Pecz - atrakcje i ciekawe miejsca

Zachęcamy Was do odwiedzenia pięknego, zabytkowego miasta położonego na stokach pasma górskiego Mecsek w południowych Węgrzech. Bez wątpienia należy ono do najstarszych i najbardziej egzotycznych miast w kraju. Nazywane bywa zadunajską krainą pokoju oraz węgierską bramą do Morza Śródziemnego. O jaki miasto chodzi? Oczywiście o malowniczy Pecz. Jeśli nie macie jeszcze sprecyzowanych wakacyjnych planów, skorzystajcie z naszej propozycji i odwiedźcie Pecz.

Warto wiedzieć, że Pecz jeszcze do niedawna był istotnym ośrodkiem przemysłu górniczego. Z kolei dziś jest znaczącym ośrodkiem usługowym i akademickim na mapie Europy. Ciekawostka jest fakt, że Pecz to miasto wielonarodowościowe. Oprócz Węgrów, miasto zamieszkuje także wielu Niemców i Chorwatów. To sprawia, że te trzy kultury stale sąsiadujące ze sobą, przenikają się wzajemnie i wpływają na całokształt miejskiego charakteru.


Spragnieni wiedzy o ciekawych miejscach w Budapeszcie? Zachęcamy do przyjemnej lektury: Budapeszt - atrakcje i ciekawe miejsca.


Co warto zobaczyć w Peczu?


Skorzystajcie z naszych podpowiedzi i zobaczcie najstarszy uniwersytet na Węgrzech, pierwszą bibliotekę publiczną, teatr narodowy, kaplicę szpitalną św. Jana Nepomucena, barokową kolumnę Trójcy Świętej, wieżę telewizyjną oraz ogród zoologiczny.


Co warto zobaczyć jeszcze w mieście?


W mieście warto wybrać się na wycieczkę po tutejszych muzeach. Z pewnością najciekawszym z nich jest Muzeum Zsolnay czyli fabrykę porcelany. Spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Wartymi odwiedzenia są także Muzeum Górnicze i Muzeum Archeologiczne. Co jeszcze warto zwiedzać w Peczu?


Katakumby wczesnochrześcijańskie


Wczesnochrześcijańskie katakumby z IV wieku został wpisane w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z całą pewnością stanowią one najdroższy skarb  w mieście. Ciekawostką jest to, że grobowce późnorzymskie ozdobione są wspaniałymi malowidłami przedstawiającymi sceny z Biblii.


Najwięcej ciekawych informacji o Debreczynie znajdziecie tutaj: Debreczyn - atrakcje i ciekawe miejsca.

 

Katedra św. Piotra i Pawła


Katedra św. Piotra i Pawła należy do najważniejszych zabytków w Peczu. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Otóż fundamenty świątyni zostały wzniesione już w IV wieku. Wyjątkowość budowli polega także na jej bogatym wnętrzu. Katedrę ozdabiają freski Karolya Lotza i Bertlana Szekelya. To bardzo rzadko spotykane w węgierskich świątyniach. Istotne jest także to, co dzieje się w kryptach katedry. Zorganizowana tam została wystawa poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II. To on w 1991 roku nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej. Zachęcamy Was do odwiedzenia katedry, ponieważ widoki są naprawdę zachwycające.


Meczet paszy Hassana Jakovalia


Jeśli lubicie odkrywać i poznawać obce kultury i religie, to będąc w Peczu powinniście odwiedzić meczet, będący jedynym na Węgrzech, który jest w nienaruszonym stanie. Świątynia powstała w XVI wieku. Związana jest z nią ciekawa historia. Meczet po okupacji tureckiej miał zostać przebudowany na barokową kaplicę świętego Jana Nepomucena. Zgodnie z podaniami, biskup miasta miał chcieć zniszczyć wszelkie pozostałości otomańskiej obecności. Do całkowitego zniszczenia świątyni jednak nie doszło. W efekcie meczet ukryto za pomocą połączenia go z budynkiem parterowego szpitala. Świątynia odzyskała swój pierwotny charakter w 1956 roku.

 


Barbakan


Co jeszcze warto zobaczyć w Peczu? Polecamy wizytę w okazałym barbakanie. Niegdyś należał do systemu obwarowań Pałacu Biskupiego. Jego zadaniem była obrona przed wrogami nadciągającymi z południa. Z tym zabytkiem także wiąże się pewna opowieść. W drugiej połowie XV wieku generał Pal Kinizsi, zatrwożony stanem fortyfikacji ostrzegł, że jeżeli nie zostaną one wzmocnione, wróg bez problemu zasypie miasto popiołem. Groźbę wzięto sobie do serca i przystąpiono do wzmocnienia murów obronnych. 


Plac Szecheyiego


Będąc w mieście na pewno traficie na Plac Szecheyiego czyli najbardziej znaną ulicę i jednocześnie deptak miejski. Wzdłuż ulicy rozmieszczone są kawiarnie i restauracje, to tutaj rozkwita życie mieszkańców i turystów. Jeśli chcecie poznać klimat tego miasta, koniecznie zatrzymajcie się tu na dłużej. Pecz zauroczy Was swoimi śródziemnomorskimi walorami i serdeczną gościnnością.


Jesteśmy przekonani, że zakochacie się w Węgrzech tak samo jak my. Zachęcamy Was do zwiedzenia innych, równie pięknych węgierskich miasteczek:

Noclegi Eger
Noclegi Siófok


Życzymy Wam niezapomnianych wakacji! Nie zapomnijcie podzielić się z nami swoimi wrażeniami z pobytu na Węgrzech.

Komentarze

Zobacz również