Nowe Warpno - klimatyczne miasteczko nad Zalewem Szczecińskim. Co zobaczyć?

Nowe Warpno - klimatyczne miasteczko nad Zalewem Szczecińskim. Co zobaczyć?

Województwo zachodniopomorskie to nie tylko morze, ale również piękne miejscowości, które z powodzeniem można odwiedzać o dowolnej porze roku. Eksplorując ten region, warto jest udać się na jednodniową wycieczkę do miejscowości Nowe Warpno. W czym tkwi jego wyjątkowość i dlaczego warto udać się na wycieczkę do tej perełki Pomorza Zachodniego?

Sezon wiosenno-letni sprzyja organizacji wypoczynku nad wodą. Nie powinno nikogo dziwić to, że na domki nad morzem decyduje się tak spora liczba osób. Czas wakacji i długich weekendów, w regionie Pomorza Zachodniego, kojarzy się przede wszystkim z turystycznym zgiełkiem. Ale są takie miejsca, w których każdy znajdzie ciszę i spokój i będzie mógł nacieszyć oczy wspaniałymi krajobrazami. Wystarczy udać się kilkadziesiąt kilometrów w dół od najpopularniejszych nadbałtyckich miejscowości. Nad Zalewem Szczecińskim znajduje się bowiem miejscowość Nowe Warpno, któremu w tym artykule postanowiliśmy się przyjrzeć nieco bliżej.


Zobacz koniecznie: Pomorze Zachodnie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?


Nowe Warpno - dlaczego warto odwiedzić tę miejscowość?


Poszukując ciszy i spokoju, można śmiało udać się na Pomorze Zachodnie, nad Zalew Szczeciński. To właśnie tu znajduje się miejscowość Nowe Warpno. Można tu, bez żadnego problemu, dojechać ze Szczecina, co w przypadku własnego samochodu zajmuje 45 minut. Przebywając w tym mieście można odkrywać atrakcje turystyczne Nowego Warpna lub po prostu miło spędzić czas nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim.fot. Josefka / pixabay.com, CC0

Nowe Warpno to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, na Półwyspie Nowowarpieńskim. Prawa miejskie posiada od 1295 roku. Na co dzień żyje tu nieco ponad 1200 mieszkańców. W sezonie letnim jest ich nieco więcej, a to za sprawą położenia nad Zalewem Szczecińskim i Jeziorem Nowowarpieńskim. 


Jest to miejscowość typowo turystyczna, głównie ze względu na położenie nad zalewem i jeziorem, a także ze względu na wspaniałe zabytki. Miejscowość posiada świetnie rozwinięte zaplecze noclegowo-gastronomiczne, dlatego też pobyt w tym mieście powinien być wyjątkowy pod każdym względem.


Poznaj: Zalew Szczeciński - świetny pomysł nie tylko na letni wyjazd


Jak dojechać do Nowego Warpna?


W przypadku, gdy zależy Wam na tym, by odkryć piękno Nowego Warpna, dobrze jest poznać najważniejsze informacje, związane z dojazdem do tej miejscowości. Podróż ze Szczecina do Nowego Warpna zajmuje 45 minut. Aby dotrzeć do celu, należy podążać drogą numer 115, która prowadzi do przejścia granicznego w Dobieszczynie. Po przekroczeniu granicy, należy kontynuować podróż drogą 114 w kierunku Nowego Warpna i Myśliborza Wielkiego. Trasa ta prowadzi przez malownicze okolice, które można podziwiać w trakcie przejazdu. Dojeżdżając do Nowego Warpna, można zostawić samochód za Ratuszem i rozpocząć zwiedzanie miasteczka.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Nowe Warpno atrakcje - co warto zobaczyć?


Nowe Warpno to nie tylko możliwość wypoczynku nad wodą, ale również atrakcje i zabytki. Chętnie przyjeżdżają tu również ci turyści, którzy wybrali pensjonaty nad morzem, by nieco na chwilę odetchnąć od turystycznego zgiełku, jaki panuje w nadbałtyckich miejscowościach. 


W mieście można znaleźć turystyczne szlaki rowerowe, ale nie tylko. W roku 2011 na ulicy Źródlanej miała miejsce pierwsza w Polsce inauguracja Alei Żeglarzy. Ta wyjątkowa aleja została wyłożona czerwono-szarą kostką brukową, a na jej płytach o wymiarach 60 na 60 centymetrów umieszczone zostały herby miasta oraz sylwetki dwóch wybitnych żeglarzy - Krzysztofa Baranowskiego i Andrzeja Mendygrała.fot. Maciej Bledowski / canva.com

W okolicy dzielnicy Miroszewo można znaleźć malownicze wybrzeże klifowe. Tereny wokół miasta są przede wszystkim zalesione i należą do Puszczy Wkrzańskiej. Ta piękna i zachwycająca puszcza oferuje wspaniałe możliwości do spacerów i obcowania z naturą, będąc jednocześnie doskonałym miejscem dla miłośników przyrody i rekreacji na świeżym powietrzu.


Do najważniejszych atrakcji Nowego Warpna należy zaliczyć:


  • Ratusz w Nowym Warpnie i pomnik Hansa Hartiga - ratusz jest niezwykle fascynującym obiektem. Jest uważany za jeden z najbardziej interesujących budynków architektonicznych w Polsce. Został wzniesiony w 1697 roku, zastępując wcześniejszy budynek, który uległ pożarowi. Jego charakterystyczną cechą jest kwadratowa wieża z zegarem, a od momentu powstania pełni funkcję siedziby władz miasta. Ratusz jest uznawany za najcenniejszy zabytek Nowego Warpna. Przed budynkiem na Rynku znajduje się pomnik Hansa Hartiga, niemieckiego malarza i grafika, który zaprojektował część Ratusza z małą wieżą. Został uhonorowany tytułem honorowego obywatela miasta.

  • Wieża widokowa w Nowym Warpnie - stosunkowo nowa i jedna z najpopularniejszych atrakcji w Nowym Warpnie, umożliwiająca podziwianie pięknej panoramy najbliższej okolicy.

  • Plaża miejska i promenada nad Jeziorem Nowowarpieńskim - miejsce odpoczynku, spacerów i rozrywki. Przy plaży znajdują się restauracje, a na promenadzie można poznać ciekawostki, związane z życiem żeglarzy.

  • Aleja Żeglarzy, port jachtowy i pomnik Rybaka - od strony pomnika dobrze widać charakterystyczny szyld z napisem "Aleja Żeglarzy". Ta aleja została odsłonięta w 2011 roku po przeprowadzonej przebudowie ulicy Źródlanej. Na brukowanych kostkach można zobaczyć płyty z herbami miast oraz wizerunkami żeglarzy. Aleja prowadzi prosto do Mariny, która jest doskonałym miejscem do żeglowania po Zalewie Szczecińskim. W pobliżu znajduje się także pomnik Rybaka, który przygląda się okolicy. Na alei są również ławki, gdzie można usiąść i cieszyć się szumem wody. Z tego miejsca już dobrze widać wspomnianą wcześniej wieżę widokową. Podczas spaceru brzegiem zalewu Waszym oczom ukaże się również drewniana rzeźba kobiety trzymającej dziecko i machającej w kierunku wody.

  • Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Kościół pod wezwaniem świętego Huberta - popularne i niezwykle piękne świątynie w Nowym Warpnie.


Warto zaznaczyć, że zwiedzanie Nowego Warpna powinno zająć około 60 minut. Wszystko jest w dużej mierze uzależnione od tego, ile czasu zamierzacie spędzić nad wodą. 


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Nowym Warpnie:Dom na Klifie

Dom na Klifie

Międzyzdroje, ul. Boczna

Apartamenty Międzyzdroje 10
Domki Letniskowe U Teresy

Domki Letniskowe U Teresy

Międzyzdroje, ul. Turkusowa

Domki Międzyzdroje 10
Pałac Manowce

Pałac Manowce

Nowe Warpno, ul. Trzebieradz

Kwatery i pokoje Nowe WarpnoPrzemierzając Pomorze Zachodnie, warto jest choć na chwilę zatrzymać się w tym pięknie. Jest wspaniałe i odpowiednie na oddech od szarej codzienności.Zdjęcie główne: fot. ewg3D / gettyimages.com, CC0

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!