnie nie różni się od innych regionów. Tutaj także mamy okazję spróbowania charakterystycznych lokalnych przysmaków. Natomiast sam region wyraźnie podkreśla znaczenie własnej kuchni, oferując turystom podróż Szlakiem Świętokrzyskiej Kuźnie Smaków. Jest to jeden z największych szlaków kulinarnych w Polsce, a w jego skład wchodzi niemal 90 obiektów. Znajdziemy pośród nich lokale oferujące produkty, których wyjątkowość wynika z tradycyjnych metod produkcji. Poza tym znajdują się tu restauracje i gospodarstwa agroturystyczne serwujące tradycyjne lokalne potrawy m.in. takie wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

 

W lokalach tych będziemy mogli spróbować między innymi zalewajkę świętokrzyską zwaną królową zup, prazoki, baniocek, sandomierskie szczodroki czy opotowską krówkę, W ten sposób odkryjemy także wyjątkowy smak, jaki oferuje województwo świętokrzyskie.

Następny artykuł Podlasie - idealne miejsce...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!