Ochodzita - jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w górach

Ochodzita - jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w górach

Wyjazd w góry, w wielu przypadkach wiąże się ze zdobywaniem szczytów i podziwianiem pięknej, górskiej panoramy. Aby było to możliwe, najczęściej konieczna jest długa i wyczerpująca wędrówka. A może być zdecydowanie prościej. Wystarczy, że zdecydujecie się na urlop w Beskidzie Śląskim. To właśnie tu znajduje się Ochodzita, czyli jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, nie tylko w Beskidach, ale w całych polskich górach. Jak wejść na Ochodzitę?

Każdy, kto wybierze Beskidy na miejsce swojego urlopu, może korzystać z wielu, wyjątkowych możliwości, związanych z górskimi aktywności. Znajdujące się tu szczyty są bardziej lub mniej skomplikowane. Jeśli chcecie odpocząć od wyczerpujących i długich wędrówek, możecie zdecydować się na coś prostego. Odkrywając Beskid Śląski, warto zwrócić uwagę na szczyt Ochodzitej. To niezwykle popularny i bardzo łatwy do zdobycia szczyt. Rozciąga się z niego jedna z najpiękniejszych górskich panoram.

 

Ochodzita - najważniejsze informacje

 

Zanim dowiecie się, jak zdobyć szczyt Ochodzitej, warto jest poświęcić jej kilka słów. Pierwsze wrażenie, gdy zobaczycie ją z daleka, może być złudne. Ochodzita bowiem nie wyróżnia się niczym szczególnym. Szczyt nie przykuwa uwagi, poza tym, że znajduje się na nim przekaźnik i wyciąg orczykowy. Rzeczywistość zmienia się o 180 stopni, gdy zdecydujecie się wejść na jej szczyt.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Ochodzita to niezwykły szczyt górski o wysokości 895 m n.p.m., który można zdobyć w czasie około 10-15 minut. Jest to miejsce, które na zawsze kojarzyć się będzie z Koniakowem. Z jego bezleśnego wierzchołka rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich. Ochodzita jest punktem, który pełni rolę zwornika, łączącego pasmo Baraniej Góry z wododziałem karpackim w kierunku północnym. Jest to kopulasty, bezleśny szczyt o wyraźnej symetrii.

 

Zobacz: Wakacyjny weekend w Koniakowie - co warto zobaczyć?

 

Ochodzita zbudowana jest z twardych, gruboławicowych i gruboziarnistych wapnistych piaskowców krośnieńskich. Te skały są znacznie bardziej odporne na erozję niż otaczające je formacje skalne. Dzięki swojej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne, Ochodzita dominuje nad przyległym obniżeniem Bramy Koniakowskiej, wznosząc się średnio od 100 do 200 metrów nad otaczającymi wierzchołkami. Na północnych stokach Ochodzitej znajduje się jedno z największych osuwisk w Beskidzie Śląskim, które powstało na skutek intensywnych opadów deszczu pod koniec lat 50. Osuwisko ma szerokość do 150 metrów i długość około 450 metrów. Znajduje się nieco poniżej szosy Jaworzynka-Milówka, w dolince na wschód od osiedla Polana.

 

Z tego punktu widokowego można podziwiać zabudowania Koniakowa i Istebnej, stoki Złotego Gronia, Młodej Góry, Kiczor, Wielką Czantorię, Równicę, zachodnie ramię Baraniej Góry, Beskid Mały, Góry Zaskolskie oraz inne wyjątkowe szczyty górskie. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest ławeczka, na której każdy może odpocząć, zrelaksować się i zapomnieć o szarej codzienności. Latem na stokach Ochodzitej można obserwować pasące się owce oraz zakupić świeżo wyrabiany oscypek z lokalnej bacówki. Warto również wspomnieć, że poniżej szczytu znajduje się niewielka kapliczka, autorstwa Ludwika Kubaszczyka, znanego twórcy z Koniakowa.

 

W okresie zimowym na Ochodzitej działa wyciąg narciarski. Nie można ukryć, że zjazdy na nartach przy takim malowniczym otoczeniu stanowią niezwykłą przyjemność.

 

Geneza nazwy Ochodzita

 

A skąd tak naprawdę wzięła się nazwa Ochodzita? Genezy należy upatrywać w wędrowcu lub rozbójnikach, którzy niegdyś zamieszkiwali szczyt. Patrząc na Ochodzitę, łatwo można zrozumieć, dlaczego wędrowcy wieki temu omijali jej szczyt, zamiast się na niego wspinać. Charakterystyczny kształt góry skłaniał ich do obchodzenia jej po obu stronach. To właśnie ukształtowanie terenu przyczyniło się do nadania górze jej nazwy.

 

Legenda ludowa, związana ze szczytem Ochodzitej, opowiada również, że na szczycie Ochodzitej mieli swoją siedzibę rozbójnicy. Mogli oni obserwować stokami góry pojawienie się karawan handlowych, co pozwalało im unikać konfrontacji. To właśnie dlatego kupcy wybierali inne drogi, aby uniknąć styczności ze zbójami. Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa góry, która wymagała omijania. Według legendy ludowej, pierwotna nazwa góry brzmiała "Obchodzita".

 

Sprawdź: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?

 

Obecnie stoki Ochodzitej głównie służą jako pastwiska dla owiec. Na tych terenach powszechnie wypasane jest stado liczące nawet 1000 sztuk. Dzięki wypasowi, Ochodzita nie zarasta dziką roślinnością, lecz zachowuje charakterystyczne łąki z cennymi gatunkami roślin i zwierząt. Górale ręcznie doją owce i z mleka wyrabiają sery, takie jak bunc, bryndza czy oscypki, które można spróbować w pobliskiej bacówce w Koniakowie - Centrum Pasterskie.

 

Gdzie dokładnie znajduje się Ochodzita i jak tu dojechać?

 

Dokładna lokalizacja szczytu Ochodzita została już wspomniana. Jest to miejscowość, która słynie z koronek i Muzeum Koronki. Ochodzita znajduje się w Koniakowie, a właściwie tuż za ścisłym centrum wioski, około 40 km na południe od Bielska-Białej. Punktem charakterystycznym, przy którym należy się zatrzymać, by rozpocząć wędrówkę, jest Karczma Ochodzita, przy której jednocześnie można pozostawić swój samochód.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Zobacz koniecznie: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Zanim jednak tu dojedziecie, to musicie kierować się drogą A1 i następnie drogą wojewódzką 943. Im bliżej celu, tym droga coraz bardziej zaczyna przypominać typowe górskie warunki. Za miejscowością Wisła, pojawią się górskie serpentyny, na których należy zachować szczególną ostrożność. Szczególnie, że towarzyszyć będą Wam również piękne, górskie widoki. Dojeżdżając do Koniakowa, musicie kierować się cały czas prosto. Praktycznie na samym końcu tej koronkowej miejscowości, Waszym oczom ukaże się Karczma Ochodzita, naprzeciwko której znajduje się bezpłatny parking, na którym można będzie pozostawić swój samochód, po lewej stronie.

 

Szlak na szczyt Ochodzitej

 

Jeśli chodzi o to, jak dotrzeć na Ochodzitą, to do wyboru macie tylko jedną trasę. Na szczęście, nie jest ona zbyt skomplikowana, bo czas przejścia to około 10-15 minut. Mało tego, z powodzeniem można się tu wybrać z wózkiem.

 

Tutaj znajdziesz popularne atrakcje turystyczne w Beskidach:

 

 

 

 

Szlak rozpoczyna się przy Karczmie Ochodzita. Charakterystycznym znakiem są tu betonowe płyty. Początek wędrówki na pewno nie będzie zachwycał. Ale im wyżej, tym coraz piękniej, a wręcz bajecznie. Szczególnie zjawiskowe są tu wschody i zachody słońca, na które przyjeżdżają turyści, którzy wybrali Beskid Śląski na miejsce swojego urlopu. Są takie dni, że bywa tu naprawdę gwarno.

 

Ochodzita - co znajduje się na szczycie?

 

Zdobycie tego szczytu nie jest zbyt skomplikowane, bo dotrzecie tu po około 15 minutach. Od razu, Waszym oczom ukaże się piękna panorama, ale nie tylko. Warto podkreślić, że na szczycie Ochodzitej znajduje się również kilka innych charakterystycznych punktów, które czynią ten szczyt wyjątkowym. 

 

 

fot. Karol Wiak

 

A jest to m.in. słynna brama z napisem "Ochodzita", niewielka kapliczka Matki Boskiej Królowej Gór, czy pomnik św. Jana Pawła II oraz wspomniana wcześniej stacja przekaźnikowa oraz tablica pamiątkowa. Po "trudach" wędrówki można odpocząć na charakterystycznej ławeczce, z której można podziwiać przepiękne widoki na te bliższe i nieco dalsze szczyty górskie.

 

Planujesz rodzinny wypoczynek? Sprawdź domki w Beskidach:

 

 

Domki ZAWObaJa

Domki ZAWObaJa

Zawoja, ul. Zawoja

Domki Zawoja 10
Szczyrkowe Zacisze

Szczyrkowe Zacisze

Szczyrk, ul. Skrzyczeńska

Domki Szczyrk 9.8
Domek Pentelka

Domek Pentelka

Wisła, ul. Władysława Reymonta

Domki Wisła 9.8

 

 

W sezonie zimowym funkcjonuje tu stacja narciarska OchodzitaSKI, wyposażona w wyciąg orczykowy o długości 850 metrów. Do wyboru jest aż 5 tras zjazdowych o długości 4,5 km. Mają różny stopień trudności, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

 

Panorama z Ochodzity - co można zobaczyć?

 

Skoro jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w polskich górach, to warto wspomnieć, jakie szczyty można zobaczyć ze szczytu Ochodzitej, przy sprzyjającej pogodzie. Dobre oko dostrzeże nawet Tatry. Jeśli wybieracie się na wschód słońca lub zachód słońca, to możecie nastawić się na wspaniałe przeżycia górskie.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Dobrze widoczny jest Beskid Żywiecki i takie szczyty, jak Pilsko, Rycerzowa, Romanka, Wielka Racza, czy Lipowski Wierch. Dobrze widoczne są również szczyty Małej Fatry, takie jak Stoh, Wielki Rozsutec, czy Wielki Krywań Fatrzański.

 

Poznaj: 5 najbardziej malowniczych miejsc w polskich górach. Co warto zobaczyć?

 

Dostrzeżenie Wielkiego Chocza, jednego z charakterystycznych szczytów Gór Choczańskich, okazuje się być znacznie trudniejsze. Jednakże z tego punktu, można dostrzec wiele innych szczytów, takich jak Wielki Połom w pasmie Beskidu Śląsko-Morawskiego, który stanowi granicę między Czechami a Słowacją, oraz najwyższy szczyt Beskidu Śląsko - Morawskiego - Łysa Góra, którą można rozpoznać po wysokim maszcie nadajnika telewizyjnego. Również pagórki Beskidu Śląskiego są widoczne, wraz z takimi reprezentantami jak Czantoria, Stożek czy Barania Góra. Można zobaczyć też wschodnią część Beskidu Małego, znane jako Góry Zasolskie. Jednak najbliżej widać oczywiście zabudowania Koniakowa.

 

Noclegi w pobliżu Ochodzity

 

Jeśli zamierzacie zdobyć ten widokowy szczyt, to warto jest zastanowić się nad tym, gdzie warto zarezerwować swój wymarzony nocleg. Najprościej będzie zdecydować się na kwatery i pokoje w Koniakowie, które są najbliżej szczytu Ochodzitej.

 

Jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać tu z innej miejscowości regionu Beskidu Śląskiego. Dużo osób decyduje się na apartamenty w Wiśle lub domki w Szczyrku, dzięki czemu mają możliwość odkrywania uroków całego regionu.

 

Średni koszt noclegów w Koniakowie rozpoczyna się od 80 zł od osoby za dobę. Każdy znajdzie tu nocleg dopasowany do własnych potrzeb.

 

Sprawdź noclegi w Koniakowie:

 

 

 

 

Ochodzita to prawdziwa wisienka na torcie, jeśli chodzi o urlop w Beskidach. Ta bezleśna góra udostępnia niezwykłą panoramę. O tym, jak jest tu pięknie, warto przekonać się osobiście.

 

 

Zdjęcie główne: fot. Karol Wiak

Następny artykuł Dzień Bezpiecznego...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!