Miszkolc - atrakcje i ciekawe miejsca

Miszkolc to czwarte co do wielkości miasto Węgier, położone w północno-wschodniej części kraju. Jest ono jednym z ważniejszych węgierskich ośrodków przemysłowych. Choć oddalone o 185 km od stolicy Węgier, w niczym nie ustępuje Budapesztowi, a właściwie można powiedzieć, że aspiruje nawet do miana jednego z najpiękniejszych miast na Węgrzech! Piękno to jednak nie wszystko, czym Miszkolc może się poszczycić! To miasto obfituje w liczne atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić podczas urlopu w tym mieście. Zastanawiacie się, jak spędzić wakacje w Miszkolcu? Koniecznie przeczytajcie nasze zestawienie!

Węgierski Miszkolc jest miastem położonym w bardzo malowniczej części kraju. To wyjątkowe miasto zostało zbudowane w sąsiedztwie Gór Bukowych, na pograniczu różnych krain geograficznych i regionów gospodarczych. Istotny dla położenia miasta jest z pewnością fakt bliskości wielu rzek: Szinva, Hejő oraz Sajó.

 

Miszkolc poza tym, że różnorodny geograficznie, jest też miastem multikulturowym. Teren tego miasta zamieszkiwany jest - poza rodowitymi Węgrami - między innymi przez Romów, Słowaków, Niemców, czy Greków.

 

Z uwagi na to, że Miszkolc jest miastem uzdrowiskowym, jest on chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Poza jednak obecnością uzdrowiska, to węgierskie miasto ma turystom do zaoferowania znacznie więcej. 

 

Zamek królowych

 

Ten oddalony o 8 kilometrów od Miszkolca zamek zaliczany jest do najważniejszych zabytków na Węgrzech. Ten pięknie położony warowny budynek leży u stóp Gór Bukowych, w otoczeniu pięknych zielonych krajobrazów. Gotycki zamek wyglądem przypomina trochę pałac gotycki. Po śmierci jego władcy - króla Nagy Lajosa - zamek zawsze dziedziczyły królowe, stąd jego nazwa. Dzisiaj na obszernym dziedzińcu wewnętrznym tego pięknego budynku organizowane są kulturalne programy, przedstawienia teatralne, koncerty. W lochach i na wieżach natomiast, na zwiedzających czekają ciekawe wystawy - na przykład wystawa figur woskowych.

 

Z uwagi na bliskość położenia pełnego atrakcji i zabytków Budapesztu, wielu turystów decyduje się odwiedzić stolicę Węgier w czasie swoich wakacji. Wy także chętnie wybralibyście się do Perły Dunaju? Już dziś zapoznajcie się z ofertą noclegów w jednej z najpiękniejszych stolic europejskich: Noclegi w Budapeszcie.

 

Herman Ottó Muzem

 

Herman Ottó Muzem, zwane Muzeum Morza Pannańskiego, to miejsce, w którym można się wiele dowiedzieć o pradawnych moczarach cypryjskich liczących około 8 milionów lat! Wystawy prezentowane w tym muzeum prezentują między innymi ówczesną faunę i florę. Ostatnio, w tym wyjątkowym muzeum przedstawiono także malarstwo węgierskie z pierwszej połowy XX wieku.

 

Widowisko Laserowy

 

Choć nazwa tej atrakcji wcale nam się z tym nie kojarzy, to Widowisko Laserowy jest miejscem, gdzie znajduje się największa dziś ogólnodostępna kolekcja strojów ludowych w Niecce Karpackiej. Tam też, poza elementem węgierskiego folkloru, można podziwiać wystawy stałe, nawiązujące do tematyki drobnego rzemiosła, sztuki lat pięćdziesiątych, widokówek Miszkolca z przełomu różnych epok, minerały, czy historię optyki. Która wystawa jest dla Was najciekawsza?

 

Budowle sakralne

 

Miszkolc to - jak już wspomnieliśmy - miasto wielu kultur. Jest to zauważalne także wśród budowli sakralnych, których w tym mieście nie brakuje. Warto podczas urlopu wybrać się na spacer po nich wszystkich, odwiedzając także miejsca kultu religii, z którymi się nie utożsamiamy, choćby dla walorów estetycznych. W Miszkolcu warto zwiedzić neoromańską synagogę z XIX wieku, drewniany kościół z XVII wieku, odnowiony w wieku XX, kościoły: reformacki, świętej Anny, Minorytów, Ortodoksyjny, czy śródmiejski kościół grekokatolicki.

 

Uzdrowisko

 

Oddalona o 5 kilometrów od centrum miasta Tapolca to uzdrowiskowa część Miszkolca. To tam znajdują się groty, których można naliczyć ponad 300. Co ciekawe, właśnie Tapolca jest miejscem, gdzie znajduje się jedyne w Europie kąpielisko termalne w jaskini - Burlang furdo. To miejsce jest wypełnione ciepłą wodą, miejscami bardzo silnie bijącą - tworzącą naturalne bicze wodne. Na terenie uzdrowiska można znaleźć też baseny odkryte oraz baseny czynne tylko latem, których jest 6. Będąc w Tapolce można dodatkowo wypożyczyć łódkę, albo kajak, aby miło spędzić czas pływając po wodach pobliskiego stawu.

 

Lubicie wodne szaleństwa? Koniecznie wybierzcie się w tym roku na wakacje do Hajdúszoboszló! Już teraz sprawdźcie ofertę sprawdzonych noclegów w tym uzdrowiskowym mieście: Noclegi Hajdúszoboszló.

 

Poza Miszkolcem, chcielibyście zwiedzić także inne miasta Węgier? Polecamy udać się na wycieczkę objazdową po tym kraju. Planując wyjazd, zapoznajcie się już dziś z ofertą noclegów popularnych węgierskich miast:

 

Noclegi Bogács
Noclegi Eger
Noclegi Mezőkövesd

Komentarze

Zobacz również