Nowe rozporządzenie z 22 lutego. Większość przepisów wchodzi w życie dziś

Nowe rozporządzenie z 22 lutego. Większość przepisów wchodzi w życie dziś


22 lutego, dosłownie chwilę przed północą, w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało najnowsze rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów. Co ciekawe większość przepisów wchodzi w życie "z dniem następującym po dniu ogłoszenia", czyli dziś, we wtorek 23 lutego. Co się zmieni? O tym w poniższym tekście.

Dosłownie w ostatniej chwili, bez żadnej zapowiedzi, w środku nocy, w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Co ciekawe większość przepisów wchodzi w życie "z dniem następującym po dniu ogłoszenia", czyli dziś, we wtorek 23 lutego. Jakie nakazy, zakazy i ograniczenia znalazły się w nowym rozporządzeniu?

Nowe przepisy m.in. doprecyzowują zasady zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. W rozporządzeniu czytamy, że niewystarczające będzie przedstawienie na granicy zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Zaświadczenie musi dotyczyć szczepionki, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.Nowe obostrzenia od 23 lutego. Co się zmieni?


Nowe rozporządzenie, którego zapisy już od 23 lutego wchodzą w życie dotyczy przede wszystkim osób wracających do Polski z zagranicy. Dlaczego? Otóż każdy to będzie chciał uniknąć kwarantanny, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu preparatem dopuszczonym na terenie Unii Europejskiej.

Zwolnieniu z kwarantanny podlegać będą też:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie,
  • dzieci przedszkolne,
  • studenci,
  • doktoranci
  • osoby prowadzące działalność naukową.


Opublikowane 22 lutego rozporządzenie uchyla także ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Zgodnie z zapisami, leczenie w ośrodkach rehabilitacyjnych i uzdrowiskach jest możliwe, jednak konieczne będzie przedstawienie ujemnego wyniku testu na koronawirusa. Taki test musi zostać przeprowadzony nie później niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Co ważne, za testy ma zapłacić NFZ.

Nowe rozporządzenie włącza także do grupy pierwszej szczepień osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach. Nowe zapisy obowiązujące od 23 lutego rozszerzają też grono pracowników szkół, którzy również będą mogli skorzystać ze szczepionki na COVID.

W rozporządzeniu pojawiają się też zapisy dotyczące kasyn. Polski rząd, prawdopodobnie pod naciskiem mediów, zdecydował się na zaostrzenie restrykcji, przez co w kasynach nie będzie można już spożywać posiłków oraz napojów. Nadal obowiązuje tam limit osób, który zakłada 1 klienta na 15 mkw.

Nowe zapisy obowiązujące od 23 lutego to także wprowadzenie zmiany w przepisach o zebraniach i zgromadzeniach. Wcześniej z zakazu wyłączono jedynie konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską, a także aplikacje. Teraz, w ramach nowych obostrzeń, zasada nie obejmuje także konkursów na referendarzy sądowych oraz asystentów sędziów.


Magnolia

Magnolia

Zakopane, ul. Stefana Żeromskiego

Kwatery i pokoje 8.8


Kiedy konferencja premiera? 24 lutego dowiemy się co nas czeka w najbliższych tygodniach?


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, kolejne zmiany wejdą w życie już w najbliższym tygodniu. Nie wiadomo jednak czy zostaniemy poinformowani o luzowaniu obostrzeń, utrzymaniu obecnych zasad czy też wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Jak zapowiedział minister zdrowia - Adam Niedzielski, plany rządu powinniśmy poznać do środy 24 lutego.

 

Co może się zmienić? Nowe obostrzenia, które prawdopodobnie zaczną obowiązywać od 1 marca mogą dotyczyć m.in. zmian w zakryciu ust i nosa. Jak już pisaliśmy, coraz częściej mówi się o tym, by jedyną formą ochrony była maseczka, być może nawet konkretna – chirurgiczna.

 

Pojawiają się też nieoficjalne informacje, jakoby rząd rozważał przywrócenie kontroli granicznej na przejściach ze Słowacją i Czechami. W tych państwach sytuacja epidemiczna jest bardzo zła. Warunkiem wjazdu bez konieczności odbycia kwarantanny miałby być ujemny test na koronawirusa.

 

Zobacz też NIE dla bawełnianych maseczek? Czy będzie nowe rozporządzenie? oraz Rząd kontra przedsiębiorcy. Czy hotele ponownie zostaną zamknięte?

 

Komentarze

Zobacz również