Na kolejność obiektów prezentowanych w wynikach wyszukiwania wpływ mogą mieć m.in. aktualność oferty obiektu, popularność obiektu, odpłatne pozycjonowanie. Dowiedz się więcej.

Pod Kogucikiem

Krzyżanowice
10 Rewelacyjny!
Wygląd zewnętrzny może nie zachęca, ale za progiem inny świat. Czysto, schludnie, pełne wyposażenie do dyspozycji w tym zadaszony parking...
Maciej
od 100
/usługę

Noclegi w okolicy Raciborza:

Apartament Dwa Światy

Dzimierz 10 km od Raciborza
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 195
/usługę

GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE KETZLER'S

Cisek 15 km od Raciborza
9.6 Rewelacyjny!
Wszystko zgodne z informacją, pokoje czyste, łazienki również. Bardzo porządny i sumienny właściciel 🙂👍
Grzegorz
od 40
/usługę

Turystyka u Henryka

Radlin 20 km od Raciborza
7.4 Dobry!
Bardzo pomocny i życzliwy właściciel. Pokoje są dobrze ogrzane, kuchnia dobrze wyposażona, na terenie obiektu jest również darmowe...
Karolina
od 50
/usługę

Noclegi Pracownicze Futura

Kędzierzyn-Koźle 20 km od Raciborza
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 20
/usługę

Agroturystyka U Brygidy

Kobylice 20 km od Raciborza
10 Rewelacyjny!
Pokoje czyste.Duzy zadaszony parking.Duza kuchnia
Monika
od 35
/usługę

Willa Mila

Rybnik 23 km od Raciborza
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 35
/usługę

Pokoje mieszkalne i kwatery

Rybnik 23 km od Raciborza
8.2 Bardzo dobry!
Jak za tą cenę to warto, no i jest WiFi.
Seba
od 50
/usługę

Hotel Polonia

Hotel Racibor

Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku...

Szymocice

Złota Iglica

Pogrzebień

Villa Antiqua

Zajazd Biskupi

U Henriety

Kemping Obora

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Racibórz

Racibórz jest urokliwym miastem położonym w województwie śląskim, w zakolu rzeki Odry – niedaleko Rybnika oraz Wodzisławia Śląskiego. Ze względu na bogatą przeszłość stanowi świetne miejsce dla miłośników historii. Jednak do wizyty w tej klimatycznej okolicy zachęca nie tylko aura ubiegłych wieków – Racibórz poza licznymi zabytkami oferuje także zielone parki oraz piękną przyrodę otaczającą miasto. Miejsce to świetnie sprawdzi się jako cel weekendowego wypadu z całą rodziną, z którego każdy powinien być zadowolony.

Co robić w Raciborzu w wolnym czasie?

Wybierając się na urlop w Raciborzu, powinniśmy się przygotować na długie zwiedzanie. Miasto ze względu na swój historyczny charakter oferuje przyjezdnym możliwość zobaczenia licznych zabytków, odkrycia urokliwych zakątków oraz poznania kilku intrygujących ciekawostek.


Poza długimi spacerami po mieście będziemy mogli między innymi odwiedzić lokalne muzeum – będące jednym z najstarszych oraz dysponujących najbogatszymi eksponatami pośród śląskich muzeów. We wnętrzu zobaczymy przede wszystkim eksponaty prezentujące dziedzictwo kulturowe regionu raciborskiego i Śląska. W dwóch budynkach – na ulicach Gimnazjalnej 1 i Chopina 12 – znajdziemy wystawy prezentujące lokalną kulturę ludową, rzemiosło artystyczne, sztukę średniowieczną, liczne militaria, a nawet zabytki Starożytnego Egiptu – w tym mumię z czasów panowania XXII dynastii. Poza wystawami stałymi w muzeum regularnie odbywają się także interesujące wystawy czasowe.


Spacery po historycznym mieście z całą pewnością urozmaici wizyta w zielonym Parku im. Miasta Roth. Będziemy mogli tu chwilę odpocząć, ciesząc się ciszą, spokojem i przyjemnym klimatem. Wędrując alejkami, miniemy staw z zadrzewioną wysepką i fontanną, cztery objęte ochroną pomniki przyrody, pozostałości po cmentarzu katolicko-ewangelickim oraz pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej. Podczas spaceru będziemy mogli odpocząć na ławeczkach i odetchnąć świeżym powietrzem zbierając siły na dalsze zwiedzanie miasta.


Podczas urlopu w Raciborzu wcale nie musimy ograniczać się do zwiedzania samego miasta – chociaż to oferuje nam bardzo wiele ciekawych miejsc. By oderwać się nieco od zabytków i pięknej architektury, możemy wyruszyć do pięknego i klimatycznego wodnego rezerwatu przyrody Łężczak znajdującego się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Powierzchnię ponad 400 hektarów rezerwatu w sporę części pokrywają akweny wodne – znajduje się tu 8 stawów założony w XIII w. celu hodowli ryb. Resztę przestrzeni pokrywają lasy. Spacerując po pięknej zielonej okolicy, będziemy mieli szansę zobaczyć ponad połowę gatunków ptaków występujących na terenie Polski. Pośród drzew i stawów rezerwatu ukrył się także zabytkowy dworek myśliwski z 1783 roku. Tętniącej życiem okolicy możemy przyjrzeć się, wędrując jedną z dwóch ścieżek pieszych lub jednym szlakiem rowerowym.


Jeżeli przebywając w Raciborzu, nadal będziemy odczuwali potrzebę bliskości z naturą, powinniśmy udać się do Arboretum Bramy Morawskiej. Jest to fragment lasu, przez który prowadzi ścieżka w kształcie pętli. Na terenie ogrodu botanicznego pełnego licznych przedstawicieli fauny rodzimej, jak i obcej znajdziemy dwie ścieżki naukowe oraz mini zoo z ponad 100 gatunkami zwierząt – obu przypadkach zwiedzanie jest zupełnie darmowe.

Racibórz – co warto zobaczyć?

Przebywając na urlopie w Raciborzu, jedną z głównych form aktywności będzie zwiedzanie miasta i podziwianie jego historycznego klimatu. W miasteczku znajdziemy wiele interesujących zabytków z różnych epok. Podczas spaceru po Raciborzu będziemy mogli zobaczyć między innymi pozostałości murów obronnych – ich budowę rozpoczęto już w XIII wieku za panowania piastowskiego księcia Przemysława. Początkowo drewniane z czasem zaczęto przebudowywać, wzmacniać i poszerzać. Na przestrzeni lat wybudowano także 9 baszt. Do dziś zachowało się kilka fragmentów murów obronnych, które będziemy mogli odnaleźć podczas zwiedzania miasta – między innymi na ulicach Batorego, Browarnej, Drzymały, Gimnazjalnej i Podwale. Z systemu obronnego miasta zachowała się także jedna baszta zwana Więzienną – ze względu na funkcję, jaką pełniła do XIX w.


W mieście będziemy mieli okazję zobaczyć także liczne piękne kościoły. Obowiązkowym punktem na planie miasta będzie kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest on najstarszą świątynią w Raciborzu, a także jedną z najstarszych świątyń na Górnym Śląsku oraz jedynym kościołem w stylu wczesnogotyckim. Został on wzniesiony w 1205 roku przez Mieszka I Plątonogiego. We wnętrzu będziemy mogli zobaczyć przepiękny ołtarz główny w stylu barokowym zbudowany w latach 1656-1660, a w nim obrazy przedstawiające koronację Najświętszej Maryi Panny z połowy XVII wieku oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z 1890 roku. We wnękach ołtarza znajdują się natomiast liczne figury świętych w tym m.in.: Jadwigi, Jana Ewangelisty czy św. Marcelego – patrona miasta.


Kolejnym interesującym zabytkiem sakralnym w Raciborzu jest gotycki kościół św. Jakuba. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą już z 1285 roku, gdy do miasta przybyli Dominikanie. Bryła dzisiejszego kościoła pochodzi jednak z XV wieku – musiała zostać ona przebudowana po pożarze w 1300 roku. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest kaplica grobowa hrabiów von Gaschin. Poza tym zobaczymy tu także klasycystyczną ambonę z końca XVIII wieku, XVII-wieczny ołtarz główny wykonany z czarnego marmuru z Grupą Ukrzyżowania wyrzeźbioną z alabastru. Dodatkowo wnętrze kościoła zdobią liczne motywy roślinne, figury aniołów oraz świętych, a także obrazy pochodzące z XVII i XVIII wieku.


W planie zwiedzania miasta warto uwzględnić także wizytę w Kościele św. Jana Chrzciciela. Imponująca neogotycka świątynia powstała w latach 1856-1866 – chociaż jego historia sięga znacznie dalej. Według niektórych tekstów źródłowych świątynia została wzniesiona już w XIII wieku. Wtedy była jednak jeszcze drewniana i została zniszczona w pożarze w 1574 roku (lub jak podają inne źródła w 1637 roku). Kościół odbudowano w 1649, jednak z czasem wymagał remontu oraz powiększenia, dlatego zdecydowano się na wzniesienie nowej budowli w bliskim sąsiedztwie starej. We wnętrzu najistotniejszym elementem jest obraz cierpiącego Chrystusa pochodzący z przełomu XVII i XVIII wiek – według niektórych przekazów obraz ten tak bardzo przerażał wiernych, że konieczne było stworzenie wersji z łagodniejszym obliczem Jezusa. Oba znajdują się obecnie w kościele – w ołtarzu bocznym i głównym.


Pośród zabytków sakralnych Raciborza warto zobaczyć także murowany gotycki kościół św. Ducha z 1327 roku, kościół św. Mikołaja z 1902 roku w stylu neogotyckim oraz barokowy XVIII-wieczny kościół Matki Bożej.


Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest Zamek w Raciborzu pochodzący z 1108 roku. W jego wnętrzu znajduje się kaplica zamkowa zwana „Perłą Gotyku Śląskiego” lub „Śląską Saint-Chapelle”. Wybudowana została pod koniec XIII wieku w stylu gotyckim, posiada jednak elementy barokowe i neogotyckie.

Racibórz – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Racibórz oferuje turystom sporo ciekawych miejsc oraz interesujących sposobów na spędzanie wolnego czasu. Planując wyjazd do Raciborza, warto pomyśleć o nieco dłuższym urlopie – dzięki temu będziemy mogli spokojnie zobaczyć wszystkie interesujące zabytki oraz cieszyć się urokiem okolicy podczas nieśpiesznych spacerów. Dodatkowo przy dłuższym wyjeździe wystarczy nam czasu, aby zorganizować wypad do pięknego okolicznego rezerwatu przyrody czy odwiedzić Arboretum. Oczywiście przy dobrze zaplanowanym wyjeździe również jeden weekend będzie wystarczający, by cieszyć się klimatem miasta, nieco odpocząć i przyjemnie spędzić czas.

Noclegi w Raciborzu

Na turystów szukających noclegu w Raciborzu czekają liczne obiekty w różnych kategoriach. Poszukując miejsca w mieście, należy pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu oferowanych usług. Wśród obiektów w Raciborzu najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii agroturystyka – tam cena za usługę może wynieść jedynie 35 złotych. Podczas wyboru noclegu warto wziąć również pod uwagę opinie innych gości na temat poszczególnych obiektów.


Właściciele niektórych obiektów oferują swoim gościom także dodatkowe udogodnienia. Turyści mogą liczyć między innymi na dostęp do ogrodów z placami zabaw oraz altanami z miejscami na grilla lub ognisko. W ofertach znajdują się również wypożyczalnie rowerów czy boiska sportowe.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Raciborzu

Wczasowicze poszukujący obiektów noclegowych w Raciborzu liczą przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Liczą także na możliwość korzystania z internetu, telewizora oraz dobrze wyposażonej kuchni lub wyżywienia na miejscu.

Ceny noclegów w Raciborzu

Średnia cena noclegów w Raciborzu wynosi 50 złotych. Cena za usługę zależy przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu oferowanego przez właścicieli obiektów. Najkorzystniejsze oferty mogą wynieść jedynie 35 złotych. Poszukując noclegu, warto pamiętać, że cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu.

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej