Debreczyn - atrakcje i ciekawe miejsca

Debreczyn - atrakcje i ciekawe miejsca

Debreczyn, położony na wschodzie Węgier to najważniejsze miasto Wielkiej Niziny Węgierskiej i zarazem drugie, co do wielkości miasto na Węgrzech. Choć nie tak głośne jak Budapeszt, swoim gościom ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przekonajcie się, że wschodnie Węgry są atrakcyjnym miejscem do spędzenia tegorocznych wakacji.

Co warto zobaczyć w Debreczynie? Już spieszymy z przybliżeniem Wam największym atrakcji turystycznych tego miejsca.

Ulica Targowa


Nasze zwiedzanie rozpocznijmy od słynnej głównej ulicy w Debreczynie a mianowicie ulicy Targowej. To na niej przy numerze 54 znajduje się siedziba władz komitatu – Megyeháza. Budynek  w odcieniach czerwieni i różu zakończony jest charakterystyczną strzelistą wieżą. Warto dodać, że Megyeháza zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów secesji na Węgrzech.

 

Mały Kościół

Mniej więcej w połowie ulicy Targowej znajdziecie Mały Kościół (Zbór Kalwiński). Świątynia powstała w XVIII wieku i wyróżnia ją biała wieża z zegarem.

Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście do jakiego miasta na Węgrzech udacie się tego lata, skorzystajcie z naszej małej podpowiedzi:
Noclegi Budapeszt
Noclegi Hajdúszoboszló
Noclegi Eger


Wielki Kościół


Na końcu ulicy Targowej znajduje się wspaniały i majestatyczny Wielki Kościół (Zbór Kalwiński). W oczy rzucają się dwie wieżyczki, na których umieszczone są zegary. Świątynia prezentuje się naprawdę wyjątkowo i warto zwiedzić ją podczas wypoczynku w mieście.

Hotel Aranybika

Na uwagę zwiedzających zwraca także hotel Aranybika, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się gospoda Jánosa Bika. W hotelu znajduje się księgarnia imienia Magdy Szabó, która była jedną z najbardziej znanych węgierskich pisarek. Pochodziła z Debreczyna, tutaj pracowała jako nauczycielka i tworzyła swoje dzieła. W księgarni wisi portret Magdy Szabó oraz kilka półek z jej powieściami.

Ciekawostką jest to, że Debreczyn jest dla nas Polaków odpowiednikiem Torunia. A to za sprawą pysznych pierników, których nie można nie spróbować będąc w Debreczynie.

Wielki Las (Nagyerdő)

Obowiązkową atrakcją w Debreczynie jest Wielki Las. Tutaj naprawdę poczujesz klimat tego miejsca a także najlepiej poznasz specyfikę wschodniego obszaru Węgier. Znajdują się tutaj baseny, kąpieliska termalne, ogród botaniczny, jeziorko oraz liczne restauracje. W Wielkim Lesie ponadto znajdują się liczne pomniki, przy których warto zatrzymać się na chwilę i oczywiście zrobić zdjęcie. Głównym punktem parku jest Jezioro Żabie wraz z fontannami. To prawdziwa atrakcja dla turystów. Wokół jeziora znajdują się podesty do opalania, na których spokojnie można oddawać się błogiemu lenistwu. Piknik z widokiem na malownicze jezioro to strzał w dziesiątkę! Oprócz podestu w parku rozmieszczone są alejki, pozwalające na powolne, rodzinne spacery. Dzieciom spodoba się z pewnością nowoczesny plac zabaw. Jego powierzchnia wynosi blisko 600 metrów kwadratowych. Co czeka w środku na dzieci? Nie lada atrakcją będzie gigantyczna żaba a także boisko z konstrukcjami linowymi i domki zabawowe. Dla fanów gry w szachy i jazdy na rowerze także coś się znajdzie.


Interaktywne Centrum Nauki Agóra

Co warto jeszcze zobaczyć w Debreczynie? Kolejnym ciekawym miejscem w Debreczynie jest Centrum Nauki Agóra. Jeśli zdecydujecie się odwiedzić to miejsce – a zachęcamy do tego gorąco – będziecie mogli wypróbować ponad 30 interaktywnych gier oraz wziąć udział w eksperymentach. Gdyby to okazało się dla was niewystarczające, polecamy skorzystanie z obserwatorium astronomicznego, znajdującego się w wieży budynku. Niebo w Debreczynie jest za każdym razem zachwycające!

Malowniczy ogród botaniczny

Jeśli dojdziecie do wniosku, że wciąż za mało Wam spacerów i kontaktu z przyrodą, zachęcamy do  odwiedzenia ogrodu botanicznego. Na jego obszarze znajduje się prawie 600 gatunków roślin. Ogród ma się czym pochwalić. Przede wszystkim wspaniałym dendarium zawierającym ponad 750 gatunków roślin. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zbiory roślin tropikalnych oraz kolekcję kaktusów i sukulentów (jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej).

Celem Waszej wakacyjnej podróży jest Budapeszt? Doskonale się składa bo specjalnie dla Was przygotowaliśmy ściągawkę największych atrakcji turystycznych w mieście: Budapeszt - atrakcje i ciekawe miejsca.

Rodzinna wycieczka do Zoo

Miłośnikom zwierząt polecamy gorąco Zoo w Debreczynie, które powstało w 1958 roku. Powierzchnia Zoo wynosi prawie 17 ha. Jest więc wystarczająco dużo miejsca do przemierzenia. A co do zobaczenia? W Zoo znajduje się blisko 1500 zwierząt reprezentujących 165 gatunków. Warto wiedzieć, że Zoo wraz z lunaparkiem tworzy Park Kultury Wielki Las. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To zielona oaza, na obszarze której znajduje się ponad 350 chronionych gatunków roślin. 

Teatr Mgły

Trochę kultury podczas urlopu nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie – zachęcamy do obejrzenia jednego z filmów lub laserowej animacji wyświetlanych na ścianie nowoczesnej fontannie przy Wielkim Kościele – Teatrze Mgły. Jest to jedyna multimedialna fontanna na terenie Węgier.

Następny artykuł Budapeszt - atrakcje i...

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Zobacz również