Wodospad Wilczki - największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika

Wodospad Wilczki - największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika

Podczas wypoczynku w górach, niemal każdy decyduje się odkrywać to, co wyróżnia dany region, czy miejscowość. Są to nie tylko popularne szczyty i malownicze szlaki górskie, ale również atrakcje turystyczne, które przyciągają turystów z całej Polski. Jeśli Wasze plany urlopowe są związane z Kotliną Kłodzką, a dokładniej z Masywem Śnieżnika, to Waszym punktem obowiązkowym powinien być Wodospad Wilczki w Międzygórzu.

Na samym wstępie, warto podkreślić, że wodospady to szczególne atrakcje, które najczęściej pojawiają się tuż przy szlaku, podczas górskich wędrówek. Jedne są wyższe, inne niższe, ale w każdym przypadku niemal każdy pragnie zrobić sobie przy nich zdjęcie, czy też oddać się wszechobecnej ciszy i spokoju, które są potęgowane przez uspokajający szum wody. Jeśli zdecydowaliście się na domki w górach, to popularne polskie wodospady znajdziecie w praktycznie każdym regionie górskim. Karkonosze mają swój Wodospad Kamieńczyk, w Tatrach można podziwiać Wielką Siklawę, a w Beskidach można obserwować mniejsze lub nieco większe wodospady na Wiśle. Również Sudety, a dokładniej Masyw Śnieżnika może pochwalić się opadającą wodą. Wodospad Wilczki, przez wielu turystów określany jest jako najpiękniejszy w Polsce. I sporo w tym prawdy, bo widok naprawdę robi wrażenie.

 

Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

 

Wodospad Wilczki w Międzygórzu - najważniejsze informacje

 

Dlaczego Wodospad Wilczki to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta? Znajduje się on w klimatycznej i niezwykle pięknej i spokojnej miejscowości - Międzygórze, którą określa się mianem Małej Szwajcarii, w polskiej części Sudetów. Jest to wioska w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w bezpośrednim otoczeniu lasów i górskich potoków, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tuż u stóp Śnieżnika. Do miejscowości można w ok. pół godziny dojechać samochodem z Kłodzka, a dwie godziny drogi dzielą ją od Wrocławia.

 

 

fot. Sylwia Krupa / zdjecia.nocowanie.pl

 

Do najważniejszych atrakcji należy zaliczyć najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, czyli Śnieżnik, drewniany kościół św. Jana Oblubieńca z końca XVIII wieku, zapora wodna, ogród bajek, sanktuarium Maria Śnieżna, znajdujące się w pobliżu miejscowości oraz Wodospad Wilczki, który wita wszystkich turystów, praktycznie na samym początku tej klimatycznej wioski.

 

Rezerwat Przyrody Wodospad Wilczki jest niewątpliwie główną atrakcją turystyczną Międzygórza, położoną w centrum miejscowości, w Sudetach Wschodnich, otoczoną malowniczą zielenią. W pobliżu dostępny jest bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód. Wodospad znajduje się w miejscu, gdzie potok Wilczka tworzy wąską kaskadę, spadając z wysokiego progu do eworsyjnego kotła.

 

Wysokość Wodospadu Wilczki wynosi 22 metry i obecnie jest to drugi, co do wielkości wodospad w Sudetach (najwyższy to Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie). Wodospad Wilczki stracił około 5 metrów wysokości po powodzi tysiąclecia w 1997 roku. W latach 50. XX wieku na tym obszarze utworzono Rezerwat Przyrody Wodospadu Wilczki.

 

Obszar wodospadu został uporządkowany jeszcze za czasów Marianny Oriańskiej. Wybudowano ścieżki, kładki, tarasy widokowe oraz zejście na dno wąwozu. Z inicjatywy Oriańskiej powstał również romantyczny park z fontanną w pobliżu wodospadu, który cieszył się dużą popularnością wśród kuracjuszy z Lądka Zdroju i Długopola Zdroju. Nad samym wodospadem znajduje się także historyczny mostek, który przypomina czasy Marianny Orańskiej. Ciekawostkę stanowi fakt, że zimą wokół kaskady tworzy się efektowny lodospad, który robi wrażenie.

 

Zobacz również: Wakacyjny tydzień na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?

 

Jak dojechać do Wodospadu Wilczki?

 

Warto rozważyć przyjazd do Międzygórza nieco wcześniej, idealnie tuż przed godziną 8:00. Jeśli planujecie skorzystać z darmowego i bezpiecznego parkingu, to zaleca się zatrzymanie na parkingu przy cmentarzu, na samym początku miejscowości. Daje to możliwość cieszenia się urokami Międzygórza i zapewnia bezpieczne pozostawienie naszego pojazdu.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Kawałek dalej znajduje się już płatny parking. W późniejszych godzinach, bliżej południa, znalezienie wolnego miejsca może być prawdziwym wyzwaniem, z racji, że przyjeżdżają tu turyści, którzy zdobywają Śnieżnik, czy zwiedzają Wodospad Wilczki.

 

Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?

 

Dojazd do drugiego, co do wielkości wodospadu w Sudetach nie stanowi żadnego problemu. Bo od strony Kłodzka, należy kierować się w stronę miejscowości Międzygórze. Po dotarciu do miejscowości, można zostawić samochód na bezpłatnym parkingu przy cmentarzu lub na płatnym, który znajduje się bliżej wodospadu Wilczki.

 

W przypadku wyboru tej pierwszej opcji, wystarczy przejść około 600 metrów, by dojść do Wodospadu Wilczki. To dobre miejsce na zrobienie zdjęć i nabrania sił na dalszy etap wędrówki. Po chwili, pojawi się również najczęściej fotografowany budynek, który jest pewnego rodzaju symbolem Międzygórza.

 

Jeśli zamierzacie zdobyć Śnieżnik, to od tego miejsca musicie kierować się zgodnie z oznaczeniami koloru czerwonego i niebieskiego - przechodzicie praktycznie przez całe Międzygórze i dochodzicie do leśnej polany, na której musicie zdecydować, czy idziecie dalej szlakiem czerwonym, czy niebieskim. Oznaczenia koloru czerwonego pokazały, że do schroniska na Śnieżniku jest około 90 minut, a szlak niebieski był dłuższy o 30 min.

 

Planujesz rodzinny urlop? Zobacz domki w Kotlinie Kłodzkiej:

 

 

Kudowskie Chatynki

Kudowskie Chatynki

Kudowa Zdrój, ul. Chrobrego

Domki Kudowa Zdrój 9.9
Domki Dream Home Polanica

Domki Dream Home Polanica

Polanica-Zdrój, ul. Prusa

Domki Polanica-Zdrój 9.6
Golfowa Wioska Golf Spa

Golfowa Wioska Golf Spa

Szczytna, ul. Borowina

Domki Szczytna 10

 

 

Wodospad Wilczki zwiedzanie - co należy wiedzieć?

 

Obecnie, z tarasów widokowych rozmieszczonych wokół Wodospadu Wilczki, można podziwiać jego piękno z różnych perspektyw. Punkty widokowe nad drugim, co do wysokości wodospadem w Sudetach, są połączone z malowniczą ścieżką spacerową przy samym wodospadzie, gdzie można zatrzymać się na ławeczkach i cieszyć się widokiem na wodospad i wąwóz Wilczki. Sam wąwóz, zwany kanionem amerykańskim, ma szerokość 3 metrów, długość 20 metrów i głębokość 15 metrów.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje przyrodnicze w Sudetach:

 

 

 

 

Na terenie rezerwatu wytyczone są dydaktyczne ścieżki przyrodnicze, które prowadzą turystów przez te malownicze okolice. W pobliżu przebiega również czerwony szlak turystyczny, który prowadzi na Igliczną oraz trasa turystyczna, która wiedzie na Śnieżnik i inne ścieżki spacerowe. W niedalekiej odległości znajduje się również kamienna zapora z początku XX wieku - kolejna atrakcja turystyczna Międzygórza, która zasługuje na odwiedzenie. Teren wodospadu największe oblężenie przeżywa przede wszystkim w weekendy i w godzinach popołudniowych. Dlatego, warto go zobaczyć wcześnie rano, bo sam wodospad jest na pewno miejscem wartym uwagi.

 

Noclegi w Międzygórzu

 

Pobyt nad drugim, co do wielkości wodospadem w Sudetach daje możliwość wyciszenia i zapewnia wyjątkowe zdjęcia i walory krajoznawcze, a spadająca woda zrobi wrażenie na każdym turyście. Jeśli zamierzacie zatrzymać się w Międzygórzu, które znajduje się na Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Śnieżnika, to warto podkreślić, że możecie skorzystać z naprawdę świetnie rozwiniętej bazy noclegowej.

 

Turyści chętnie wybierają kwatery i pokoje w Międzygórzu. Dość często praktykowaną opcją są również apartamenty w Kłodzku, które są pewnego rodzaju bazą wypadową, która pozwala odkryć całe piękno Ziemi Kłodzkiej. Niezależnie od podjętej decyzji, każdy powinien być w pełni zadowolony. Pobyt w tej części gór rozpoczyna się od 80 zł od osoby za dobę.

 

Sprawdź noclegi w Międzygórzu:

 

 

Pokoje gościnne

Pokoje gościnne

Międzygórze, ul. Śnieżna

Kwatery i pokoje Międzygórze 10
Villa Winkler

Villa Winkler

Międzygórze, ul. Sanatoryjna

Wille Międzygórze 9.9

 

 

Po wizycie nad wodospadem można udać się na Śnieżnik, do ogrodu bajek lub nad zaporę wodną. Każda z tych opcji będzie wyjątkowa, podobnie jak wizyta w Międzygórzu, która jest prawdziwą perłą Sudetów.

 

 

Zdjęcie główne: fot. mangojuicy / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł TOP 25 miejsc nad polskim...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!