Koszyce - atrakcje i ciekawe miejsca

Koszyce - atrakcje i ciekawe miejsca

Koszyce to jedno z najciekawszych miast Słowacji. Położone na wschodzie kraju zachwyca turystów przepięknymi zabytkami oraz unikalną przyrodą, która tu znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Koszyce – ciekawe miejsca


Do najciekawszych miejsc w Koszycach trzeba zaliczyć ścisłe centrum tego miasta, nad którym góruje monumentalna katedra św. Elżbiety. Oryginalna bryła powstała w średniowieczu, ale na skutek klęsk żywiołowych kościół trzeba było odbudowywać. Na szczęście zachowało się wiele oryginalnych, gotyckich elementów architektury. Zachwyca nie tylko wyjątkowy kształt katedry – jej wystrój także zasługuje na chwilę uwagi. Szczególnie ołtarz główny z gotyckimi malowidłami tablicowymi. Przy katedrze znajduje się kolejny wyjątkowy zabytek gotyckiej architektury. Jest to kaplica św. Michała, dawniej pełniąca rolę kaplicy cmentarnej.

 

Poszukaj nocegu w Koszycach i spędź w tym mieście chociaż kilka dni. Wejdź i zobacz: Oferty noclegów w Koszycach


Katedra to na pewno najsłynniejszy zabytek Koszyc, ale w obrębie rynku znajduje się jeszcze wiele innych ciekawych miejsc. Jednym z nich jest średniowieczna Wieża Urbana. Dawniej pełniła funkcję katedralnej dzwonnicy, natomiast obecnie mieści się tam muzeum figur woskowych. Zobaczycie tam podobizny zarówno patronki miasta św. Elżbiety oraz budowniczego katedry Mistrza Stefana, jak i Andy’ego Warhola.

Po wyjściu z wieży zachęcamy do złapania oddechu – a najlepszym miejscem na to jest pobliski park. Turyści przychodzą tam nie tylko po to, by skryć się w cieniu drzew, ale zobaczyć także wyjątkową fontannę. W dzień woda tryska z niej do rytmu muzyki, a po zachodzie słońca do tego spektaklu dodawane są jeszcze efekty dźwiękowe. W parku warto zobaczyć także „grające drzewo”, czyli metalową konstrukcję z dwudziestoma dwoma dzwonami.

Jeśli chcecie poznać region, to wszystkie informacje w pigułce znajdziecie w Muzeum Wschodniosłowackim, które uważane jest za jedno z najważniejszych muzeów kraju. Zgromadzono tam eksponaty, które prezentują przyrodę i historię regionu. Poszczególne filie rozsiane są po całym mieście. Warto również zajrzeć do Muzeum Lotnictwa oraz Muzeum Tokajskiego Szlaku Wina. W tym ostatnim poznacie winiarskie tradycje regionu. A jeśli będziecie gościć w Koszycach we wrześniu, być może traficie na doroczne Święto Wina. To świetna okazja, by zajrzeć do zakamarków słowackich winnic.

 

Atrakcje w Koszycach


Będąc w Koszycach warto też wybrać się do miejskiego zoo, jednego z największych w Europie ogrodów zoologicznych. Zobaczycie tu największą wolierę oraz oraz największy wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Pracownicy zoo zajmują się też hodowlą koni huculskich. Stado jest całkiem pokaźne, a konie świetnie sprawdzają się między innymi na hipodromie.

A może by tak ujrzeć miasto z góry? Najlepszą panoramę Koszyc zobaczycie z wieży widokowej Hradová, która zlokalizowana jest w parku leśnym miasta. Wybudowano ją na wzgórzu, dlatego to tak dobre miejsce obserwacyjne. W pobliżu wieży można odkryć jeszcze resztki murów XV-wiecznego grodziska.

Jeśli widoki zachęciły was do poznania okolic Koszyc, koniecznie wybierzcie się do Jaskini Jasowskiej. Jest oddalona od miasta o około 34 kilometry, ale naprawdę warto pokonać tę odległość. Jaskinia od lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oglądając wyjątkowe formacje skalne, zrozumienie dlaczego. W neolicie była wykorzystywana jako mieszkanie, a w czasach wojen – jako schronienie okolicznej ludności. Dzisiejsi turyści mogą zobaczyć tylko niewielką część korytarzy, a przejście dostępnej trasy zajmie około 45 minut.

 

Widok na Koszyce. fot. petkation (pixabay.com CC0)
Katedra św. Elżbiety. fot. Thomas Quine (flickr.com CC BY 2.0)
Katedra św. Elżbiety - wnętrze. fot. Thomas Quine (flickr.com CC BY 2.0)
Park w Koszycach. fot. Tony Bowden (flickr.com CC BY-SA 2.0)

Następny artykuł Pogoda na sierpień 2017

Komentarze (1)

Cassi

Właśnie wybieramy się do Koszyc i przydadzą się nam te wskazówki.Czy do jaskiń w Słowackim Krasie, m.in. jaskini jasowskiej obowiązuje wcześniejsza rezerwacja?

Zobacz również