Kazimierz Dolny i Wąwóz Korzeniowy Dół. Świetna opcja na rodzinną wyprawę

Kazimierz Dolny i Wąwóz Korzeniowy Dół. Świetna opcja na rodzinną wyprawę

Kazimierz Dolny to bez wątpienia jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. W weekendy panuje tu prawdziwe oblężenie.Turyści przyjeżdżają tu z całej Polski, a swój wolny czas najczęściej spędzają na Rynku, bulwarze nadwiślańskim, w ruinach zamku, czy na Górze Trzech Krzyży. Warto jest jednak wybrać się w okolice Kazimierza Dolnego, by odwiedzić Wąwóz Korzeniowy Dół, który zachwyca o każdej porze roku.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że wizyta w Kazimierzu Dolnym zawsze jest równoznaczna z mile spędzonym czasem. To popularne miasto, największe oblężenie przeżywa przede wszystkim w sezonie letnim, kiedy organizowane są tu liczne imprezy i festiwale. W sezonie jesienno-zimowym można tu zaznać odrobiny spokoju, eksplorując atrakcje turystyczne w Kazimierzu Dolnym.


Ta perełka Lubelszczyzny to nie tylko piękne zabytki, czy miejsce spotkań. Warto podkreślić, że znajdziemy tu wspaniałe trasy spacerowe. Należy zaliczyć tu chociażby wąwozy w Kazimierzu Dolnym. Jest wśród nich prawdziwa perełka, która jest chętnie odwiedzana o każdej porze roku. To Wąwóz Korzeniowy Dół, który warto odwiedzić, jeśli zdecydowaliście się wybrać apartamenty Kazimierz Dolny.


Poznaj: 5 najpiękniejszych polskich wąwozów, które warto zobaczyć


Wąwóz Korzeniowy Dół - najważniejsze informacje


Wąwóz Kazimierz Dolny to świetny przykład miejsca, znajdującego się poza ścisłym centrum, które cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Jest to przykład wąwozu lessowego, o długości 700 metrów, który jest chętnie odwiedzanym miejscem, zarówno zimą, jak i latem.fot. Karol Wiak

To, co szczególnie zachwyca w jego przypadku to fakt, że potrafi zauroczyć piękną przyrodą i wijącym się systemem korzeni, który tworzy naprawdę fascynujący obraz. Jesienią oraz wiosną dominuje tu feeria barw, dlatego też jest tak chętnie odwiedzanym miejscem.


Wąwóz ma formę głębocznicy i charakteryzuje się pionowymi ścianami, które pozbawione są roślinności. Dno wąwozu niegdyś było wykorzystywane niegdyś jako droga. Korzeniowy Dół nie posiada żadnych bocznych odgałęzień.


Zobacz również: Kraina Lessowych Wąwozów - najlepsze pomysły na udany weekend


Kazimierz Dolny wąwóz znajduje się na obrzeżach miasta, we wschodniej jego części - Doły. 


Jak powstał Korzeniowy Dół?


Okazuje się, że jest to jedno z kilku tego typu miejsc. Wąwozy Kazimierz Dolny zachwycają swoim pięknem, jednak to Korzeniowy Dół jest tym najpopularniejszym. Długość wszystkich tego typu wąwozów w okolicy Kazimierza sięga nawet 11 km na km2. To całkiem sporo.


Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak powstał Wąwóz Korzeniowy Dół, to trzeba podkreślić, że powstał on w wyniku erozji wodnej skał lessowych. Istotna jest tu również działalność człowieka, który doprowadził do koncentracji spływu wody opadowej oraz tej z wiosennych roztopów, które to rozcinały pokrywy lessowe. A samo dno wąwozu zostało pogłębione na skutek przejeżdżających tu pojazdów i prowadzenie dróg po stromych zboczach.fot. Karol Wiak

Less jest skałą pylastą, o charakterystycznym kolorze żółtawym. Powstał on ze zwietrzałych materiałów, które były wywiewane przez wiatr spod czoła lądolodu w czasie trwania ostatniego zlodowacenia.


Wąwóz Korzeniowy Dół urzeka swoim pięknem, a największą atrakcją tego miejsca jest system korzeniowy. Każdy kto zdecydował się na noclegi na Lubelszczyźnie i miał okazję odwiedzić to miejsce, zdaje sobie sprawę z faktu, że można wykonać tu naprawdę piękne zdjęcia.


Jak dojechać do Wąwozu Korzeniowy Dół?


Dojazd do tego popularnego wąwozu, w okolicy Kazimierza Dolnego, nie powinien stanowić żadnego problemu. Zdecydowanie łatwiej jest tu dojechać od strony Lublina, czy Poniatowej - nie ma konieczności przejeżdżania przez ścisłe centrum, co czeka osoby, które jadą od strony Puław.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Wąwóz Korzeniowy Dół znajduje się około 2,5 km na wschód od rynku w Kazimierzu Dolnym. Samochodem można dojedziecie tu po około 5 minutach. Wpisując tę atrakcję w nawigację, otrzymacie tę najlepszą i najkrótszą drogę.


Parking przy Wąwozie Korzeniowy Dół - ile trzeba zapłacić?


W związku z tym, że jest to dość popularne miejsce w Kazimierzu Dolnym i chętnie odwiedzanym przez zmotoryzowanych, to na turystów czekają tu dwa parkingi płatne. Jeden znajduje się 100 m przed wejściem do wąwozu, a drugi kawałek dalej. 


Przeczytaj: Parkowanie w turystycznych kurortach. Poznaj najważniejsze wskazówki


Opłata jest naliczana godzinowo, a postój kosztuje 5 zł za godzinę. W weekend może pojawić się problem z zaparkowaniem, dlatego dobrze będzie przyjechać tu o dość wczesnej porze.


Wąwóz Korzeniowy Dół spacer - odkryj popularną atrakcję Kazimierza Dolnego


Po zaparkowaniu samochodu, prawdziwą przyjemnością będzie spacer po tym wąwozie. Na samym jego początku znajduje się jeszcze kasa biletowa. Opłata za wstęp wynosi 3 zł (płatność tylko gotówką), a do przejścia mamy odcinek o długości około 500 metrów. Przy wejściu do wąwozu znajduje się również restauracja Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa i toalety.fot. Karol Wiak

Po minięciu kasy biletowej, naszym oczom niemal od razu ukazują się wspaniałe widoki i piękna przyroda. Przez dno wąwozu prowadzi zielony szlak. Pewnego rodzaju utrudnieniem, z którym należy się tu liczyć, są bez wątpienia inni turyści. Każdy chce wykonać tu pamiątkowe zdjęcie, a trasą przemierzają tłumy. Dlatego też zaleca się tu przyjechać stosunkowo wcześnie lub pod wieczór - wówczas turystów jest zdecydowanie mniej.


Zobacz również: Kazimierz Dolny jakiego nie znasz. Odkryj jego piękno na nowo


Wąwóz Korzeniowy Dół jest ogólnie bardzo przyjemny na spacer. To, co zwraca szczególną uwagę to bez wątpienia ściany. Przez pierwsze 100 metrów wędrówki wznoszą się na 2-4 metry. Rośnie tutaj starodrzew dębowy. 


Prawdziwa uczta dla oczu pojawia się kawałek dalej. W środkowym odcinku wąwozu,ściany zaczynają się wspinać nawet do 8 metrów wysokości! Wszystko wzbogacone piękną przyrodą. Czego chcieć więcej?


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Kazimierzu Dolnym:Veranda Zacisze

Veranda Zacisze

Kazimierz Dolny, ul. Doły

Apartamenty Kazimierz Dolny 9.8
Apartamenty Senatorskie

Apartamenty Senatorskie

Kazimierz Dolny, ul. Senatorska

Apartamenty Kazimierz Dolny 9.9
Pokoje gościnne

Pokoje gościnne

Kazimierz Dolny, ul. Nadwiślańska

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.7Podczas najbliższej wizyty w Kazimierzu Dolnym, warto odwiedzić to miejsce. Wiosna, która tu zagości, będzie wyglądać naprawdę zjawiskowo.Następny artykuł Wiosenne tradycje i...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej