Masyw Śnieżnika - niezwykłości, które trzeba zobaczyć!

Masyw Śnieżnika - niezwykłości, które trzeba zobaczyć!

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie w Sudetach Wschodnich i zarazem jedno z najpiękniejszych miejsc w południowej Polsce i w całym województwie dolnośląskim. Nic więc dziwnego, że co roku w okolice te ruszają liczni turyści spragnieni pięknych, górskich widoków i odpoczynku od gwaru i zgiełku wielkich miast, poszukujący atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć w sudeckich okolicach.

Masyw Śnieżnika to bowiem nie tylko jego najwyższy szczyt, Śnieżnik, lecz wiele innych, ciekawych miejsc, które warto uwzględnić w programie swojej wycieczki. Malownicza okolica Masywu Śnieżnika oferuje odwiedzającym możliwość zobaczenia niezwykle malowniczej miejscowości Międzygórze, która nie bez powodu nazywana jest "architektoniczną perłą Sudetów".


W Międzygórzu znajduje się także drugi co do wielkości wodospad w Sudetach - Wodospad Wilczki, a także atrakcyjny dla najmłodszych turystów Ogród Bajek, w którym można podziwiać drewniane rzeźby najpopularniejszych postaci z polskich i europejskich bajek. Masyw Śnieżnika to także Jaskinia Niedźwiedzia z pozostałościami prehistorycznych zwierząt, a także położone w pobliżu miejscowości uzdrowiskowe, w których można napić się lokalnej wody mineralnej oraz poddać się zabiegom leczniczym.

Zachęcamy również do zajrzenia na: Sudety - gdzie się wybrać i co warto zobaczyć? aby nie przegapić żadnej ciekawej atrakcji i miejscówki w tym pięknym regionie.

 


Jaskinia Niedźwiedzia, fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Położenie geograficzne i garść podstawowych informacji o Masywie Śnieżnika


Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo górskie położone na terenie polskiej części Sudetów Wschodnich i drugie co do wielkości pasmo w całych Sudetach. Jest zlokalizowane tuż przy granicy polsko-czeskiej, na południowym-wschodzie Ziemi Kłodzkiej.

 

Najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika jest Śnieżnik - góra wznosząca się na wysokość 1424 m n.p.m. Na terenie Masywu Śnieżnika zbiegają się zlewiska trzech mórz - Morza Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Oprócz Śnieżnika, w Masywie Śnieżnika znajdują się także takie szczyty, jak m. in. Igliczna, Czarna Góra, Żmijowa oraz Trójmorski Wierch.


Masyw Śnieżnika jest najwyższym obszarem znajdującym się na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na jego najwyższym szczycie, Śnieżniku, spotykają się granice trzech krain historycznych - Śląska, Czech i Moraw. W Polsce nazwa ta funkcjonuje dopiero od czasów po II wojnie światowej - wcześniej góry te nazywane były Górami Śnieżnymi, ze względu na całoroczną pokrywę śnieżną, która na nich występuje.

 

Granice oddzielające Masyw Śnieżnika od pozostałych wzniesień są dość wyraźnie zaznaczone. Od zachodu, gdzie znajduje się Rów Górnej Nysy, oddziela go uskok tektoniczny o nazwie uskoku Wilkanowa. Jego północną i północno-wschodnią granicę wyznacza Biała Lądecka, która oddziela Masyw Śnieżnika od Gór Złotych. Na wschodzie granicę Masywu i Gór Bialskich wyznacza natomiast rzeka Morawka.


fot. krystynafilusz / zdjecia.nocowanie.pl

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w pobliżu Śnieżnika?


Turystyka w Masywie Śnieżnika cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W związku z popularnością tego miejsca w Polsce, znalezienie ofert noclegowych nie stanowi żadnego problemu. Na nocleg szczególnie warto zatrzymać się w okolicznych miejscowościach, które stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzania całej, obfitującej w atrakcje okolicy.

 

Świetnym rozwiązaniem będzie z pewnością nocleg w Międzygórzu - jednej z najbardziej urokliwych miejscowości w regionie. Jest to niewielka wieś leżąca u podnóża Śnieżnika i u wejścia na najpopularniejszy szlak na szczyt. W Międzygórzu znajdują się pensjonaty, hotele, wille oraz gospodarstwa agroturystyczne oferujące zakwaterowanie dla turystów przez cały rok.

 

Inną miejscowością, w której możemy się zatrzymać w sąsiedztwie Masywu Śnieżnika, jest Idzików. Noclegi w Idzikowie znajdziecie w miejscowych domkach, które świetnie sprawdzą się dla rodzin i większych grup. Świetnym punktem wypadowym na okolicę jest także Kletno, miejscowość w której znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia.

 

Noclegi w Kletnie i okolicach są dostępne w miejscowych gospodarstwach agroturystycznych, willach, pensjonatach, możemy także wynająć samodzielny apartament i cieszyć się swobodą i wygodą w trakcie trwania całego pobytu. Świetnym rozwiązaniem dla miłośników białego szaleństwa będzie natomiast apartament w Siennej, gdzie mieści się miejscowy Ośrodek Narciarski Czarna Góra, z którego można wyruszyć na Czarną Górę.

 

 

Niezwykłości Masywu Śnieżnika


Tereny Masywu Śnieżnika w największej części leżą po polskiej stronie - w naszym kraju znajduje się ok. 200 km2 tego pasma górskiego. Masyw Śnieżnika posiada bardzo ciekawą rzeźbę terenu - ma postać rozległego rozłogu, którego punktem zwrotnikowym jest Śnieżnik. Od najwyższego wzniesienia odchodzi sześć spłaszczonych "ramion", które są wyraźnie podzielone głębokimi dolinami erozyjnymi.


Budowa geologiczna Masywu Śnieżnika jest dość złożona: jest on częścią tzw. kopuły orlico-śnieżyckiej. Na jego terenie spotkać można skały w różnym wieku, spośród których najstarsze są paragnejsy i łupki serii strońskiej, które powstały z osadów dna morskiego ok. 650 milionów lat temu. Z tego okresu pochodzą także pokłady marmurów, które dość powszechnie występują na tych terenach.

 

Zlewisko trzech Mórz


Masyw Śnieżnika należy do zlewisk trzech mórz - Morza Czarnego, Bałtyckiego i Północnego. Jest przez to bardzo często określany mianem "Dachu Europy". Miejsce zlewisk trzech mórz znajduje się na zboczach Trójmorskiego Wierchu, którego nazwa wzięła się właśnie od tego zjawiska.

 

Polska część wód jest odprowadzana do Morza Bałtyckiego, poprzez potoki spływające do Nysy Kłodzkiej, która następnie wpada do Odry, mającej swoje ujście w Bałtyku. Po czeskiej stronie, wody potoków trafiają do Morawy, a następnie są transportowane do Morza Czarnego przez Dunaj. Wody spływające do Cichej Orlicy kończą natomiast swój bieg w Łabie i dalej, w Morzu Czarnym.

 

Romanowskie Źródła


W Masywie Śnieżnika znajdują się bardzo ciekawe źródła krasowe. Mieszczą się one w miejscowości Krowiarki, w okolicy Romanowa. Jest to największy w całych Sudetach zespół siedmiu wywierzysk, które dzieli odległość kilkudziesięciu lub kilkuset metrów.

 

Najwydajniejszym z nich jest wywierzysko usytuowane w odległości ok. 150 m od lokalnej drogi nr 33 w kierunku Romanowa. Owo wywierzysko można podziwiać o każdej porze roku, zarówno latem, jak i zimą, gdyż wypływająca z niego woda posiada stałą temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza.

Zobaczcie jakie ciekawostki kryją także Góry Opawskie - Perła Ziemi Opolskiej.


Świat roślinny i zwierzęcy Śnieżnika


Masyw Śnieżnika obfituje w bogaty świat roślinny i zwierzęcy. Jest to drugie, po Tatrach, miejsce na terenie Polski, w którym w swoim naturalnym środowisku występują kozice. Co ciekawe, to właśnie wizerunek tego zwierzęcia posiada w swoim herbie Śnieżnicki Park Krajobrazowy - jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc na mapie polski.

 


Kozice, fot. jarekgrafik / Pixabay.com

 

Na tym terenie przebiegają granice zasięgów występowania wielu różnych gatunków fauny i flory. Na tych terenach można spotkać roślinność charakterystyczną dla Sudetów, Karpat, Alp, a także terenów śródziemnomorskich.

 

W celu zapewnienia jej odpowiedniej ochrony, w 1981 r. powstał tu Śnieżnicki Park Krajobrazowy, który znajduje się nie tylko na terenie Masywu Śnieżnika, lecz swoim zasięgiem obejmuje także Góry Złote i Góry Bialskie. Oprócz niego, w Masywie Śnieżnika ulokowane są trzy rezerwaty przyrody - "Wodospad Wilczki", "Śnieżnik Kłodzki" i "Jaskinia Niedźwiedzia".

Zajrzyjcie również na Kotlina Kłodzka - jakie miejsca i atrakcje czekają na turystów? Ten region skrywa wiele ciekawostek i pięknych miejscówek do odkrycia.

 

Gatunki roślin występujące w Masywie Śnieżnika


Tereny Śnieżnika i okolic są zaliczane do jednych z najbardziej interesujących pod względem botanicznym obszarów na terenie Sudetów. Występuje na nich duże zróżnicowane gatunków, które mogło rozwinąć się w takim stopniu ze względu na bardzo korzystne podłoże na skałach węglanowych, obficie występujące na tych terenach. Sam wierzchołek Śnieżnika wznosi się 200 metrów ponad górną granicę lasu - obszary te porasta sztucznie wprowadzona tam kosodrzewina i borówczyska.

 

W znajdujących się poniżej lasach spotkać można m. in. paproć wietlicę alpejską, listerę sercową, starca kędzierzawego i storczyka Fuchsa. Natknąć się można także na alpejskie dzwonki brodate i tymotki alpejskie. Na południowo-wschodnim spłaszczeniu Śnieżnika znajduje się torfowisko wysokie, którego wiek szacuje się na ok. 2500 lat. Na łąkach wiosną kwitną żonkile i kwiaty ogrodowe - ich obecność wynika z pozostałości osadnictwa, które w tych rejonach sięgało dość wysoko.

 


Żonkile, fot. Blueberry / Pixabay.com

 

Świat zwierzęcy Śnieżnika


Na terenie Masywu Śnieżnika występują jelenie, sarny, dziki i muflony. W latach 70-tych XX w. na te obszary z Czech przywędrowały kozice, które w Polsce, poza Śnieżnikiem, występują jedynie w Tatrach. Z ptaków naturalnie występujących na tych terenach, warto wymienić m. in. cietrzewie, głuszyce i włochatki.


Jeleń, fot. rainhard2 / Pixabay.com

 

Z gadów warto zwrócić natomiast uwagę na żmiję zygzakowatą, od której nazwy wzięły takie charakterystyczne miejsca w tym regionie, jak chociażby Żmijowiec i Żmijowa Polana. Jednym z najbardziej interesujących przedstawicieli świata bezkręgowców zamieszkujących te tereny, jest z kolei gąsienicznik - gatunek poza Śnieżnikiem występujący jedynie na Kamczatce.

 

Śnieżnik - najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika


Śnieżnik to bardzo ciekawe pod względem fizjogeograficznym wzniesienie - stanowi bowiem bardzo rzadko spotykaną w Sudetach formę rozłogu (zwornika), z którego centralnego punktu, położonego na wysokości 1423 m n.p.m., rozchodzi się kilka ramion.


Najwyższy z grzbietów ciągnie się w kierunku południowo-zachodnim i to właśnie na nim są zlokalizowane wierzchołki Małego Śnieżnika (1326 m n.p.m.), Puchacza (1175 m n.p.m.) i Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.). Kolejne ramię odchodzące na południe nosi natomiast nazwę Mokrý hřbet i tworzy historyczną granicę pomiędzy Czechami i Morawami.


W kierunku wschodnim prowadzi krótki grzbiet, który kończy się na Przełęczy Płoszczyna, a na północy znajduje się grzbiet z najwyższym wzniesieniem w Stromej (1167 m n.p.m.). To właśnie tu, w miejscowości Kletno, mieści się najpiękniejsza jaskinia w Sudetach - Jaskinia Niedźwiedzia. Ostatni grzbiet odchodzi w kierunku północno-zachodnim, z najwyższym szczytem Czarna Góra (1205 m n.p.m.). Od niej grzbiet opada do Przełęczy Puchaczówka i biegnie ku dolinie Nysy Kłodzkiej.

 

Jak dostać się na Śnieżnik?


Na Śnieżnik wiodą cztery szlaki turystyczne - z Międzygórza, z Przełęczy Puchaczówka, z Kletna i z Kamienicy. Najpopularniejszą trasą turystyczną, którą można sprawnie pokonać także z dziećmi, jest szlak z Międzygórza. Łączny dystans do przejścia na tej trasie wynosi ok. 7 km.

 

Szlak rozpoczyna się w urocznej miejscowości Międzygórze, w której ulokowana jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu - słynny Wodospad Wilczki. Warto zatrzymać się przy nim na dłuższą chwilę w drodze na Śnieżnik. W Międzygórzu znajduje się także przepiękna architektura w stylu tyrolskim i norweskim.



fot. maruniug Marek Gibowski/ zdjecia.nocowanie.pl


Czerwony szlak na Śnieżnik za Międzygórzem wiedzie wzdłuż malowniczego potoku, który widać po prawej stronie. Po przekroczeniu mostku, zaczyna stopniowo piąć się ku górze. Dalej szeroka, szutrowa droga przechodzi w węższą, kamienną ścieżkę, która prowadzi lasem. Od końca ścieżki dzieli nas ok. godzina drogi. Po przejściu tego odcinka trafimy na Halę pod Śnieżnikiem, gdzie mieści się Schronisko na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta. Jest to jedyny taki obiekt w okolicy.

 

Od schroniska wiedzie zielony szlak, którego pokonanie zajmuje ok. 45 min. Ze szczytu możemy podziwiać piękne widoki, wśród których, przy dobrej pogodzie, można wypatrzeć Śnieżkę, a także oddalone od Śnieżnika o ponad 300 km aplejskie szczyty. Widoki są naprawdę wyborne i warto nasycić nimi oczy przed zejściem. Na szczycie spotkać można także charakterystyczną dla tego miejsca roślinność - kosodrzewinę.

 

Co widać na szczycie Śnieżnika?


Pod względem wysokości, Śnieżnik jest najwyższym wzniesieniem w Masywie Śnieżnika i 17. co do wysokości szczytem w całych Sudetach. Jest to także jedyna góra w całym masywie, która wznosi się ponad górną granicę lasu. Przebiegają przez nią granice zasięgów występowania miejscowej roślinności. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem - co roku wspinają się na niego turyści spragnieni pięknych, sudeckich widoków. Widnieje na liście Korony Gór Polski, przez co jest obowiązkowym przystankiem dla wszystkich zdobywców najwyższych szczytów w naszym kraju.

Zobacz również: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć

 

Na Śnieżniku możemy podziwiać wieżę widokową z czasów cesarza Wilhelma, a raczej jej pozostałości. Stara wieża widokowa liczyła sobie aż 33 metry wysokości i została uroczyście otwarta w 1899 r. Każdego lata wchodziło na nią ponad 5 tyś. turystów i miłośników gór. Przylegała do niej tzw. wieża schodowa. Konstrukcja ta przetrwała do roku 1973, kiedy to, ze względu na swój zły stan techniczny, została rozebrana. W 2020 r. rozpoczęte zostały prace, w wyniku których ma powstać zupełnie nowa wieża widokowa. Współczesna wieża widokowa ma mieć 34 m wysokości i będzie zbudowana w całości z metalu i szkła. Jej budowa na zakończyć się w 2022 r.


W drodze na szczyt, po czeskiej stronie spotkać można także pozostałości po dawnym schronisku - Domu Lichtensteinów. Niedaleko jego ruin znajduje się bardzo charakterystyczna rzeźba - kamienny słoń. Została ona ustawiona w tym miejscu przez członków niemieckiej grupy artystycznej Jescher, którzy mieli zwyczaj spotykać się na szczycie Śnieżnika. Jej nazwa podobno pochodzi od odgłosu, jaki "po niemiecku" wydaje z siebie kichający słoń. Pogłaskanie jego trąby "na szczęście" jest obowiązkowym punktem programu każdej wyprawy na Śnieżnik.

 


fot. Zdzisław Leśniak / zdjecia.nocowanie.pl

 

Masyw Śnieżnika i jego najważniejsze atrakcje


Masyw Śnieżnika to miejsce, które warto odwiedzać przez okrągły rok. Aktualnie tereny te cieszą się sporym zainteresowaniem nie tylko w miesiącach wiosennych i letnich, ale także w zimie. Wszystko to za sprawą nowoczesnego Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra, który powstał w 1996 r. we wsi Sienna i lat przyciąga na Czarną Górę liczne rzesze miłośników białego szaleństwa.


fot. Nocowanie.pl

 

Masyw Śnieżnika jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu - oferuje bowiem sporo atrakcyjnych miejsc, których zwiedzanie pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym - zdrową dawkę ruchu w górskiej scenerii z odkrywaniem nowych, wartych uwagi sudeckich miejsc.

 

Urokliwa wieś Międzygórze


Międzygórze to jedna z najpiękniejszych miejscowości znajdujących się tuż u podnóża Śnieżnika. Jest otoczona wysokimi górami i ulokowana w małej dolince. Przez centrum miejscowości przepływa górski potok Wilczka, który tworzy drugi co do wielkości wodospad w Sudetach - Wodospad Wilczki.

 

W Międzygórzu znajduje się także szlak prowadzący prosto na Śnieżnik, który został opisany powyżej. Ta niewielka, niepozorna wieś może poszczycić się bardzo ciekawą historią oraz przepiękną architekturą, która wprost nawiązuje do alpejskich tradycji.

Swój dzisiejszy wygląd i urok Międzygórze zawdzięcza działalności księżnej Marianny Orańskiej, która w XIX w. była właścicielką całej miejscowości. Za jej sprawą została ona przekształcona w znaną w całej Europie miejscowość letniskową, do której ściągali turyści z całego Starego Kontynentu. Wszystkie budynki pochodzące z tamtych czasów były wznoszone w modnym w alpejskich miejscowościach stylu tyrolskim, a większość z nich możemy podziwiać po dziś dzień, gdyż pełnią funkcję pensjonatów i sanatoriów.


fot. maruniug - Marek_Glibowski / zdjecia.nocowanie.pl


Wodospad Wilczki


Najważniejszą atrakcją w miejscowości jest jednak Wodospad Wilczki, który powstał na linii uskoku tektonicznego na potoku Wilczka (nazywanym także Wilczym Potokiem). Zwiedzanie okolic wodospadu jest bardzo komfortowe, gdyż tereny są świetnie przygotowane - liczący sobie 22 m wysokości Wodospad Wilczki okalają zadbane ścieżki, mostki oraz tarasy widokowe, w pobliżu ulokowany jest także kamienny mostek, na którym podobno uwielbiała zatrzymywać się księżna Marianna.

 

Zwiedzanie wodospadu jest możliwe zarówno za dnia, jak i w nocy, na co pozwalają regularnie rozmieszczone na jego terenie latarnie zapewniające całodobowy dostęp do światła. Cały ten teren wchodzi w skład Rezerwatu Przyrody "Wodospad Wilczki".



fot. Danuta Ludwiczak / zdjecia.nocowanie.pl


Ogród Bajek


W Międzygórzu znajduje się także inna, ciekawa atrakcja. Jest nią Ogród Bajek, którego zwiedzanie będzie prawdziwą gratką zwłaszcza dla najmłodszych. Ogród jest położony na zboczu góry i otoczony gęstymi lasami. Został założony w latach 20-tych XX w. przez Izydora Kristena, który podobno chciał w ten sposób oddać cześć spotkanemu w okolicy Duchowi Gór.

 

Na terenie Ogrodu Bajek znajdziecie liczne, wykonane z drewna, gałęzi, a także kamieni postacie z bajek, legend i opowieści. Wśród figur znajdują się m. in. Pinokio, Smerfy z Gargamelem i kotem Klakierem, Muminki, Koziołek Matołek, Kubuś Puchatek i wiele innych sympatycznych bohaterów dziecięcych historii.

 


fot. mamazuzi / zdjecia.nocowanie.pl

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie


Jedną z najznamienitszych atrakcji, jakie turystom oferuje Śnieżnicki Park Krajobrazowy i cały region Masywu Śnieżnika, jest Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapach mieści się ona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów zlokalizowanym w górze Stromej (1167 m n.p.m.). Jaskinia Niedźwiedzia to najdłuższa jaskinia w całych Sudetach oraz jeden z największych tego typu obiektów znajdujących się na terenie Polski. Dla turystów jest udostępniona do zwiedzania od 1983 r. Na jej terenie od 1977 r. znajduje się Rezerwat Przyrody "Jaskinia Niedźwiedzia".


Jaskinia posiada układ horyzontalny, a jej korytarze rozciągają się na łączną długość ok. 5 km. Znajdują się na trzech poziomach, z których jedynie górny i środkowy są dostępne do zwiedzania. Trasa turystyczna liczy sobie ok. 360 m, podczas których zwiedzimy ok. 500 m podziemnych korytarzy, znajdujących się we wnętrzu jaskini.

 

Co czeka na nas we wnętrzu Jaskini Niedźwiedziej?


Główną atrakcję podczas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej stanowią szczątki prehistorycznych zwierząt - na własne oczy możemy zobaczyć zachowane kości takich zwierząt, jak m. in. niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego oraz wielu innych zwierząt plejstoceńskich, które zamieszkiwały te tereny przed tysiącami lat.

 

Oprócz szczątków zwierząt, w Jaskini Niedźwiedziej możemy podziwiać także praktycznie wszystkie formy występujące w tego typu miejscach - stalaktyty, stalagnaty, nacieki grzybkowe, makarony, draperie i inne. Podczas zwiedzania można natknąć się także na żywą cześć ekosystemu jaskini - nietoperze.


Ta bogata i niezwykle zróżnicowana szata naciekowa Jaskini Niedźwiedziej co roku przyciąga do siebie liczne rzesze turystów, poszukujących nowych wrażeń oraz pragnących pogłębić swoją wiedzę o otaczającym ich świecie. Ze względu na charakterystyczny mikroklimat panujący w jaskini, jej zwiedzanie jest możliwe jedynie w niewielkich, 15-osobowych grupach.



fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Sztolnia Fluorytowa w dolinie Kleśnicy


W niedalekiej odległości od Jaskini Niedźwiedziej na turystów czeka jeszcze jedna miejscowa atrakcja. Jest nią czynna od kilku lat Sztolnia Fluorytowa, która stanowi pozostałość po działającej tu po II wojnie światowej kopalni rud uranu. Cały kompleks składa się z wyrobiska o długości 37 metrów, a w jego skład wchodzi 20 sztolni i 3 szyby o głębokości od 83 do 150 metrów. Dostępna do zwiedzania dla turystów jest obecnie sztolnia nr 18.


fot. jozefino11 / zdjecia.nocowanie.pl

 

Składa się ona z wyodrębnionego systemu wyrobisk w najwyżej położonej części kopalni. Trasy prowadzące po obiekcie ciągną się na długości ok. 200 m i można na nich podziwiać miejscowe minerały, w tym m. in. fluoryt i kwarc. Dla turystów przygotowane zostały także specjalne ekspozycje tematycznie związane ze sztolnią, jej działaniem i historią. Sztolnia jest miejscem w całości bezpiecznym pod względem promieniowania i dostępna do zwiedzania przez cały rok.



fot. Arcaion / Pixabay.com

 

Muzeum Ziemi i "Park Jurajski"


Kolejną atrakcją znajdującą się w pobliżu Kletna jest Muzeum Ziemi i "Park Jurajski". Jest to prywatne muzeum, w którym można podziwiać kolekcję minerałów i skamieniałości.


Muzeum to powstało w wyniku pasji Arnolda Miziołka, który od lat zajmował się kolekcjonowaniem rzadkich kamieni, minerałów i skamielin z całego świata i w pewnym momencie zapragnął podzielić się swoimi zbiorami z innymi pasjonatami. W Muzeum Ziemi można obejrzeć także charakterystyczne dla tych terenów minerały, które naturalnie występują w Górach Złotych, Bialskich oraz w całym Masywie Śnieżnika.



fot. 89275 / Pixabay.com

 

W zbiorach znajdują się także odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, prehistorycznych gadów z Nowej Rudy, a także skamieniałości sprzed 250 milionów lat. Obejrzeć można także skamieniałe gniazda z zachowanymi jajami dinozaurów. Obok muzeum funkcjonuje natomiast "Park Jurajski", w którym najmłodsi odwiedzający mogą oglądać modele dinozaurów w skali 1:1 oraz zwiedzić skamieniały las permski.


Polecane noclegi w okolicy:

Willa Bellevue

Willa Bellevue

Stronie Śląskie, ul. Sienna

Pensjonaty Stronie Śląskie 10
Alpejski Dwór

Alpejski Dwór

Międzygórze, ul. Sanatoryjna

Pensjonaty Międzygórze 10

 

Następny artykuł Ateny, Rzym, a może Paryż?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!