Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!

Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!

Województwo świętokrzyskie nie zajmuje czołowych miejsc w rankingach najciekawszych turystycznych regionów w naszym kraju. Niedocenione miejsc na mapie Polski skrywa jednak wiele interesujących zakątków i niezwykłych atrakcji. Jeżeli więc szukacie ciekawego miejsca na wakacyjny wyjazd z przyjaciółmi lub z rodziną koniecznie zajrzyjcie tutaj. Nie jesteście całkiem przekonani? Poniżej przedstawiamy wam kilka ciekawych pomysłów na wakacyjny weekend w województwie świętokrzyskim! One powinny was przekonać!

Co robić w wolnym czasie w województwie świętokrzyskim? Co warto tu zobaczyć? I kto będzie bawił się najlepiej podczas zwiedzania okolicy? Odpowiedzi na te pytania będą złożone, bo w regionie czeka na nas wiele różnorodnych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia. Dlatego też każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie! Na miłośników przyrody czekają atrakcyjne szlaki turystyczne, pasjonaci historii będą zachwyceni możliwymi podróżami w czasie, a dzieci nie będą mogły narzekać na nudę. Nie ma co dłużej zwlekać! Przyjrzyjmy się propozycjom, wybierzmy najlepsze i wyruszajmy w drogę! 


Sposób na aktywny weekend w województwie świętokrzyskim? Koniecznie wypad w góry!Województwo świętokrzyskie słynie przede wszystkim z jednych z najstarszych pasm górskich w Europie. Chociaż Góry Świętokrzyskie nie należą do najwyższych, z całą pewnością można uznać je za jedne z najciekawszych. I to nie tylko ze względu na swój wiek! Są to jedyne góry leżące w środkowej części kraju poza pasmem Sudetów i Karpat. Dodatkowo zachwycają one oryginalnym ukształtowaniem oraz urozmaicona fauną i florą. Co dokładnie będziemy mogli zobaczyć podczas wyprawy po Górach Świętokrzyskich i jaki szlak wybrać? Najlepszym i zdecydowanie najciekawszym wyborem będzie podróż fragmentem Czerwonego Głównego Szlaki Świętokrzyskiego. 


Podróż tą trasą możemy rozpocząć w miasteczku Święta Katarzyna. Już tam będziemy mogli zobaczyć między innymi Zespół Klasztorny Bernardynek oraz kaplicę cmentarną, na której zobaczymy podpis Stefana Żeromskiego. Szlak następnie zabierze nas na najwyższy okoliczny szczyt, czyli Łysicę (612 m n.p.m.). Dalej trasa poprowadzi nas przez przełęcz św. Mikołaja, Łysą Górę oraz Nową Słupię gdzie czeka Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Trasa o długości około 20 kilometrów zabierze nas na wszystkie najważniejsze szczyty Gór Świętokrzyskich.  


Podczas wizyty w Górach Świętokrzyskich będziemy mogli zobaczyć także romańską Bazylikę na Świętym Krzyżu oraz sanktuarium Relikwii Drzew Krzyża Świętego. Natomiast spacerując po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, odkryjemy bogactwo okolicznej przyrody oraz przyjrzymy się reliktom puszczy porastającej niegdyś cały region. 


Noclegi w Górach Świętokrzyskich 


Pomysł na odkrywanie Świętokrzyskiego? Poszukiwanie najpiękniejszych dzieł Matki Natury! 


Decydując się na weekend w województwie świętokrzyskim, punktem obowiązkowym naszych planów powinna być wizyta w Jaskini Raj. Jest ona jedną z najpiękniejszych jaskiń w naszym kraju, a także należy do unikatowych obiektów krasowych w Polsce. Na wszystkich, którzy nie boją się zejść pod ziemię, czeka trasa o długości 180 metrów. Zwiedzanie rozpoczniemy w pawilonie górnym, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć wystawę dotyczącą procesów, które ukształtowały jaskinię. Wśród eksponatów znajdziemy także narzędzie pracy człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 50 tysięcy lat, a także szczątki starożytnych zwierząt, w tym nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego, a nawet mamuta! 


Podczas zwiedzania samej jaskini zobaczymy natomiast imponujące kolumny naciekowe, stalaktyty, liczne skamieniałości koralowców, a także jeziorka, misy martwicowa i pola ryżowe pokrywające dno jaskini. Wizyta w tym miejscu z pewnością dostarczy nam niezwykłych przeżyć. Aura tajemniczości oraz intrygujące formy skalne tworzą tu niesamowity klimat.


Co warto zobaczyć w województwie świętokrzyskim? Zamki i ruiny! 


Podczas wakacyjnego wypadu w regiony województwa świętokrzyskiego świetnie będą się bawili miłośnicy historii. W swoim planie zwiedzania okolicy powinni oni uwzględnić przede wszystkim wizytę w dwóch charakterystycznych ruinach. Jedną z turystycznych wizytówek województwa są pozostałości zamku królewskiego w Chęcinach. Położone na Wzgórzu Zamkowym ruiny górują nad miasteczkiem i są jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w okolicy. Dokładna data wzniesienia budowli nie jest znana. Najstarsze źródła wskazują, że zamek musiał istnieć już w 1307 roku, kiedy król Władysław Łokietek uczynił z warowni terytorialny ośrodek władzy politycznej, militarnej i gospodarczej. W zamku odbywały się zjazdy rycerstwa małopolskiego oraz możnowładców, a w trakcie wojny z krzyżakami stanowił miejsce koncentracji wojsk.


Dziś ruiny cieszą się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających województwo świętokrzyskie. Podczas wizyty na zamku możemy zejść do lochu, zajrzeć do skarbca oraz laboratorium. Koniecznie powinniśmy wejście, na jedną z dwóch zachowanych baszt. Znajdują się tam bowiem punkty widokowe z piękną panoramą okolicy. Aktywni pasjonaci historii będą mogli przymierzyć nawet elementy zbroi. O konieczności odpowiedniego zachowania na terenie zamku przypomin nam kilka przyrządów związanych ze średniowiecznym wymiarem sprawiedliwości, a wśród nich między innymi dyby, klatka hańby, fotel czarownicy oraz krzesło inkwizytora. Kolejnymi wartymi uwagi ruinami w okolicy są pozostałości rezydencji pałacowej znajdującej się w Ujeździe niedaleko Opatowa. Ruiny Zamku Krzyżtopór już z daleka robią wrażenie. Ogromny imponujący kompleks został wzniesiony najprawdopodobniej w latach 1627-1644 roku, a na temat jego wyposażenia i przepychu krążą legendy. Jest on przykładem obiektu typu palazzo in fortezza, stanowiącego nietypowe połączenie rezydencji z cechami obronnymi. Przed powstaniem słynnego francuskiego Wersalu Zamek Krzyżtopór dzierżył tytuł największej budowli pałacowej w całej Europie.


Zwiedzanie rozległych ruiny ułatwią nam dobrze oznakowane trasy. Podążając nimi, będziemy mogli odwiedzić bastiony, przyjrzeć się z bliska pałacowi, przejść obok ogrodów, a także odwiedzić piwnice (istnieje także wersja dla odważnych, gdzie zejście do podziemi wiąże się z kilkoma utrudnieniami). Zamek Krzyżtopór możemy podziwiać w ciągu dnia, a także podczas nocnego zwiedzania. Oferta specjalna (możliwa przy większej grupie chętnych) oferuje spacer z pochodniami, pokaz pojedynku członków Bractwa Rycerskiego, naukę tańca dworskiego prowadzoną przez szlachecką parę oraz spotkanie z duchem Białej Damy.


Co robić podczas weekendu w Świętokrzyskiem? Podążać śladami przeszłości! Zachwycające ruiny zamków, to nie jedyne warte uwagi historyczne miejsca na mapie województwa. W okolicy znajdziemy jeszcze kilka wyjątkowych miejsc, dzięki którym przeniesiemy się w czasie! Podczas wakacyjnego weekendu w województwie świętokrzyskim możemy odwiedzić między innymi Park Etnograficzny w Tokarni! Skansen będący częścią Muzeum Wsi Kieleckiej oferuje nam możliwość zapoznania się z kulturą i przeszłością subregionów Kielecczyzny. Spacerują po terenie o powierzchni około 65 hektarów, zobaczymy ponad 40 drewnianych budowli prezentujących różnorodność regionalnego budownictwa. Czekają tu obiekty reprezentujące układ osadniczy Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. 


Wśród najciekawszych obiektów wchodzących w skład ekspozycji należy wymienić m.in.: imponujący drewniany spichlerz pochodzący z XVIII wieku, wiatrak typu “holender” z 1931 roku oraz kuźnię wybudowaną w 1900 roku! Odwiedzając świętokrzyski skansen wraz z dziećmi, będziemy mogli wziąć udział w grze terenowej! 


Na terenie województwa świętokrzyskiego czekają na nas kilka ciekawych turystycznych szlaków tematycznych. Jednym ze szczególnie interesujących będzie Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Trasa przebiega przez kilka okolicznych miejscowości i oferuje nam możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów i zabytków przyrody nieożywionej, prezentujących prehistorię regionu oraz całego kontynentu! Podróżując trasą, dotrzemy między innymi do Kamieniołomu Zachełmie, rezerwatów Wietrznia i Kadzielnia oraz imponującej Jaskini Raj. 


Wędrówka świętokrzyskim szlakiem, będzie świetną okazją, aby zapoznać się lepiej z początkami życia na Ziemi, rozwojem człowieka oraz odciśniętymi w skałach śladami odległej przeszłości. 


Sprawdźcie koniecznie inne najciekawsze trasy turystyczne w województwie świętokrzyskim! 


Weekend w województwie świętokrzyskim idealny pomysł dla całej rodziny!


Wakacyjna wizyta w województwie świętokrzyskim powinna przypaść do gustu także młodszym turystom. Zwiedzanie skansenu, spacer po Jaskini Raj czy podziwinie ruin zamku w Chęcinach z pewnością wywoła uśmiech na ustach dzieci. Na terenie województwa znajdziemy jednak miejsce, z którym powyższe atrakcje po prostu nie będą mogły się równać – przynajmniej w oczach naszych pociech. Podróżując po okolicy całą rodziną, punktem obowiązkowym w naszym planie powinna być wizyta w Parku Rozrywki JuraPark w Bałtowie. Główną atrakcją czekającą na nas w kompleksie jest kilometrowa ścieżka, na której zobaczymy blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości! Dzięki temu, że trasa podzielona jest na okresy geologiczne, zobaczymy, jak na przestrzeni tysiącleci zmieniało się życie na naszej planecie. 


Poza tym w parku czeka na nas masa innych atrakcji! Warto odwiedzić Muzeum Dinozaurów, gdzie czekają m.in. skamieniałości odkryte w okolicach Bałtowa. W multimedialnym Prehistorycznym Oceanarium zobaczymy ogromne istoty przed wiekami zamieszkujące oceany, natomiast w Parku Miniatur znajdziemy niemal 50 kopii najważniejszych zamków znajdujących się na terenie naszego kraju. Goście w każdym wieku będą zachwyceni także przejażdżką po Parku Safari, wizytą w Wiosce Czarownic oraz szaleństwem w Parku Rozrywki pełnym huśtawek i karuzeli. Weekend we dwoje w Świętokrzyskiem


Decydując się na wakacyjne wczasy w województwie świętokrzyskim, możemy postawić na najważniejsze miasta regionu. Z jednej strony oferują one liczne atrakcje dla całej rodziny, z drugiej zapewniają naprawdę przyjemny klimat. Ten natomiast może przypaść do gustu parom szukającym spokojnego miejsca dla siebie. W pierwszej kolejności możemy wziąć pod uwagę stolicę województwa. Kielce, chociaż niezbyt popularne mogą okazać się naprawdę ciekawym miejscem do spędzenia wakacyjnego weekendu. Czeka tu na nas urokliwy Rynek Główny, klimatyczny deptak, a także Muzeum w zabytkowym Pałacu Biskupów Krakowskich. W wolnym czasie będziemy moglu udać się na spacer po malowniczym Parku im. Stanisława Staszica lub Kadzielni – rezerwacie przyrody znajdującym się niemal w samym środku miasta. Czas wolny w Kielcach możemy przeznaczyć także na wizytę w Muzeum Zabawek i Zabawy – będzie to naprawdę sentymentalna podróż!


DOM NA FOLWARKU

DOM NA FOLWARKU

Kielce, ul. Wydryńska

Kwatery i pokoje Kielce 9.7
Noclegi Agat

Noclegi Agat

Kielce, ul. Marii Curie-Skłodowskiej

Kwatery i pokoje Kielce 9.9


Sprawdź noclegi w Kielcach i okolicy! 


Wybierając miejsce na romantyczny weekend we dwoje w województwie świętokrzyskim, w pierwszej kolejności pomyślimy zapewne o Sandomierzu. Urokliwe miasteczko jest turystyczną perełką regionu i zyskuje coraz większą popularność. Wczasowicze przyjeżdżają tu by cieszyć się przyjemnym klimatem, malowniczą lokalizacją oraz licznymi zabytkami. Podczas weekendowego wypadu od Sandomierza będziemy mogli przespacerować się po jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce, a następnie wyruszyć na Podziemną Trasę Turystyczną, która umożliwi nam zwiedzanie pomieszczeń pod Starym Miastem. Obcowanie z piękną okoliczną przyrodą umożliwi nam wycieczka klimatycznym Wąwozem Świętej Jadwigi lub wizyta w rezerwacie Góry Pieprzowe. Natomiast jeżeli na wizytę w Sandomierzu zdecydowaliśmy się z powodu pewnego popularnego detektywa w sutannie, powinniśmy koniecznie odwiedzić Świat Ojca Mateusza. Będziemy mieli okazję zobaczyć tam między innymi kultowe już wnętrza znane z serialu oraz figury woskowe głównych bohaterów.Sprawdź noclegi w Sandomierzu! 


Najciekawsze zakątki województwa świętokrzyskiego 


Nasz wakacyjny weekend w województwie świętokrzyskim może urozmaicić wizyta w pewnych dwóch wyjątkowych miejscach, o których słyszał chyba każdy. Po pierwsze powinniśmy odwiedzić miejsce, do którego wędrował pewien popularnych koziołek. Z wycieczki do niewielkiego Pacanowa (leżącego około 27 kilometrów od Buska-Zdroju) szczególnie zadowoleni będą najmłodsi turyści. W miasteczku na każdym kroku trafimy na słynnego Koziołka Matołka, natomiast główną atrakcją będzie wizyta w Europejskim Centrum Bajki. Wewnątrz na małych i dużych gości czeka interaktywna podróż do multimedialnego Bajkowego Świata, lalkowe spektakle w Małym Teatrze oraz Kraina Soria Moria przybliżająca kulturę nordycką. W wolnej chwili możemy udać się na spacer po zielonym ogrodzie otaczającym kompleks. Ciekawym punktem na planie miasta jest także Rynek Główny, który znacznie różni się od innych polsich rynków. Tutaj bowiem będziemy mogli spotkać Czerwonego Kapturka, Pinokia czy Jasia i Małgosię. 


Centrum Bajki

Centrum Bajki

Pacanów, ul. Kornela Makuszyńskiego

Muzea Pacanów


Kolejnym świetnie znanym zakątkiem na mapie województwa jest… Wąchock. Miejscowość znana w licznych niewybrednych żartów istnieje naprawdę i ma nawet swojego sołtysa (jest to stanowisko honorowe obsadzane w tradycyjnych wyborach). W miasteczku będziemy mogli zobaczyć także pomnik poświęcony wszystkim polskim sołtysom! Chociaż to humorystyczny charakter Wąchocka stanowi wizytówkę miasteczka, warto odwiedzić je także z innego powodu. Możemy zobaczyć tu bowiem XIII-wieczny gmach opactwa cystersów będący jednym z najstarszych tego typu budynków w Polsce.


Noclegi w województwie świętokrzyskim 


Decydując się na wakacyjny wyjazd do województwa świętokrzyskiego, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego noclegu w zadowalającej cenie. W regionie czeka na nas bogata oferta noclegów. Najwięcej propozycji uda nam się znaleźć w kategoriach kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Możemy liczyć tu także na domki oraz apartamenty i pensjonaty. Lokalizacja obiektów także jest interesująca. Czekają tu na nas obiekty zarówno w najważniejszych miastach, jak i w spokojnych miasteczkach, gdzie będziemy mogli odetchnąć i odpocząć. Planując zwiedzanie województwa, warto zatrzymać się w Kielcach, Sandomierzu czy Chęcinach. Dobrym pomysłem będzie także Bałtów, gdzie czeka na nas popularny park rozrywki. Osoby planujące piesze wędrówki po Górach Świętokrzyskich mogą natomiast postawić na Bodzentyn lub Świętą Katarzynę


Noclegi w województwie świętokrzyskim 


Weekend w województwie świętokrzyskim dlaczego warto? 


Ten nieco niedoceniony turystycznie region Polski oferuje nam naprawdę wiele. Czekają tu na nas różnorodne i ciekawe atrakcje dla każdego. Miejsce to na kierunek wakacyjnego wyjazdu mogą wybrać osoby ceniące sobie aktywny wypoczynek, miłośnicy historii (o tak, ci zdecytdowanie powinni być szczególnie zadowoleni), a także rodziny podróżujące z dziećmi. Wyjątkowa przyroda, niezwykłe zabytki oraz atrakcje dla dzieci sprawiają, że województwo świętokrzyskie bardzo zyskuje. Wystarczy tylko zdecydować się na bliższe poznanie. Natomiast jeżeli nie przekonuje was bardziej klasyczna oferta turystyczna, zawsze możecie wybrać się tutaj, aby odwiedzić miasteczko, którego poszukiwał Koziołek Matołek lub sprawdzić, czy sołtys w Wąchocku rzeczywiście zwiaja asfalt na noc. 

Następny artykuł Najpiękniejsze ogrody w...

Komentarze (2)

Ola

5 miesięcy temu
Koniecznie trzeba odwiedzić także Domki Marzeń w Marzyszu koło Kielc! :D Uwielbiam je, a także Kadzielnię. Świętokrzyskie ma wiele fajnych miejsc, byłoby miło, gdyby więcej osób o nich wiedziało...

Mulacha

miesiąc temu
Jako tako nici moto

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!