Zadar - co koniecznie trzeba zobaczyć?

Szukacie najpiękniejszych zachodów słońca w Chorwacji? Musicie więc odwiedzić Zadar! Miasteczko w niczym nie ustępuje Dubrownikowi ani Splitowi, kusząc turystów urokliwymi zakątkami i atrakcjami. Zapraszamy na spacer po Zadarze!

Zadar to ponad trzy tysiące lat historii – z czasów rzymskich pozostały tu ruiny forum, będącego największym w tej części wybrzeża Adriatyku. Powstało już za czasów cesarza Augusta, o czym informują wyryte w kamieniu napisy. Nie są w całości widoczne, gdyż częściowo zakryły je fundamenty kościoła św. Donata.

Kościół to kolejny ważny dla Zadaru zabytek. Pochodzi jeszcze z czasów przedromańskich, a jego cylindryczny kształt sprawia, że trudno znaleźć podobną budowlę w innych częściach Europy. Kościół św. Donata nie pełni już funkcji sakralnych – latem jego wnętrza rozbrzmiewają muzyką organową. Koncerty te cieszą się ogromną popularnością wśród wypoczywających w Zadarze turystów.

Nie można odpuścić sobie także spaceru najsłynniejszą ulicą w Zadarze! Wzdłuż Kalelarga zlokalizowane są kawiarenki i restauracje, a jej zabudowa po prostu urzeka. Co ciekawe, z naszego punktu widzenia kamieniczki przy Kalelarga trudno uznać za zabytki – powstały niedługo po drugiej wojnie światowej w miejscu zniszczonych budowli.

Spacer po Zadarze najlepiej zakończyć nad morzem. Tam na turystów czekają kolejne atrakcje – morskie organy oraz instalacja „Pochwała Słońca”, która, z zachowaniem proporcji, odtwarza cały Układ Słoneczny. Instalację najlepiej oglądać po zmroku, gdyż w ciągu dnia kumuluje energię, by w nocy emitować światło, tworząc wielobarwny spektakl. Wszystkiemu towarzyszy dźwięk morskich organów.

„Morske Orgulje” znajdują się w podwodnej części promenady. Woda, przechodząc przez skomplikowany system rur, wydaje niesamowite dźwięki. Latem przy morskich organach co chwilę napotykamy zasłuchane w nie osoby.

Najpiękniejsze miejsca w Zadarze możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć – zapraszamy!

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również