Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Strzelce Opolskie:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Strzelce Opolskie

Strzelce Opolskie to nieduże miasteczko, które leży na terenie Górnego Śląska, w województwie opolskim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się w dokumentach z XIII wieku, wtedy była to osada targowa i to z niej rozwinęło się dzisiejsze miasto. Nazwa pochodzi natomiast od strzelców, czyli książęcych łowców, którzy osiedlali w tych okolicach. Miasto pozostawało pod panowaniem książąt piastowskich z linii opolskiej – w XIV wieku z ich polecenia powstał zamek oraz mury obronne. Po wygaśnięciu rodu w 1532 roku Strzelce Opolskie przeszły pod panowanie austriackie, a później pruskie. W granicach Polski znalazły się po zakończeniu II wojny światowej.

Strzelce Opolskie – co warto zobaczyć?

Współczesne Strzelce Opolskie to malownicze miasteczko, w którym można spędzić ciekawy weekend. Na turystów czekają zabytki, a poza tym również szlaki turystyczne i atrakcje przyrodnicze. Nikt nie powinien się tam nudzić.


Podczas pobytu w Strzelcach Opolskich warto zobaczyć przede wszystkim miejsca związane z pierwszymi władcami miasta – książętami piastowskimi. Z dawnego zamku pozostały tylko ruiny, jednak i one świadczą o tym, jak wspaniała była to budowla. Gmach miał dwa skrzydła (wschodnie i zachodnie), a pośrodku znajdował się dziedziniec. Zniszczenie zamku jest znaczne, a dokonały tego wojska radzieckie, które w 1945 roku przeszły przez miasto. Z czasów średniowiecza pochodzi także strzelecka baszta (datowana na XV wiek), stanowiąca element fortyfikacji. Jako że sąsiadowała z kościołem św. Wawrzyńca, na przełomie XVII i XVIII wieku przebudowano ją na dzwonnicę.


Kościół św. Wawrzyńca na pewno uważany jest za symbol miasta, jego strzelista wieża i dostojna bryła wyróżniają się spośród innych budynków. Pierwszy kościół pod tym wezwaniem powstał przed 1290 rokiem, natomiast obecną świątynię wybudowano na początku XX wieku. Prezentuje styl neobarokowy, wewnątrz znajdują się natomiast elementy barokowego wyposażenia. Uwagę przykuwa zabytkowy ołtarz główny, z umieszczonym centralnie obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, oraz kunsztownie wykonana ambona. Warto obejrzeć również kościół św. Barbary, który datowany jest na 1505 rok. Ta drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej ulokowana jest na miejscowym cmentarzu katolickim. Wewnątrz znajduje się między innymi późnorenesansowa ambona oraz organy z przełomu XVII i XVIII wieku.


Centralny punkt Strzelec Opolskich stanowi rynek z okazałym ratuszem wybudowanym pomiędzy 1844 a 1846 roku. Powstał on w miejscu wcześniejszej siedziby strzeleckiego magistratu, który uległ zniszczeniom podczas pożarów, jakie w pierwszej połowie XIX wieku nawiedziły miasto. Przed budynkiem stoi pomnik strzelca, upamiętniający powstanie miasta oraz rodowód nazwy. Spiżową rzeźbę myśliwego ustawiono w tym miejscu w 1929 roku.

Co robić w wolnym czasie w Strzelcach Opolskich?

Wolny czas w Strzelcach Opolskich można spędzić aktywnie, pośród przyrody. Popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta jest XIX-wieczny park, założony tuż obok ruin zamku. Stary drzewostan daje cień w upalny dzień, stanowi też miłe otoczenie dla osób, chcących wypocząć pośród zieleni. Na spotkanie z przyrodą warto wybrać się poza miejskie zabudowania – na przykład do Parku Krajobrazowego „Góra Świętej Anny”. Jest to rezerwat geologiczny z malowniczymi wąwozami, lejami i innymi formami krasowymi, a na szczycie liczącego 400 m n.p.m. wzniesienia znajduje się bazylika św. Anny z klasztorem franciszkanów, stanowiące znane miejsce pielgrzymkowe.


Dysponując wolnym czasem można również wdrapać się na wieżę ratuszową, na jej szczycie znajduje się bowiem punkt widokowy, z którego roztacza się malownicza panorama Strzelec Opolskich. Jest on jednak udostępniony tylko w sobotę i niedzielę w określonych godzinach (od 12:00 do 16:00). Poza tym warto odwiedzić Muzeum Czynu Powstańczego, znajdujące się na Górze św. Anny, prezentujące eksponaty związane z powstaniami śląskimi oraz plebiscytem na Górnym Śląsku, decydującym o przynależności terytorialnej regionu w trakcie tworzenia się granic Polski po 1918 roku. Ciekawą propozycję stanowi również wizyta w Muzeum Pożarnictwa, działającym przy strzeleckiej OSP – wymagany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Co zjeść w Strzelcach Opolskich?

W Strzelcach Opolskich warto szukać tradycyjnych górnośląskich smaków. Doceniane są proste dania, ale przygotowywane ze składników najwyższej jakości, dzięki temu klasyczny żur i wodzionka stają się wybornymi przysmakami. Jako drugie danie sprawdzą się karminadle, czyli kotlety mielone z mięsa wowoło-wieprzowego. Ale daniem klasycznym, które zna cała Polska, jest rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą, a poza tym także krupniok.


Restauracje w Strzelcach Opolskich oferują tradycyjne dania polskie, ale można znaleźć tam również bary szybkiej obsługi, pizzerie oraz lokale z kuchnią włoską i azjatycką. Cena obiadu jednodaniowego to koszt od 20 zł.

Noclegi w Strzelcach Opolskich

W Strzelcach Opolskich turyści znajdą oferty noclegowe dostosowane do swoich oczekiwań. Do wyboru są między innymi hotele, z których korzystają osoby mające większe wymagania odnośnie udogodnień. Obiekty z tej kategorii oferują pokoje z łazienkami, a w cenę noclegu wliczane jest śniadanie, poza tym można płacić kartą co na pewno znacznie ułatwia kwestie związane z regulowaniem płatności.


Osoby szukające bardziej kameralnej atmosfery mogą wybrać obiekty z kategorii agroturystyka, położone w zacisznym, podmiejskim terenie. Goście mają tam dostęp do przytulnych pokoi, wspólnej kuchni, a niektóre oferty obejmują także możliwość wykupienia wyżywienia. Atut stanowi też możliwość rekreacji, gdyż właściciele często organizują swoimi gościom na przykład kuligi czy udostępniają rowery.

Ceny noclegów w Strzelcach Opolskich

Ceny noclegów w Strzelcach Opolskich zaczynają się od 40 zł za usługę. Na całkowity koszt wpływają takie czynniki jak lokalizacja, kategoria wybranego obiektu, jego standard czy oferowane udogodnienia. Wyższe ceny dotyczą zwykle obiektów znajdujących się w centrum miasta lub blisko atrakcji turystycznych, szukając oszczędności można więc zrezygnować z dogodnego położenia. Poza tym warto odpowiednio przefiltrować wyniki wyszukiwania, by na początku listy znalazły się obiekty z najniższymi cenami, lub samodzielnie określić zakres cen za pomocą suwaka.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Strzelcach Opolskich

Do najczęściej wybieranych udogodnień należy możliwość korzystania z prywatnej łazienki oraz parking przy obiekcie noclegowym. Turyści chcą mieć także dostęp do telewizji, internetu i kuchni. Widać również, że coraz więcej osób podróżuje ze swoimi pupilami, często zaznaczanym ułatwieniem jest bowiem akceptacja zwierząt domowych.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!