Dubrownik - atrakcje i ciekawe miejsca

Dubrownik - atrakcje i ciekawe miejsca

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych chorwackich miast. Mimo zniszczeń, jakie powstały podczas rocznego oblężenia w trakcie wojny z Serbią, dzisiaj znowu zachwyca przybywających tu turystów. Znajdziecie tu wszystko: błękitne morze, złocisty piasek, wspaniałe zabytki – Chorwację w pigułce.

Dubrownik – ciekawe miejsca


W Dubrowniku koniecznie trzeba zobaczyć tamtejsze Stare Miasto. Jego wygląd świadczy o ciekawej historii, bo czy wiedzieliście, że przez pięćset lat Dubrownik był jednym z najpotężniejszych europejskich państw-miast? Ulokowany na skalistym cyplu obserwował statki swojej floty handlowej, które docierały do wszystkich zakątków kontynentu. Podczas zwiedzania Dubrownika bez trudu odkryjecie ślady dawnej potęgi, kryjące się za potężnymi XV-wiecznymi murami obronnymi.

Aby wejść do zabytkowej części Dubrownika, trzeba minąć bramę Ploče albo Pile. Zobaczycie na niej wizerunek św. Błażeja – patrona miasta. Zaraz za nią otwiera się słynna ulica Stradun, niegdyś stały przy niej najpiękniejsze pałace, które niestety nie przetrwały trzęsienia ziemi (1667 r.). Gdy miasto podnosiło się z ruin, nie zawracano sobie głowy ich odtwarzaniem. Nowe budynki miały podobny charakter, przez co nie wyróżniały się już na tle innych.

Ulicą Stradun dojdziecie do placu Luža i zabytkowego kościoła poświęconego patronowi Dubrownika. W środku zwraca uwagę główny ołtarz z zabytkową rzeźbą św. Błażeja. Po drugiej stronie placu stoi pałac Sponza, siedziba archiwum miejskiego oraz sali pamięci poświęconej obrońcom Dubrownika. Innymi zabytkami wartymi uwagi są klasztory dominikanów i franciszkanów z uroczymi krużgankami oraz barokowa katedra. A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o historii miasta, koniecznie odwiedźcie muzeum miejskie, znajduje się w Pałacu Rektorów.

Ale nie samym zabytkami żyje turysta w Dubrowniku. Mamy również całkiem inne propozycje – jak chociażby wizyta w akwarium miejskim. Znajdziecie je w forcie św. Jana, na parterze baszty, w kompleksie murów obronnych. Po wejściu do środka porwie was tajemniczy świat podwodnych zwierząt i roślin, które ulokowano w ponad trzydziestu akwariach. Zobaczycie tam między innymi żółwie, koniki morskie oraz wiele różnych gatunków ryb. Bilet wstępu do akwarium to koszt około 40 kun.

Podczas wakacji w Dubrowniku nie możecie odpuścić sobie relaksu na plaży. A tych w mieście jest kilka – znajdziecie więc miejsce, które będzie odpowiadać waszym potrzebom. Przy dubrownickich plażach zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska do gry w piłkę i wiele innych atrakcji. W Dubrowniku na plażę można zabrać psa – czworonogom i ich właścicielom udostępniono plażę Milna.

 

Dubrownik leży w Południowej Dalmacji. Zobacz więc oferty noclegów w całym regionie. Wejdź: Noclegi w Południowej Dalmacji

 

Dubrownik – atrakcje


Jedną z największych atrakcji miasta jest spacer po średniowiecznych murach obronnych, które otaczają Stare Miasto. Żaden turysta nie może odmówić sobie tej przyjemności. Jako że mury miejscami mają nawet dwadzieścia metrów wysokości, stanowią świetny punkt widokowy na Dubrownik oraz Adriatyk. Trasa po murach liczy dwa kilometry, ale jej przejście może zająć w trochę czasu – w końcu po co się śpieszyć, kiedy jest tyle do zobaczenia! Warto wiedzieć, że wejście na mury miejskie jest biletowane. Zysk przeznaczany jest na ich renowację, a cena obejmuj również zwiedzanie fortu Lovrijenac.

Chcecie poznać smaki Dubrownika? Koniecznie wybierzcie się rano na targ na Poljana Gundulićewa, gdzie kupicie lokalne sery, suszone i świeże owoce oraz pyszne nalewki – prosto od tutejszych rolników. W lipcu i sierpniu w Dubrowniku odbywa się także Festiwal Letni, jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w mieście. Przez dwa miesiące można oglądać spektakle teatralne, koncerty a także przedstawienia operowe i baletowe. Odbywają się one głównie na Starym Mieście.

Planujesz wakacje w Chorwacji? Koniecznie zobacz, jak tam dojechać. Wejdź: Jak dojechać do Chorwacji

 

Źródło zdjęć:

Dubrownik. Fot. fjaka (Pixabay.com CC0)
Mury miejskie, Dubrownik. Fot. morladda (Pixabay.com CC0)
Katedra w Dubrowniku. Fot. Mariamichelle (Pixabay.com CC0)
Widok na Stare Miasto. Fot. JacekAbramowicz (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Mazury Hip-Hop Festiwal...

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Zobacz również