Jezioro Afryka w Polsce? Poznaj cud natury, o którym mogłeś nie słyszeć

Jezioro Afryka w Polsce? Poznaj cud natury, o którym mogłeś nie słyszeć

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek natrafić na niezwykłe miejsce przez zupełny przypadek? Nie da się ukryć, że w Polsce znajdziemy wiele wspaniałych atrakcji, które potrafią zachwycić od pierwszego wejrzenia. A czy wiesz, że również w naszym kraju znajduje się Afryka? Mowa oczywiście o jeziorze, które warto odwiedzić zupełnym przypadkiem lub wręcz przeciwnie - planując swój wymarzony urlop.

Ostatnie lata pokazały, że podczas wakacji, wielu turystów na swój wymarzony urlop wybiera miejscowości, które znajdują się nad wodą. Przeważają tu jeziora, morze, czy też miejscowości górskie, znajdujące się nad jeziorami. Czas spędzony nad wodą, to nie tylko mile spędzone chwile, liczne atrakcje, ale również i przede wszystkim - ochłoda, która szczególnie w upalne dni staje się najbardziej pożądana. 


Do kategorii miejsc, znajdujących się nad wodą, śmiało można zaliczyć również wszelkiego rodzaju atrakcje przyrodnicze, które są świetną okazją do obcowania z klimatem i niczym nieskażoną przyrodą. Jest takie szczególne miejsce, znajdujące się przy granicy z Niemcami. Jeśli nie miałeś nigdy okazji tu być, to najwyższa pora, by nadrobić zaległości, w szczególności, że znajdziesz tu Afrykę. O czym mowa i gdzie się wybrać, by zobaczyć to niezwykłe miejsce?


Sprawdź również: Kolorowe jeziorka w Polsce. Gdzie ich szukać?


Geopark Łuk Mużakowa - odkryj niezwykłą atrakcję przyrodniczą podczas nadchodzących wakacji


Jeśli Twoje wakacyjne plany są związane z wypoczynkiem na Ziemi Lubuskiej, to koniecznie powinieneś zobaczyć niezwykłą atrakcję przyrodniczą, jaką jest Geopark Łuk Mużakowa. To również świetna opcja na krótki, weekendowy wyjazd dla mieszkańców województwa lubuskiego i sąsiednich regionów.


W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? To właśnie tu znajdziesz kolorowe jeziorka, wyglądające niczym z bajki. I to tu znajduje się wspomniana wcześniej Afryka, czyli największe i najpopularniejsze jezioro, znajdujące się w Geoparku. Szczególnie ważną informacją jest to, że Geopark Łuk Mużakowa w 2015 roku został wpisany na Listę UNESCO i cieszy się dużym uznaniem w świecie naukowym. To i o wiele więcej znajdziesz w miejscowości Łęknica, na Ziemi Lubuskiej, tuż przy granicy z Niemcami.


Co wyróżnia to miejsce?


Na zwiedzanie Geoparku Łuk Mużakowa, najlepiej jest przeznaczyć kilka godzin. Obecna tu przyroda i kolorowe jeziorka, spowodują jednak, że będziemy chcieli zostać tu o wiele dłużej. Każde, ze znajdujących się tutaj jezior ma inny kolor. Wszystko to pozwala wpaść w zachwyt i to nie tylko dzieciom. 


Kolory tutejszych jezior mają ścisły związek z przeszłością geologiczną. Widoczna jest działalność lodowca, a także wydobycie węgla brunatnego. Geopark Łuk Mużakowa, co warto podkreślić, jest największym “pojezierzem antropogenicznym”, kryjącym w sobie aż 110 zbiorników pokopalnianych o różnorodnym składzie chemicznym i innej barwie. Na całym terytorium, wliczając również stronę niemiecką, znajdziemy około 350 jezior. To jednocześnie największe skupisko kolorowych jezior w Europie. Czy może być coś piękniejszego?


Teren dawnej kopalni jest wyjątkowo atrakcyjny dla turystów. Dawne kopalniane wyrobiska wypełniła bowiem woda, dzięki czemu sztuczne jeziorka mienią się różnymi barwami tęczy. Pięciokilometrowa trasa prowadzi przez obszary, gdzie wydobywano węgiel brunatny oraz ił ceramiczny. Po zakończeniu prac górniczych pracowano nad tym, by zminimalizować szkody, jakie wyrządzono środowisku. Podjęto się m.in. złagodzenia skarp hałd i wyrobisk, nasadzenia nowych roślin czy przywrócenia pierwotnych warunków powstawania gleb. Reszty dokonała sama natura.


Dzisiaj na turystów czeka dobrze przygotowana ścieżka geoturystyczna z platformami, tarasem widokowym oraz tablicami informacyjnymi, na których przedstawiono szczegółową historię Geoparku Łuk Mużakowa.

 

 Fot. Agnieszka (źródło: www.nocowanie.pl/zdjecia)

 


Każde, ze znajdujących się tutaj jezior, ma swój wyjątkowy charakter. Przy samej ścieżce, znajdziemy tylko kilka z nich. Jeśli chcemy zobaczyć pozostałe, to musimy udać się w wyjątkową wycieczkę po regionie. Do najbardziej znanych i popularnych miejsc w Geoparku, należy zaliczyć:


  • Jezioro Afryka - największy i najpopularniejszy akwen wodny, mieniący się kolorami rdzy i czerwieni; posiada wyjątkowe brzegi, z kopułami przypominającymi wygasłe wulkany; nad Jezioro Afryka można dotrzeć ze ścieżki, z plaży, kładki drewnianej, można je również podziwiać z wysokiej wieży widokowej, stojącej u brzegu jeziora, z której pięknie widać charakterystyczny półwysep "grzbiet słonia", który wziął nazwę od swego unikalnego kształtu; sam kształt zbiornika, co warto podkreślić, przyczynił się do powstania jego nazwy, bowiem przypomina kształt kontynentu afrykańskiego;

  • ścieżka, prowadząca wśród różnokolorowych, wyjątkowych stawów, zabarwionymi związkami kwasów i metali;

  • punkty widokowe z drewnianymi ławami i stołami, pozwalające na obserwację różnokolorowych jeziorek;

  • czysta natura;

  • malownicze trasy spacerowe.


Jeśli chcesz poznać inne wyjątkowe miejsca na Ziemi Lubuskiej, to przeczytaj koniecznie: Lubuskie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?


Informacje praktyczne

Każdy, kto planuje odwiedzić to miejsce, powinien wiedzieć, że:


  • wstęp do Geoparku jest bezpłatny

  • ścieżkę dydaktyczną możemy spokojnie pokonać rowerem

  • na trasie nie ma żadnych punktów gastronomicznych - warto zabrać ze sobą butelkę wody i coś do przegryzienia

  • przy obu wejściach/wyjściach znajdują się małe parkingi

  • przyroda, jak i widoki, są tu naprawdę wyjątkowe.


Noclegi w Łęknicy i Nowych Czaplach


Jeśli zamierzasz odwiedzić Geopark i jednocześnie znaleźć wymarzone miejsce noclegowe w Łęknicy lub Nowych Czaplach, to wiedz, że najłatwiej je znaleźć w kwaterach i pokojach gościnnych. Z noclegów w kwaterach i pokojach w tych miejscowościach, korzystają zwłaszcza pary i rodziny z dziećmi, które nie potrzebują dużo przestrzeni mieszkalnej, a zamiast tego zależy im na takich udogodnieniach jak dobrze zagospodarowany teren wokół domu i doskonała baza wypadowa do wizyty w Geoparku. 

 

Osoby wynajmujące kwatery często udostępniają ogród z miejscem na grilla i placem zabaw. Poszukując bardziej rozbudowanej oferty i większego komfortu, można skorzystać z noclegów w pozostałej części regionu Ziemi Lubuskiej.


Ceny noclegów w Łęknicy i Nowych Czaplach, w dużej mierze zależą od lokalizacji i oferowanych warunków. Obiekty o wysokim standardzie, mają najwyższe cenniki. Z wyliczeń Nocowanie.pl wynika, że średnia cena noclegu w tym regionie wynosi 120 zł, natomiast najbardziej ekonomiczną opcję stanowi nocleg w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje – od 30 zł.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Łęknicy i Nowych Czaplach


Mamy nadzieję, że podczas najbliższych wakacji odkryjecie Afrykę i piękno pozostałych jezior, znajdujących się w Geoparku Łuk Mużakowa. To miejsce, które każdy miłośnik przyrody powinien zobaczyć.Następny artykuł Regionalne smaki w obiekcie...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej