Kolorowe jeziorka w Polsce. Gdzie ich szukać?

Kolorowe jeziorka w Polsce. Gdzie ich szukać?


Niezwykłe, kolorowe jeziorka kojarzą nam się głównie z Rudawami Janowieckimi. Jednak czy wiecie o tym, że takie zachwycające akweny znaleźć można także w innych regionach Polski? Błękitna Laguna, polskie Malediwy, Szmaragdowe Jezioro – te miejsca naprawdę warto zobaczyć! Gdzie ich szukać?


Kolorowe jeziorka cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem na całym świecie. Nie musimy jednak odbywać dalekich podróży, by na własne oczy podziwiać te cuda natury. Polska bowiem należy do miejsc, w których także występuje ten przyrodniczy ewenement.

Gdy pomyślimy o kolorowych jeziorkach w Polsce, od razu na myśl przychodzą nam te najbardziej znane, w Rudawach Janowickich. Myślicie, że na tym koniec? No nie. Kolorowych akwenów w naszym kraju jest zdecydowanie więcej. Gdzie ich szukać? Podpowiadamy!


Numer 1: Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich


Najpopularniejszymi kolorowymi jeziorkami w Polsce, są niewątpliwie te położone w Rudawach Janowickich. Kolorowe Jeziorka zachwycają całą feerią barw. Dlaczego? Otóż ich kolory są zróżnicowane ze względu na rodzaje minerałów, które wydobywano wcześniej w kopalniach zlokalizowanych w tej okolicy.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich znajdują się w okolicy Wielkiej Kopy i można do nich dojść zielonym szlakiem turystycznym.

Domek Konwaliowy

Domek Konwaliowy

Karpniki, ul. Konwaliowa

Domki Karpniki 9.9
Przystań nad Bobrem

Przystań nad Bobrem

Janiszów, ul. Janiszów

Domki Janiszów 10
Bukolik

Bukolik

Mysłakowice, ul. ul. Szkolna

Domki Mysłakowice


Numer 2: Polskie Malediwy, czyli Osadnik Gajówka


Osadnik Gajówka to jedno z najbardziej znanych lazurowych jeziorek w Polsce. Ze względu na zachwycający odcień wody to miejsce bywa nazywane polskimi Malediwami. Akwen znajduje się w byłym wyrobisku kopalni węgla brunatnego Adamów, w woj. wielkopolskim blisko granicy z łódzkim w pobliżu miejscowości Turek.

Pamiętajmy jednak, że kąpiele w jeziorku są zabronione. Wszystko przez niekorzystny odczyn pH wody i nieustabilizowane brzegi. Miejsce to sprawdzi się natomiast znakomicie jako punkt widokowy i plener na sesję zdjęciową.

Zaścianek

Zaścianek

Tykocin, ul. Rzędziany

Agroturystyka Tykocin 8.2
Dworek Rutkowskich

Dworek Rutkowskich

Turośń Kościelna, ul. Borowskie Wypychy

Hotele Turośń Kościelna


Numer 3: Jezioro Turkusowe nazywane Błękitną Laguną


Jezioro Turkusowe w Koninie, które przez miejscowych nazywane jest Błękitną Laguną to kolejne warte odwedzenia miejsce. To kolorowe jeziorko jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa.

Niestety, nie wolno się w tym jeziorku kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik zwany potocznie Błękitną Laguną, to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.

Zawsze jednak możemy wybrać się tu na spacer czy piknik i zachwycać się pięknem tego wspaniałego akwenu.



Numer 4: Szmaragdowe Jezioro


Kolejne piękne jezioro, które koniecznie trzeba zobaczyć znajdziemy w  Szczecinie. To Szmaragdowe Jezioro położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Idealne miejsce na spacer czy piknik.

Wybierając się tam, warto poznać miejscową legendę, która głosi, że do zalania kopalni doprowadził sam duch Skarbek zazdrosny o swoje bogactwa, które zostały odkryte przez przypadkowego górnika.

Ile prawdy jest w tej legendzie? I czy w szmaragdowej toni rzeczywiście spoczywa fortuna? To już pewnie na zawsze pozostanie tajemnicą. My za to możemy cieszyć oko wspaniałym krajobrazem!


Comfort Studio Central

Comfort Studio Central

Szczecin, ul. Plac Zawiszy Czarnego

Apartamenty Szczecin 10
JTB Apartamenty Szczecin

JTB Apartamenty Szczecin

Szczecin, ul. księdza Biskupa Władysława Bandurskiego

Apartamenty Szczecin 9.9
Bosman Place Szczecin

Bosman Place Szczecin

Szczecin, ul. Franciszka Ratajczaka

Kwatery i pokoje Szczecin 9.6


Numer 5: Solankowe jezioro o szmaragdowym odcieniu


Co ciekawe, niektóre kolorowe jeziorka ukryte są ...pod ziemią! Jednym z nich jest solankowe jezioro w Wieliczce. Jest to podziemny zbiornik w komorze Erazma Barącza, do którego dotrzemy przemierzajac Trasę Turystyczną w pobliżu Kaplicy św. Kingi.

Jeziorko ma około 9 metrów głębokości a stężenie soli w wodzie wynosi aż 320 g na litr, co przekłada się na zwiększoną gęstość cieczy. Jej właściwości fizykochemiczne, ale także nastrojowe oświetlenie wnętrza to elementy, które sprawiają, że Jezioro im. Erazma Barącza prezentuje się wręcz baśniowo.

Jeśli więc nie widziałeś jeszcze tego podziemnego jeziorka, koniecznie dopisz je do swojej listy miejsc wartych odwiedzenia!




Następny artykuł Hotele są otwarte! Jak...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!