Kołobrzeskie Pomniki
9,4 /10

Ocena na podstawie 37 opinii

Dodaj opinię

Opinie

Byłeś w tym miejscu? Podziel się swoimi wrażeniami.

Ocena9.4

Dodaj opinię

Opis obiektu

Pomnik Biskupa Dunina

Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina - usytuowany został w pobliżu konkatedry od strony ul. Armii Krajowej i jest dziełem koszalińskiego rzeźbiarza Zygmunta Wujka. Na dwumetrowym cokole widnieje postać arcybiskupa w stroju liturgicznym.

Marcin Dunin był więziony przez Prusaków w twierdzy kołobrzeskiej od 9 października 1839 r. do 3 sierpnia 1840 r. tutaj należy wyjaśnić, że twierdza kołobrzeska, oprócz zadań czysto wojskowych, pełniła również funkcję miejsca zsyłki ludzi niewygodnych politycznie dla ówczesnych władz pruskich. Kara twierdzy polegała na tym, że skazany był odseparowany od swojego środowiska.

Do twierdzy arcybiskup został zesłany ze względu na swoje poglądy w sprawie tzw. małżeństw mieszanych (małżonkowie wyznają różne religie). Pruskie prawo stanowiło, że synowie przyjmują religię ojca, a córki matki. Prawo kościelne wymagało w takim przypadku wychowania wszystkich dzieci w duchu religii katolickiej. Arcybiskup w podległych mu diecezjach nakazał przestrzegać prawa kościelnego. Wyrastające kraty z prawej i lewej strony postaci na pomniku symbolizują uwięzienie arcybiskupa.

Tablica od strony szczytu cokołu informuje, że arcybiskup tytułował się prymasem. Król pruski zakazał używać tego tytułu, ale biskup nadal go używał. Prymas w okresie bezkrólewia miał uprawnienia interrexa, czyli zastępującego króla. Marcin Dunin żył w okresie, kiedy Polska została podzielona przez państwa zaborcze. Interrex kojarzył się Polakom z władzą polską i jednością narodu. Widniejąca na szczycie pomnika korona królewska to symbol władzy prymasowskiej (interrexa).

Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów symbolizuje wierność Niepodległej. Turysto, warto zatrzymać się choćby na chwilę przed pomnikiem tego wielkiego Polaka i oddać mu cześć.

Pomnik Sanitariuszki

Pomnik Sanitariuszki - znajduje się w strefie uzdrowiskowej miasta przy ul. Gen. W. Sikorskiego. Został wkomponowany w skwer parkowy, roślinność jest tłem dla pomnika. Odsłonięty został w 1980 roku, projektantem był artysta rzeźbiarz Adolf Cogiel z Wrocławia. Scena figuralna pomnika została odlana w brązie.

Przedstawia klęczącą dziewczynę ubraną w żołnierski mundur, z przewieszoną przez ramię torbą, na której widnieje krzyż. Dziewczyna udziela pomocy medycznej i pociesza rannego żołnierza. Wzorem dziewczyny na pomniku była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak. Poległa podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 roku, ściągając z pola walki rannego żołnierza.

Wykonawca pomnika na podstawie zdjęcia odwzorował jej twarz. Są tacy, którzy twierdzą, że pomnik Sanitariuszki jest najpiękniejszym ze wszystkich pomników w Polsce. Być może należy przyznać im rację, lecz nie w tym tkwi jego wyjątkowość. Wzniesiony został dla uczczenia wszystkich sanitariuszek poległych podczas II wojny światowej; one nie walczyły, lecz ginęły udzielając pomocy medycznej żołnierzom.

Jest on jedynym w Polsce i Europie pomnikiem, oddającym cześć sanitariuszkom. Turyści często fotografują się przed pomnikiem, zapewne i Ty zechcesz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Pomnik Zaślubin z Morzem

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem - stoi przy nadmorskim deptaku, który prowadzi od portu do morza spacerowego. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 3 listopada 1963 r. Jest on dziełem inż. arch. Wiktora Tolkina. Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy to symbole tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku.

Prześwit pod pomnikiem symbolizuje- "okno na świat", czyli port. Przejście z jednej strony pomnika na drugą przez "okno" na bezdechu przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia. Warto spróbować. Nie wszyscy wiedzą, że zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. Akt zaślubin był symbolem dostępu do morza. Główna uroczystość nie odbyła się w miejscu gdzie stoi pomnik, lecz na tarasie Fortu Ujścia (obecnie latarnia morska).

Zaślubiny z morzem można porównać do ślubu kawalera z panną. Zaszczytu bycia panem młodym dostąpił prosty żołnierz z sumiastym wąsem, kapral Franciszek Niewidziajło. Pierścień do morza został wrzucony ze wschodniego falochronu portowego u podnóża jego główki. Kiedy będziesz stał na falochronie i podziwiał wpływające statki, pomyśl o tamtych odległych, a jakże bliskich czasach.Źródło:
Oficjalny Serwis Internetowy Miasta Kołobrzeg

W pobliżu

Kołobrzeg

Kołobrzeskie Kościoły

Kołobrzeg
Odległość: 39 m

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Mariacka 5, Kołobrzeg
Odległość: 41 m

Taras widokowy na wieży katedry w Kołobrzegu

Mariacka 5, Kołobrzeg
Odległość: 41 m

Pomnik Turystki w Kołobrzegu

Skwer Miast Partnerskich, Kołobrzeg
Odległość: 76 m

Klubokawiarnia Centrala

Wąska 1, Kołobrzeg
Odległość: 91 m

Skwer 750lecia w Kołobrzegu

skwer 750-Lecia, Kołobrzeg
Odległość: 95 m

Restauracja Zakątek

Gabriela Narutowicza 3/9, Kołobrzeg
Odległość: 94 m

Gospoda Pod Dwoma Łabędziami

Armii Krajowej 30b, Kołobrzeg
Odległość: 139 m

Restauracja Domek Kata

Ratuszowa 1, Kołobrzeg
Odległość: 144 m

Karczma Solna

Zygmuntowska 24, Kołobrzeg
Odległość: 776 m

Salior Bar

Warzelnicza 1, Kołobrzeg
Odległość: 880 m

Caffe Nuta

Solna 1, Kołobrzeg
Odległość: 894 m

Kołobrzeskie Kościoły

Kołobrzeg
Odległość: 39 m

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Mariacka 5, Kołobrzeg
Odległość: 41 m

Taras widokowy na wieży katedry w Kołobrzegu

Mariacka 5, Kołobrzeg
Odległość: 41 m

Pomnik Turystki w Kołobrzegu

Skwer Miast Partnerskich, Kołobrzeg
Odległość: 76 m

Klubokawiarnia Centrala

Wąska 1, Kołobrzeg
Odległość: 91 m

Skwer 750lecia w Kołobrzegu

skwer 750-Lecia, Kołobrzeg
Odległość: 95 m

Noclegi w okolicy

Tanie pokoje w centrum Kołobrzegu

Tanie pokoje w centrum Kołobrzegu

Narutowicza 3, Kołobrzeg
Apartamenty Tomcio Paluch

Apartamenty Tomcio Paluch

Ratuszowa 1a, Kołobrzeg
Pokoje Mariacka

Pokoje Mariacka

Mariacka 26, Kołobrzeg

Inne pomniki, rzeźby w okolicy

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Bulwar Jana Szymańskiego 12, Kołobrzeg

Pomniki, rzeźby

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!