Padły rekordy temperatur w górach!

Padły rekordy temperatur w górach!


Całkiem niedawno pisaliśmy o rekordowo niskich temperaturach w polskich górach. Gruba warstwa śniegu i spory mróz bardzo utrudniały lub wręcz uniemożliwiały górskie wędrówki. Wystarczyło dosłownie kilka dni i sytuacja pogodowa uległa zmianie. Czy to oznacza, że nadchodzi wiosna?

O tym, że pogoda lubi płatać figle wiadomo nie od dziś. Całkiem niedawno w polskich górach panowała prawdziwa zima. Duże opady śniegu, niskie temperatury, oblodzone szlaki – wszystkie te czynniki mocno utrudniały wyprawy górskie. Niektóre szlaki turystyczne zostały nawet zamknięte, w trosce o bezpieczeństwo turystów.

Obecnie sytuacja pogodowa w całym kraju mocno się zmieniła. W większości regionów panuje wiosenna aura. Co ciekawe, również w górach, w których odnotowano rekordowe jak na luty temperatury.Rekordowe temperatury na Śnieżce i Kasprowym Wierchu


Po kilkunastu zimowych dniach, w zasadzie w całej Polsce nastała odwilż. W wielu regionach świeci słońce, a termometry pokazują nawet kilkanaście stopni Celsjusza. Co ciekawe, dość ciepło jest także w polskich górach. Na Śnieżce, czyli najwyższym szczycie Karkonoszy, było aż kilkanaście stopni ciepła.

Warto wspomnieć, że dotychczasowy rekord lutego w tym miejscu wynosił 10,1 st. C. Jednak 22 lutego 2021 r. było aż o 3.4 st. C cieplej – 13,5!

Podobna sytuacja wyglądała na Kasprowym Wierchu, gdzie wczoraj (22 lutego) termometry  odnotowały 9,9 st. C. W tym miejscu poprzedni lutowy rekord ciepła wynosił - 7,8 st. C. Było to w 1989 roku.

"Tak ciepło jeszcze nie było. Dziś temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła 9,9 st. C, a na Śnieżce 13,5 st. C. Jest to rekordowo wysoka temperatura w lutym dla stacji Kasprowy Wierch i Śnieżka. Wszystko za sprawą inwersji termicznej" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Komentarze

Zobacz również