Okolice Białegostoku - co warto zobaczyć w weekend?
Białystok to piękna stolica Podlasia, a także największe miasto północno-wschodniej Polski. Miejsce to przyciąga turystów z wielu powodów: oferuje wyjątkowo przyjemny klimat idealny do wypoczynku, znajdziemy tu interesujące zabytki z Pałacem Branickich na czele, natomiast położenie w regionie uważanym za Zielone Płuca Polski sprawia, że okolica zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dodatkowo lokalizacja nieco na uboczu gwarantuje łatwą ucieczkę od zgiełku. Kolejną zaletą Białego stoku jest fakt, że stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania niezwykłej okolicy! Sprawdźcie sami, co warto zobaczyć w pobliżu Białegostoku podczas weekendu!
Podlasie to rejon tajemniczy, zaskakujący oraz nieodkryty. W miejscu tym czeka na nas nie tylko niezwykły klimat oraz wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, ale przede wszystkim miejsca i zabytki niespotykane w innych rejonach naszego kraju! Piękna przyroda zachęca do aktywnego wypoczynku, a wiele regionalnych atrakcji ma w sobie ogromną siłę przyciągania! Po prostu nie można się im oprzeć. Dlatego też będąc w Białymstoku, warto wykorzystać jego potencjał i zaplanować kilka jednodniowych wycieczek! Oto najciekawsze propozycje na weekendowy wypad w okolice Białegostoku!
Najciekawsze miejsce w okolicy Białegostoku - te zakątki po prostu musisz odwiedzić!
- Kolorowe cerkwie Podlasia
Jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych miejsc, jakie znajdziemy w okolicy Białegostoku, są piękne cerkwie znajdujące się w pobliskich miejscowościach. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć w wiosce Puchły. Niewielka miejscowość znajduje się około 35 kilometrów na północ od stolicy regionu. Tutaj będziemy mogli zobaczyć piękna drewnianą cerkiew parafialną Opieki Matki Bożej. Dla miejscowych świątynia ma duże znaczenie, jest bowiem istotnym ośrodkiem kultu maryjnego. Turyści z chęcią odwiedzają to miejsce, ponieważ cerkiew bezapelacyjnie należy do najpiękniejszych obiektów sakralnych, nie tylko regionu, ale całego kraju! Pięknie zdobiona, o charakterystycznych niebieskich ścianach oraz malowniczo położona pośród drzew prezentuje się zachwycająco. Warto oczywiście zajrzeć także do środka, gdzie zobaczymy słynną ikonę Opieki Matki Bożej (oryginalny obraz spłonął w pożarze w 177 roku, a dzisiejszy pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku). Dodatkowo dostrzeżemy tu pięknie zdobiony ikonostas oraz przykuwające spojrzenia polichromie.
Kolejną piękna świątynie znajdziemy we wsi Trześcianka położonej jedynie 4 kilometry od wsi Puchły. Drewniana cerkiew św. Michała Archanioła dla odmiany przykuwa spojrzenia zielonymi ścianami oraz złotymi kopułami. Natomiast we wsi Narew możemy zobaczyć cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego z XIX wieku. W okolicy znajdziemy także kilka innych pięknych kolorowych cerkwi. Naszą podróż możemy kontynuować, udając się do następujących miejscowości:
-
Łosinka - tutaj czeka Cerkiew św. Apostoła Jakuba Alfeusza, posiada charakterystyczną i niespotykaną jasną elewację z niebieskimi kopułami, świątynia została wybudowana w latach 1882-1886, a swój wkład w budowę miała Izabela Branicka oraz jej mąż,
-
Nowoberezowo - Cerkiew św. Apostoła Jana Teologa o wyjątkowym złotym kolorze, wzniesiona w 1771 roku, we wnętrzu zobaczymy XVIII-wieczne polichromie, fundatorką świątyni była Izabela Branicka,
-
Stary Kornin - stojące obok siebie cerkwie św. Michała Archanioła oraz św. Anny, obie w intensywnym niebieskim kolorze, pierwsza z nich została wybudowana w 1893 roku, druga natomiast już w 1773 (przebudowana w 1892 roku),
-
Dubicze Cerkiewne - Cerkiew Opieki Matki Bożej, wybudowana w latach 1946-54, jednak jej początki sięgają XVI wieku,
-
Orla - Cerkiew św. Archanioła Michała o brązowych ścinach, wyświęcona w 1796 roku,
-
Pasynki - Cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela wzniesiona w 1891 roku, jasnoniebieska ze srebrnymi kopułami
-
Ploski - Cerkiew Przemienienia Pańskiego z końca XVIII wieku, charakterystyczne połączenie brązowych i niebieskich ścian.
Trasa łącząca wszystkie miejscowości liczy sobie około 86 kilometrów. W podróż warto wybrać się by zobaczyć wszystkie te piękne i charakterystyczne świątynie, a także nacieszyć oczy malowniczymi okolicami, w jakich większość z nich jest położona.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: 10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce
- Meczet w Kruszynianach
Poszukując się innych najpiękniejszych świątyń Podlasia, powinniśmy zajrzeć do Kruszynian. Niewielka i urokliwa miejscowość położona jest na samym krańcu naszego kraju - w odległości około 55 kilometrów od Białegostoku. W miejscu tym przez lata obok siebie żyli przedstawiciele trzech wielkich religi - muzułamnie, prawosławni oraz katolicy. Dlatego też Kruszyniany mogą pochwalić się nie tylko urokliwym klimatem, ale także unikatowymi walorami kulturowymi. W miejscu tym warto przede wszystkim zobaczyć zabytkowy drewniany meczet w charakterystycznym zielonym kolorze, będący najstarszym zachowanym meczetem tatarskim w Polsce, a także najciemniejszym zabytkiem regionu. Świątynia została wniesiona w XVIII wieku i od tamtego czasu zachowała się w doskonałym stanie. We wnętrzu udostępnionym dla zwiedzających będziemy mogli zobaczyć dwie salę: męską z mihrabem, mimbarem oraz galeryjką i kobiecą. Zwiedzając meczet, warto odwiedzić także cmentarz muzułmański znajdujący się na okolicznym zalesionym wzgórzu.
Meczet w Kruszynianach jest częścią Szlaku Tatarskiego łączącego podlaskie miejscowości związane historycznie i architektonicznie z kulturą tatarską oraz religią muzułmańską.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także: Podlaska mozaika kultur - na tatarskim szlaku
- Zamek w Tykocinie
Oczywiście Podlasie to nie tylko piękne i malowniczo położone świątynie. W okolicy znajdziemy także kilka innych atrakcyjnych i interesujących miejsc. W poszukiwaniu jednego z nich możemy wyruszyć do Tykocina. Miasto położone jedynie 34 kilometry od Białegostoku i jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie. Często nazywane perłą baroku stanowi świetne miejsce na weekendowy wypad! Co ciekawego będziemy mogli zobaczyć podczas wizyty w Tykocinie? Przede wszystkim piękny zamek, będący najcenniejszą atrakcją miasta. Zamek został wzniesiony w 1433 roku na bazie znajdującej się tu wcześniej drewnianej warowni. W połowie XVI wieku, na polecenie króla Zygmunta II Augusta zamek został rozbudowany o arsenał konny, skarbiec oraz bibliotekę, stając się w ten sposób rezydencją królewską. Warownia w Tykocinie może pochwalić się przede wszystkim bogatą i burzliwą przeszłością. To tutaj August II Mocny ustanowił i wręczył pierwszy Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe. Zamek brał udział w potopie szwedzkim, wojnie o sukcesję oraz powstanie styczniowe, toczyły się o niego cztery bitwy, które dwukrotnie zakończyły się zniszczeniem budowli. Warownia przez lata popadała w ruinę. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku rozpoczęła się rekonstrukcja zamku. Obecnie mieści się w nim muzeum przybliżające historię warowni, a także restauracja oraz pokoje gościnne. Zwiedzając ekspozycję zamku, warto zwrócić uwagę na zabytkowy piec kaflowy, oryginalne cegły zamku. Warto także wejść na więżę zamkową, by podziwiać widoki na okolicę!
Czas wolny w Tykocinie możemy poświęcić także na spacer po rynku, gdzie zobaczymy późnobarkowy Kościół Trójcy Przenajświętszej z XVIII wieku. Ciekawym pomysłem będzie także spacer w pobliże Wielkiej Synagogi. Barokowa świątynia jest bowiem drugą co do wielkości synagogą w Polsce.
Atrakcyjne noclegi w Tykocinie i okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
- Wędrówka Krainą Otwartych Okiennic
Punktem obowiązkowym podczas wizyty na Podlasiu, jest wyprawa do jednego z najbardziej charakterystycznych zakątków w regionie. Zwiedzanie kolorowych cerkwi możemy (a raczej powinniśmy) połączyć z wędrówką przez Krainę Otwartych Okiennic! Ten niewielki szlak wiodący przez Trześcianki, Soce oraz Puchły pozwoli nam zobaczyć z bliska przykłady starej regionalnej zabudowy: domów mieszkalnych, zabudować gospodarczych, a także wspomnianych świątyń. Cechą szczególną okolicznych obiektów są charakterystyczne i niespotykane w żadnej innej części kraju dekoracje zewnętrzne. Spacerując szlakiem, zobaczymy zachwycająca okiennice, wiatrownice, narożniki czy podokienniki. Szlak wzbogacają okazałe świątynie, zabytkowe kapliczki przydrożne oraz cmentarne. Wyprawę po Krainie Otwartych Okiennic uprzyjemni nam piękna przyroda otaczająca zabytki oraz wiejski klimat, który z pewnością nas oczaruje!
Zobacz także: Atrakcyjne Podlasie. Kraina Otwartych Okiennic
Okolice Białego stoku - gdzie odpocząć na świeżym powietrzu?
Wśród zalet Podlasia, poza wyjątkowymi zabytkami oraz walorami kulturowymi, należy wymienić także piękną przyrodę! W regionie pasjonaci aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu bez większych problemów znajdą coś dla siebie. Oto kilka propozycji dla miłośników zieleni, śpiewu ptaków i wyciszenia blisko przyrody!
- Narwiański Park Narodowy
Zdecydowanie najciekawszą propozycją dla amatorów wypoczynku na łonie przyrody będzie Narwiański Park Narodowy - położony na zachód od Białegostoku i na południe od Tykocina. Jest on jednym z najmłodszych parków narodowych w naszym kraju (został założony w 1996 roku), a jego głównym celem jest ochrona pięknej i atrakcyjnej doliny rzeki Narwi. Okolica ma charakter bagienny i porośnięta jest przede wszystkim trzcinami. Chociaż brzmi to niepozornie, krajobraz jest tu naprawdę malowniczy - to mozaika rozlewisk i bagien poprzecinanych nieregularną siecią koryt rzecznych. Wędrując po terenie parku, zobaczymy także liczne zbiorowiska roślin, a przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy także wielu mieszkańców okolicy. Na wyprawę warto zabrać ze sobą lornetkę, dzięki której będziemy mogli obserwować wiele żyjących tu ptaków (park zamieszkuje ponad 200 gatunków), chociaż należy patrzeć nie tylko w niebo, bo naszą ścieżkę mogą przeciąć wydry, bobry, drobne gryzonie, takie jak ryjówki kuny czy gronostaja, a także większe zwierzęta: łosie, sarny czy dziki.
Decydując się na wizytę w parku, możemy wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą wijącą się pośród bagien. Zobaczymy na niej piękne starodrzewia, natomiast malowniczą okolicę będziemy mogli podziwiać z wieży obserwacyjnej. Spacer uprzyjemni nam także kładka prowadząca wzdłuż początkowych odnóg Narwii. Kolejną formą wypoczynku na terenie parku będzie udział w spływie kajakowym. Jedna z najpopularniejszych tras w okolicy liczy sobie około 12,5 kilometra. Podczas niej będziemy mogli zobaczyć naprawdę zachwycające i dzikie zakątki parku. W naszym planie powinniśmy uwzględnić spacer Kładką Waniewo-Śliwno - łączy ona dwie wioski po dwóch brzegach rzeki i prowadzi przez liczne bagna i szuwary. Jest także jednym z najpopularniejszych miejsc w parku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w pobliżu
Zobacz także: Polska jest piękna: Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym
- Silvarium Park Leśny w Poczopku
Miłośnicy spacerów na świeżym powietrzu oraz bliskości pięknej przyrody powinni zdecydować się także na wizytę w Poczopku. Niewielka miejscowość oddalona od Białegostoku o 38,5 kilometra jest kolejnym świetnym miejscem, by uciec od zgiełku miasta. Zajdziemy tu bardzo atrakcyjny ogród leśny zlokalizowany na terenie Puszczy Knyszyńskiej. W Sivarium będziemy mogli podziwiać piękny i spokojny las, a po drodze znajdziemy liczne malownicze mostki nad strumieniem oraz stawem, ciekawe rzeźby wykonane z drewna i kamienia, a także zegar słoneczny. Podczas spaceru trafimy także na strugiforium, czyli dom sów, ptasią chatkę oraz prowadzącą przepiękną aleją drzew ścieżkę Tropinkę, na której znajdziemy tropy wielu mieszkańców puszczy. Ciekawym zakątkiem kompleksu jest Park Megalitów - zbiór głazów ułożonych w formie celtyckiego kręgu. Naszą wizytę w parku urozmaicą liczne tablice informacyjne poszerzające wiedzę na temat miejscowej fauny i flory. Na koniec warto odwiedzić Galerię na Skraju Puszczy. Wędrując atrakcyjnymi ścieżkami wyznaczonymi w malowniczej okolicy, będziemy mogli z łatwością odetchnąć oraz zaznać kojącego spokoju.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sokółka, ul. Puciłki
Podlaskie Gospodarstwo Agroturystyczne na Tatarskim Szlaku
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Okolice Białegostoku - najciekawsze miasta na weekend!
W okolicy Białegostoku znajdziemy miasta, które świetnie nadadzą się na dłuższy weekendowy wypad. Będziemy mogli w oderwać się od codzienności, zwolnić tempo oraz przyjemnie spędzić czas! Gdzie spędzić atrakcyjny weekend w okolicy Białegostoku? Oto najciekawsze propozycje.
- Supraśl na weekend
Pierwszym i najbardziej oczywistym pomysłem na weekendowy wypad w okolicy Białegostoku będzie oczywiście Supraśl. To urokliwe i niewielkie miasto położone jedynie 16 kilometrów od Białegostoku oferuje przyjezdnym spokojną i przyjemną atmosferę. Dodatkowo znajdziemy tu kilka ciekawych miejsc, ładny krajobraz, a także będziemy mogli skorzystać z walorów uzdrowiskowych! Czas wolny warto poświęcić na nieśpieszne spacery po mieście oraz odkrywanie jego najciekawszych miejsc. Przy tej okazji powinniśmy pamiętać między innymi o prawosławnym monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, będący najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem miasta. Równie atrakcyjnie prezentuje się Pałac Buchholtzów, który wygląda po prostu bajkowo, natomiast drewniany Domek Ogrodnika jest najbardziej urokliwym obiektem w okolicy. Nasz weekendowy wypad warto urozmaicić wizytą w Muzeum Ikon z multimedialną wystawą około 300 ikon oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, które przybliży nam dzieje i rozwój technologii wytwarzania papieru oraz druku książek i gazet.
Atrakcyjne noclegi w Supraślu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Supraślu i okolicy
Zobacz także: Supraśl: Muzeum Ikon i inne atrakcje na weekend
- Augustów na weekend
Jeżeli pragniemy oderwać się od codzienności i wypocząć na całego możemy wyskoczyć do Augustowa. Klimatyczna miejscowość co prawda jest oddalona od Białegostoku o niemal 90 kilometrów, jednak istnieje wiele powodów, dla których warto wyskoczyć dalej na weekend. Po pierwsze malownicza okolicy! Miasto otoczone jest dziewięcioma pięknymi jeziorami, w okolicy znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, natomiast płynąca w pobliżu Klonownica jest ciekawą atrakcją - to bowiem najkrótsza rzeka w Polsce! Powód drugi? Czeka tu na nas świetnie zorganizowany ośrodek żeglarski. Augustów może pochwalić się także walorami uzdrowiskowymi, natomiast otaczające miasto zielone lasy gwarantują świeże powietrze. W takich warunkach bez problemu będziemy mogli naładować baterię, zrelaksować się i nabrać ochoty do podejmowania przyszłych wyzwań. Trzecim zachęcającym powodem jest bliskość atrakcyjnych parków narodowych. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową do Wigierskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. W wolnej chwili możemy udać się na spacer po mieście, by odkryć najciekawsze zabytki: Kanał Augustowski czy piękne Sanktuarium Maryjne w Studzieniczej. Na osoby łaknące aktywnego wypoczynku czeka natomiast aż 347 kilometrów szlaków kajakowych.
Atrakcyjne noclegi w Augustowie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Augustowie
Zobacz także: Wyjazd do Augustowa - nasz pomysł na weekend w czerwcu
Komentarze